PELARGONIE

Pelargonie, lidově u nás nazývané muškáty, patří k nejoblíbenějším balkonovým i hrnkovým květinám. Vděčí za to především svým estetickým i pěstitelským přednostem. Jen velmi málo balkonových květin má tak malé nároky na pěstování jako právě muškáty, a zároveň se vyznačuje takovou odolností vůči chorobám, škůdcům i nepřízni počasí.

NÁSTĚNKA
19.3.2010

Diskusi založil(a) 19.3.2010 vaclava1

Pelargonie

vaclava1 19.3.2010 17:02

Chcete mít okna a balkon ozdoben peřinou z muškátů?

1) Zdravá sadba. Koupit opravdu zdravé muškáty, bez rzi, mšic a podobných jiných problémů. Lepší je nakoupit už vzrostlé rostliny, než malou sadbu po deseti v košíčku, která trvá velmi dlouho, než se napěstuje. Dobře si je při koupi prohlédněte! Vybírejte zásadně JEDNODUŠE červeně nebo růžově kvetoucí Pelargonii peltatum. Plnokvěté pelargonie mají květy jako růžičky, ale na "peřiny" nejsou vhodné, protože jejich tělo nenarůstá do takových délek. Já letos poprvé zkouším Pelargonii peltatum jednoduchou, ale s panašovanými listy a ta na "peřiny" taky není vhodná. Hodně mi kvete, září v okně, ale tělo přirůstá jen velice pomalu, protože nemá tolik chlorofylu.

2) Čím hlubší truhlíky, tím lepší. Nárůst těla závisí od množství živin. Živiny rostlina získává z půdy. Čím víc substrátu, tím víc živin. Do 40 cm truhlíku dejte maximálně 2 rostliny, do 50 cm 3, do 60 cm 3-4 podle velikosti rostliny, atd... Neměly by se vzájemně tlačit! Kořeny by měly mít prostor načerpat živiny a nastartovat rostlinu k tomu, aby vytvářela vodopády. Použijte substrát pro balkónové rostliny, nepřidávejte nic ze zahrádky, ani písek a podobné nesmysly, zkazíte tím ideální namíchání koupeného substrátu a připravíte tak rostliny o živiny!!! Pod každou rostlinu dejte minimálně jednu tabletu hnojiva Silvamix. Silvamix se bude po celou dobu starat o nárůst zelené části rostliny. Výborný je i Plantacote nebo Osmocote. Granulky se přimíchají do substrátu a živiny se z nich uvolňují dokonce v závislosti na teplotě, což je pro rostliny naprosto ideální. Rostliny jsou totiž schopny přijímat živiny jenom při vyšších teplotách a jejich potřeba se přímo úměrně teplotě zvyšuje! Měsíc a půl po zasazení rostlin pak začněte pravidelně hnojit nějakým hnojivem na kvetení, které obsahuje zvýšený podíl fosforu a draslíku. Např. Kristalon plod a květ, Pelargin, Biom muškát apod... Až si svrchu sesedne zemina, dosypte ji!

3) Voda. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky. Pomohou Vám v nejhorších vedrech zamezit přehřátí a přesušení rostlin. Muškáty jsou jedny z mála balkónových rostlin, které snesou opravdové vedro, protože patří mezi sukulentní (s vodou hospodařící) rostliny. Přesto když jim zaručíte opravdu dostatek vláhy, nebudou muset v rámci pudu sebezáchovy bojovat o přežití a budou mít dostatek síly vytvářet Vámi obdivované kaskády. Ale pozor na období, kdy dlouho prší! Hlídejte, aby nebyly přemokřené! To z duše nesnášejí a začnou je napadat různé rzi a padlí apod. a už je z toho nevyhrabete!!!

4) Choroby a škůdci. Hlídejte je! Prohlížejte listy! Aby se rostlinka nevysilovala vytvářením semen a hnala do dalších květů, je dobré odstraňovat odkvetlá květenství. Já se přiznám, že to aktivně dělám jen do června a pak už nestíhám a muškáty mívám pěkné, takže to není podmínka úspěchu, ale máte-li čas, rostlinky se na Vás zlobit nebudou... To přehrabování se muškátům "v kožichu" ale má své výhody! Brzy objevíte, je-li nějaký problém! Jakmile se objeví zahnědlé flíčky, kupte Bayleton proti rzi muškátové, jakmile vidíte mšice, stříkněte je Fastem K nebo M nebo Pirimorem (ten je nejúčinnější). Bílý povlak likvidujte Kuprikolem nebo jiným fungicidem, který bere padlí. Ale musíte začít včas! Z napadených rostlin, které jsou již téměř před smrtí, už vodopády neuděláte.... Ani "peřiny"...

vaclava1 19.3.2010 16:59

reagovat JaninkaLN 22.11.2015 8:32  89%    +  -

vendy169: Zkus to tady:http://diskuse.dama.cz/diskuse.php?d=2993

reagovat jadron 27.3.2013 12:04  5%    +  -

Odešly mi muškáty a ty byly krásné.

reagovat vendy169 7.3.2013 19:07  26%    +  -

lotka4: já nakoukla čistě náhodou: potřebuji poradit, mám nějakou hnilobu na muškátech a odcházejí postupně jeden za druhým. Zhnědne stonek lístky atd.....

reagovat ketula 29.7.2012 8:31  5%    +  -

avad: mrkni na: Pěstování balkonových květin.Tam ti holky jistě poradí

reagovat avad 27.7.2012 9:49  50%    +  -

Chtěla jsem vznést dotaz ohledně muškátu, ale koukám, že se zde nic víc jak rok neděje.

reagovat jadron 1.2.2011 15:11  32%    +  -

jo,jo,,paneláky,..jsemráda že už v paneláku nebydlím.Vikoušek:

reagovat Vikoušek 31.1.2011 21:28  100%    +  -

jadron: no uvidíš,já budu muset letos dávat též znovu osadit truhlíčky,ale ne z důvodu že by mi zhynuly ale vzhledem k tomu že bydlím v paneláku a musela bych je dát na mezipatro kde se dosti krade,tak jsem je asi na přelomu říjen listopad vyhodila a dám si nové

reagovat jadron 31.1.2011 11:08  36%    +  -

Moje květinky jsem měla tak dlouho ve vodě,až mi odešly.Jsem trumbera,ale sthovala jsem se a bylo to hektické.Tak třeba mě tu někdo podaruje.Vikoušek:

reagovat Vikoušek 31.1.2011 8:54  100%    +  -

jadron: to si píš jen jak bude čas květinky dávat ven

reagovat jadron 29.1.2011 22:42  35%    +  -

Tak doufám že se to zlepší.

reagovat lotka4 29.1.2011 19:51  63%    +  -

jadron: já sem nakukuju ,ale nikdo tady není

reagovat jadron 28.1.2011 20:32  33%    +  -

Tak to máme blbí.

reagovat Vikoušek 27.1.2011 21:24  100%    +  -

jadron: teď asi ne

reagovat jadron 27.1.2011 11:02  31%    +  -

Ahoj,,chodí sem někdo.????

reagovat v.i.l.m.a 3.10.2010 18:28  5%    +  -

Já kupuji každý rok nový, nemám kde bych je na zimu dala.

reagovat vaclava1 3.10.2010 9:09  5%    +  -

Pomalu se blíží zima,a je právě ten správný čas
na to, abychom začali přemýšlet nad tím, jak správně zazimovat pelargónie.

reagovat vaclava1 10.9.2010 16:20  5%    +  -

v.i.l.m.a: A stále kvetou.

reagovat v.i.l.m.a 7.6.2010 19:36  9%    +  -

Už konečně rozkvetly.

reagovat mirkajerab 5.6.2010 17:52  9%    +  -

Mata69: Konečně se počasí umoudřilo. Jen aby vydrželo.

reagovat Mata69 1.6.2010 15:38  100%    +  -

mirkajerab: v jednom kuse leje a je zima, neroste kloudně nic. Jen tráva. A slimáci....

reagovat mirkajerab 1.6.2010 12:21  8%    +  -

v.i.l.m.a: Mě se nějak nedaří.Mám převislé muškáty a zatím mě ještě nekvetou. Asi je zima a moc prší.

reagovat v.i.l.m.a 24.5.2010 13:38  5%    +  -

Pelargonie mám ráda nejen, že mají nádherné barvy ale hlavně také proto, že když je zapomenu zalít, tak hned nezvadnou. Vydrží bez zálivky docela dlouho a ani slunce ani krátkodobý mráz jim nijak neublíží.

reagovat Vikoušek 19.5.2010 20:49  100%    +  -

v.i.l.m.a: no doufám že to zvládnou

reagovat nera 19.5.2010 20:11  77%    +  -

Já se k vám přidám,mám už muškáty venku 14 dní taky mám převislé z baumaxu a už jsem je měla dlouho vsazené v truklíkách,ale venku je jim daří docela dobře,letos mě je zatím vítr neolámal,tak snad vydrží.Mám je už několik roku po sobě.

reagovat v.i.l.m.a 19.5.2010 19:42  5%    +  -

Vikoušek: Mě se loni také ulámaly některé šlahouny z převislých muškátů, polámané jsem zasřihla a když pak vykvetly byly dalo krásnější.

reagovat Vikoušek 18.5.2010 21:30  100%    +  -

Mata69: já mám ze zahradnictví,právě jsou moc krásný i mají hezký šlahouny a ted´jak jsem to byla zkouknout tak už mám dva šlahounky s květy zlomený od větru

reagovat Mata69 18.5.2010 21:06  100%    +  -

Vikoušek: zima jako mráz si myslím už nebude...vítr je,no záleží jak je máš narostlý, já je mám docela mizerný ty z OBI, ze zahradnictví jsou krásný, ale zatím nemají dlouhé šlahouny.

reagovat Vikoušek 18.5.2010 20:35  100%    +  -

Mata69: já tam naštěstí vodu stát nemám,ale bojím se aby mi je vítr nepolámal nebo aby nebyla moc velká zima

reagovat Mata69 18.5.2010 20:30  100%    +  -

Odlejvat vodu z truhlíků, nebo budou ulitý. Mám je taky venku, mohlo by to shnít.

reagovat v.i.l.m.a 18.5.2010 20:25  5%    +  -

Já je mám už také na balkóně. Doufám, že muškáty ten nečas vydrží. Jsou dost odolné.

stránkování diskuse:

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: PELARGONIE
Diskusi založil(a): vaclava1
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zahrada
Přečtěte si
Medové vánoční perníčky, které hned změknou. Plus 6 dalších receptů na perníčky Buďte in v práci: Jak se obléct podle dress code a být šik Nevěra na obzoru: Jak jí předejít a nepodlehnout touze? Jiří Menzel: V bytě měl speciální vchod pro milenky, ženit se nechtěl Zimní zahrada: Kterých chyb se vyvarovat při stavbě? EVA (45): Dělala jsem muži naprostý servis. Stejně utekl se ženou, která ani nevaří Ideální partner podle horoskopu: Raci se hodí k Býkům, Váhy ke Lvům Chcete tělo jako hvězda? Inspirujte se radami trenérů celebrit Věděla jste to? Tyto nemoci mají většinou ženy, mužům se vyhýbají! Black Friday 2017 je tu: Přehled slev, kam vyrazit, na co si dát pozor!