Pěstujeme bylinky

Určitě se tady na Dámě najde někdo,kdo má v pěstování bylinek velkou zálibu.
Bylinky jsou bezva do kuchyně,na přípravu léčivých čajů atd.
Jsou užitečné i jako léčivky pro ostatní rostliny.
S příchodem jara se na své rostlinky moc těším.Takže vítám příznivce bylinek:-)

Ostatní zajímavosti o bylinkách najdete po kliknutí na NÁSTĚNCE UVNITŘ.

Lunární kalendář
lunární kalendář pro dnešní den
lunární kalendář na celý měsíc
vliv měsíce na zahradu
14.4.2010

Diskusi založil(a) 14.4.2010 Amarka

Aktuální počasí

KLIKNI sem
KLIKNI sem

Amarka 14.3.2015 11:11

Kuchařka ze Svatojánu...

Se svolením autorky paní Evy Francové- kuchařky ze Svatojánu vkládám krásný a zajímavý blog o všem, co by mohlo inspirovat, zajímat... Kuchařka ze Svatojánu
Není bylina, aby na něco nebyla... (přírodní kosmetika, čaje atd.)

Amarka 9.11.2014 22:39

Bylinky v těhotenství a při kojení...

Co užívat a čeho se vyvarovat...

Amarka 21.7.2012 20:43

Červenec na zahrádkách.

KLIKNI sem

Amarka 1.8.2011 23:06

Rostliny si navzájem pomáhají...Proti škůdcům i bez chemie...

Přírodní hnojiva
Léčba rostlin rostlinami
Proti škůdcům i bez chemie...

Amarka 5.7.2011 22:24

Jak založit bylinkovou zahrádku,spirálu.Návody.

Bylinková spirála I.
Bylinková spirála II.

Amarka 27.5.2011 23:20

reagovat Iivetata 21.9.2017 11:40  52%    +  -

janeten: souhlasím s tebou ,ještě se chystám na zelí,ale zas mi dá práci kde ho koupit,chci české a to je problém

reagovat janeten 21.9.2017 11:34  54%    +  -

dagos: mám to stejně, jara se už nemůžu dočkat , pak je honička, pak koncem léta relativně klid a pak to nastane - další honička, ale už je brzo tma, tak člověk není do noci na zahradě, ale do noci zavařuje

reagovat janeten 21.9.2017 11:24  54%    +  -

Iivetata: letos jsem prvně na ty svilušky sáhla po chemii, koupila jsem něco, co jim zabránilo se dál množit - ochranná lhůta 3 dny - a pak jsem stříkala tou Canelou a je zdá se pokoj.
Měla jsem je ve skleníku na fazoli, už ho tam nedám a chystám se skleník vystříkat tou Canelou na zimu, jako dezinfekci.
Vloni jsem chtěla skleník dezinfikovat, ale měla jsem tam 2 žabičky, tak jsem kvůli nim nic nedělala, ale letos jsem je tam nenašlasnad se odstěhovaly a nezmrzly tam. Ale ta Canela by jim uškodit neměla, přijde mi to dobré. V pořadu Po lopatě taky dělali postřik z nějakého stromu a odvar z hřebíčku a jako dezinfekce proti přezimujícím škůdcům.

reagovat Iivetata 21.9.2017 9:35  52%    +  -

janeten: četla jsem si o tom postřiku,to je docela dobré,jeden postřik na tolik škůdců, a osvědčilo se ti to i na svilušky?

reagovat Iivetata 21.9.2017 9:31  52%    +  -

janeten: petržel nepěstuji už leta,jak říkáš špatně vylezla a ještě byly malá,pastynák je super,akorát,že se mi letos nepovedel,ale zase jich stačí pár.,to je škoda ,že ti okousali ředkvičky,já mám v zemi ještě černou ředkev,tak jsem zvědavá jak dopadne,pěstuji jí tak po 20 letech prvně

reagovat janeten 21.9.2017 8:19  54%    +  -

dagos: to byly dřepčíci, ti sežerou na co přijdou, prožírají dírečky, na ty jsem políčila lepové desky žluté a zabralo to a ještě ten postřik Canela, vypadá to, že pomohl i proti molicím. Z kadeřávku se odstěhovaly

reagovat janeten 21.9.2017 7:52  54%    +  -

Iivetata: mě takhle špatně leze petržel kořenová, letos jsem vysela zbytek semen a bylo tak 5 - 6 petrželí, pastinák mám letos prvně a roste moc hezky a je jemnější, než petržel, budu pěstovat ten, sice zabere hodně místa, ale může zůstat zase i přes mrazy venku. Vytrhala jsem červené ředkvičky, narostly hezky, ale něco je okousalo, možná slimejší, teď lezou i ve dne když je vlhko.

reagovat Iivetata 20.9.2017 12:54  54%    +  -

dagos: jjo já to myslím,kvůli práci,jinak mám jaro ráda i podzim,to se zase dostanu dřív domů a dělám práci ,kterou jsem přes léto odkládala

reagovat dagos 20.9.2017 12:06  100%    +  -

Iivetata: Je pravda, že na jaře a na podzim je na zahrádce nejvíc práce.
Ale mám jaro moc ráda,nikdy se nemůžu po zimě dočkat, až se to začne tak svěže zelenat.
Podzim není moje oblíbené období, je to takový smutný čas. Ale zase když se něco urodí, tak se raduju z té úrody co mám.

reagovat dagos 20.9.2017 12:05  100%    +  -

janeten: Rukolu mi letos napadly nějaké skákvaé potvory a prožírly mi v ní dírky. Všechnu jsem vyhodila A tak krásně mi rostla.
Jsme zvědavá, co příští rok, jak se bude dařit, každý rok se něco podaří, něco ne.

reagovat Iivetata 20.9.2017 11:57  53%    +  -

janeten: já jsem letos síla pastynák 3x a nevylezl,musím koupit nová semena,tak máš práce taky hodně,já nemám ráda jaro a podzim,to mám taky nejvíc práce

reagovat janeten 20.9.2017 11:16  55%    +  -

dagos: vidíš a to jsi mě přivedla na myšlenku, že už byly usušené ty menší a kvůli větším jsem to dosušovala dýl, budu vybírat velikostně stejné rajčata raději.
Teď to všechno dorůstá, mrkev, pastinák, řepa, dokonce mi teď začal růst salát vysetý omylem mezi řepua vysemeněná roketa, ve skleníku novozélandský špenát a řapíkatý celer. No budu mrazit, sušit,zavařovat až se země bude kouřit. A dnes mi přišel nový zavařovací hrnec.

reagovat janeten 20.9.2017 11:08  55%    +  -

dagos: možná jsem jedny sušila dýl, ty předtím jsem sušila na několikrát. To jsem četla i o švestkách, že se mají sušit na několikrát s přerušením, že pak neztvrdnou a na ty první jsem použila hrubou sůl mořskou, na ty druhé jemnou. No chystám se na třetí várku, tak udivíme, budu sušit s pauzama ale každé rajče je jiné, některé má víc dužiny.....

reagovat dagos 20.9.2017 8:47  100%    +  -

janeten: S těmi rajčaty je to taky zajímavé. Nebyla třeba některá víc "sušší" a jiná neměla víc šťávy? Nebo možná fakt tou solí. Já rajčata nesuším, nemám sušičku, tak s tím nemám zkušenost.
Já když sušila dřív v troubě, tak jsem měla víc tmavé, když jsem dala vyšší teplotu nebo jsemto sušila moc dlouho

reagovat dagos 20.9.2017 8:43  100%    +  -

Iivetata: Nevím, čím to je, snad že je hodně dužnatý a pomalu schne, tak stihne zčernat Taky se mi to někdy stává u bylinek, i když u jitrocele ne, ten nesuším.

reagovat Iivetata 20.9.2017 6:48  53%    +  -

janeten: hm to je taky zajímavé,asi jo příští rok udělám sirup,mě na něm vždy vadilo,že jsem ho musela uchovávat v lednici a zabíral mi tam místo

reagovat janeten 19.9.2017 14:39  56%    +  -

Iivetata: jitrocel jsem nikdy nesušila, ale včera jsem zjistila, že dvě várky usušených rajčat jsou každá jiná barevně, jedny krásně červené a druhé skoro do černa přemýšlím, čím to může být - možná druhem soli co jsem použila, odrůda rajčat je stejná.
Zkus z jitrocele udělat raději sirup

reagovat Iivetata 19.9.2017 14:31  53%    +  -

tak jsem včera vyházela zase polovinu usušeného jitrocele,stejně jako v loni,byl černý,já už ho trhám tak opatrně i z košíku ho vyndavám na noviny opatrně a stejně mi polovina zčernala,jak ho sušíte vy,je na něj náká finta?

reagovat janeten 18.9.2017 8:34  55%    +  -

dagos: myslím, že mochyně dojdou, taky otrhám co půjde, dnes ráno byl u nás přímrazek a divošky jsem v pátek začala likvidovat, dole jich bylo, jenže jsem se k nim nedostala, jelikož to bylo moc husté, pravdu máš, chce to oporu - akorát jsem si pohnula se zádama při tom vytrhávání.

reagovat dagos 15.9.2017 15:32  100%    +  -

janeten: U té mochyně teď čtu, že by plody mohly dojít i po utržení, na okně Jako třeba rajčata?
Nemáš zkušenost
Já možná je i pozdě vysadila, no letos jsem jen tak zkoušela. Jestli budou semínka, možná zkusím příští rok znovu.

reagovat dagos 15.9.2017 15:25  100%    +  -

janeten: Na té fotce divošek nejsou plody moc vidět. Ono je to pod tím listím a ta žlutá ani tak nejsou moc vidět, nejsou moc výrazná. Ale plodí hodně, líp než ty červené, měla jsem jich opravdu docela hodně.
Ze své zkušenosti to pletivo dopouručuju, i kvůli sběru. Je to líp přístupné. A s rostlinkama to nepřehánět, hodně, opravdu hodně se to rozroste.
Přestože nebyla zakrytá (pod stříškou) a ani jsem to ničím nestříkala, plíseň nechytla.

Loni se mi to hodně plazilo i po zemi a z těch na zemi se to nedalo ani sbírat, pošlapala bych to. A od té země to i hnilo, letos se mi to zdálo lepší.

reagovat dagos 15.9.2017 15:21  100%    +  -

janeten: Na té fotce džungle jsou mochyně, jen vzadu prosvítají rajčata, ale ta jsou tyčková, klasická.

Divošky - divolá rajčata jsou zde:

reagovat dagos 15.9.2017 15:18  100%    +  -

janeten: Myslíš "divošky", jako rajčata?
Ty jsem nevyštipovala, nechala je růst jak chtějí, ale měla jsem oporu, z pletiva.

Vyštipovat jsem myselala, že jsem měla ty mochyně, aby stihly dorzrát. Rozbujely se, vysíly květením a nic neuzrálo.

reagovat janeten 15.9.2017 13:06  56%    +  -

dagos: hm chce to fakt něco vyštípnout, nechala jsem je růst opravdu divoce, ale i tak svůj účel splnily, dokonale mi zamulčovaly záhon, takže ho můžu připravit na příští sezonu.

reagovat dagos 15.9.2017 11:51  100%    +  -

janeten: Já měla místo dobré, nestínilo tomu nic. Ale asi jsem to pozdě zasadila a taky přece jen tu nejsme úplně nejteplejší oblast.
Rostly krásně, plodily krásně. Ale asi už neuzrají, jsou pořád zelené, ani náznak, že by to žloutlo.
Myslím, že jsem je měla opravdu i zaštípnout a možná i pár listů zavčas otrhat, aby na ně šlo ještě víc slunce.

reagovat Iivetata 15.9.2017 10:48  90%    +  -

taky chci už dnes řádit na zahrádce a ve skleníku,už budu vše likvidovat a podle množství zavařovat,nebo sušit.

reagovat janeten 15.9.2017 10:43  55%    +  -

dagos: já letos zvolila špatné místo, stín od sousedů z velkého stromu. příští rok musím vybrat lepší místo a hlavně udělat jim oporu - máš krásnou džungli a hezky ti plodí.

reagovat dagos 15.9.2017 10:05  100%    +  -

janeten: moje džungle

reagovat dagos 15.9.2017 10:00  100%    +  -

janeten: Mochyni jsme měla v zahrádce, kdby v květináči, zkusím ji nechat dorzrát doma. Ale takto, co s ní, je to brčálově zelené

reagovat dagos 15.9.2017 10:00  100%    +  -

janeten: Divošky jsm měla letos hezké, pěknou úrodu. A to jsem zasadila méně rostlin než loni. Loni to ale bujelo až moc, tak se to místy nedalo ani moc sbírat.
Rajčátka i zelená dojdou za oknem, já stříhám celé ty větvičky, protože ručně otrhat - to mi většinou "pukne" v ruce. A na té větvičce je to zralé různě, tak ta méně zralá doma dostříhám a nechám dojít za oknem.

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Pěstujeme bylinky
Diskusi založil(a): Amarka
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zahrada
Přečtěte si
SILVIE (44): Vyměnily jsme si se sousedkou muže, lidi to nechápou Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku Pomluvy, sex, prosby: 6 věcí, kterým se po rozvodu vyhnout Recepty na víkend: Tortily, salát a italské rizoto Inspirace: Jak originálně ukládat hrnky v kuchyni Hana Gregorová není jediná! I my jsme si nabrnkly pitomce Hollywoodská přátelství: Kdo, s kým, proč a jak? Svačinky ve vzduchu aneb Co jíst zdravého v letadle Nový katalog IKEA 2018: Tyto novinky nás zaujaly Kněžky lásky prozradily: Jaké zvrácenosti po nich muži chtějí?