Kroužkování - chainmail/chainmaille

Nedávno jsem objevila tuto úžasnou techniku tvoření šperků. Bohužel jsem zjistila, že je v Česku téměř nemožné sehnat opravdu kvalitní kroužky, které by se na toto hodily. Znáte tuhle techniku? Věnujete se jí? Zkuste poradit a podělit se o své zkušenosti a poznatky :-)
28.4.2011

Diskusi založil(a) 28.4.2011 Moreanne

Co je kroužkování?

Kroužkování (chainmaille) je už docela stará technika, při které se kovové kroužky různých velikostí ručně spojují do výsledného výrobku. Dříve se touto technikou vyráběla například kroužková zbroj, tzv. drátěné košile, které známe i z našich hradů. V současné době si tuto zbroj vyrábí především nadšenci LARPu, ti nejlepší pak spolupracují i s filmovými studii, kterým pomáhají vyrobit repliky staré zbroje. Například při natáčení trilogie Pán prstenů byli prý pánové, kteří košile vyráběli, natolik vytížení, že jim i slezly otisky prstů. Technika je to tedy docela náročná, ale velice efektní - dají se vyrobit opravdu skvostné kousky.

Moreanne 14.9.2011 19:46

Potřeby je kroužkování a kde je sehnat

Ke kroužkování jsou samozřejmě zapotřebí kroužky. Běžné spojovací kroužky nejsou moc vhodné, používají se speciální, většinou hliníkové eloxované kroužky, určené přímo na tuto techniku. U nás ještě nejsou úplně běžně dostupné, ale dají se sehnat například zde:
alunaramky.cz
Hodinář na Fleru
v Hodinářově e-shopu Myrings.eu
V obchůdku Winonne na Fleru
u paní Škorpilové
koralky-shop.cz

Pro odvážlivé, kteří se nebojí angličtiny, přidávám i zahraniční obchody Beadsisters, kde mají i kroužky z mědi a cenných kovů

The Ring Lord, tady nakupuje Hodinář svoje kroužky (pokud vím)

Kromě kroužků jsou potřeba i kleště, nekomu stačí jedny, já dávám přednost dvěma kleštím - jedny klasické ketlovací a jedny "čápovky", zahnuté. Sehnat se dají v běžných korálkářských potřebách, v galanteriích, v potřebách pro kutily, výtvarníky, nebo i v obchodech typu OBI, Hornbach a podobně. Speciální kleště seženete i na Myrings.eu

Moreanne 14.9.2011 15:56

Zajímavá videa a články

Zahraničních, anglicky i jinak namluvených videí je jistě habakuk, českých už je míň, proto si jich važme
Snídaně s Novou - Hana Škorpilová
Loskuták s paní Škorpilovou
Fler - Jak zkrotit kroužky
Fler - Tajemné slovo Chainmail...
Mistři malých kroužků

Moreanne 14.9.2011 15:12

Návody

Nedávno vyšla i kniha o kroužkování v češtině! Kroužkované šperky

Jak správně otevírat a zavírat kroužky Video v angličtině, textu rozumět nemusíte, na videu je vše hezky vidět
NÁVODY - Mailleartisans
NÁVODY - CGMaille podle obtížnosti
NÁVODY - Deviantart
NÁVODY - The Ring Lord

Moreanne 14.9.2011 14:51

Inspirace

Moreanne 14.9.2011 14:37

reagovat Tiama 3.6.2017 20:05  31%    +  -

marida: já ji nedělám celou, jen ji prodlužuju, aby byly krytý stehna.
No a jak dlouho, to jsem nijak nestopovala, jak dlouho mi to trvá. Nedělám to soustavně, jako kdybych to měla v práci nanormovaný, spíš po chvílích.
Vždycky udělám pruh po pěti řadách a šestou řadou ho připojím ke košili, to samé na druhé straně, aby to bylo pořád symetrické a dalo se to použít. Jeden pruh má 72 kroužků a prodlouží to košili tak o 4 cm, řekněme tak za 2-3 dny.
Čas mě tak úplně nehoní, takže dělám, když mám čas a chuť, není to každý den, takže se to třeba natáhne a rozloží na celý týden.
Dnes asi načnu třetí kilo kroužků. Zatím jsem připojila 24 řad a další pruh mám z půlky hotový

reagovat marida 3.6.2017 16:01  5%    +  -

Tak to opravdu tleskám.Jak dlouho trvá udělat takovou košili.

reagovat Tiama 29.5.2017 12:34  31%    +  -

prodlužuji drátěnou košili, jako pomůcka se mi osvědčila kruhová pletací jehlice

reagovat Moreanne 4.9.2014 19:05  5%    +  -

Ahoj všem, mám skvělou zprávu!!! Ve spolupráci s projektem Pohyblivý svátek budu mít v Brně během října, listopadu a prosince několik kurzů kroužkování! Zatím je vypsaný první kurz tady: Kurz kroužkování

reagovat marida 6.7.2014 0:00  5%    +  -

Fiall: moc díky

reagovat Fiall 4.7.2014 20:48  100%    +  -

marida: Skvěle, určitě bude k užitku, taky bych jí uvítala v začátku,kdy jsem musela věčně kukat do PC jak na to. Ať se Ti daří.

reagovat marida 29.6.2014 8:28  5%    +  -

Fiall: Knížku jsem si objednala. Protože jsem začátečník, tak se mi opravdu líbí. Nikdy jsem s korálky nedělala, ale máš pravdu, asi bych na to taky přišla. Opravdu všem moc díky, díky za rady.

reagovat Fiall 27.6.2014 20:51  100%    +  -

marida: mrkla jsem do ni jeste jednou a s koralky jsou tam dva navody, ale je to opravdu jednoduche. Nic na co by trochu zdatna krouzkarka neprisla.

reagovat radka5 23.6.2014 12:13  13%    +  -

tak kniha dorazila,Je to přehledně udělané,ale není tam toho moc.Spíš tak jako pro začátečníky.Je to asi tím,že je to první vydání u nás,mohly by hned udělat něco jako druhý díl,takové jako pokračování.

reagovat Fiall 17.6.2014 20:31  100%    +  -

marida: To ti přesně nepovím, jen jsem jí prolistovala.

reagovat marida 17.6.2014 19:55  5%    +  -

Fiall: Ahoj, je tam taky popsáno, jak zapracovat kroužky a korálky dohromady? Dostala jsem od syna náhrdelník a chtěla bych si k tomu udělat náramek. Protože na náhrdelníku jsou ohňovky, mám nápad, že bych si udělala podobný náramek.

reagovat Fiall 16.6.2014 20:40  100%    +  -

Moreanne: Prolistovala jsem jí včera v knize, jsou tam úplné základy, nic nového. Prostě ideální pro začátečníky, ale pro člověka co už něco umí celkem k ničemu. Ale udělaná je moc hezky a přehledně.

reagovat marida 11.6.2014 19:56  5%    +  -

Ahoj holky, všem moc děkuji. Už se na ni těším:-)

reagovat Tuleniiik 10.6.2014 16:08  47%    +  -

radka5: taky by mne to zajímalo, jestli stojí za to ji koupit :-) ale myslím, že bude stát za to :-)

reagovat radka5 10.6.2014 11:45  16%    +  -

Moreanne:
jasně

reagovat Moreanne 9.6.2014 20:07  5%    +  -

radka5: Mohla bys sem pak dát prosím info, jaká ta knížka je, co všechno v ní je apod?

reagovat radka5 9.6.2014 19:08  16%    +  -

právě jsem si ji předobjednala,doufám.že bude stát za to

reagovat Moreanne 7.6.2014 13:15  5%    +  -

marida: No a náhodou teď zrovna jedna česká vyšla KROUŽKOVANÉ ŠPERKY

reagovat marida 29.5.2014 15:53  5%    +  -

Moreanne: Děkuji, opravdu se mi práce líbí, ale není nikdo, kdo by mi poradil.Zatím jsem kroužky nakupovala u paní Škorpilové.

reagovat Moreanne 18.5.2014 15:48  5%    +  -

marida: Pokud vím, tak v Česku se sice nějaká kniha plánovala, ale nevím o tom, že by vyšla. V angličtině vím třeba o knize Chain and Bead jewelry od autora Scott David Plumlee, ISBN 0-8230-2299-4. Viděla jsem ji například na Fleru :-)

reagovat marida 11.5.2014 10:10  5%    +  -

Ahoj holky. Jmenuji se Lenka a začínám s kroužkováním. Bohužel nikde nemohu najít knihu o této technice. Mám sice postupy z netu, ale ráda bych měla i knihu.

reagovat Moreanne 19.1.2014 18:34  5%    +  -

radka5: nakupuju od nich pravidelně a neměla jsem problém, ale je fakt, že nikdy nepočítám přesný počet kroužků. Když jich kupuju několik tisíc, tak to ani nejde. A stejně je to i u té firmy. Neřekla bych, že je mají napočítané na kusy, ale pokud jich prodávají dejme tomu 200, zváží si 20 kroužků, jejich váhu vynásobí 10 a tuto váhu považují za váhu 200 kusů. Netvrdím, že to tak skutečně dělají, ale vím o obchodech, kde je tohle běžná praxe (ono to ani v těch jejich objemech koupených a prodaných kroužků ani není možné počítat přesně na kusy, bohužel).

reagovat radka5 14.1.2014 12:07  18%    +  -

ahoj,chci se zeptat jaké máte zkušenosti s firmou myrings.Dnes mi dazila zásilka a přepočítala jsem si kroužky.Zatím jednu barvu-200 ks a chybí mi tam 19 kroužků.Tak jdu přepočítat zbytek a uvidím...

reagovat Moreanne 9.11.2013 14:34  5%    +  -

Tuleniiik: Kladivo, jehlu ani nit nepoužívám, s kladivem bys asi navíc udělala víc škody než užitku Asi to chce trochu trpělivosti a cviku. Vím, že ty kytičky vypadají krásně, ale asi bych se spíš přikláněla v začátcích na procvičování jednoduchých vazeb pouze s kroužky. Šupiny bych přidala, až si budeš s kroužky jistá. Ale je to na tobě. Budu ráda, když se pochlubíš fotkami výsledků :-)

reagovat Tuleniiik 6.11.2013 15:16  50%    +  -

tak už přišel balíček a já dělám první nesmělé pokusy... byzantská vazba je super, ta mi jde, ale velmi, opravdu velmi se trápím s nasazením páté šupiny u kytičky.... nějaká finta? (třeba otevřít kroužek na druhou stranu, použít kladivo, jehlu, nit... cokoliv.. jak to tam mám nacpat? :-)

Už to mám celé poškrábané, jak se s tím morduju.

Děkuji moc.

reagovat Fiall 2.11.2013 21:28  100%    +  -

Tuleniiik: Určitě půjde.

reagovat Tuleniiik 1.11.2013 21:17  51%    +  -

Fiall: jojo, koukala jsem a už jsem i něco objednala - doufám, že mi to půjde :-)

reagovat Fiall 1.11.2013 20:31  100%    +  -

Tuleniiik: Mrkni na fler tam myslím něco základního je, jen bez kleštiček.

reagovat Tuleniiik 28.10.2013 14:27  56%    +  -

Ahoj ženy, ráda bych taky tuhle techniku vyzkušela - nevíte, jestli se dá koupit někde nějaký hotový set pro začátečníky? S kleštěmi, prstýnkem, sadou kroužků, zapínání, závěsů na naušky a pár jednoduchými návody?
Asi bych chtěla moc, že :-))
Děkuju za radu

reagovat Moreanne 1.9.2013 19:51  5%    +  -

Laiky6: Přesně jak píše Tiama, kontakty na české i zahraniční e-shopy jsou na nástěnce: Potřeby je kroužkování a kde je sehnat. Pokud s kroužkováním začínáš, tak ti tyhle obchody určitě postačí. Ze zahraničních doporučuju The Ring Lord, ale tam počítej s dodáním i třeba dva měsíce (jsou z Kanady a pokud nechceš utratit majlant za poštovný, tak to opravdu trvá dlouho). Jinak já už kroužkama nemůžu sloužit :-(

stránkování diskuse:

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Kroužkování - chainmail/chainmaille
Diskusi založil(a): Moreanne
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Tvoření
Přečtěte si
Co dělá láska s vaší myslí a tělem? Tohle zřejmě netušíte! Čím potěšit svou drahou polovičku? Máme pro vás několik tipů Oblíbené vepřové maso: Zkuste řízek, pomazánku nebo koleno Časté chyby, které v zimě děláme v péči o pleť Je vám cítit z úst? Tyto potraviny vás zbaví zápachu Seriál Ulice: Prozrazená milenka, nečekaný sok i vyřizování účtů Zahradníkův rok: Co je třeba udělat na zahradě v prosinci DARINA (52): Chodím s mladším mužem, rodina a blízcí se za mě stydí 6 rad, jak změnit předvánoční stres v divoký sex Vánoční woodoo: Jak využít sváteční výzdobu pro splnění přání