Dekorativní perníčky z dřevěných forem

Nemám s těmito perníčky žádné zkušenosti... Našla jsem řezbáře a jeden recept, tak budu zkoušet. Kdo se přidá?
19.9.2012

Diskusi založil(a) 19.9.2012 Ivjez

Ohlas na jiné diskuzi...

... formy na perníky jsou vždy na jarmarku a akcích ve Valašském muzeu - skanzenu v Rožnově pod Radh... v létě to bývá i s předváděčkou vyřezávání a pak i zpracování těsta a tvoření perníčků

Ivjez 19.9.2012 21:19

Jak udělat karamel na potírání? Ale lze prý použít i potravinářská barva...

Jednoduše se vezme rendlík do kterého se nasype 2 deci cukru a přidá se půl deci vody. Tato cukrová směs se přivede k varu a na mírném plameni se za stálého míchání ohřívá. Voda se postupně odpaří a cukr začne hnědnout a roztékat se. Až bude všechen bílý cukr přeměněný na hnědou kašičku, tak se pomalu začne přidávat voda, aby karamel zůstal i po vychladnutí tekutý.

Ivjez 19.9.2012 18:30

První recepet /zatím neodzkoušený/:

Příslušné množství tmavého medu (1/2 objemu hrnce) rozehřejte na plotně, jen se rozpustí. V horkém stavu do něj vmíchejte směs tlučeného koření (skořice, fenykl, hřebíček, nové koření, badyán, anýz a muškátový květ). Po vychladnutí se do směsi vmíchá hladká mouka. Vznikne hustá kaše, která se nechá při pokojové teplotě 2 až 3 dny odpočinout a zatuhnout. Poté do těsta na válu ručně zapracujte další hladkou mouku. Mouky je třeba do něj dostat co možná nejvíc, těsto však musí zůstat vláčné. Poté z něj vyválejte placku silnou 0,5 cm. Příslušnou dřevěnou formu vyčistěte, lehce vytřete stolním olejem a přiložte na ni odpovídající kus placky. Kousek po kousku ji pak palcem vtlačujte do formy. Po vytlačení je třeba motiv z formy opatrně vyjmout a syrový perník okrojit. Perníky pak pečte na plechu vymazaném včelím voskem při teplotě 150 °C. V průběhu pečení se potírají buď silně naředěným karamelem nebo ve vodě rozpuštěnou potravinářskou barvou.
Z placky silné 0,5 cm se nejprve odkrojí kus přiměřený velikosti formy, do které se pak palcem postupně vtláčí Vyklopit obtisk z formy není snadné. Perníček se nesmí zdeformovat. Formu se proto vyplatí lehce vytřít olejem Nakonec je nutné nožem či skalpelem vyříznout veškeré přebytečné těsto.

Ivjez 19.9.2012 18:14

Moje první formičky:

Ivjez 19.9.2012 18:12

reagovat Jirka 25.11.2017 22:33  1%    +  -

děvčata na perníky s dřevěnych forem je těsto jiné ,perníky jsou tvrdé nejedlé, jsou na strouhání k zahuštování

reagovat Eva Nosková 13.11.2015 23:06  1%    +  -

Dobrý večer, ráda formičky vyzkouším a předám reference. V případě zájmu o spolupráci mne prosím kontaktujte na emailu: Noskova.E@seznam.cz..těším se na případnou spolupráci. S pozdravem Eva Nosková

reagovat pokec2 3.11.2015 19:49  5%    +  -

Přeji hezký večer.
Začal jsem se zabývat výrobou forem, ale nejsem perníkář, takže nevím, co vytlačené těsto udělá při pečení. A protože nechci prodávat "kočku v pytli", rád bych si to napřed vyzkoušel. Našla by se mezi vámi některá, která má zkušenosti a poradila, jak udělat těsto a jak péct, případně by byla ochotna formičky vyzkoušet a poslat výsledek ?

reagovat koza-roza 21.11.2012 19:47  6%    +  -

Zůza: Ahoj, já bych řekla, že za to může ta voda. Já mám teď v ledničce těsto, které by mělo být po upečení jedlé, tak až to vyzkouším, napíšu.Chystáme se na perníčky v neděli.

reagovat Zůza 21.11.2012 18:12  1%    +  -

Ahoj holky, dnes mi došly konečně formy. Těsto jsem měla již připravené a odpočívalo asi tři dny v pokojové teplotě. Půl kilogramu medu zahřát do něj vysypat perníkové koření a nechat vychladnout. Do medu jsem se pokoušela vmíchat jeden kilogram hladké mouky, ale vše se sypalo a tak jsem to musela naředit vodou. Dnes jsem konečně vytlačovala perníčky. Bohužel se mi to vůbec nedaří, protože těsto má snahu se "smrsknout" a perníky jsou deformované. Kde můžu dělat chybu? Zůza-

reagovat koza-roza 3.10.2012 14:26  11%    +  -

Ivjez: Hlásím, že mám objednáno, formičky už jsou nachystané, teď jen aby peníze rychle přeběhly mezi účty a začnu zkoušet pečení.Jak to jde tobě?

reagovat Ivjez 30.9.2012 8:17  38%    +  -

EllenK.: Zkušenosti s pečením bych uvítala i od Vás, já také jen zkouším, uvidíme, třeba se nám zadaří a dáme rady dohromady. Budu určitě péct v týdnu, pak napíši, jak to proběhlo.

reagovat EllenK. 29.9.2012 21:29  100%    +  -

Ivjez: já už mám formičky v mailu, určitě si vyberu. Tak bych docela přivítala, kdybys napsala zkušenosti s pečením...

reagovat Ivjez 27.9.2012 21:33  39%    +  -

Zítra - tj. 28.9. v Perníkové chaloupce u Pardubic /vesnice Ráby/ se koná "Perníkové vytláčení" - můžete si samy zkusit udělat tento perníček, podívat se na dřevěné formy....

reagovat Bábi.z.Luhu 27.9.2012 16:50  15%    +  -

Zdravím! Můžu se přidat? Zatím jen na čumendu. Též mě velice zaujaly deko-perníčky. Už nějaký čas přemýšlím, že si formy koupím a budu je péct. Letos by se mi na Vánoce tuze hodily. Budu milé osůbky podarovávat háčkovanými ozdobami a korálkovými andělíčky. Popravdě, taky kvůli financím. S miminama a manžou bez práce honíme každou korunu, takže dárky budou čistě rukodělné.
Naposled jsem formy viděla na Valašském krajkářském a řemeslném trhu ve Valašském Meziříčí. Letos tam chci 100% jet.

reagovat mory1 27.9.2012 14:34  100%    +  -

Kde se mi tam nabral ten cyklista

reagovat mory1 27.9.2012 14:33  100%    +  -

Ivjez: do vajíčka na perníčky se třeba přidává i troška červeného potravinářského barviva, když chceš, aby byly opravdu efektní není ten řezbář náhodou odněkud z Křivoklátska? Taky jsem si tam nějaké formičky kupovala

reagovat Ivjez 23.9.2012 21:50  35%    +  -

Takže perníčky jsem zkoušela, jen z části těsta, zítra když bude čas, budu pokračovat. Potírala jsem je vajíčkem, takže nejsou to úplně ty tmavé, ale i tak se mi líbí.
Byl to první hokus pokus, takže musím vychytat - tloušťku vyváleného těsta, množství zapracované mouky... Vyklápět šly pěkně! V týdnu dám foto...
Dostala jsem se také i k jiným receptům, zítra je sem dám.

reagovat Ivjez 23.9.2012 21:46  35%    +  -

koza-roza: Klidně mu zavolej, je ochotný, rychlý....

reagovat koza-roza 23.9.2012 15:36  10%    +  -

Ahoj, našla jsem recept na "jedlý" vytlačovaný perník - http://perniky.artmama.cz/node/7132.
Ještě mi chybí ty formy, řezbář se mi stále neozval.

reagovat Alma.. 23.9.2012 11:38  100%    +  -

Ivjez: zkušenost nemám, ale formy obdivuji, jsou prostě senzační a krásné
Divné, že ani jedna s tvořilek a šikulek tady na Dámě nezajde. Já mezi ně nepatřím, ale vím, že je jich tady hafo

reagovat Ivjez 19.9.2012 18:17  40%    +  -

Doufám, že se někdo přidá na výměnu zkušeností s těstem a pečením, Vánoce máme za chvíli, tak ať si to hezky přichystáme...

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Dekorativní perníčky z dřevěných forem
Diskusi založil(a): Ivjez
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Tvoření
Přečtěte si
Trápí vás odrosty a šedivé vlasy? Takhle je zamaskujete! Seriál Ulice: Gábina na koberečku a lekce pro Miloše Bude první dámou zas Ivana Zemanová? Nenápadná žena, která umí střílet Ženy prozradily: Jaké nevšední pomůcky jsme použily místo vibrátoru? Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí Horoskop na tento týden: Tygry čekají peníze, Kozy erotika Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu Nevěra ano, či ne? Tyto věci by vás možná nenapadly Pohodlí i elegance v noci: Běžte do postele ve stylovém nočním prádle