Maminky v zahranici - bilingvni deti

Ahoj vsem maminkam, ktere ziji v zahranici. Ja a muj manzel, ktery je taky Cech, zijeme v Anglii uz skoro 9 let a ted mame malou holcicku, ktere jsou 3 a pul mesice. Protoze jsme oba Cesi, mluvime na ni oba cesky, ale dostala jsem od kolegu z prace krasne knizky v anglictine a rada bych ji je cetla, jen nevim, jestli bych ji akorat nedelala v hlavicce vetsi zmatek. Mate nekdo stejne zkusenosti?
19.8.2013

Diskusi založil(a) 19.8.2013 Moncik

reagovat zlutasek 24.9.2013 15:46  28%    +  -

Zijeme take v zahranici, v Cine, jsme oba Cesi a mame bilingvni starsi deti [12 a 9]- cj-aj, chodi do International school, mluvi i cinsky. Doma mluvime pouze cesky, pri domacich ukolech je nekdy treba vysvetlit anglicky. Pak mame jeste benjaminka, 3 letou holcicku. Mluvim na ni pouze cesky, ale anglicky rozumi zaklady, protoze si casto hraje s anglicky mluvicimi detmi venku. Zacala chodit na dopoledne do skolky, kde se mluvi cinsky a anglicky a ted uz sama ukazuje v knizce obrazky a snazi se je pojmenovat i anglicky. To pro mne bylo impulzem ji kratke texty predcitat anglicky. Vetsinou ji knizku s jednoduchym textem prevypravim cesky, pak si o ni popovidame a kdyz uz vi, o co jde, prectu i anglicky.

reagovat Samantha 22.8.2013 20:59  100%    +  -

Mata69: mě stačí v práci, že se češi s čechama bavíme anglicky, páč soudruh vedoucí to rád vidí, no na palici

reagovat ivbara 22.8.2013 19:52  100%    +  -

Moncik: s tim hledanim ceskych vyrazu je to u nas podobne, dcera je se zetem ais 5 let, s nim mluvi indonesky, v Indonesii je neco pres rok, ikdyz tady uz byla za tu dobu 3x, ale nekdy ma s ceskym vyrazem problem a dopisy na urady ji pro jistotu jkontroluju, ma nekdy problem s vyrazem, padem..:))Na malou mluvi jen cesky,ale samozrejme ,kdyz jsou mezi Indonesanama, tak indonesky..

reagovat Moncik 22.8.2013 16:25  47%    +  -

Mata69: no i ja jsem si vsimla, ze nektere poanglictile vyrazy se dostaly do cestiny, jako zabukovat a podobne. Jen kdyz to pak vidim napsane cesky, tak je to des. ale chapu, ze jinak to asi nejde. Zabookovat by asi vypadalo jeste blbeji.

reagovat Mata69 22.8.2013 15:59  100%    +  -

Moncik: asi chápu jak to myslíš, protože třeba pracovně používáme takové anglické výrazy (a je to tu v Čechách už běžné), že třeba vysvětlit rodičům, co je to vlastně workshop (školení? schůze?), co dělá naše "ejdžár" (asi že personalista?), na školení, že mám ráda "cofeebreak"....prosttě těžko hledám pro ten aglický výraz správný český.
Jen mě třeba vytočilo při školení, když nám lektor říkal, že došlo "k přeprajzování" - rozuměj k "přecenění"...hrůza!!!

reagovat Moncik 22.8.2013 15:45  47%    +  -

evelyn: asi tak! Nekdy mluvime cesky a pak do toho hodime anglicke slovo a podobne. Navic clovek uz premysli, jak se stavi vety v anglictine.

reagovat evelyn 22.8.2013 15:02  100%    +  -

Moncik: jj, clovek uz premysli v jine reci, s partnerem mluvime takovym mismasem, kteremu muzou rozumet jen dalsi cechosvedi

reagovat Moncik 22.8.2013 14:40  47%    +  -

No rozhodli jsme, ze asi na malou budu mluvit ja cesky i anglicky, protoze s ni chodim hodne na ruzne skupinky s jinyma maminkama a miminkama a tam na ni stejne anglicky musim. Tak uvidime, jak se s tim popereme.

reagovat Moncik 22.8.2013 14:38  47%    +  -

dekuji za vsechny nazory. Ja vim, jak to myslite s tim, ze lidi po nejake dobe v zahranici se tvari, ze neumi cesky, ja jsem si myslela uplne to same. Ted to vidim trochu jinak. Doma jsme dva Cesi, takze na sebe mluvime cesky, ale napriklad pokud se bavime o praci, tak je to jednodussi anglicky. Taky kdyz se snazim rict neco mamce, tak kolikrat tapu, protoze uz tak nejak premyslim v anglictine a nekdy se proste stane, ze to nejde prelozit doslova. Tak to pak musim premyslet, jak to vlastne cesky rict. Ale neni to, ze bych cesky neumela, nebo si chtela hrat na dulezitou, pred mamkou neni duvod. Cestina mam rada a nestydim se za to, ze jsem ceska, coz jsou takove pripady, znam par lidi. Navic nektere vyrazy, hlavne treba v praci, jsem se naucila az tady, nebo jsem je v Cechach moc nepouzivala. Stejne tak ted s malou, vselijake ockovani a ruzne potreby se ucim tady, v Cechach jsem to nepotrebovala, tak treba nevim, jak se to rekne v cestine.

reagovat Mata69 22.8.2013 11:25  100%    +  -

Samantha: jo jo, vím co myslíš a ještě mají takový ten přízvuk a za každým slovem "ééééééé" a "eeeeehmmmmm", asi si připadají světově

reagovat Samantha 22.8.2013 9:52  100%    +  -

Mata69: mě zas fascinuje, když je někdo v americe 3 měsíce, pak přijede do česka a tváří se, jak kdyby česky zapomněl, po 30 letech bych to chápala, ale tyhle fíky nepochopím

reagovat elvia2 22.8.2013 9:41  12%    +  -

Alma..: Ty zase víš všechno nejpíp, co? Trošku omyl-to Tvé myšlení.

reagovat Pema002 21.8.2013 23:21  80%    +  -

děti ty jazyky nasávají úžasně, tchýně mluví na prcka (2roky 2 měsíce) jen řecky od narození a malý úžasně rozumí a já se tím pádem učím nenásilně s ním

reagovat Mata69 21.8.2013 11:31  100%    +  -

Mě holky fascinujou rodáci v Americe, který kdysi odešli a i někteří jejich vnuci se stále učí češtinu, a česky mluví, aby uměli řeč svých předků. To mě fascinuje. Sice to není super čeština, ale už jen to, že se jí učí je prostě úžasný.

reagovat Mata69 21.8.2013 11:30  100%    +  -

Alma..: ty jsi stejně trdlo...na dítě se přeci mluví RODNÝM jazykem od malička. A že jí čeština bude k prdu? Je to její jazyk, je to maličká češka, její oba rodiče jsou Češi a je velice pravděpodobné, že i když tam zůstanou, že bude jezdit do Čech k babičkám, dědečkům...a bude se chtít umět s nimi domluvit. Rozhodně pro ní není priorita angličtina, tu se naučí, bude chodit do jeslí, do školky...mezi děti...

reagovat Lulie 20.8.2013 23:07  71%    +  -

Ajka3: to je super!!

reagovat ivbara 20.8.2013 19:59  100%    +  -

Nasi male jsou 2 roky a kousek, zatim je dvojjazycna,ale je predpoklad, ze pujdou zase jinam / zamestnani zete/, bude chodit do anglicke skoly, za prijde cas..ale ta cestina/ matersky jazyk jeji mamy / je zaklad, to je jasny.

reagovat Ajka3 20.8.2013 19:58  26%    +  -

Ono co třeba švagrová říkala, že tam její krajanky (některý) jakoby začnou pohrdat češtinou a vším českým (šly ven "za lepším") a proto hodně dětí česky prostě neučí, prostě je to pro ně málo in. Ale podle mě je to blbost a pro děcka obrovská škoda, přijdou o možnost se přirozeně naučit jazyk (byť s ním mluví nějakých zanedbatelných 10 milionů lidí) a tím se jim zavírají dveře "domů", ke svým kořenům, možnost poznat jak to chodí jinde, jinou kulturu...
Mě se třeba strašně líbí že dcera když přijde ze školy (studuje češtinu ), tak hlásí, že v klubovně vedle mě seděl kluk z bohoslovecké fakulty, za mnou dvě jeptišky z Francie s nima se baví holka zahalená v muslimským šátku, přede mnou dva Japonci a s nima anglicky flirtuje kočka někde z Ukrajiny...prostě multijazykový, multikulturní a multináboženský...a totálně v pohodě...myslím, že tohle je pro tenhle podělanej svět šance, protože kdo prošel takovým prostředím by měly být tabu nějaký předsudky a respektuje toho druhého se vším všudy. A k tomuhle jsou ty jazyky fakt třeba! Mimochodem příští semestr odjíždí do Itálie, kde bude na katedře bohemistiky studovat češtinu v angličtině
Jo, trošku babylon, ale podle mě není na škodu, když mají mlaďoši dnes možnost cestovat a učit se.

reagovat PUPÍNA 20.8.2013 18:34  53%    +  -

Moncik: dneska jsem poslouchala rádio Praha a jako host tam byl Josef Laufer a říkal maminku byla Španělka, táta Čech a přestěhovali se do Anglie. Tam bydleli asi do jeho 8 let a pak zpátky do Čech. A když povyrostl, tak se naučil německy a později rusky. I on se přimlouval aby děti mluvily více jazyky za mala že to potom jako když najdou a tomu docela věřím.

reagovat Mata69 20.8.2013 18:24  100%    +  -

Moncik: uplně se ztotožňuji s názorem Evelyn, mluvte na ní česky, ať umí a tu angličtinu prostě nasaje ve školce, mezi dětmi atd. Nasaje jí tak, že kdybyste na ní nemluvili česky, nebude to ani umět.
Jinak hlavně, ať je zdravá a dobře vám prospívá

reagovat Moncik 20.8.2013 10:23  48%    +  -

Dekuji vsem za vase nazory! Urcite chceme, aby mala umela cesky, prave z duvodu, aby se domluvila s babickama a dedeckama, nebo spis oni s ni. Navic se jednou chceme vratit do Cech, asi nez mala zacne skolu, pak uz by to bylo slozitejsi. No a anglictinu bude mit jako bonus od malicka. Taky jsem slysela, ze deti co maji dva materske jazyky pak ovladaji snadneji dalsi jazyky, coz by bylo jenom dobre.

reagovat evelyn 20.8.2013 9:03  100%    +  -

Ajka3: jasan, decka maj mozek jako houbu, nasaknou informace desne rychle, je treba vyuzivat toho casu, kdy takle funguje, taky, co se nauci ted, zustane jim v hlave.
Kamoska ma Sveda, zpocatku spolu mluvili anglicky, dokud se nenaucila rec. Pak se jim narodila mala a ona s ni mluvi svedsky, mala cesky neumi, presne ta situace, ze si s rodinou mamy nepovyklada. Jen pro ne je tohle schudnejsi cesta, celej den jsou v praci, holka ve skolce, tak vecer, kdyz se sejdou komunikuje rodina spolecnym jazykem, tim je svedstina.
Dalsi rodina tady, oba Cesi, utekli v 68, dve dcery, dneska uz dospele s rodinama a mluvi cesky desne spatne
Pak jsem potkala jednoho Fina, co mluvil cesky fantasticky, uplne jak rodilej, prej s rodicema v Cechach bydlel do svych dvou let, to jeste nemohl mit nejakou velkou slovni zasobu, nicmene ozenil se s Ceskou a znovu se cesky zacal ucit, protoze se mu jazyk libi, ovsem jejich dve deti neumi ani slovo
Spolupracovnice Polka, manzel Sved, ale polsky umi, tam studoval archeologii, holka mluvit polsky nechce, i kdyz se oba snazi...
Takovych pripadu znam.

reagovat Ajka3 20.8.2013 8:41  26%    +  -

Jinak ještě...možná jsem trochu patriot...vytáčí mě různé celebrity (hokejisti a tak), prostě Franta z Horné Dolné, co umí rychle bruslit, v 18- ti letech vyjel ven hrát hokej, za 2 roky se vrátí a milej Franta zapomene česky (nebo to hraje, protože si myslí, že bude zajímavější). To bych vraždila. Jo, přízvuk beru, když jsem pár týdnů v Čechách, taky zpívám po jejich a po dovolené poblíž Ostravy mám pak chvíli kratky zobak.
Ještě zpět ke švagrovce, ono je to hodně chytrá holka a chápe, že jazyky jsou dost důležitý, takže teď má k holčičkám holku na hlídání někde z bývalého SSSR, která umí anglicky pár slovíček (švagrová jí krom kapesného, bytu a stravy platí nějaký jazykový kurz), ale požaduje, aby na holky mluvila rusky...a ono ejhle, po půl roce pobytu milé Nataši (či jak se jmenuje) jsou holčičky schopné s ní rusky normálně komunikovat.

reagovat evelyn 20.8.2013 8:37  100%    +  -

Jen na ni mluvte cesky a hodne, anglictinu se nauci ve skolce, skole, od kamaradu, vetsinou rodiny, co bydli v zahranici se aklimazuji tak, ze deti materstinu svych rodicu neumi, mam kolem sebe nekolik pripadu. Pak se nedomluvi s babickama, tetama...

reagovat Ajka3 20.8.2013 8:25  26%    +  -

Já si myslím, (vlastní zkušenost nemám, ale mám švagrovou trvale žijící v Anglii), že je naprosto ideální, když dítě přirozeně "nasává" oba jazyky (čeština mu rozhodně není k prdu, mají tady předpokládám nějakou rodinu, navíc kde je napsáno, že tady nemůže třeba někdy pracovat, vyučovat...) Prostě má 2 mateřské jazyky dokonale zvládnuté. Navíc u neteří (8 a 10 let) je krásně vidět, že dvojjazyčné prostředí jim jakoby otevřelo vrátka někde v hlavách a ostatní jazyky jim jdou velmi snadno, prostě umí v cizím jazyku nejen mluvit ale i myslet. Takže za mě, takové ty mimiší ham ham, brm brm, mama tata česky a jak bude zvládat už říkanky, tak klidně české i anglické, televize pohádky to samo, předpokládám, že školka, jesle chůva bude anglické..prostě dva jazyky naprosto přirozeně. Neteře bez problémů přechází z angličtiny do češtiny, pokud se baví s někým kdo jednomu nerozumí (nebo ne tolik), mají trošičku v češtině anglický přízvuk (přece jenom ve škole a tak. mají tu anglinu naposlouchanou víc), ale po 14-ti dnech pobytu u prarodičů tady ho ztrácí.

reagovat janky 20.8.2013 7:30  100%    +  -

Moncik: jsme Češi, žijeme v ČR, a dětem jsme odmala četli knihy v angličtině i češtině, učili je české i anglické dětské říkánky, pouštěli animované pohádky v obou jazycích - maglajs v hlavě nemají, naopak jim jde angličtina i němčina ve škole jako nic. Pokud se ti ty knihy líbí a chceš jí je číst, tak jí je prostě čti. Stejně bude žít v dvoujazykovém prostředí, tak to pro ní žádné trauma představovat nebude.

Naši sousedi jsou čechoameričani - máma Češka, táta Američan. Ona na děti mluví jenom česky, on anglicky i česky, na psa oba i děti anglicky. Pes prostě české povely nezná:-)) Tedy až na mé zařvání "Zmlkni", když v noci vyje jak protržený.

reagovat Alma.. 20.8.2013 6:46  100%    +  -

Mata69: no, čm dřív tím líp, mi je to jedno, at třeba mluví arabsky, já jen pasala svuj názor a to, co vidím kolem sebe - od mimin se mluví na děcko logicky jazykem té země, kde žiju ne?
Čeština je jí k ničemu, pokud hodlaj zustat tam kde jsou..Pro ní je priorita angličtina a ne čeština - tu muže umět jako druý jazyk aby se neřeklo.
No, to je muj názor prostě, ale je mi fakt jedno, jak to budou mít

reagovat ivbara 19.8.2013 22:51  100%    +  -

Mata69: můj názor :)) je ještě maličká... já to vidím na naší malé, teď tu byli všichni dva měsíce a jak se rozmluvila česky, tam zase prý chvilku nerozuměla, ale už si prý zase zvykla..:))

reagovat Mata69 19.8.2013 22:39  100%    +  -

Alma..: té malé jsou teprve tři měsíce Almo, je asi správné, že na ní mluví jen česky. Ona tu angličtinu pochytí a naučí se jí.
A nemyslím si, že jí čtení v češtině a to, že se přirozeně od rodičů naučí česky je k prdu. Vždyť je to její rodný jazyk a jazyk jejích rodičů.

reagovat Mata69 19.8.2013 22:37  100%    +  -

Zkušenost s tím nemám, ale myslím, jak píšeš na příkladu těch Poláků, že tu angličtinu pochytí a bude v ní dobrá, bude jí to připadat přirozené. Zatím bych na ní mluvila asi jen česky...

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Maminky v zahranici - bilingvni deti
Diskusi založil(a): Moncik
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Rodina a děti
Přečtěte si
Bílá magie vás může ochránit! Rituály, které fungují S tebou mě baví svět: Co se stalo s dětmi z komedie tisíciletí? RADKA (37): Tchyně mě pořád srovnává s manželovou ex Creative World ? místo pro oslavy, tvorbu, dobré jídlo a zážitky každý den Cukr, citron, majonéza: Co určitě nepatří na váš obličej? Vlastimil Brodský: Brejchová mu zlomila srdce, v důchodu spáchal sebevraždu Ženy prozradily: Kdy a proč jsme byly schopné odpustit nevěru? IRENA (44): Moje matka mi neustále mluví do života Máte problémy se štítnou žlázou? S těmito příznaky jděte k doktorovi Bronzer je hitem jara a léta: Jak ho správně používat a vypadat skvěle?