Reklama:
Rozvod už děti tolik nebolí?
S provokativní studií přišla Mavis Hetheringtonová (75), profesorka psychologie z Berkeley. Podle jejích závěrů se počet rozvodů v posledních desetiletích zvýšil natolik, že se jejich ničivý účinek na dětskou duši začíná zmenšovat. �Když z rozvrácených rodin pochází polovina dětí ve třídě, už to tolik nebolí,� říká Hetheringtonová.

Přesto však děti postižené rozvodem stále vykazují v dospělosti dvakrát větší sklon ke zločinnosti, depresím či drogové závislosti a rozvádějí se šestkrát častěji, než potomci z takzvaných bezproblémových rodin. �Většině z nich trvá aspoň dva roky, než se s novou situací vůbec vyrovnají,� říká Hetheringtonová. �V dlouhodobém výhledu se však až 75 procent jednou opět dokáže zapojit do života bez viditelných škod.� (Plus)
Datum vydání: 10.9.2002
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

reagovat vymazat Foxy43 18.9.2017 14:28  5%    +  -

Ono je to ale asi někdy pěkně těžké aby se jím dítě nestalo :( stačí když je to jeden z partnerů a ten druhý to bohužel nezachrání.

reagovat vymazat AlA 10.7.2017 12:14  5%    +  -

tak důležité jak se rodiče k dítěti chovají nadále. Nejhorší je, když se díte stane obětí sporu.

reagovat vymazat otec72 19.3.2013 11:25  5%    +  -

Manželka opustila tři nezletilé děti 15 13 a 12 letého syny trvale upoután na vozík Manželka opustila tři nezletilé děti 15 13 a 12 letého syny trvale upoután na vozík diagnóza DMO a to devět dní před vánocemi. Byl to její druhy odchod ze společné domácnosti ten první odchod byl o dva měsíce dříve předcházejícího roku. Manželka je za tři měsíce viděla asi třikrát. Proběhl soud a svěřil děti do péče otce protože matka nechtěla ani střídavou péči na které jsme se dohodli a také už jednou fungovala. Já jen nechápu, co matku od třech dětí donutí odejit v tak nevhodnou dobu pro děti ale i nás dospělé. U soudu ze mě udělala grázla atd. Samozřejmě pracuje ale oficiálně je na pracovním úřadě a tak výživné soud neurčil.

reagovat vymazat pastelka12 30.8.2011 23:14  5%    +  -

Rozvod, podle mě jednoznačné řešení, pakliže se doma objeví domácí násilí a opakující se nevěra. Podle mě většina manželství dospěje do fáze že řeší nějaký velký problém, krizi....je to hlavně v komunikaci..pokud to chtějí řešit oba a v klidu, ať se jedná o cokoli, na vše se dá najít řešení...no a někdy je rozvod tím nejlepším řešením!
Jsem z rozvedeného manželství a pokud nebudu muset, nerada bych aby moje děti zažili totéž...neřekla bych, že jsem v manželství zrovna šťastná, ale mám chlapa, který chodí do práce, občas pomůže i s domácností či s dětmi, snad mě nepodvádí a chováme se k sobě slušně...co na tom že je vášeň v háji...naše děti mají klidné rodinné zázemí a pro mě je to priorita!

reagovat vymazat h 18.7.2010 17:04  1%    +  -

psichlogové jsou na hovno ničí životy

reagovat vymazat h 26.6.2010 1:42  1%    +  -

prt

reagovat vymazat michal 7.2.2010 11:57  1%    +  -

bigeros

reagovat vymazat Pamarie 31.1.2010 23:20  5%    +  -

Nikdy jsem si nemyslela, že já se rozvedu. A stalo se. Bolelo to pekelně. Domácí násilí, výhružky, dcera se otce začala strašně bát, denně strach, jak táta přijde domů a co bude následovat.. Oddechla jsem si já, oddechla si ona.. Utekly 4 roky, máme novou rodinu, fungující, nového tátu, který dceru vychovává jako svou, máme i nového bráchu a ten biologický otec se nestará ani o placení alimentů ani o dceru. Každá návštěva u něj probíhala podle stejného scénáře, neustále psychicky dceři ubližoval, ta plakala, že tam nechce.. Nechápala, proč musí. Nakonec jsem podala žádost o změnu kontaktu, všechno dobře dopadlo a i když mu soud nějaký kontakt s dítětem nechal, on to položil a nechal nás být. Je nám tedy ještě líp, protože nás nikdo nestresuje. Dcera žije v úplné rodině, má vzor matka + otec, vidí, jak funguje spokojená rodina, že spolu můžeme mluvit všichni bez křiku a nadávek.. A to je rozhodně víc, než co by měla, kdybych za každou cenu u toho prvního manžela zůstala. Ono je to případ od případu. Nikdo není prorokem, aby mohl říct, co je pro dítě nejlepší, ale ve svém případě vím, že jsem dceři zachránila šťastné dětství. A dlouho jsem si vyčítala, že jsem neodešla podstatně dřív..

reagovat vymazat vladusska 14.1.2010 0:54  5%    +  -

je mi 19 a naši se teď rozvádí... nevadí mi ten rozvod,ale ty scény kolem toho... jeden hází špínu na druhého... otec se lituje a pořád to celé dokola omýlá... a matka ta se zas o nic nestará... o domácnost se tak nějak starám já... Už nebaví poslouchat, jak je jeden horší než druhý. Navíc když řeknu svůj názor, tak si to okamžitě překroutí podle svých potřeb. Navíc se nikdy nezajímali, jak mi je, co dělám a tak. A nyní? Odejdu z bytu a hned mám čtyři telefonáty. Jezdila jsem čtyři roky na internát a už od prvního ročníku mi rodiče přestali volat a ptát se, jak jsem dojela. Nyní odjedu s přítelem na víkend a telefonát, jaká byla cesta, kdy přijedu a v kolik. Moc bych si přála sehnat práci a odstěhovat se. Tady stejně všichni litují jen mého bratra. On je totiž vždy ten největší chudák, ať se děje cokoli. Připadám si tu navíc.

reagovat vymazat dulisek 6.12.2009 11:26  5%    +  -

to je řečí kolem rozvodů,mě se to taky stalo za mlada a necítím se nijak potrefená nebo tak.život šel dál.Když to neklape tak jít od toho dál.To je pořád k vůli dětem ...blabla..noha jim kvůli rozvodu neupadne.

reagovat vymazat michael-20 1.6.2009 22:41  1%    +  -

no mne nechala protelkyne z pjeti mnesicnim ditetem ...nechapu jak to mohla udelat..porat ji moc miluju a nemuzu zapomenout nemuzu spat ani jist..ale to snad zvladnu..ale mne kdys bylo sedm let tak se nasi rozvedli a kazdej si sel svoji cestou ..no a ja se musel soudit ke komu pujdu a na konec sem sel k tatovi.ale nejhorsi na tom je ze mama na mne kasle i vsichny ostatni ...takze se citim porat odkoplej jeto porat stejni to co tady pise profesorka je pjekna blbost.................no ale nejvic mne stve jak to visvetlim svoji dceri to bude sranda

reagovat vymazat Martina 14.5.2009 16:45  1%    +  -

Rada pro Gabku: Neodcházejte od manžela s dítětem vůbec skuste to s manželem od začátku .

reagovat vymazat Martina 14.5.2009 16:38  1%    +  -

Mí rodiče se budou zdřejmě rozvádět a bolí mě to tedy dost...

reagovat vymazat :(___A 3.5.2009 18:39  1%    +  -

Myslíte si že je to všechno tak lehký neni...To co profesorka píše neni pravda!I když je to už sedm let je to pořad stejny..:(

reagovat vymazat KO Ko ko Šanel 15.3.2009 22:53  5%    +  -

Woody Alen - vzpomíná na své dospívání a život rodičů.
Řka: "tolikrát jsem je prosil, aby se rozvedli ....... a oni ne". ......... Opakovaně!

reagovat vymazat ...:( 1.10.2008 13:28  1%    +  -

Myslím že to co tady paní profesorka je (s prominutím) blbost... Je fakt, že se máma rozvedla kvůli tomu, že táta pil, a mě to psychycky dost zraňovalo, ale do teď jsem se s tím nedokázala vypořádat. Většina těchto dětí je (podle mě) poznamenaná do konce života a nikdy nepřestanou někoho obviňovat, za to že tento rozvod zapříčinil. Je to můj názor ale tuším, že se mnou bude asi spousla lidí souhlasit.

reagovat vymazat kika 7.9.2008 12:11  1%    +  -

moje mamka s tatkou se budou rozvadet a babicka si na mamku vymisli vselijake veci ktere nejsou pravda

reagovat vymazat andygros 30.7.2008 15:11  5%    +  -

Podle mne se rozvod nikdy neobejde bez něčí bolesti nebo následků na někom.Ať je to manžel,manželka ,dítě.Já i můj manžel jsme oba z rozvedených rodin.V obou případech šlo o alkohol a násilí na našich matkách.I když dnes jako manželka uznávám,že podíl na obou rozvodech měli jak tatíkové,tak i maminy.Mne bylo tenkrát 7,manželovi 16.Oba jsme dostali náhradní tatíky a s oběma máme dnes krásný vztah.Říkám dnes,protože v době dospívání to tak nebylo.Oba jsme brzo odešli s domu a začali žít na vlastních nožičkách.A taky oba víme.a často jsme o tom mluvili,jaký vliv má dětství a vztahy s rodičema na to,jak reagujeme a jací jsme v dospělosti.Myslím si,že když někdo tvrdí,že rozvod na dítě vliv nemá,tak se snaží jen něco překrýt....možná pud sebeobrany...Ať chceme nebo nechceme,když se dva berou,Bůh je spojí v jedno tělo.A manželství i rodina je o živých bytostech a proto,když se něco trhá ať už rozvodem
nebo odchodem dětí,vždycky to bolí.V zásadě jsem proti rozvodům,protože manželství je slib.Slib osobě kterou miluju a slib před Bohem..Není to institut ,kerý mi jednou vyhovuje a jednou ne.Ale pokud manželství stejně nefunguje,jeden nebo oba si stejně žijou svůj život a ubližujou sobě i dětem-protože podnebí nejistoty není nic příjemnýho,tak jsem pro rozvod.
ALEXANDŘE,jak píšu,já i manžel jsme z rozbitých rodin.Přesto máme krásný manželství.Jsme spolu skoro 15let,máme pět chtěných dětí a díky Bohu jako rodina fungujem.Já přeju vašim synům,aby se jednou při výběru životnívh partnerek řídili srdíčkem.Děti za chyby svých rodičů nemůžou.A jak je psáno v Bibli:P"Proto opustí muž otce i matku a připojí se ke své ženě a budou ti dva jedno tělo"A na nich pak bude záležet jaký to manželství bude...Přeju ať se to podaří k radosti všem.S pozdravem andy

reagovat vymazat jitka 14.4.2008 11:20  1%    +  -

Naši se rozvedli když mi bylo 16let a nesla jsem to hodně těžce matka si nastěhovala domů nového chlapa a já si sním nerozuměla a utíkala k tátovi byli to boje!!Nyní jsem sama vdaná a mám 3letou holčičku s manželem máme krizi a slovo rozvod taky padla jsem už 4 roky doma ryzikové těhotenstvý a mateřská s manželem jsme to probrali od a do z a shodli se na tom,že rodfina je rodina,že se musíme více chápat tolerovat a věřit si dali jsme si šanci a musíme se snažit oba dva aby to fungovalo hlavní roli tam hrála dcera i kuli ní jsme zůstali spolu jako jedinci v dnešním světě by jsme to nezvládli a vím,že dcera by tím trpěla vše má řešení a když jsou na to dva a dva se snaží a domluvý tak se to hned nemusí řešit rozvodem rozvod je opravdu krajní situace.

reagovat vymazat pet s 21.3.2008 19:26  35%    +  -

Jen aby nevznikl nejaky omyl, mi rodice nikdy nebyli komunisti, oba udreny delnici

reagovat vymazat pet s 21.3.2008 19:25  35%    +  -

Nechapu Alexandra, copak deti z rozvedenych rodin jsou prasivy? Copak oni za neco muzou? Ja jsem z uplne rodiny, vzdy byla nase rodina takova spravne "komunisticka". mama, tata, dve deti, uskudleno na auto, uskudleno na dovolenou, nemuzu si na nic stezovat i ted kdyz uz doma davno nebydlim rada tam chodim a oba rodice mam moc rada, ikdyz kazdeho jinak. Muj muz je z rozvedene rodiny, matka ho moc nechtela, mela ho natruc otci, nakonec skoncil u babicky. Na sve naklady vystudoval vysokou skolu, je to chytry a slusny clovek a hlavne uzasny manzel, ktery umi podrzet a skvely tata nasi dcery. Kdybych dala na takove jako tvrdi Alexandr, v zivote bych ho nepoznala.

reagovat vymazat KOPRETINA 21.3.2008 10:58  5%    +  -

Dítě má dva rodiče! Když jste si je udělali, je vaše povinnost děti dovést do dospělosti. Za každou cenu. Ale když už to opravdu nejde, raději rozvod, než kudlu v zádech. Naši se nikdy nehádali, aspoň ne před námi dětmi. Asi je lepší, když děti vidí nedorozumění rodičů. /a taková to byla velká láska!! Bylo mi 10, když po přestěhování z Děčína v roce l038 skončila moje pohádka dětství.

reagovat vymazat Jarka210 14.3.2008 20:47  5%    +  -

Naši se rozvedli, když mi byly asi dva, chodila jsem ke svému biologickému otci do devíti let,ale nikdy jsem tam nebyla ráda, proč, to jsem pochopila až mnohem déle. Nikdy jsem mu tati neříkala.Je mi 29, potkáváme se, nezdravíme. Nevím co bych si s ním měla říkat. Můj opravdový táta byl ten, který si vzal moji maminku, už mi umřel, ale byt jeden z NEJLEPŠÍCH lidí, které jsem měla tu čest ve svém životě potkat !!!
Blackuško, tobě držím palečky, pamatuj si, tvoji rodiče se nerozchází s tebou, jen jeden s druhým, ale jistě ti budou oprou i nadále a jejich lásku k tobě ti nijak neovlivní. Někdy to tak prostě je, proto i ty je měj ráda stejně a nevyčítej jim to, jistě to moc ocení.

reagovat vymazat Kuzlatecko 4.3.2008 9:49  22%    +  -

Ahoj...přidávám se k diskuzi ohledně rozvodu rodičů...
Takže naši spolu žili 12 let a když mi bylo 10,tak se rozvedli. A to z toho důvodu, že si absolutně nerozumněli..Táta mámu byl a to celkem dost...Ale vše má své důvody...i když by se to dalo řešit jinak než pěstmi,ale co s tím nadělám že?
Jako malá jsem to nechápala a dost špatně jsem to nesla protože jsme se s mamčou a bráškou odstěhovali k mamčiným rodičům, kteří bydleli o 150km dál...takže jsem tátu viděla tak jednou za půl roku - což mi drtilo srdce...oplakala jsem to opravdu mockrát. Dnes ale vidím, že to bylo to nejrozumnější řešení protože naši mají opravdu odlišný charakter a k sobě se vůbec nehodí. Dnes je mi 21 a skládá se mi to dohromady jako jedna velká mozaika...Vše to do sebe zapadá jako Puzzle a nedivím se ani jednomu ani druhému, že šli od sebe...Sice mě to mrzí, ale když teď vidím, že je každý z nich teď opravdu šťastný, tak mě to těší...Sice musím za tátou jezdit tak daleko, ale o to víc si ho vážím...Ale pravda je taková, že mám strach z rozvodů a bojím se, aby to nepotkalo i mé děti...Ale pokud by na to došlo, tak bychom určitě nezůstali spolu kvůli dětem...vím, že je to vůči dětem nefér...ale kdo by žil s tím, koho už nemiluje...? asi jen blázen, nebo ten, kdo má opravdu silné nervy a kdo je hodně tolerantní..v tomhle případě já teda tolerantní nejsem...toť můj názor..

reagovat vymazat A 2.11.2007 0:52  1%    +  -

Alexandře to je pokrytecké tvrdit, že .... "většinou by zjistili, že je snazší domluvit se na způsobu žití vedle sebe bez rozvodu, než na všem, o čem se budou muset domluvit kvůli rozvodu. A hlavně kvůli dětem" ..... jasně žít budete s člověkem kterého nemilujete? Jo a hlavně kvůli dětem. Jděte k šípku s takovými kecy. Živost máte jenom jeden a když to nefunguje tak je lepší jít od sebe než se tvářit, že je vše v nejlepším pořádku.

reagovat vymazat Nikolenka01 7.10.2007 22:49  6%    +  -

já teda nevím ale z vlastní zkušenosti můžu říct že i v mých 29letech když se mi nyní rozvádí rodiče to velice těžce nesu a nemužu se s tím smířit že to tak je.A to jsem dospelý člověk který vidí věci už trochu jinak než malé děti.Takže si myslím že pro malé děti to je rozhodně 2x těžší.Vnímají to vše jinak.

reagovat vymazat Sonas 18.7.2007 20:18  5%    +  -

Přožili jste vy nebo někdo váš známý či blízký něco zajímavého nebo neobvyklého? Máte za sebou příběh jako z pohádky nebo z černé kroniky? Uvěřili jste kartářce, psychotronikovi nebo čarodějnici - předpověděla vám to, co se časem opravdu stalo? Ozvěte se mi na mail sonas.ss@seznam.cz

reagovat vymazat dejavu 25.5.2007 14:17  8%    +  -

Jak říci dětem o rozvodu a jak jim rodič může pomoci
meredit.cz/Dusevni-a-telesne-zdravi/Vztahy/Rozvadime-se-jak-to-rict-detem?Itemid=1

reagovat vymazat ja a 2 18.5.2007 18:46  71%    +  -

Bohuzel nikdy rozvody nezmizi, musime se s nima naucit zit. Nasi se rozvedli kdyz mi bylo 12 a bylo to nejlepsi, co kdy mohli udelat. Po te, co se rozvedli najednou zacali normalne komunikovat. Pochopitelne duvod rozvodu byl otec, alkohol. Tady snad ani jiny duvody neexistujou...alkohol, nebo jina zenska. Mamku jsem mela rada, ale i tatku, ale co se dalo delat. Musela jsem se s tim smirit, nastesti jsem docela silny clovek, takze zadne nasledky nemam z toho, ze se nasi rozvedli. Nikdy jsem nemela problem, kdyz si tata nasel novou pritelkyni....mel celkem 4 vazne za tech poslednich 18 let. Mamka 2. I kdyz jsem nekdy nebyla 100% nadsena, je to jejich zivot a v te dobe jsem si rikala, ze ja taky budu mit zivot a nikdo mi nebude rikat s kym muzu a nemuzu chodit, tak co budu rikat ja, ze se mi moc nezamlouva. Dnes vychazime vsichni v pohode, mamka je znova vdana, tatka taky. Moje "nevlastni" mamka se snasi s moji a mamky manzel moc nema rad myho tatku, ale co....zivot jde dal.

reagovat vymazat ja a 2 18.5.2007 18:34  71%    +  -

Terezzzka: nemyslis si, ze tva mamka ma taky narok na zivot? Nemusis hned nenavidet

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Rodina a děti
Přečtěte si
Zlozvyky mužů v posteli: Co všechno dělají špatně? Nejoblíbenější džíny: Co všechno na vás prozradí? Jak vybrat rolety: Barva, materiál a ovládací systémy Bílá magie vás může ochránit! Rituály, které fungují S tebou mě baví svět: Co se stalo s dětmi z komedie tisíciletí? RADKA (37): Tchyně mě pořád srovnává s manželovou ex Creative World ? místo pro oslavy, tvorbu, dobré jídlo a zážitky každý den Cukr, citron, majonéza: Co určitě nepatří na váš obličej? Vlastimil Brodský: Brejchová mu zlomila srdce, v důchodu spáchal sebevraždu Ženy prozradily: Kdy a proč jsme byly schopné odpustit nevěru?