Reklama:

Vyženeme slimáky z našich zahrad?

Patříte k vášnivým zahrádkářům? Máte radost z vypěstované úrody, věnujete práci na zahrádce spoustu času a chcete se dočkat kýženého výsledku? Potom pozor na slimáčí nájezdy na vaše pozemky.

V posledních dvou letech se v Čechách rapidně rozšířily hnědé a černé druhy slimáků ničící naše zahrádky a políčka. Jsou mnohem agresivnější než větší druhy slimáků. Ti se živí houbami a odumřelými organickými zbytky a nenapadají rostliny. Hnědé a černé druhy slimáků žijí pod zemí nebo v polehlé vlhké trávě, špatně se chytají, protože vylézají jen v noci. Agresivnější druhy se také mnohem lépe rozmnožují. Jeden takový slimák dokáže naklást až 10.000 vajíček.

Ve večerních hodinách je dobré slimáky posbírat a zlikvidovat, stačí jen hrstka soli. Působí i nasypat v okolí záhonů vápno nebo saze, těmto vrstvám se slimáci rozhodně vyhýbají. Vůbec vápnění travnatých ploch eliminuje výskyt slimáčí populace, stejně tak jako pravidelné sekání zahrady. Přirozeným nepřítelem slimáků jsou špačci, ropuchy, žáby a ježci. Podporovat jejich výskyt ve vaší zahradě je více než vhodné.

Jedna moje známá řešila nájezdy slimáků pravidelným sběrem a ohraničením záhonů seříznutými pet lahvemi. Sklidila bohatou úrodu. Menší rostliny lze pod nimi také na noc ukrývat a ráno opět odkrýt, ovšem to si musíte poněkud přivstat, neboň letní slunko by vám porost mohlo spálit. V obchodní síti můžete rovněž zakoupit granulky na likvidaci slimáků. V boji se slimáčí armádou vám držíme palce!

Pokud znáte nějaké další rady na hubení slimáků, určitě nám je napište.

Autor: Dana Alsherová

Datum vydání: 1.1.2004
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

reagovat vymazat Jana 8.6.2015 2:48  1%    +  -

Zdravím Vás, musím se s Vámi podělit o svůj fenomenální úspěch v boji se slimáky. Na zahraničních stránkách jsem si našla návod na sestavení elektrického ohradníku na slimáky. U nás jich bohužel na stránkách moc neseženete. Vlastně žádný návod na českých stránkách není. Tento ohradník jsem nainstalovala kolem celé zahrady cca. 200m2 a pak měsíc každou noc sbírala slimáky uvnitř zahrady. Stavy jsem zapisovala do tabulky. Jejich počet se výrazně snižoval. Když jsem se dostala z čísla 200 za 1 sběr na číslo 20, tak jsem všude po záhonech rozsypala Ferramol. Počkala jsem 10 dní a dnes v noci zase vyrazila. Našla jsem celé 3 kusy. SUPER!!!!!!!! Od pondělka přistoupím k dalšímu boji a to k boji se slimáky pod zemí. Nechci kupovat hlístice, protože jsou drahé a zabíjí stejně jenom mladé slimáky. Starým slimákům to nic neudělá. Půjdu na to jako na žížaly. Ekologům se tento můj druh boje určitě líbit nebude, ale přemnožení slimáci také naší ekologii moc neprospívají. Prostě drát do země a do elektriky. A pak si pěkně počkám, až je vypudím a sesbírám. Snad to bude fungovat. Snad. Jinak se budu muset nechat zruinovat hlísticemi. Jinak na zahradě mi bez jediné ochrany (kromě ohradníku) rostou, jahody, rajčata, papriky, brokolice, kedlubny a ředkvičky. Kytek mám na záhonech tak 100 m2 a nikde ani kousnuto. Jak ohradník sestavit Vám napíšu mailem, pokud budete mít zájem. Nechci to tady psát, aby to nebyla reklama. K ohradníku si musíte totiž koupit zařízení, které myslím prodává jen málo firem v ČR, já jsem našla jenom jednu, tak proto. Můj mail: stavebnibunka@email.cz

reagovat vymazat mára 13.2.2012 21:41  6%    +  -

blancasy: no já nevím, ale když ty potvory jsou po celé zahradě, tak kde dát meloun, to může učinkovat na zahrádce, kde je malý záhon. Indičtí běžci jsou super rozhodně bych si je pořídila, no to by jsme nesměli mít kuny a co dál?

reagovat vymazat vendula27 17.10.2010 14:52  6%    +  -

Ze zoufalství jsem si v červenci pořídila várku kachen Indičtí běžci a ty moje krásný panenky se tak činily, že jsem na podzim chodila po okolí a sbírala jim slimáky do plechovky, na zahradě už nebylo co sbírat!

reagovat vymazat blancasy 31.7.2010 9:28  24%    +  -

Ahoj holčiny, náhodou jsem narazila na tuhle diskusi - letos slimáčí invaze dosáhla svého vrcholu. Neplatí, že čím tužší zima, tím méně slimáků. Naopak mám pocit, že jich letos je prostě zase nějak víc. Soused nesbírá, za plotem území nikoho, stoka, kopřivy - ideální líheň a hurá ke mě. Po letech jsem vzdala už všechno a zbylé jahody bráním zuby nehty. Jeden rok jsem zkoušela hlístice (měly by do slimáků naklást vajíčka a zlikvidovat je vnitřně - mě zlikvidovali konto a výsledek nic moc), zkoušela jsem Vanish - ale na uhynulé slimáky se začali sbíhat další hladoví slimáci a bylo jich ještě víc. Navíc je opravdu škodlivý pro domácí zvířata. Zkoušela jsem Ferramol - kupuju už to největší balení, týden je klid a pak nová várka z louky za plotem...(jediná výhoda je, že slimák po požití Ferramolu někam zaleze a tam si tiše uhyne a já ho už nikdy nevidím - tedy toho jednoho). A sůl mi zase vyžrala všude fleky, navíc dcera posolila slimáka na docela drahé kytce a ta potom jaksi uschla... Navíc zasolování půdy není ekologické...

Když už jsem boj skoro vzdala, tak mi sousedka poradila naprosto úúúúžasný fígl - kam se hrabe pivo. To jim chutná a občas vyplavou a utečou. Vydlabanou půlku melounu položím na slimáčí oblíbené stanoviště, na dno dám trochu soli a čekám... Od té doby jsem nepotkala slimáka - pouze toho, co se hrnul do nastražené pasti.

A jedna fotka, abyste mi věřili, že fakt vím, o čem píšu:

Úspěšný boj. Blanka

reagovat vymazat MarunaS 25.7.2010 16:02  100%    +  -

Díky, zkusím to s tím pivem

reagovat vymazat hanes 12.6.2010 9:08  1%    +  -

normalne oplotte to udelejte zakopy kolem svoji zahradky do zakopu nasipte sul a potom od zakopu dovnitr necchte 15cm volny a do tech 15 cm dejte piliny a za ty piliny plot ! nemaj sanci

reagovat vymazat pepan 2.6.2010 12:45  1%    +  -

Já sbírám slimáky do hrnce s vodou a solí,je pravda,že ve vodě vyplavou na hladinu,ale ve vodě se solí nemají šanci PS:Upřímnou soustrast slimákúm.

reagovat vymazat José 6.5.2010 23:21  1%    +  -

Dám do sklenice sůl, vezmu vidličku a jdu po setmění na sběr. Napíchnu a hodím do sklenice. Tu potom zavřu víčkem a pošlu je do popelnice.

reagovat vymazat Amarka 21.4.2010 17:00  32%    +  -

Taky používám to nejlevnější pivo,to jim šmakuje.Vyhloubím jamku,položím tam vyšší kelímek,aby jeho horní okraj dosahoval úrovně půdy a pěkně poctivě kelímek zaplním pivem.Netrvá dlouho a slimáci-pijáci vyrazí na pivko.To je docela účinná metoda.
Jinak vyhubit totálně slimáky je asi už nemožné
Sůl nepoužívám k posypům,nepoužívám ani žádné chemické přípravky kvůli kočkám,které ke mně chodí(i když výrobce tvrdí,že zvířatům přípravek neublíží-nevěřím).Prostě chodím jen kontrolovat,kolik pivních štamgastů se zas vykoupalo v pivní lázni.Nanejvýš nějaké lezoucí posbírám,šoupnu do igeliťáku,zavážu a šup s nimi do popelnice.

reagovat vymazat neznalek 21.4.2010 10:53  5%    +  -

Moje zkušenost se slimáky v igelitu: Ti velcí igelitový pytlík klidně rozleptají a za dva dny z popelnice vylezou.
Jinak letos jsou zatím jen Ti malí, ale dostatečné množství. Ti jdou zvládnout.

reagovat vymazat Bábi.z.Luhu 14.8.2009 11:57  35%    +  -

My je sbíráme do igelitových pytlíků, které pak zauzlujeme a hodíme do popelnice

reagovat vymazat hellpa 13.7.2009 16:51  5%    +  -

Ahoj lidičky, také bojuji se slimáky, kladu skoro trouchnivá prkna a ráno odklápím a napichuji nožem. Dávám je do ešusu s pilinami a lógrem z kávy(nejlépe sušeným).Kofein je prý ničí.Pak je s tím vším promíchám a zatížím kamenem.No a oni tam vyschnou,po týdnu je dám na kompost (hnojivo).

reagovat vymazat kacka25 19.5.2009 10:13  5%    +  -

chrousti to mouhu být u nás jich je také spousta a ráno jich je také spousta utopených v bazénu

reagovat vymazat domácíbuchtička 27.1.2009 9:26  54%    +  -

ředitelka zeměkoule:

reagovat vymazat Marketka 1.9.2008 13:38  1%    +  -

nejlepší je sul mám všechno posypane a nic mi tam neleze ale jednou si mě tam vlez do sli a hned se rozpustil a navíc jsou moc dobry uvařeny třeba s bramborama no nam mamka to nědy vaří....stačí dát do horke vody zabít to tam dát do trouby dát nějake koření a trochu soli a nam.....je to dobrota

reagovat vymazat Daskak 11.7.2008 10:21  1%    +  -

ahoj holky, tak jsem rada, ze ty invaze nejsou jen u nas, nastesti na zahradu zatim nic nesazim, teprve se ji snazime zkulturnit. ale na vecer uz se tam bojim i chodit jak se to tam hemzi tema potvorama.ale aspon si na me jednou za den manzel udela cas a mame spolecny konicek - zapneme malyho na chuvu do postylky a vydavame se na lov (mame mega zahradu), je to skoro jako bysme byli spolu na vylete :) za kazdou vychazku jich posbirame tak 50. Prestrihavat to bych asi nezvladla, ale solili jsme - dost nechutne,lez dost skodolibe, ale pivo zkusim asi taky.Bohuzel jsme dost limitovani, protoze v devet vecer (pravidelne jako hodinky) na nas zacne naletavat jakysi obrovsky hmyz co strasne bzuci. Puvodne jsem myslela ze jsou to srsne, ale asi ne, nebo chrousti. Nevim, nemam cas to zkoumat z blizka jak pred tim rychle zdrhame. Je to fakt neprijemny. Nevite co by to mohlo byt? Pripadne jak se toho zbavit? Pres den je klid, ale v 9vecer horor.

reagovat vymazat ředitelka zeměkoule 6.7.2008 18:20  1%    +  -

Slimák je vyloženě můj třídní nepřítel, ale přesto v nerovném boji s ním používám humánní nástroje. Na plot jsem dala ceduli: Slimákům vstup zakázán! a Vstup na vlastní nebezpečí! Ty, které ceduli nerespektují, posílám do solných lázní. A že jich je, kteří moje upozornění neberou vážně! Jsou to prostě ignoranti nebo zakuklený nástroj imperialistyckých mocností!

reagovat vymazat janabe 23.6.2008 12:47  5%    +  -

hezky detailne pospane metody (od sbirani, pres chemii az po vysazeni rostlin, ktere sneky a slimaky odpozuji) jsem nasla i tady:

http://www.rastliny.net/index.php?option=com_content&task=view&id=216&Itemid=82

reagovat vymazat prokle 22.5.2008 10:23  100%    +  -

ona+ona: Solí si poškozuješ půdu.To není dobré.

reagovat vymazat ona+ona 21.5.2008 20:13  5%    +  -

Stačí na ně i kuchyňská sůl.

reagovat vymazat Pepina 20.5.2008 20:17  63%    +  -

Nikola: Ahojky, můžu také něco ke slimákům.Pivo jsem také dávala do kelímků a do rána se jich vždy slezlo hodně. Je ještě jeden nápad s pivem . Trochu piva nalít do sklenice s hrdlem a na ležato po hrdlo zahrabat aby tam mohli slimáci nalézt.Vyzkoušeno to ,ale nemám.

reagovat vymazat ivamka 23.4.2008 8:27  5%    +  -

Opravdu jsem nečekala,že i někdo jiný má takové sadistické sklony,jako já při sypání soli na slimáky.Sežrali mi těžce získanou rebarboru,tak jsem začala s útokem.Letos vyzkouším to pivo v lahvi zakopané po okraj.

reagovat vymazat Nikola 16.3.2008 9:45  1%    +  -

Miáme taky vždicky 300 ale soused nam poradilabz sme dali domisky pivo a fakt pomáhá a nebo je sipeme solí tsky super

reagovat vymazat kacka25 10.3.2008 9:28  19%    +  -

bzuk100: mám také jednu metodu rozzsypat kolem záhonků roztlučené skořápky také to pomáhá . Jaro se blíží zachvíli se začnou rojit je nejvyšší čas skořápky schraňovat at jich je na boj dostatek :)

reagovat vymazat pidivi 9.11.2007 20:34  44%    +  -

bzuk100: ahoj dát tam tácek s pivem to má taky pomoci

reagovat vymazat bzuk100 20.9.2007 19:49  5%    +  -

Sambinka: není maminka moje kámoška že né???? Ale prý sůl a sypat záhony solí půdě neprospívá a nějaké granule je zase drahá záležitost,pokud má někdo velkou zahradu

reagovat vymazat bzuk100 20.9.2007 19:48  5%    +  -

hezký večer všem.Tak letos poprvé se vrhli i na mou zahradu mizerové.Kámoška co má nádhernou zahradu i se zahradníkem mi radila, že chodí s nůžkama a přestříhává je vejpůl a prý po roce si zvykla a už neblinká.Já se na ty potfory jen mrknu a nemůžu z nich,natož ještě stříhnout no plééé

reagovat vymazat Sambinka 7.9.2007 6:05  9%    +  -

Ahojky, moje mamka chodí večer a někdy i ráno, když je ještě tma s baterkou a nožem v ruce a zabíjí je. Je to možná drsné, ale nejrychlejší.

http://www.zvireroku.eu/hodnoceni/531/simbian.html

http://www.zvireroku.eu/hodnoceni/538/sambinka.html

reagovat vymazat vol2 16.8.2007 16:39  5%    +  -

Ahojky,
babička je všechny posbírala do kýble a posolila.Do rána nebyl ani jeden.Já to mám na zahradě jak v hororu-jeden vedle druhýho.Prý pomáhá vyvápnit zahradu a taky piliny kolem záhonů.A parazitické hlístice-nemlag nebo tak nějak.Zjistím a upřesním.

reagovat vymazat henvi 8.8.2007 9:47  16%    +  -

nám se vyplatilo večer zahrabat sklenici s trochou piva,po tom šli slimáci jako divý,ráno jsme se nestačili divit

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zahrada
Přečtěte si
SILVIE (44): Vyměnily jsme si se sousedkou muže, lidi to nechápou Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku Pomluvy, sex, prosby: 6 věcí, kterým se po rozvodu vyhnout Recepty na víkend: Tortily, salát a italské rizoto Inspirace: Jak originálně ukládat hrnky v kuchyni Hana Gregorová není jediná! I my jsme si nabrnkly pitomce Hollywoodská přátelství: Kdo, s kým, proč a jak? Svačinky ve vzduchu aneb Co jíst zdravého v letadle Nový katalog IKEA 2018: Tyto novinky nás zaujaly Kněžky lásky prozradily: Jaké zvrácenosti po nich muži chtějí?