Hezky česky

Čeština je vrozená vada :)
Jazyková poradna pro všechny...
6.4.2008

Diskusi založil(a) 6.4.2008 talenka

JAK POZNAT SLOVESNÝ VID

1) Dokonavý vid je schopný tvořit jen čas minulý a budoucí. (Napsal jsem dopis. - Napíšu dopis.)
Nedokonavý vid tvoří minulý, přítomný i budoucí čas. (Psal jsem dopis. - Píšu dopis. - Budu psát dopis.)
2) Budoucí čas je u dokonavého vidu jen jednoslovný (Napíšu.). U nedokonavého vidu je dvouslovný (Budu psát.)

Pozor, abyste při tom časování vidy nezaměnili, protože existují vidové dvojice, které se liší jenom videm: Koupit - kupovat, odjet - odjíždět atd.

talenka 7.4.2008 11:26

reagovat -Jitka- 2.11.2009 9:12  45%    +  -

talenka: Vidíš a já do té poradny nakukovala, ale nějak se mi to nepodařilo nalézt, asi málo trpělivosti. Tobě každopádně

reagovat talenka 2.11.2009 9:10  51%    +  -

-Jitka-: poradna ÚČJ říká toto:
na rozdíl od, na shledanou
Některá spojení předložky a podstatného jména je možno psát zvlášť i dohromady, např. z počátku i zpočátku, k večeru i kvečeru, na příklad i například. Jako dvě slova však stále píšeme: na rozdíl, beze zbytku, v podstatě a také na shledanou (stejně jako na viděnou, na slyšenou). Jste-li u podobných spojení na pochybách, zda je psát dohromady, nebo odděleně, nahlédněte do PČP. Pokud tam dané spojení nenajdete, píše se podstatné jméno zvlášť.

Ta pravidla jsou docela dobrá pomůcka na tohle. Takže v pořádku zatím jenom zvlášť

reagovat -Jitka- 2.11.2009 8:10  44%    +  -

Ahoj. Chci se, prosím, zeptat, jestli se dá napsat v pořádku i vpořádku nebo je správně jen první?

reagovat KattySI 17.5.2009 14:29  10%    +  -

Děvčata, potřebovala bych poradit synonymum ke spojení "hnědé role". Učitelka nám to nijak nevysvětlila a já tomu nerozumím Předem díky.

reagovat Deafina. 17.5.2009 12:15  8%    +  -

talenka: Však taky on ten rozkaz. způsob dovede zmást a ten zákaz pak člověk zaregistruje jako příkaz.

reagovat talenka 17.5.2009 10:59  39%    +  -

Deafina.: kristepane, já si nevšimla toho, že to má být zákaz no super, jsem to pěkně zmastila

reagovat Deafina. 17.5.2009 10:55  8%    +  -

talenka: Já bych napsala: Nevjíždějte s koly!,
když to má být utvoření zákazu ve 2. osobě č. množného rozkaz. způsobu.

reagovat talenka 9.5.2009 10:12  44%    +  -

Narnijka: vjeďte

reagovat Narnijka 9.5.2009 8:00  15%    +  -

Prosím mohla by jsem poprosit o radu?

Utvoř zákaz ve 2. osobě č. množného rozkaz. způsobu.

vjezd kol

Moc, moc děkuji.

reagovat -Jitka- 11.3.2009 20:23  44%    +  -

talenka: Děkujíí.

reagovat talenka 11.3.2009 20:12  30%    +  -

-Jitka-: v rybníce

reagovat -Jitka- 11.3.2009 20:07  44%    +  -

Ahoj talenko, jdu zase škemrat o pomoc. Na netu to ne a ne najít. Je správně v rybníku nebo v rybníce?

reagovat talenka 7.11.2008 17:29  27%    +  -

-Jitka-: to je v pořádku

reagovat -Jitka- 7.11.2008 17:00  47%    +  -

talenka: Díky a omlouvám se, že jsem Tě donutila psát obsáhlý příspěvek

reagovat talenka 7.11.2008 16:55  27%    +  -

-Jitka-: je, ale není moc jednoduché. V podstatě NEEXISTUJE tvar "dvěmi" to je vždycky špatně. Pouze dvěma. Je to speciální skloňování, říká se mu duálové. Pozůstatek staré češtiny, máme ho pro číslovky "dva, oba". Takže vždycky "za dvěma". No a to slovo za tím už se skloňuje "normálně" - pokud to tedy nejsou části těla jako ruce, nohy apod. Takže za kým čím - za kamarádkami. Spojíš to a máš: Za dvěma kamarádkami.

reagovat -Jitka- 7.11.2008 16:45  47%    +  -

talenka: Díky, je pro to nějaké odůvodnění, abych si to lépe zapamatovala?

reagovat talenka 7.11.2008 16:35  27%    +  -

-Jitka-: dvěma kamarádkami

reagovat -Jitka- 7.11.2008 16:23  47%    +  -

talenka: A už jsem tu zas Momentálně mě trápí, jestli se píše správně za dvěmi kamarádkami nebo dvěma kamarádkami nebo je to ještě jinak? Děkuji předem moc za odpověď!

reagovat -Jitka- 22.10.2008 10:22  39%    +  -

talenka:

reagovat talenka 22.10.2008 9:24  45%    +  -

-Jitka-: je to zdrobnělina, takže tam jsou už povolené oficiálně oba tvary. Dřív bylo povoleno jenom košíčcích. Ale košíčkách je "logičtější", zejména pro cizince. Nedochází tam ke změně k na c a ten tvar je takový průhlednější
Takže oboje je správně

reagovat -Jitka- 22.10.2008 8:12  39%    +  -

Dobré ránko! Moc prosím o radu. Včera jsem se zarazila u skloňování slova košíček, 6. pád je: košíčkách nebo košíčcích? Díky!

reagovat lukyno 11.5.2008 20:00  59%    +  -

talenka: To jo, je to náhodou dobrá pomůcka.

reagovat talenka 11.5.2008 9:44  16%    +  -

lukyno: to sice jo, ale vijýmečně asi nenapíše nikdo

reagovat wiwizzy 10.5.2008 22:13  49%    +  -

lukyno:

reagovat lukyno 10.5.2008 15:43  57%    +  -

talenka: Ale někdy to je obráceně

reagovat talenka 10.5.2008 13:20  14%    +  -

KattySI: na tu výjimečnost existuje jedna nemravná pomůcka: Nejdřív je dlouhý a tvrdý, pak krátký a měkký

reagovat Kitten 9.5.2008 12:52  27%    +  -

lukyno: Některé úkoly jsou vážně na odstřel. Ráda bych viděla člověka, co vymýšlí ty učebnice.

reagovat KattySI 8.5.2008 16:58  25%    +  -

lukyno: Tak to ti věřím, že je to na palici, já jsem na základce taky do úkolů zapojovala celou rodinu, hlavně teda mamku, ta se mnou dřela Táta moc na učení není. Teď jsem ve třeťáku na střední a furt je nad čím si lámat hlavu! Jako příklad můžu uvést, že jsem teprve ve druháku díky učitelce zjistila, že se nepíše vyjímečný, ale výjimečný Takže jsem to před tím celý roky psala špatně a nevěděla o tom Brala jsem to jako samozřejmost.

reagovat lukyno 8.5.2008 16:31  45%    +  -

KattySI: Já vím, že je to blbina, a ani nemůžu na učitelku nadávat, zadání bylo v učebnici. Docela jsem pak už měla vztek, že pro druháky nevymyslej lehčí slovo pro určení antonymaKluk je v 5. a dcera v 2. třídě a nejednou jsme už dělali úkol celá rodina.Snažím se je vést k samostatnosti, aby si oni lámali hlavinky, aby si uměli vyhledat v enciklopedii, atd, ale někdy je to fakt na palici.

reagovat KattySI 8.5.2008 16:03  25%    +  -

lukyno: tak nepříkrý to je blbina, ale tak co, ať si učitelka vybere, když zadává takový složitosti

stránkování diskuse:

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Hezky česky
Diskusi založil(a): talenka
přispívání jen pro zaregistrované
Nástěnka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zábava
Přečtěte si
10 slavných žen, které jsou šťastné s mladšími partnery! 4 recepty na lahodné italské polévky Sólo dovolená ? požehnání pro vztah nebo cesta do pekel? 12 věcí v domácnosti, které se dají netradičně využít Chantal Poullain: Za láskou jdu světa kraj? 3 nejlepší pláže Evropy. Tipy na místa, která musíte vidět! Zákaz líbání na veřejnosti. Aneb cestovní kuriozity, které vás můžou překvapit Staráte se dobře o své oči? Vnímejte svoje tělo! Trenérka Zuzka Bičíková radí, jak nejlépe zapojit pohyb a relaxaci do života Dezerty pro mlsné jazýčky

Mladá Fronta a.s. Mladá Fronta a.s.

Copyright 1999-2014 Mladá fronta a.s. Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu autora či redakce zakázáno.