Pěstujeme BYLINKY

Ahoj. Zakládám tuto diskusi jako naprostý amatér, který se zhlédl v pěstování bylinek. Ale jelikož je právě nejvyšší čas se setím (u nás doma tedy už něco klíčí...) bazalek, oregana, máty, meduňky... otvírám tuto diskusi pro všechyn více či méně zdatné, které už taky omrzelo kupovat drahé a nepříliš vábně vypadající bylinky v supermarketech a zkouší si je vypěstovat na vlastní pěst. Od těch zkušenějších uvídám rady stran ěpstitelství, případně (pokud skutečně do léta něco vypěstujeme) i k jejich upotřebení. Děkuji.
17.4.2008

Diskusi založil(a) 17.4.2008 Charmed1811

MÁME BYLINKY HNOJIT?!

Přidávám zkušenosti z diskuse. Podle Vervil některé rostou na suchých půdách, ale třeba bazalky trochou kompostu nepohrdnou. A Prokle píše: Prodává se i hotový substrát na bylinky. Recept na LISOTVKU: Máš-li možnost, tak někde pod listnatými stromy odhrň úplně vršek a pak vrstva asi 5 cm je to pravé-čistý humus. Je taková lehounká a sypká a voní.

Charmed1811 16.5.2008 14:09

Základní informace

Abychom se mohli co nejdříve těšit z vlastních čerstvých bylinek, je důležitý jejich včasný výsev a předpěstování. První měsíce jara, kdy slunce získává na síle a prodlužují se dny, je ten pravý čas k výsevu. Předpěstování bylin je rychlejší, pokud můžeme klíčícím semenům zajistit stabilní teplejší klima s dostatkem světla a pravidelnou zálivkou. K tomu se právě nejlépe hodí domácí prostředí a umístění nádob s výsevem v místnosti za oknem.

Charmed1811 25.4.2008 23:30

Jaký druh?

Existuje mnoho oblíbených a méně náročných druhů bylinek, které si dokáže úspěšně vypěstovat i začátečník. Mezi takové patří např. pažitka, bazalka, petrželka, oregano, majoránka, šalvěj, máta, tymián, saturejka a další. Osivo dnes najdeme v široké nabídce nejen v prodejnách s potřebami pro zahradníky, ale i v supermarketech s potravinami apod. Pro úspěšnost výsevu je důležité použít čerstvá semena, buď vlastní z předešlého roku, nebo zkontrolovat datum na obalu. Čím jsou semena čerstvější, tím větší máme šanci na úspěch.

Charmed1811 25.4.2008 23:29

Volba vhodné zeminy pro výsev

Bylinky většinou nejsou příliš náročné na bohatost substrátu, především bychom měli dbát na to, aby zemina nebyla příliš těžká, což by ztěžovalo klíčení a především zakořenění mladé rostliny. Jestliže máme k dispozici jen těžší zeminu, jednoduše ji smícháme s trochou písku, popř. rašeliny. Lze však zakoupit i speciální substrát, určený přímo pro výsev a předpěstování. Běžně prodávané substráty na pěstování květin, které obsahují příliš velké kusy zeminy či dřevnatých částí, nejsou pro výsev bylin nejvhodnější volbou.

Charmed1811 25.4.2008 23:28

Jak správně vysévat semena bylin?

Až na některé výjimky bychom měli semena vysévat řídce, příliš hustě vysetá semena nemají velkou šanci na řádný vývoj silných rostlinek. K hustému výsevu se hodí např. pažitka, které se daří při růstu v trsu, ovšem jiné bylinky vyžadují více prostoru pro vývoj kořenového systému i nadzemní rozvětvené části. Podle výsevu dělíme byliny na ty, které klíčí na povrchu substrátu a takové, které klíčí pod tenkou vrstvou půdy. Tento údaj by měl být uvedený na obale sáčku se semeny. Pokud se jedná o semena klíčící pod vrstvou zeminy, dbáme na to, aby vrstva nebyla příliš silná zeminu nepěchujeme tlakem, pouze jí semena jemně posypeme. (běžně kolem 0,5cm).

Charmed1811 25.4.2008 23:26

Přesazování mladých sazenic

Rostlinky staré cca 1 měsíc jsou zpravidla dost silné na to, abychom s nimi mohli manipulovat a opatrně je přesadit do zvolené nádoby. Jako pomůcku na přesazování použijeme přepichovací kolík nebo např. obrácenou stranu lžíce, rostlinky po jedné přesazujeme v dostatečných rozestupech do nové nádoby s řádně navlhčenou zeminou. V prvních dnech po přesazení hlídáme vlhkost půdy a pečlivě zaléváme. Chceme-li pěstovat bylinky venku, je dobré je postupně zvykat na změnu klima, zpočátku je chráníme před přímým sluncem či přílišným větrem a deštěm. Optimální doba na přesun bylinek ven je přelom dubna a května, v závislosti na počasí.

Charmed1811 25.4.2008 23:22

Kam bylinky umístit?!

Potěší i na pohled Bylinky jsou rostliny nejen užitečné a léčivé, ale i krásné a dekorativní. Ať je pěstujeme uvnitř domu či bytu za oknem, nebo na balkóně, parapetu, terase nebo zahradě, mnohem více vynikne jejich krása při umístění do zdobných nádob a květníků. Sluší jim zejména jednoduché a působivé keramické nádoby, jako např. starý sádelňák či drátkovány rendlík po babičce, nebo také tzv. jahodový květináč ve tvaru soudku s několika otvory pro růst rostlin. Vynikat budou třeba v proutěném košíku vystlaném igelitovou fólií, nebo jakékoli vhodné nádobě tak, aby nám byly potěšením i pro oko.

Charmed1811 25.4.2008 23:20

reagovat Sallow 12.4.2017 20:07  100%    +  -

Odpoledne mi přišel balík za zahradnictví a mám tam mj. i tu hlednou Voděnku .... TAK má už moje dušička pokoj. Bylo to drahé, ale mám to.

reagovat Sallow 29.3.2017 12:16  100%    +  -

Týden nám zase začíná sluníčkem a to je milé. Venku je příjemně a tak asi zajedu do toho OBI na čumandu, co je nového. Ještě asi zajedu i na Palmici do květinářství. Stále pohledávám tu (Voděnku, Poděnku, blázna) Tradestantia: Pink rurry leaf .... sehnat alespoň pár snítek ...

reagovat Sallow 29.3.2017 12:13  100%    +  -

Ráno na sedmou jsem si byla u tramvaje vyzvednout léčivku: KALISII TADY KLIKNI ... už mi roste

reagovat Sallow 22.2.2017 9:23  100%    +  -

Bylinkyy ještě spí, ale jaro se už hlásí. Byla jsem se podívat na zahradě. Opravdu je tu jaro! Už se mi bělají sněženky i ty plnokvěté. Mají sice ještě krátké stonečky, ale kvítka už otevírají kousek od země. Hned je to veselejší.

reagovat Sallow 23.5.2016 17:09  100%    +  -

.... a tady to žije: Pěstujeme bylinky - KLIKNI

reagovat Sallow 23.5.2016 16:55  100%    +  -

reagovat iviko 12.3.2014 11:22  47%    +  -

Denise1: tak to přesně se stává i mě,nejlíp mi jde venku na zahradě.Holky užívejte si všichni sluníčka a teploučka,ja si také teď moc užívám

reagovat Denise1 25.2.2014 18:03  5%    +  -

Já si pravidelně kupuju bazalku, ale ze supermarketu jí vzdycky umořím. Někdy nevydrží ani 24 hodin za oknem. Nejlíp mi jde na jaře koupená od zahradníka a to mi vydrží v květníku až do zimy. Venku nebo na balkoně.Teď zkousím naťovou petržel do květníku, ale je taková vyčouhlá.... uvidíme

reagovat iviko 19.2.2014 15:34  40%    +  -

Melida_da: určitě bych pažitku přesadila.Ja jí tedy mám na zahradce,ale když jsme bydleli kdysy v paneláku,tak jsem bylinky pěstovala na balkoně,když to pak doma schne buď je moc přelitá nebo teplo.Ja mám šalvěj koupenou a přesazenou a dala jsem jí na verandu a roste jak divá

reagovat iviko 19.2.2014 15:31  40%    +  -

Tereza: http://hobby.idnes.cz/zive-bylinky-ze-supermarketu-ihned-presadte-jinak-nevydrzi-pli-/hobby-zahrada.aspx?c=A090121_134738_hobby-zahrada_mot
snad to stačí.Jinak ja teď kupovala šalvěj,taky jsme jí hned přesadila,sehnala jsem za 10kč v Globusu,dávám hlínu a supstrát trochu písku a promíchám a jak jde krásně,ven jsem se bála dát,tak je na chodbě a pěkně roste

reagovat Tereza 4.2.2014 15:01  1%    +  -

Ahojky, nevím jestli mi ještě někdo odpoví ale zkusím to. :) Koupila jsem si mátu ze supermarketu a chystám se i na meduňku. Mátu hodlám přesadit ale jelikož jsem úplný laik, tak se ptám do jaké zeminy a jak hluboko, hnojíte něčím?

reagovat marta 21.5.2012 10:05  1%    +  -

Loni jsem si koupila zeminu pro bylinky přes internet, letos jsem si chtěla ušetřit cestu na poštu a jelikož u nás je jediná specializovaná prodejna zahradnických potřeb zašla jsem tam. Bylo mi řečeno, že na výsev i dopěstování bylinek na balkoně stačí kombinace zeminy na pokojové rostliny s pískem 2:1. Bylinky mi v tom nejdou, ale nevím, jestli nebyla chyba v tom, že sáčky se semínky ležely celý rok na balkoně, nebo je ještě jedna možnost, začala jsem totiž vysévat už na začátku března a i když nám na balkoně nikdy nemrzne, jelikož ho máme zasklený, asi to byla chyba. Je poměr zemin správný?

reagovat dietatko 6.5.2012 12:53  5%    +  -

Aj ja ked kupim pazitku v obchode po dvoch tyzdnoch zacne schnut,takze si ju obstriham,kym je pekna a dam zamrazit.Na balkone mi vydrzi tiez dva tyzdne,svieti slnko na nu,tak to iste ako na parapete v kuchyni,zacne vysychat.V com ju pestujete,v hlinikovom crepniku,alebo v porcelanovom?Kde sa ma spravne polievat do misky,alebo na nu?Tiez sa mi paci radsej cerstva,ako zamrazena,je aj chutove lepsia.Uvitam kazdu radu,dakujem.

reagovat maxela 6.5.2012 12:30  6%    +  -

Melida_da: Já mám pažitku na balkoně už asi 5 let.A stále je krásná zelená. Doma mi taky osychla.

reagovat Melida_da 9.12.2011 8:17  5%    +  -

Máte někdo dobré výsledky s pěstováním pažitky za oknem?Já kdykoli si koupím pažitku v supermarketu tak mi po 14 dnech začne prosychat Nikdy se mi nepodařilo jí mít pěknou, hustou jako na zahrádce. Ještě že jsem si spoustu pažitky ze zahrady zamrazila, ale čerstvá je stejně nejlepší....

reagovat A L V A' 28.10.2011 20:51  1%    +  -

Právě tady tu hlízu, co sem měl, tak sem koupil normálně v supermaketu a moc napučená nebyla. Řekl bych, že spíš měla jen takové vystouplé hrbolky. Ale řekl sem si, že ju zkusím zasadit a vyšlo to :) Rád bych si nechal část té své, nekupoval zas novou. Tak to zkusím dle rady přezimovat. Díky'

reagovat Amarka 25.10.2011 18:52  8%    +  -

A L V A'-Zázvor by určitě naši zimu na balkóně nepřežil.Pokud ho máš v květníku,přenes dovnitř na okno,na světlo a teplo.Jinak klidně ho spotřebuj.Nakonec je výborný jako přísada do jídel nebo na léčivý čaj v době chřipek a viróz.
Zjara můžeš koupit novou hlízu(s pupeny)v obchodě-dnes už není problém zázvor koupit a znovu zasadit.Hlíza ale musí mít vyvinuté pupeny.

reagovat A L V A' 25.10.2011 16:11  1%    +  -

Ahoj holky.
Sic to není bylina jako taková, ale chtěl sem se zeptat - jak přezimujete zázvor? Měl sem ho na balkóně, ale jak začíná mrznout, tak sem ho dal dovnitř. Část ho spotřebuju, ale co se zbytkem? Jak ho uchovat, abych ho mohl na jaře zase zasadit? Nebo ho nechat i přes zimu v zemi?
Díky z rady!

reagovat NN 18.9.2011 11:19  1%    +  -

Čo je to prepichovací kolík????????????,,

reagovat Martina 10.4.2011 21:38  1%    +  -

Petr: Petře, já jich již pár vyzkoušela a asi nejůepší byl biobyliny.cz a neboeshop-rychle.cz/www-biobyliny-cz- ale ten je jak teď koukám nějak omezený,ale stojí to za zkoušku.

reagovat Petr 10.4.2011 21:20  1%    +  -

Dobrý den, hledám nějaký internetový obchod s bylinkami, pár jsem naše, ale nejsem si jimi jistý, abych nekoupil zajíce v pytli nemáte někdo nějaký ptověřený?Děkuji

reagovat savami 5.4.2011 12:02  5%    +  -

Dobrý den,
našla jsem vaší diskuzi chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo zkušenos s touto léčivkou koupila jsem si lichořeřišnici pnoucí plnokvětou a jednoduchou chtěla bych je pěstovat v truhlíku na okně a chtěla bych to namíchat s nízou má s tím někdo zkušenost kolik a jak daleko od sebu.A ještě jestli jsou všechny druhy jedlé na sáčku to není psané moc děkuji a ,která barva je nejchutnější moc děkuji za odpov

reagovat prokle 3.3.2011 17:22  12%    +  -

katja: Ať se daří

reagovat katja 3.3.2011 7:44  63%    +  -

prokle:

reagovat prokle 2.3.2011 17:57  12%    +  -

katja: Nedávej hluboko, jen zlehka přikrýt půdou a přitlačit třeba prkýnkem.Krop jen mírně, spíš rosit postřikovačem.

reagovat prokle 2.3.2011 17:55  12%    +  -

katja: Vysej to normálně do substrátu, ale pozor, spousta bylinek nemá rašelinu rádo.Takže běžný substrát.A nelekej se např petrželka i pažitka klíčí poměrně dlouho.

reagovat katja 2.3.2011 17:12  62%    +  -

ahojky koupila jsem si semínka pažitky, petrželky a ještě něčeho, chtěla bych to dát do truhlíku zatím dovnitř na okno. Můžu to zasít normálně do hlíny s rašelinou? Nebo musím nějprve na vatu? A jak asi hluboko?

reagovat prokle 2.3.2011 16:21  12%    +  -

jojoj: Dám vědět, jak se mu u mne povede.

reagovat jojoj 27.2.2011 20:58  19%    +  -

prokle: Taky ho obcas prizaleji. Po vysazeni jsem ho zalevala, jako jine. Tak hodne uspechu!! :-)

reagovat prokle 27.2.2011 15:55  13%    +  -

jojoj: Už jsem ho objednala a chci ho také dát pod stromy.I u nás je těžká půda, tak doufám, že se mu u mne bude dařit.Máme poměrně sucho /jsme nejsušší oblast v republice/, tak ho budu muset zalévat, ale moc se těším.

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Pěstujeme BYLINKY
Diskusi založil(a): Charmed1811
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zahrada
Přečtěte si
Medové vánoční perníčky, které hned změknou. Plus 6 dalších receptů na perníčky Buďte in v práci: Jak se obléct podle dress code a být šik Nevěra na obzoru: Jak jí předejít a nepodlehnout touze? Jiří Menzel: V bytě měl speciální vchod pro milenky, ženit se nechtěl Zimní zahrada: Kterých chyb se vyvarovat při stavbě? EVA (45): Dělala jsem muži naprostý servis. Stejně utekl se ženou, která ani nevaří Ideální partner podle horoskopu: Raci se hodí k Býkům, Váhy ke Lvům Chcete tělo jako hvězda? Inspirujte se radami trenérů celebrit Věděla jste to? Tyto nemoci mají většinou ženy, mužům se vyhýbají! Black Friday 2017 je tu: Přehled slev, kam vyrazit, na co si dát pozor!