Netřesky

Také vás učarovala jednoduchost a krása těchto nenápadných květin? Pojďte si o nich popovidat.
6.5.2008

Diskusi založil(a) 6.5.2008 mecik

Netřesk střešní (sempervivum tectorum)

NETŘESK

Blahodárně účinkující léčivka

Rozmačkané netřeskové listy nebo šáva z nich se používala jako lék na bradavice a kuří oka. Podobně hojivě účinkovala také při bodnutí včelou nebo vosou. Lihový výtažek byl lidovým prostředkem na pihy a odvar z listů zase pomáhal při úplavici. Netřesk se často nasazoval také na popáleniny a pohmožděniny. Pro širokou škálu léčebného působení i příslušnost netřesku do skupiny tučnolistých se mu někdy dnes přezdívá dokonce „domácí Aloe vera“.
Někde se netřesku používalo také jako prostředku proti ušním potížím. Kdo nedoslýchal, tomu radili, aby si utrhl několik lístků netřesku, rozemnul je mezi oblázky a nakapalsi šávu do uší. Pomoci může také netřeskový lístek vložený na nějakou dobu do ucha.
V dužnatých listech je velká zásoba vody a netřesková růžička se může celá vařit ve vodě k jídlu. Chutná údajně podobně jako vařená růžičková kapusta.

Netřesky jsou nesmírně působivé rostliny.

"Kam se netřesky vysadí, tam blesk netříská," říkali prý naši předkové.
Mě se hrozně líbí jejich tvar. Odjakživa mě fascinovaly. Málo kdo ví, že mají léčivé účinky. Šťáva, která se dá vymačkat z tučných listů, je prý vhodná k léčbě menších popálenin, kožních problémů (vyrážky, bradavice, kuří oka, drobná poranění), poštípání hmyzem či popálení kopřivami nebo dokonce pomazáním spánků proti bolestem hlavy.
V některých jižních státech jsou netřesky dokonce konzumovány, mladé výhonky jsou třeba v Itálii někdy podávány jako součást zeleninové přílohy.
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.

Netřesků je několik druhů
které se mezi sebou snadno kříží, a tak často není jednoduché rozeznat, o jaký netřesk se konkrétně jedná.
Rostlina většinou vypadá jako spirálovitá růžice složená z dužnatých listů, které mohou mít barvu zelenou až tmavě červenou, jež se vyskytuje zejména na konečcích listů.

Johana.H 28.10.2008 13:20

mecik 28.10.2008 13:13

knihy

Víte ještě o jiné? Dejte nám o ní vědět prosím.

mecik 28.10.2008 12:34

mecik 25.10.2008 16:08

mecik 7.5.2008 10:11

reagovat kolmery-cz 23.12.2015 17:45  100%    +  -

Krásné prožití vánočních svátků všem kamarádkám tady na Dámě

reagovat livo 8.6.2015 11:20  100%    +  -

Alma..: paráda a nebyla by fotka-y celé skalky? ať se pokocháme, taky o ní uvažuji z netřesků, kytky odkvetou a zbydou košťata(to je trefný), chci tam ještě dat rozchodníky a možná dlužichy

reagovat kolmery-cz 6.7.2014 22:10  100%    +  -

Alma..: krása

reagovat Alma.. 6.7.2014 10:42  100%    +  -

jojoj: Díky moc, já myslela, že sem už nikdo nechodí nějak. Já bych tak brala ještě něco zvlášního, co nemám, ale v zahradnictvích mají omezené a mám jednu spolehlivou paní která je prodává po netu, ty nejkrásnější mám od ní
Plno jich ted nemá, budou zase v srpnu. Ale docela tu velikou sklalku mám už zaplněnou - taky musím počítat s místem, že se mi to rozroste že

reagovat jojoj 6.7.2014 8:16  44%    +  -

Alma..: KRASA!!

reagovat Alma.. 5.7.2014 12:24  100%    +  -

No, koukám, že tady lidově řečeno chcíp pes
Nevadí, dávám sem moje netřesky který zatím mám

reagovat Alma.. 1.7.2014 21:59  100%    +  -

Ahoj holky, všechny vás moc zdravím. Vloni na konci podzimu jsem se přestěhovali z paneláku do baráčku vysněnýho a já nejdříve udělala skalku pro klasický letničky. Který ovšem po chvíli odkvetou a potom jsou to škaredý koštata !!
Jednou jsem viděla obrázky v časáku nějakým kde byly různě udělaný skalky z netřesků a totálně jsem se v tom vzhlídnula - prostě něco překrásnýho !! Takže jsem v lese našla nějaké pařezy, nahromadila kameny, nakradla štěrk a připravila vše pro netřesky. Co jsem sehnala v místních zahradnictvích, to jsem koupila, ovšem toužím po něčem extra a zvláštním, takže jsem si objednala na jedněch stránkách několik překrásných netřesků. Chtěla bych se zeptat, jestli by i tady nějaká z vás neprodala odnože netřesků ? Moc ráda bych koupila
Líbí se mi, že jsou krásný i v zimě a nejen když kvetou, proto u nich zustanu co se skalky týká.

reagovat adelajden 16.8.2013 17:26  20%    +  -

kolmery-cz:

reagovat kolmery-cz 16.8.2013 15:20  75%    +  -

adelajden: ona mi chce jen pomáhat-hihi

reagovat adelajden 16.8.2013 13:19  20%    +  -

kolmery-cz: když pejskové vidí jak se panička "hrabe" v hlíně, je to pro ně povel..."ááááá, hračka pro mě...." tak zkusit, aby to neviděli......Hodně zdarů.

reagovat kolmery-cz 12.8.2013 22:40  80%    +  -

čeredka: tady ale mám trable s místem na kytičky-naše fenka mi vše rozhrabuje, tak mi synek postavil okolo záhonků plůtek, ale je tam málo místa

reagovat čeredka 11.8.2013 18:11  62%    +  -

kde jste,netřeskářky?? http://www.hometalk.com/b/158082/fairy-gardens

reagovat kolmery-cz 14.6.2013 12:02  100%    +  -

dostala jsem semínka,ale nenapsala jsem si co to je a takto krásně mi to vzešlo

reagovat kolmery-cz 25.7.2012 22:59  84%    +  -

mak11: jeden jsem přesadila jinam, jenže jsem měla smůlu, protože mě u toho viděla,tak mi šla pomoct

reagovat mak11 25.7.2012 20:42  5%    +  -

kolmery-cz: tak to mě mrzí..je to škoda...

reagovat kolmery-cz 25.7.2012 18:52  82%    +  -

mak11: mě je nyní likviduje naše fenečka Barunka, protože je mám u vaničky s rybkama a ona tam chodí pít, lovit lekníny a možná i rybky, ale ty jí unikají-ale vše kolem podupe a nebo okouše-má ráda vše šťavnaté i trávu i kytky i ovoce...

reagovat mak11 17.7.2012 11:47  5%    +  -

čeredka: děkuji :-)

reagovat mak11 17.7.2012 11:43  5%    +  -

kolmery-cz: děkuji :-)

reagovat kolmery-cz 17.7.2012 9:39  82%    +  -

mak11:

reagovat JankaK 13.7.2012 18:09  24%    +  -

jojoj: no jestli chceš,můžu ti ten trubičkový poslat..

reagovat mak11 9.7.2012 18:39  5%    +  -

to mě těší..že se líbí ..tenhle je můj nejvzácnější... :-)

reagovat čeredka 9.7.2012 15:35  70%    +  -

mak11: ten spodní je moc moc pěkný...

reagovat kolmery-cz 9.7.2012 14:06  100%    +  -

mak11:

reagovat mak11 9.7.2012 11:11  5%    +  -

reagovat mak11 9.7.2012 11:09  5%    +  -

můj výpěstek :-)

reagovat kolmery-cz 24.4.2012 15:12  100%    +  -

adelajden: díky za dobrý tip-taky jsme si pořídili fenečku,tak kdyby bylo třeba už vím jak na to-škoda,že jsem to nevěděla dřív-asi tak půl roku zpátky jsem sama trpěla-no snad už to nebudu potřebovat

reagovat čeredka 22.4.2012 8:31  30%    +  -

adelajden: vzhledem k tomu,že mi psa taky furt třese hlavou,tak zkusím-netřesky mám,díky za tip

reagovat adelajden 6.4.2012 13:56  40%    +  -

Hezký den úplně "náhodou" jsem narazila na tuto diskuzi, netřesky mám velmi ráda, něco na nich je, prý existuje přes 300 druhů, mám jich jen 15, mám vyzkoušeno, že je to velmi účinný prostředek proti ušním bolestem, mám jednoho psí halamu a ten pořád měl potíže s uchem, různá vyšetření a pěkně dráhý léky a stejně to nezabíralo, tak jsem rozmačkala pár lístků na lisu na česnek a třepání hlavou halalmy přešlo, potom jsem vyzkoušela i na rodině, ty narozdíl od psa mi potvrdili (slovně), že to okamžitě zabírá.

reagovat jojoj 12.4.2011 16:07  34%    +  -

JankaK: Ten jsem na tom obrazku nahore videla uplne poprve. Vypada hezky a mirne ho zavidim:-))

reagovat JankaK 12.4.2011 9:18  10%    +  -

jojoj: já taky ....trubičkový se mi krásně rozmnožil

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Netřesky
Diskusi založil(a): mecik
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zahrada
Přečtěte si
Neuspokojuje vás masturbace? Možná děláte něco špatně! Voňavý chléb i křupavé housky aneb Jak vybrat domácí pekárnu Chcete hubnout po čtyřicítce? Tato jídla si zakažte! Nenáročná pokojovka kalízie je zázrak: Skvělá proti rakovině i alergiím Seriál Ulice: Těšte se na novou postavu, která zamotá hlavu Gábině! 11 mysteriózních věcí, které se vám mohou stát, když spíte Dana (46): Po dvaceti letech chodím s přítelem z mládí. A je to? 5 triků, jak na nadýchané domácí lívance Domácí bělení zubů: Tipy, které fungují, a co vám zničí chrup Třou se vám stehna o sebe? Zabraňte vzniku rudých odřenin