Moje dítě je tak trošku "mimo"

Starší dcerce (třetí třída) bude brzy 10 let a už delší dobu máme malý problém - je trošku "mimo". Její spolužačky už pomalu začínají řešit parádu, poslouchají hudbu, dívají se na různé odpolední seriál a nic z toho naši slečnu extra nebere. Místo toho na mě včera vybalila, jestli vím, že dosud bylo objeveno asi 6 biliónů galaxií. Pak se o něčem bavila s bráškou a na něco mu reagovala slovy "tak to asi sotva, protože na Jupiteru nemůžou přistát, když je z kapaliny a na Venuši je moc horko". Venku na procházce pořád chce něco sčítat, tak mi nedávno sečítala nákup z trojciferných čísel (doma na kalkulačce jsem zjistila, že se ve výsledku spletla o jednu korunu). Atd. atd. atd.... jenže na druhou stranu je jí úplně jedno, že má tričko obráceně a každou ponožku jinou, je zoufale roztržitá - pošlu ji odnést špinavé ponožky do koše v koupelně, ona jde s knížkou a s těmi ponožkami se vrátí zase zpátky a kouká skrz mě, když na ni mluvím.

Máte některá podobné zkušenosti? Jak takové dítě aspoň trošku dostat do reality??? Jsem na ni samozřejmě pyšná, ale mám i dost obavy, vím sama, jak děti dokážou zle vyčlenit každého, kdo se liší...
12.1.2009

Diskusi založil(a) 12.1.2009 Rosie*

reagovat lidatr 6.7.2011 8:44  5%    +  -

Vše se dá naučit

reagovat uber nerd 8.3.2011 13:52  1%    +  -

no u vaši dcery se projevuje nerdství :-)

reagovat Atapama 23.7.2010 10:20  50%    +  -

Právě probíhá soutěž o nejchytřejší stát Evropy a zúčastnit se může každý! Stačí přejít na tuto adresu: Spustit IQ test Po vyplnění otázek budete znát svoje IQ a to se započíta do soutěže! Tak podpořte svoji zem!

reagovat Atapama 19.7.2010 13:11  47%    +  -

Právě probíhá soutěž o nejchytřejší stát Evropy a zúčastnit se může každý! Stačí přejít na tuto adresu: Spustit IQ test Po vyplnění otázek budete znát svoje IQ a to se započíta do soutěže! Tak podpořte svoji zem!

reagovat aksym 20.9.2009 22:10  5%    +  -

já tedy nejsem v obraze ohledně celé diskuze, ale co se týče příběhu nahoře, mám nějaké zkušenosti s výchovou malého chemika. Unás zabralo "zabavit a unavit", a pak je schopen se s námi i bavit. Je teda už větší, zkusili jsem KSICHT a taky kurzy v Talnetu a řekla bych, že to zabírá, akorát teď už pomalu zařizujeme laboratoř :( nebojte se, holky, a vytrvejte!

reagovat Bodlinek 28.3.2009 12:05  16%    +  -

michelle: no a, nemusí mít kamarády ve třídě. Ty nejlepší si najde na hřišti, v kroužku, kde už se vyhraňujou zájmy. Třída je vynucený kolektiv. Jako jednou v práci. Tam se člověk musí naučit dobře vycházet, ale kamarádit můžu jenom s tím, s kým si padnu do noty. Já si taky nejvíc kámošů našla jinde a na hvězdárně dokonce jednoho z těch bláznů, co se s nima dalo bezva debatovat, jsem si vzala.
Buď šťastná, že je takový šikula a bude ho něco bavit. Aspoň jednou se nebude bavit třeba drogama, nezbude mu na to čas.

reagovat michelle 27.3.2009 11:01  1%    +  -

Náhodou jsem se dostala do této diskuze. Mám pětiletého syna a nikdo už mu neřekne jinak než vesmířánek či mimozemšťánek. Je přátelský, neuzavřený, oblíbený, ale přesto je někde jinde, než ostatní. Sleduje dokumenty BBC o vesmíru, druhohorách, všechny latinské názvy dinosaurů má v malíčku. Otázky typu, který měsíc obíhá kolem Jupitera jako druhý, jsou pro mě španělská vesnice. Plynule čte, počítá....učí se sám angličtinu. Chce, abych ho učila španělsky.
O jeho hudebním výběru raději ani nepíšu.

Mám docela obavy z nástupu do školy. Nechtěla bych mít z něj outsidera, který si s ostatními nerozumí.
Jasně, že jsem pyšná, ale dost mě to děsí a někdy bych si snad přála mít pomalejší dítě, kterému bych musela všechno 10x vysvětlit.

reagovat jajiti 7.3.2009 22:49  25%    +  -

Rosie*: Ahoj - myslím,že můžeš být v klidu. Moje dcerka patřila a patří mezi nejlepší žáky ve třídě, v knížkách je stále už od svých asi 9 let - začalo to Harry Poterem, pak toho přečetla a čte strašnou spoustu knížek. Dnes už je to bez mála 15letá slečna. Taky ve věku 10 let a ani později nechápala jak ona jim říká - barbíny, které zajímá, kdo co nosí, jaké značky, co bylo v TV atd. atd. Postupem času si našla k sobě kamarádky, které jsou podobného založení, jsou to všechny velice fajn inteligentní holky. Dcera končí devátou třídu se samýma jedničkama, dostala se na střední školu bez problému, měla vysoce nadprůměrné srovnávací SCIO testy devátých tříd. Myslím, že tvoje dcerka taky časem bude v poho, co se týče oblíkání, reálného života - a cesty se špinavým prádlem s knížkou v ruce a samozřejmě skončí jinde, než jsem jí poslala, to je v poho. A když na ni mluvím a ona čte, nebo sleduje net, taky mne nevnímá. Jsem šťastná, že mám takovou dceru. Když vidím některé její spolužačky..... máme štěstí, že tu naší holku máme. A co jsem ještě nenapsala - ve třídě neměla kdysi kamarády a kamarádky, byla asi braná za šprta....ale dobří přátelé se stejně našli a myslím, že je neztratí a budou spolu dlouho, i po ukončení ZŠ.

reagovat Bodlinek 7.3.2009 18:55  5%    +  -

Jojo, jako bych se poznávala

moc tvojí dceři fandím

reagovat Zin 6.2.2009 18:44  5%    +  -

Mít dítě je dar. A takto nadané dítě je dar velmi náročný. Nechte ji bádat, ale přibližte ji k realitě. Třeba tím, že ji "podržíte" knížku, než doběhne s ponožkama. Stanovte ji domácí povinnosti a studium HNED JAK si je splní. A zkuste knížku JAK ŽÍT A NEZBLÁZNIT SE od paní Pekařové. A lásku a trpělivost a lásku a trpělivost. Vydržte, velmi rychle vyrostou a frnknou a já už jen zírám co všechno jsem prošvihla.

reagovat Klaudie 15.1.2009 20:07  5%    +  -

Rosie, problém to je, protože ona si to zatím asi neuvědomuje, ale čase se ve třídě může ocitnout až v roli outsidera, v jakémsi vakuu.
Není dobré být jen vědátorem, je třeba poznat taky obyčejný život a mít sociální vztahy přiměřené veku. Ne se pořád vznášet v oblacích. Jednou by mohla mít problémy i v partnerství, až jí "docvakne", že ženská stránka osobnosti není až tak zanedbatelná věc. Chlapa nezískáš, když mu začneš vyprávět o dinosaurech.
Asi by jí pomohl nějaký "střet s matérií" - tj. kroužky, které nejsou výkonostní, ale podporují šikovnost atd. - skaut, rukodělné aktivity, nějaký sport, co zvládne.
No nevylučuje víceletý gympl, ale napomáhá tomu, aby rozvíjela i jiné stránky své osobnosti. Aby z ní jednou nebyla čtyřicetiletá mimoňka, která možná něco dokázala, ale utekl jí obyčejný lidský život. To člověk pochopí až zpětně, v jejím věku ještě ne. A místo knížek a bádání jí klidně přitáhněte i k pomoci v domácnosti.

reagovat Bandri 14.1.2009 16:34  21%    +  -

Rosie: Ahoj ja tak ctu tvuj uvod, nenapada me nic jineho, nez ze u tveho ditka se vyviji neskonaly talent, pro vedu ci neco podobneho. Myslim, ze bys ji mela nejak podporovat: treba ji koupit nakou zajimavou encyklopedii k tematu ktere by ji zajimalo: astronomie apod.

Dyt vem si, u kolika deti se tak v rbrzkem veku takovy talent ci zajem objevi?

Treba ji to pusti behem par let treba ne, a pak pujde na nakou skolu zamerenou na tento obor.

Co se tyce toho, ze ji nezajima hudba apod? Vem si dnesni mlade....chodi na diskoteky, sex na jednu noc je pro ne normalni, o drogach ani nemluve. Bud rada ze se nechce tomuto ´´idealu 21. stoleti´´ priblizit.

Ale vazne, to ze ji neva, ze ma kazdou ponozku jinou, zklusila bych ji asi vest k tomu, aby ji trosku zalezelo na tom co ma na sobe, ne ze musi mit posledni modu na sobe, ale aspon aby hledela na to, at vypada upravene.

Nemyslim, ze tve ditko je mimo, jen ma jine zajmy nez ostatni.

reagovat Rosie* 14.1.2009 11:51  22%    +  -

Mata69: Holka má taky suprovou učitelku, včera jsem se s ní opět dcerku řešila, když jsme se venku potkaly. Ona na to jen mávla, že to je vcelku normální, že holka je velmi chytrá a bystrá, ve třídě patří k těm nejlepším. Jenže holt tyto děti to mají hoooodně často vykompenzováno někde jinde a že třeba se to časem poddá

reagovat Mata69 14.1.2009 11:33  100%    +  -

Rosie*:tak ta úča to je problém! Naštěstí mi na toho nejstaršího chytli báječnou učitelku a měl ji až do 4. třídy, kdy už se jakž takž ve škole srovnal...Např. ve druhé třídě mi učitelka s úsměvem říká "jo Adam je dobrej, moc chytrej, a nezlobí, už vydrží celou hodinu sedět v lavici!" Byla jsem hotová. Tahle učitelka totiž doučovala děti s různým dis- a měla pro ně velké pochopení. Ona mi často říkala, že by zvládl češtinu a matiku v jedný hodině a ještě si u toho pinkat mezi lavicema s mičudou...co ho nezajímalo, to nebral....tak je to do dneška. Psal a píše hrozně. bohužel učitel v páté třídě mu klidně škrtl celý úkol, že je nadrápaný, třebaže byl dobře. (a to už věděl že líp nepíše) tak jsme úkol přepsali, aby se to panu učiteli víc líbilo, syn si dal záležet - a víš co ten učitel napsal pod to? "piš úkoly na první pokus"Vůbec neocenil jeho snahu to zlepšit. Učitel blbec no...naštěstí ho měl jen v pátý třídě.

reagovat Rosie* 14.1.2009 9:37  22%    +  -

Mata69: No jo, synkova paní učitelka není zcela podle mého gusta Je to dáma předdůchodového věku, hrozně přísná, podle mě by se hodila spíš na druhý stupeň a ne pro prvňáčky. Syn ji má jinak rád, problém s ní nemá a ona jeho taky, jak jsem vypozorovala. Mě ale vadí, že mu třeba nedá jedničku z matematiky jen proto, že nemá úplně dobře napsané číslice, každá mu letí trošku jinak, ale přitom výpočet je v pořádku. Jenže synek má na psaní a kreslení strašně tvrdou ruku a navíc ho to nebaví. Montovat s tátou něco, to jo, ale kreslit jen v nejnutnějším případě...

reagovat Kočkoočko 13.1.2009 23:44  22%    +  -

Rosie*: No já se v ní úplně poznávám, byla jsem to samý. Tehdy zas letěli New kids on the block a podobně. Přišli mi hrozně trapní, ale holky se o ničem jiným nebavily. Řešila jsem to tak, že jsem se kamarádila s podobně "postiženýma" holkama z jiných, klidně i nižších, ročníků a pak s klukama. Víc než na to začleňování do kolektivu bych se u ní asi zaměřila na to oblíkání a pečování o vzhled, aspoň v rámci normálu. U mě to naši neřešili a občas s tím mám problém i teď . Jinak já měla největší problém se zapomínáním věcí do školy a pozdníma příchodama, protože jsem furt ležela v knížkách a encyklopediích a neměla jsem čas řešit blbosti jako třeba okraje v sešitech. Paradoxně jsem se tak zařadila mezi třídní lůzu, jelikož naše třídní byla kráva a za zapomínání dávala puntíky a za puntíky pak třídní důtky. Kdo měl třídní důtku, nejel na školní výlet. Takže jsem těch školních výletů zažila hodně málo. Dokonce jedné kamarádce zakázala její maminka se mnou kamarádit kvůli těm důtkám, aniž by věděla, za co byly. Ta kamarádka pak v 17 otěhotněla, naštěstí jsem z obliga ze špatného vlivu na ni

reagovat davca 13.1.2009 20:57  29%    +  -

Panka: ahojki jak jsem psala,moje holka bude asi to co tvá,ale berme je jaké jsou,třeba v nich něco dříma,taky bych byla radši,kdyby se zajímala o něco jako dcerka rosie,ale co naděláš,jo holka tady na dámě navštěvuje diskuzi high...(nevím jak se to píše)tak pokud tam tvoje nebyla at taky jukne.ROSIE PROMIN,ŽE SE TADY ZMINUJI O HIGH..,ALE TO JEN TAK MIMO.zdravím tvou holčinu a přeji ji všechno nej ve škole a na prdlé kamarády at se taky vyprdne.

reagovat Panka 13.1.2009 17:47  50%    +  -

Rosie*: tak moje dcera patří právě mezi ty tzv...hvězdičky...poslouchá high school...jonas brothers...camp rock...hannu monthanu...věčně se strojí, nakrucuje zpívá, lepí si idoly do školní skříňky, je oblíbená a s prominutím totální TELE NA UČENÍ..Nevím co je lepší...nemá žádnou snahu se cokoliv naučit. Musíme s ní u učení sedět protože jinak si oblíkne paruku a bude se tři hodiny natřásat před zrcadlem...Upřímně řečeno...byla bych radši kdyby měla trochu víc v té svojí hlavě.... dohání mě to její věčný tancování, telefonování kamarádkám k šílenství.

Je stejně stará s tvojí dcerou...

reagovat janky 13.1.2009 15:31  44%    +  -

Rosie*: Ano, tvoje dcerka je trošku mimo. Mám podobný problém, a to dvakrát - jednou synek (2. třída), jednou holčinka (ještě není ani předškolačka). Oblečení jsem u holčičky vyřešila tak, že kupuji zásadně všechno tak, aby to bylo navzájem vše barevně sladěné. Tričko obráceně zatím neřeším - snažím se kupovat buď s výrazným obrázkem na předním díle (také ho občas máme na zádech), nebo jednobarevná, kde se obrácený šev může vydávat za ozdobu. Ponožky má všechny stejné, když z nich vyroste, tak se najednou koupí patnáct párů zase stejných. Punčocháče naštěstí stejné být nemusí Stejně to dělám s klukem - jsem ráda, že jsou chytří, celkem zdraví, a nemůžu se dočkat víceletého gymplu. Podle zkušeností známých s podobnými dětmi to znamenalo nalézt konečně kamarády. Děti mají hodně kamarádů starších, než jsou ony, díky kroužkům apod. Díky nim neřeší, že nemají kamarády ve třídě, protože se domluví na návštěvě u sebe doma, kde probírají to, co je společně zajímá - ať už to jsou dinosauři, balet, klasická hudba nebo programování spirál na počítači.

reagovat andygros 13.1.2009 14:49  49%    +  -

Rosie*: podle mě je trochu mimo paní učitelka...

reagovat Mata69 13.1.2009 13:51  100%    +  -

Rosie*: a není učitelka divná??? proč by to měla být nevhodná knížka?!!!

reagovat Mata69 13.1.2009 13:51  100%    +  -

Rosie*: náš prostřední (teď je ve třetí třídě) šel do první třídy s tím, že umí perfektně číst a psát (tiskacím), sčítat odčítat a za celý školní rok ho neměli co naučit....jen to psaní (na to prohlásil, že to by ho naučila babička). Do školy chodil jen proto, že jsme mu řekli, že by mě a tátu zavřeli do basy, kdyby nechodil do školy!
Ve druhé třídě už to bylo lepší, už brali i věci, které neznal - gramatiku a tak...ve třetí je to dobré, berou už vyjmenovaná slova- ovšem zatím nemá problém, ostatní děti s tím zápasí, tudíž to berou pořád dokolečka a on exeluje...
Na něco je to jednoduché, na něco je to těžké...je spíš introvert, baví ho šachy a rovněž studuje různé encyklopedie (zvířata, ptáky, rostliny)
Jediný náš nejmladší, v pátek jdeme k zápisu, umí zatím jen čísla, trochu sčítá a odčítá, jednoduchoučkou násobilku...neumí číst a z písmen umí jen své jméno...takže snad to bude "normální" prvňáček...ale je dost zručný manuálně....

reagovat Laivae 13.1.2009 0:12  100%    +  -

i já mám inteligentní dítě..ale jako chlap je k nepoužití, nad se o i trochuzění má zatímjen pět let, ale ta jeho fantazie, závidím mu ji jsem zani ráda, jsem ráda za jeho všetčné otázky a za jeho dedukce...no on v pěti letech vysvětlí složení Zeměkoule..jsem na něj minule koukala jako puk když mi to vysvětloval, no jasně nezná stratosféru a podobně, nezná ona pojmenování, ale ví,jak to vypadá a jak to jde za sebou, což jsem tedy kulila oči..on pořád totiž chodil že Austrálie jspu protinožci a že by bylo dobré se tam provrtat, pořád s tím chopdil až za týden přišel s tím proč se tam nedá provrtat..no a začal mi vysvětlovat z ničehho nic plášťě a hlíny a podobné věci až došel žhavému jádru a pravil a proto to nejde provrtat, tam je čím dál víc teplo až tam je úplně žhavo ještě víc než v siipce, hm to je z toho jádra jak se dostane nahoru a to už teda nejde provrtat proto...nojo jenže mi teď vysvětli, proč tam je takový teplo, tak jsem zvědavá, co zas vymyslí..minule si místo rukavic obékal ponožky, jo znám to někdy mám dojem, že lítá ve hvězdách a někdy že je někde ve svém světě a nerozumí česky. taky se bojím

reagovat Laivae 13.1.2009 0:06  100%    +  -

lukytom: zdravím a zjistil, že hovno hoří?

reagovat Rosie* 12.1.2009 22:47  22%    +  -

Mata69: Řekla bych, že u kluka je to co se oblékání týče možná snazší, bohužel pro nás u holek je to v tomto ohledu jiné Mám tušení, že nás něco podobného čeká u syna prvňáčka, je mu 6,5 roku a pomalu se začíná taky projevovat trošku jinak. Kluci se v družine perou a řádí a on mi nadšeně hlásí, že zase porazil v šachách toho a onoho spolužáka. Minulý týden přišel značně otrávený. Prakticky umí číst, tak mu paní učitelka řekla, že si může přinést do školy knížku a náš junior donesl encyklopedii Rytíře a hrady, co dostal pod stromečkem. Jenže dle paní učitelky to nebyla vhodná knížka, tak byl kluk pěkně naštvaný /uražená ješitnost/ a že nic jiného si brát nebude, protože ho nic jiného nebaví. Nakonec otráveně kývl na hajného Robátka

reagovat Mata69 12.1.2009 22:22  100%    +  -

Rosie*: celej náš nejstarší syn! tak nějak ve svým světě, občas na nás vyhrkne neuvěřitelnou otázku ohledně dějin (já, která si nepamatuju ani Karla IV. na to mám reagovat...)od malička miloval encyklopedie a udivoval svými znalostmi, básničky uměl vždy za všechny děti ve třídě...ale...roztržitý, věčně něco ztrácí, zapomíná,...co ho vyloženě nezajímá jde mimo něj. Přímo geniální není, je hodně chytrý,ale přijde mi, že to neumí náležitě využít...hyper taky není, ani žádný LMD...Doufali jsme, že věkem se to zlepší - v dubnu mu bude 16, je v prváku na gymplu, z dějepisu září na ostatní kašle (nějak mu to neleze samo do hlavy jako na základce)...když zabere je schopen po čtyřech pětkách přinést jedničku...Je to s ním někdy o nervy, ale co! Je prostě trošku jiný.
Jo a věci ho taky nezajímají - co mu koupím, to nosí..značky neřeší. Hudba mi přijde ho taky nějak nebere, poslouchá buď rádio nebo CD co jsme mu koupili...když jsem se před vánoci ptala jestli nechce nějaký cédo, ať mi řekne která kapela se mu líbí, řekl, že ani neví...
Takže já to mám doma v pánském vydání

reagovat Yasmin.Hayatt 12.1.2009 21:59  100%    +  -

Rosie*: když bylo naší starší 5, zajímala se ponejvíc o fyzikální jevy, v sedmi dostala dětskou enciklopedii a nejvíc jí zajímjí opět fyzikální jevy. o sopkách mi jednou přednášela cestou po českém středohoří, což jsou samé sopky. naprosto přesně ví, co způsobuje zemětřesení a fascinují jí bouřky. matematika je pro ní v podstatě triviální hra

reagovat davca 12.1.2009 21:52  26%    +  -

Rosie*: no ale je obdivuhodné,že v tomhle věku ji něco takového zaujme,jak říkám,moje je taky roztžitá a kdyby se zajímala o tak určitě zajímavé a užitečnější věci,než se zajímá,potěšila by mě víc,ona se jen vykrucuje,tancuje,ale že vypadá jak hastroš ji nezajímá.možná až dospějí do puberty,začnou ten zevnějšek řešit.jo ale ted mě napadlo,že byla u sestřenice a já jak tam přišla,byla upravéná,tanga,namalovaná,no hrůza,tak to byl hned dým,tanga dolů,šminky též(jo kdyby jen chtěli taklhle chodit doma,ale ony že jdou ven)to raději at vypadá jak hastroš,než aby si na ni počíhal nějaký pedouš,dyt vypadala o 5 let starší

reagovat Rosie* 12.1.2009 21:45  21%    +  -

davca: Tak to s tím vesmírem byl příklad, zase že by byla dr. Grygar v sukních, to ne. Nedávno to začali probírat v prvouce, tak ji to začalo strašně bavit, kdoví, jak dlouho jí to vydrží. Má dětskou encyklopedii a tu věčně studuje. Řekla bych, že má na svůj věk docela široký záběr, jen je tak strašně strašně strašně ROZTRŽITÁ, až to do nebe volá

reagovat davca 12.1.2009 21:40  26%    +  -

Rosie*: hele ale tak chodí i moje holka a tolich chytrosti nemá,teda né v oboru jak tvoje holka,ona je zas taková vychytralá,pozná na koho co platí,kdy mluvit kdy né,pamatuje jak kun,ale myslím,že tvoje holkja bude jednou slavná

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Moje dítě je tak trošku "mimo"
Diskusi založil(a): Rosie*
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Rodina a děti
Přečtěte si