Mýtus zvaný Tukožroutská dieta

Tukožroutská polévka ANO
Tukožroutská dieta rozhodně NE
23.1.2009

Diskusi založil(a) 23.1.2009 Alili

Tukožroutská dieta pod lupou

Co na té dietě může tak žrát tuky, brblám si pod fousy, když čtu recept. Hodně zeleniny, hodně vlákniny, to je určitě dobře. Tuku je málo, cukrů také, vitamínů a minerálů by měl být dost. Ale co nám to vlastně žere ty tuky?

Odpověď je NIC! Žádná tabletka ani doplněk výživy vám sám o sobě nesežere ani gram tuku. Tuk se spaluje v krvi a do té se dostane pohybem – laicky řečeno. Potřebujeme tedy dostatek pohybu a vyvážené jídlo, aby se tuk zbytečně neukládat a ten přebytečný spaloval.

Ta dieta ale funguje, opáčíte! Já to zkusila!

Dobrá, vzala jsem si k ruce kalkulačku (teda tu na www.flora.cz) uvařila polévku podle receptu, všechno zvážila a zapsala. Chcete si přečíst výsledek?

Den první: Pokud máte odhodlání, zvládnete bez problémů první den. Některé přísnější varianty omezují ovoce pouze na 1 kg na den, což odpovídá dvěma kiwi, jednomu pomeranči a dvěma jabkům. Podaří-li se vám sníst alespoň 5 porcí polévky a kilo ovoce, získáte energie 3 709kJ z toho 18,17g bílkovin. Pro dospělou ženu je optimum na den 8500 – 11000kJ na den, z toho 65-80g bílkovin. Jinými slovy hned první den máte velký deficit jak kalorií tak i bílkovin. Co udělá auto, když nenatankujete nádrž? Co udělá kůň, kterému nedáte najíst?

Druhý den pocítíte lehkou euforii – vydržela jsem a kilo je dole!! Super!! (Jenže to nebude kilo tuku, ale s největší pravděpodobností se jedná o úbytek svalové hmoty. Té, která vám pomáhá odbourávat tuk.) Na pořadu dne je zelenina, bohužel je z ní vyloučena kukuřice, která obsahuje nevíce bílkoviny. 4- 5 porcí polévky vydá 1 146kJ z toho získáte pouze 11,89g bílkovin, zelenina vydá 1 653kJ, z toho 24,85g bílkovin. Energie máte ještě méně než první den, ale mnohem méně, než potřebujete. S bílkovinou jsme si trochu polepšili, ale pořád je jí ještě málo. Zřejmě budete pociťovat hlad a únavu. Tělo si opět vezme bílkovinu z vaší svaloviny. Pokud nejste zvyklí konzumovat větší množství čerstvé zeleniny, může se dostavit nadýmání a křeče. Konzumujete totiž mnohem větší množství vlákniny, než jste zvyklí. Pokud striktně nedodržíte základní rozpis a dáte si pořádný čočkový salát, případně i zapovězenou kukuřici, významně si zvýšíte podíl bílkovin. Ale pozor, nadýmání může být větší.

Třetí den už bude náročnější. Můžete jíst ovoce i zeleninu, ale pravděpodobně sníte o něco méně polévky. Dá se předpokládat, že energie získaná z polévky se dnes bude pohybovat jen kolem 500kJ (asi 9g bílkovin), v ovoci a zelenině (pokud budete chroupat jako králík) kolem 3 000kJ , ale pozor, bílkovin bude stále ještě pod průměr. Může to být kolem 20g (+ 9g z polévky) Suma sumárum – již 3 den máte výrazný deficit v bílkovinách. Jak uvádí moudrý rozpis, po 3 dnech diety budete mít 1-3 kg dole. Bohužel se již neuvádí, že jde o vážný úbytek především svalové hmoty.

Čtvrtý den se vám pravděpodobně při pohledu na polévku obrátí žaludek. Není divu. Pokud hrdinsky sníte aspoň to, co předešlý den, vydá opět jen 500kJ. Zato mlékem a banány si výrazně polepšíte. 4 433kJ pokud zmůžete obr banány a celé dva litry mléka. Bílkoviny se poprvé dostávají na spodní hranici normálu – kolem 65,08g k tomu můžeme připočítat i nějaké minimum z polévky. Musíme si ale uvědomit, že obsah živin je počítaný z čerstvé zeleniny a pokud nevaříte každý den, obsah vitamínu a minerálů významně klesá. Kromě váhového úbytku se může dostavit i průjem.

Den pátý: Bomba!! Po 4 vegetariánských dnech konečně kus flákoty!! A polévky můžeme sníst jen dvě porce! (Komu by se také chtělo jíst pět dní po sobě to samé. Navíc pokud vám nějaká ingredience vyloženě vadí, jako třeba hodně aromatický a alergizující celer.) Z hovězího se vám možná budou dělat boule za ušima, sice nechápu, proč jsou k nim povolená pouze rajčata, postrádá to jakoukoliv logiku. Rajčata a maso překvapivě vydají jen 2 163kJ a 44g bílkovin. Vzhledem k malým porcím polévky je množství bílkoviny v ní opět zanedbatelné. Jinými slovy opět deficit.

Den šestý: Máte povolené opět hovězí. Zase proti vší logice. Proč to nejsou třeba krůtí nebo kuřecí prsa? Obsahují mnohem méně tuků. I když zvládnete dovolené 2 porce masa a velké množství zeleniny, dostanete se pravděpodobně na spodní hranici optima bílkovin, ale nedosáhnete potřebné množství energie. Jinými slovy, už šestý den jste v podvýživě!!

Sedmý den podvýživy. Dieta vtipně předepisuje jednu porci tukožroutské polévky. Kde by jste jí vzali? Pokud neskončila dávno vyblitá v záchodové míse, tak jste jí tam dobrovolně vylili sami. Neznám nikoho, kdy by vydržel jíst týden starou polévku. Nebo takového masochistu, který by si v půlce týdne byl ochotný dovařit další várku. Pokud se řadíte mezi vzácné výjimky, usilujte o zápis do Guinnesovy knihy rekordů. Ale ani tak vás nepotěším. Můžete sníst třeba dvě kila dvě zeleniny a případnou jednu porci polévky - opět vám to neposkytne dostatečné množství energie ani bílkovin. Zelenina vydá necelých 2 000kJ a kolem 25g bílkovin

Výsledek: Máte nějaké to kilo dole. Možná vás trochu pobolívá hlava, jste unavenější a podrážděnější. Víc než se těšíte z umenšené hmotnosti, jásáte nad vidinou normálního jídla. V okamžiku, kdy se vrátíte k vašemu běžnému stravování, udělá vaše tělo jediné – vynahradí si týden těžkého strádání a začne ukládat tuky. Po týdnu normálního jídla máte svá kila zpátky, jenže v jiném poměru – méně svalů, víc tuků.

Ovšem týden diety jste zvládli na výbornou – gratulujeme vám!!

Alili 27.1.2009 12:07

reagovat Amway Global 31.1.2009 15:38  41%    +  -

Alili: tak jsem tady a s vysledkem

reagovat Alili 30.1.2009 18:49  67%    +  -

Amway Global: Jo, stav se, pokecíme...

reagovat Amway Global 30.1.2009 17:08  40%    +  -

Alili: utikam licit jednu pani na ples tak papa budu pozde vecer

reagovat Amway Global 30.1.2009 17:08  40%    +  -

Alili: neuveritelne na co lidi naleti!!!

reagovat Alili 30.1.2009 10:30  65%    +  -

Amway Global: DOCELA MĚ POBAVILA TAKZVANÁ SPORTOVNÍ DIETA, KDE SE PRVNÍ DEN PIJE POUZE MLÉKO. Nemůžu tu diskuzi nikde najít, ale ani tam není denní přísun bílkovin v pořádku.

reagovat Amway Global 30.1.2009 10:14  41%    +  -

Alili: presne tak, a k tomu aby mel dobry prisun potrebuje prisun kvalitni bilkoviny :o)

reagovat Alili 30.1.2009 9:50  65%    +  -

comandowoman: Nežrat a hýbat se je špatně. Když se člověk dříve nečinný začne hýbat, musí mít dokonce vyšší příjem potravin než dříve. Pokud by se jen hýbal a skotečně nežrat, tak brzo zkolabuje.

reagovat cecilka 28.1.2009 21:59  24%    +  -

Amway Global: Toto je problém dám, čo prídu do fitka. Chcú šlapať hodinu na rodopede, stepery a bežiacom páse a keď im tréner doporučí makačku s činkami, tak pindajú, že nechcú svaly ako Rambo.

reagovat cecilka 28.1.2009 21:58  24%    +  -

comandowoman: trošku poopravím- hýbať sa a žrať ! A to 5x denne a ako píše Amway vyváženú stravu. Aby telo vedelo, že má pravidelný prísun "paliva" a nezačalo škečkovať na horšie časy.

reagovat comandowoman 28.1.2009 9:42  8%    +  -

Alili: s tim bych moc nesouhlasila... clovek nema vyzkouset vsechno, ale ma hlavne zkusit (pardon, za to slovo) nežrat a hýbat se...!! to je jediný způsob, jak zhubnout

reagovat Amway Global 27.1.2009 18:19  36%    +  -

Alili: jen tohle si oprav > tuk se nespaluje v krvi ale ve svalove hmote. krev je jen transportnim faktorem ktery ho diky chemickemu procesu dopravi do svalove bunky a ta premeni na energii.

K tomu aby se treba dostal z krve do bunky rychleji muze poslouzit L Karnitin. Latka ktera diky chemicke reakci na sebe navaze molekulu tuku a "odveze ji " rychleji do svalove bunky

Odpověď je NIC! Žádná tabletka ani doplněk výživy vám sám o sobě nesežere ani gram tuku. Tuk se spaluje v krvi TO JE SPATNE!! a do té se dostane pohybem – laicky řečeno. Potřebujeme tedy dostatek pohybu a vyvážené jídlo, aby se tuk zbytečně neukládat a ten přebytečný spaloval.

reagovat Amway Global 27.1.2009 18:16  36%    +  -

Alili: SUPR popsané! presne tak to funguje kdyz zeny drzi dietu! ale ver tomu ze zadnou to nezajima, vis co je BOMBA? ta bramborova dieta. jidlo te zakladatelky bylo. kapocino, tusim ze tam byla nejaka susenka, kafe a vecer brambory s pazitou. pry se citila skvele. Rikam tyhle ty ruzne diety by meli verejne zakazat protoze to huntuje zdravi a pak to sedi v cekarnach u doktora a stezuje si to na to ze je boli hlava, srdce a mozek ma malo vyzivy. ledviny dostavaji zabrat. maji nadymani, proste supr. Konecne to nekdo napsal jak to je. A ze jich tu z aposledni tyden vyrostlo tech dietolozek zkusenych. jen co je pravda

reagovat Alili 27.1.2009 12:16  68%    +  -

Ahoj holky!

Vítám vás v této diskuzi. Hned na začátku chci napsat, že mi jakákoliv zeleninová polévka chutná, dokonce i ta tukožroutská a nic proti ní nemám. Také nechci shazovat nikoho, kdo takovou dietu někdy držel. Já to teda nebyla, ale říká se, že člověk má vyzkoušet všechno...

V uvedeném článku chci jen uvést na pravou míru, jak taková dieta (a ruku na srdce - všechny podobné bramborové, sportovní a já nevím ještě jaké) fungují.

reagovat jaancaa 26.1.2009 10:58  100%    +  -

Taky jsem kdysi tukožroutskou polévku zkusila, ale nic moc jsem nadšená nebyla.
Je to o úpravě stravovacího režimu, jednorázové zhubnutí je k ničemu.
Během 12 týdnů jsem zhubla 7 kilo - a jedla jsem téměř vše, jen vědět kdy a kolik čeho můžu.

reagovat Amway Global 25.1.2009 9:48  32%    +  -

Kleopatra: lidi veri vsemu, to neres :o) takovych diskuzi tu je a je to stale do kola :o) jednoducha pomucka kdyz se spaluje tu, tak ho najdu v moci. zadna tohle nevi. a nikdy ani nebude vedet jak to zjistit a to to tu pisu vsude. :o) nech je pritom , jsou ... tak at jsou (najivni)

reagovat comandowoman 25.1.2009 9:27  6%    +  -

tukozroutska polevka ma predevsim zaruceny JOJO efekt...pak clovek zacne normalne jist a kila jdou rapidne nahoru....pokud tuhle dietu, tak treba kdyz chcete zhubnout par (ale opravdu par a ne treba 20kg) kilo napr. do plesu atd, tak potom ano..,.ale musite pocitat, ze vam pak navrat k bezne strave prinese ta kila zpet a jeste vam prida

reagovat Ponytail 24.1.2009 22:56  17%    +  -

A na jakém principu ta tukožroutská polévka funguje? Ne, že bych potřebovala hubnout, ale v životě jsem o ní neslyšela a ten název mě zaujal.

reagovat draky 24.1.2009 20:27  57%    +  -

Tak já jsem tukožroutskou polévku jedla - a byla vážně dobrá. Ale nejedla jsem jí kvůli hubnutí, jednou jsem jí ze zvědavosti zkusila a ona mi strááášně chutnala, tak jsem si jí občas dělala. Ale podle dietních pravidel jsem nejela, prsotě, když jsem na ní měla chuť, tak jsem si jí dala.
V PLUSu prodávali zmraženou zeleninu - tukožroutskou, ani nevím, jestli to ještě mají

reagovat cecilka 24.1.2009 18:53  27%    +  -

Kleopatra: Po tom kvante polievky pohyb na WC a termoefekt s vôňou zaručený..

reagovat Kleopatra 24.1.2009 17:44  67%    +  -

jako že si fakt myslíš, že ti polévka pojídá tuky? jak jsi napsala, je to mýtus a nesmysl - pohyb, pohyb, pohyb a snížený příjem cukrů a tuků, to je jediné, co zmenšuje objem tuků

reagovat Neliisek 24.1.2009 11:18  5%    +  -

Tukožroutská polévka je dobrá a je pravda že když se udělá vážně do velkého hrnce tak těch 4-5 dnů ji člověk pojídá a není to špatné ale jen je dobré po těch dnech přestat a pak znova.

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Mýtus zvaný Tukožroutská dieta
Diskusi založil(a): Alili
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Diety
Přečtěte si
Trápí vás odrosty a šedivé vlasy? Takhle je zamaskujete! Seriál Ulice: Gábina na koberečku a lekce pro Miloše Bude první dámou zas Ivana Zemanová? Nenápadná žena, která umí střílet Ženy prozradily: Jaké nevšední pomůcky jsme použily místo vibrátoru? Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí Horoskop na tento týden: Tygry čekají peníze, Kozy erotika Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu Nevěra ano, či ne? Tyto věci by vás možná nenapadly Pohodlí i elegance v noci: Běžte do postele ve stylovém nočním prádle