DOMÁCÍ VÍNO

Najdou se nadšenci jako já, se kterými bych si mohla vyměňovat recepty a zkušenosti na výrobu domácího vína? Mám spoustu vyzkoušených receptů na víno z různého ovoce, ale i z jiných surovin a ráda si vyměním zkušenosti.
28.6.2009

Diskusi založil(a) 28.6.2009 jarko

VYZKOUŠENÉ RECEPTY NA DOMÁCÍ VÍNO

Budu sem přidávat zajímavé vyzkoušené recepty na přípravu domácího vína a ovocných likérů.

Pro rozbalení receptů klikněte na odkaz:

RECEPTY NA DOMÁCÍ VÍNO

jarko 10.7.2009 11:53

reagovat jarko 27.8.2014 9:00  72%    +  -

jkladno: Na ostružinové víno doporučuji vyzkoušet jeden ze dvou receptů, které jsou nahoře na nástěnce. Oba recepty jsou jednoduché a dobré. Ostružiny doporučuji před přípravou vína zmrazit, po rozmražení se s nimi lépe pracuje, pustí více šťávy a lépe i kvasí.

reagovat jkladno 26.8.2014 16:35  5%    +  -

Náš pokus o domácí víno z ostružin nedopadl moc zdárně teda:D už bych se do toho asi nepouštěla. Nechutnalo sice vůbec špatně, ale ta příprava byla náročná měli jsme dost šílený recept (pracný). S manželem zbožňujeme červené víno hlavně Medvědí krev. Vždy si objednáme u pemapu celý karton, protože u jedné lahve nezůstanem nikdy :D

reagovat Pepa 27.6.2014 19:57  1%    +  -

JARKO: Tak to ja jeste pockam a uvidime :-)

reagovat jarko 27.6.2014 12:44  80%    +  -

Pepa: Já osobně bych ještě počkala, až se víno co nejvíce vyčistí a přestanou ucházet bublinky, stočením z kalů vůbec nic nezkazíte, jen mi to přijde takto brzo opravdu zbytečné.

reagovat Pepa 26.6.2014 5:08  1%    +  -

Jarko: Zdravím, chtěl bych se zeptat, kvasí mi v demižonu asi cca 2 týdny to víno z květů bezinky a včera jsem na něj koukal a kal už docela sedí na dně a bublinky jdou už jen jednou za minutu. Tak nevím, jestli už ho stočit s kalů do jiného demižonu, nebo ještě nechat kvasit a počkat. Dělám to poprvé, tak bych nerad něco uspěchal, nebo pokazil :-) Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

reagovat Pepa 19.6.2014 9:36  1%    +  -

Jarko: Dobře, děkuji, pořídim raději ty šroubovací :-)

reagovat jarko 19.6.2014 9:30  76%    +  -

Pepa: Pokud nechcete víno ukládat na archiv, tak Vám úplně stačí ty šroubovací lahve, já používám většinou jen ty. Jde hlavně o to, aby uzávěr dobře těsnil. Já nechávám víno často zrát přímo v demižonu a pak ho stočím a brzy vypijeme, to ho pak klidně stočím i do obyčejných PET lahví. Pokud chcete víno stáčet do vinných lahví a zátkovat vinnou korkovou zátkou, tak potřebujete určitě zátkovačku. Pokud si koupíte běžné zátky, co jsou na jedné straně trochu zúžené, tak by Vám snad měly jít lahve zátkovat i bez té zátkovačky. Zátky se musí před použitím namočit do horké vody, aby změkly a šly snadno zasunout do hrdla. Zátku je pak dobré ještě zalít voskem.

reagovat Pepa 19.6.2014 6:23  1%    +  -

jarko: Dobrý den, ještě bych měl jeden dotaz a to ohledně používání lahví na víno. Asi je jedno, jaké se použijí ne? Chtěl bych objednat z internetu lahve typu Bordó + korkové špunty.
Do všech šroubovacích lahví jsme daly bezovou šťávu a na víno už mi nezbyly žádné. Nebo myslíte, že stačí koupit lahve šroubovací, nebo budou lepší ze špuntem? A jak se ten špunt do lahve nacpe? Jelikož na to nemam žádný udělák, tak bych je tam musel něčim zatlouct :-)

reagovat jarko 18.6.2014 14:13  77%    +  -

Pepa: Budu se těšit na nové zkušenosti

reagovat Pepa 18.6.2014 13:03  1%    +  -

jarko: Moc děkuji, určitě ještě nějaké víno co nejdříve vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo :-)

reagovat jarko 18.6.2014 11:41  77%    +  -

Pepa: Hadička se při stáčení musí umístit nad ten usazený kal, aby se nenatáhl do lahve. je třeba postupovat opatrně. Myslím, že plátýnko je zbytečné, asi by i to přetáčení trvalo déle a víno se zbytečně oxidovalo. Přetáčení přes filtrační papír je možné použít u vín, které se nechtějí vyčistit, ale já to nedělám, pokud je chuťově dobré, tak ho klidně vypijeme i lehce zakalené.
Dobré a rychlé je víno i z lipových květů (najdete na druhé stránce receptů) a celoročně se dají vyrábět vína z pomerančů, kávy, čaje nebo 100% džusů. Všechny tyto recepty najdete nahoře na stránce pod odkazem na recepty.

reagovat Pepa 18.6.2014 11:14  1%    +  -

JARKO: Děkuji moc za užitečné informace. Jo a ještě se chci zeptat, když ho budu stáčet do lahví, nebo do toho demižonu, můžu třeba přes plátno, aby se popřípadě zachytil kal a jiné nečistoty? Nebo je to zbytečné? Domácí výroba mě začala bavit, akorát škoda, že to všechno tak dlouho trvá. Mohla by jste mi Jarko doporučit ještě nějaké vámi vyzkoušené (né moc složité) dobré víno, na které se nechají v tuto dobu sehnat ingredience? Děkuji

reagovat jarko 17.6.2014 18:09  76%    +  -

Pepa: To kvašení trvá různě, dokud bublá, tak ho nechte v klidu. Jakmile se vyčistí, tak ho můžete přetočit do čistého demižonu, buď musí být demižon o něco menší nebo dolít víno vodou nebo jablečnou šťávou až po hrdlo. Pokud by bylo víno již čiré úplně do jiskry, tak ho můžete rovnou nalahvovat, to bezinkové víno se většinou vyčistí dobře a přetáčení do jiného demižonu můžete vynechat. Čím vícekrát se však víno přetáčí, tím je jasnější a čiřejší. Bezinkové víno většinou pořád malinko perlí, i když je již hotové a čiré, většinou se povede takové lehké nasládlé perlivé víno určené k rychlému vypití.

reagovat Pepa 17.6.2014 13:54  1%    +  -

Dobrý den, Dělám víno z květů černého bezu (podle pani z Hajan) a po týdnu kvašení v kýblu jsem ho přecedil do demižonu a už 3 den pokračuje vesele v kvašení. A zajímalo by mě, jak dlouho bude zhruba kvasit, než jej budu stáčet z kalů? Mam 5l demižon naplněnej asi jako vy na fotce nahoře a po vykvašení bych měl víno ztočit do jiného demižonu až po hrdlo, tak to mam dolít vodou? Nebo to stáčení z kalů můžu provádět rovnou do lahví? Zkouším dělat víno poprvně, tak tomu moc nerozumím. Předem děkuji za rady

reagovat Pepa 17.6.2014 13:50  1%    +  -

Dobrý den, Dělám víno z květů černého bezu (podle pani z Hajan) a po týdnu kvašení v kýblu jsem ho přecedil do demižonu a už 3 den pokračuje vesele v kvašení. A zajímalo by mě, jak dlouho bude zhruba kvasit, než jej budu stáčet z kalů? Mam 5l demižon naplněnej asi jako vy na fotce nahoře a po vykvašení bych měl víno ztočit do jiného demižonu až po hrdlo, tak to mam dolít vodou? Nebo to stáčení z kalů můžu provádět rovnou do lahví? Zkouším dělat víno poprvně, tak tomu moc nerozumím. Předem děkuji za rady

reagovat jarko 7.6.2014 8:48  81%    +  -

lazo: Já to neměřím, ale domácí víno bývá silnější - tipuji tak kolem 15%. Také hodně záleží na postupu, já dělám vína s postupným přidáváním cukru a ty bývají hodně silné.

reagovat lazo 7.6.2014 5:16  1%    +  -

kolik to muže mit procent alkoholu ? děkuji

reagovat jarko 11.5.2014 13:20  100%    +  -

lazo: Určitě není problém po vykvašení přetočit víno ze dvou demižonů do jednoho, ale přetočit víno ze dvou 10 litrových do 25 litrového nejde, protože je moc velký a nad vínem se nesmí nechávat vzduch. Při přetáčení se demižon plní vínem až tak 3-4 cm po okraj hrdla, pokud je toho vína méně, je třeba víno dolít vychlazenou převařenou vodou nebo jablečnou šťávou, ale přílišné ředění vína není vůbec žádoucí ani dobré. Proto je lepší přetáčet po vykvašení víno do stejného nebo do o něco menšího demižonu, aby se zbytečně neředilo. Víno se po dokvašení přetáčí do čistého demižonu opatrně hadičkou a to tak, že se snažíme nenasát spodní kal. V případě potřeby po několika dnech víno znovu přetočíme, dokud není úplně čiré.

reagovat lazo 10.5.2014 13:30  1%    +  -

Zdravim, chtěl bych se zeptat na par věci ohledně pampeliškoveho vina. Mam dva 10 litrove demižony ve kterem se děla vino a chtěl bych se zeptat zda bych mohl oba demižony stočit do jedneho demižonu ktery ma objem 25 litru, take zda musim při stačeni vina použit platno ktere zachyti zbytek nečistot a tak podobně hlavně at nepřijdu o vysledek alkoholu děkuji za vaše odpovědi

reagovat jarko 1.5.2014 8:51  90%    +  -

vinar: cim dele vino kvasi, tim je silnejsi s vyssim mnozstvim alkoholu. Toho se dosahne postupnym pridavanim cukru - viz nektere recepty v odkazu nahore na nastence.

reagovat vinar 1.5.2014 8:07  1%    +  -

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zkušenějších vinařů, jestli záleží na době kvašení množství vína ?

reagovat jarko 29.4.2014 7:31  100%    +  -

Baru: v sacku nesmi byt zadne dirky a na pripevneni se musi pouzit jedine gumicka, protoze pruzi a tak plyny z kvaseni pusti ven, ale z venku se vzduch nedostane dovnitr. Ta gumicka musi byt opravdu natesno pres to hrdlo, aby tam ten vzduch z venku vubec nemohl vniknout, protoze vino musi kvasit bez pristupu vzduchu, ven se ty plyny dostanou, protoze unikaji pod tlakem.
Tak at se vino podari

reagovat Baru 28.4.2014 21:17  1%    +  -

Jeden, možná hloupý dotaz. Chystám se na pampeliškové víno, víno vlastně celkově poprvé, mám 3litrovou zavařovačku, tudíž ji musím zadělat sáčkem a gumičkou (provázkem) jako vy.. Zajímá mě ale, jestli máte v sáčku pár mini dírek, nebo jak ten vzduchu odchází ven?? Děkuji

reagovat jarko 19.3.2014 12:31  87%    +  -

PavelT: Také zdravím. Tak zkuste trnkové víno ochutnat, pokud se Vám zdá již dost vykvašené, tak ho uložte i s demižonem do chladu k ustálení a ukončení kvašení. Ale třeba šípkové víno mi letos kvasilo skoro 4 měsíce, tak si myslím, že pokud chcete víno víc do sucha, tak delší kvašení určitě nevadí. Rýžové víno jsem dělala jen párkrát a v malém množství, tak nevím, jak dlouho vydrží, ale myslím si že určitě rok by vydržet mělo.

reagovat PavelT 19.3.2014 10:48  1%    +  -

Zdravím Vás všechny!
A mám opět dotaz na trnkové víno - jak dlouho ho mám nechat kvasit? Někde jsem slyšel, že dokud to bublá, tak ho nerušit, jenže ho mám nyní založený 75dní (2,5měsíce), frekvence bubliny se snížila tak na 10min. Jak dlouho to necháváte kvasit vy? Přejel jsem to už? Asi to už stočím do demižónu a nechám dokvasit...Necháváte trnkové víno po stočení do lahví uležet?
A nemá někdo zkušenost, jak dlouho vydrží rýžové víno skladování? Zatím jsem ho stočil po kvašení do demižónu na dokvašení a zatím jsem velmi příjemně překvapen.

reagovat jarko 2.3.2014 12:48  81%    +  -

jojoj: Já budu také stáčet a chci z něj udělat vermut

reagovat jojoj 2.3.2014 8:57  29%    +  -

Tak vcera vecer muz stocil sipkove vino a dnes zalozime druhak

reagovat jarko 11.2.2014 15:09  89%    +  -

iviko: Určitě sem nějaký osvědčený recept napiš.

reagovat iviko 11.2.2014 14:48  38%    +  -

jarko: Je ahojky,u nás taky se dělá hodně domácí víno,to je dobrej nápad,tato diskuse,díky moc a přeji krásný den.Někdy také vložím nějáký rcp...

reagovat veverkaAnicka 9.1.2014 20:53  9%    +  -

jarko: Tobě též

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: DOMÁCÍ VÍNO
Diskusi založil(a): jarko
přispívání bez omezení
Nástěnka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Vaření a recepty
Přečtěte si
Proč podstoupit detoxikaci? Krevety, kalamáry, chobotnice a jiné mořské plody Jennifer Lawrence zuří. Na internetu jsou její soukromé akty Kamarádi ?na kafe? ? existují vůbec? Tejpováním proti bolestivé menstruaci: Jde to i bez prášků? Dort ze svatby princezny Diany byl vydražen za osmačtyřicet tisíc korun Ty nejhorší beauty looky! Úlety, které rozhodně nepřehlédnete 8 nejhorších potravin pro vaši pleť. Čemu je lepší se vyhnout? Této ženě je 73 let a plete hlavy o padesát let mladším mužům! První svatební fotky! V těchto krásných šatech se vdávala Angelina Jolie

Mladá Fronta a.s. Mladá Fronta a.s.

Copyright 1999-2014 Mladá fronta a.s. Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu autora či redakce zakázáno.