DOMÁCÍ VÍNO

Najdou se nadšenci jako já, se kterými bych si mohla vyměňovat recepty a zkušenosti na výrobu domácího vína? Mám spoustu vyzkoušených receptů na víno z různého ovoce, ale i z jiných surovin a ráda si vyměním zkušenosti.
28.6.2009

Diskusi založil(a) 28.6.2009 jarko

VYZKOUŠENÉ RECEPTY NA DOMÁCÍ VÍNO

Budu sem přidávat zajímavé vyzkoušené recepty na přípravu domácího vína a ovocných likérů.

Pro rozbalení receptů klikněte na odkaz:

RECEPTY NA DOMÁCÍ VÍNO


jarko 10.7.2009 11:53
 
 
 

reagovat Radek 4.11.2014 13:55  1%    +  -

jarko: Něco podobného koluje po NETu, že se dělá ze zeleného angreštu, ale myslím, že je tím míněna odrůda, a ne nezralý angrešt. Delám nejen ze zeleného, ale i z ostatních druhů. Už jako malému mi říkali, "nejez to, dostaneš obrnu". Nezralé pouze ořechy na ořechovku:-)

reagovat jarko 4.11.2014 12:24  53%    +  -

Radek: Mám starý anglický recept na víno právě z nezralého angreštu, tak jsem ho chtěla vyzkoušet, ale asi jsem udělala nějakou chybku nebo nevím, proč se nevyčistilo.

reagovat Radek 4.11.2014 8:32  1%    +  -

jarko: Z angreštu dělám ze zralého, neznám důvod, proč trhat nezralé ovoce. Vyčistí se krásně a rychle, chutný je až po odležení, čím starší, tím lepší. Plánuju jít na trnky až po dlouhodobějších mrazech a udělám další pokusný demižon. Jednou se to podaří:-) Protože kam se hrabe víno z hroznů, na dobré trnkové.

reagovat jarko 3.11.2014 11:23  51%    +  -

Radek: Tak ono to víno nebylo úplně kalné, ale nemělo jiskru. Prostě nebylo to ono. Tohle dělají jenom trnky a také se mi to stalo u vína z nezralých angreštů, také nemá jiskru, což mne mrzí. Naštěstí to byl jenom pokus a neudělala jsem ho vetší množství. V mrazáku mám ostružiny, tak se pustím do ostružinového vína. Také je lepší nechat ostružiny přemrznout, pustí víc šťávy.

reagovat Radek 3.11.2014 9:06  1%    +  -

jarko: nevyčištěné nepiju, není dobré. Pokud jsem nechal trnky nakvasit jen cca do poloviny kvašení, vylisoval a nechal dokvasit, vyčistilo se perfektně, leč jsem přišel o část aroma a jistě i chuti. V druhém případě jsem dolihoval o cca 2%ta, také parádně čisté. Ale samotné trnky, vykvašené až do konce a pak lisované, zatím bez velkých úspěchů. A to mám trnky vždy přemrzlé a až přezrálé. Až na to jednou přijdu, nikomu to nepovím:-))

reagovat jarko 2.11.2014 20:35  50%    +  -

Radek: Mě se nevyčistilo, ale i tak bylo dobré. Ty trnky jsou v tomhle zdárné.

reagovat Radek 2.11.2014 20:27  1%    +  -

Tak jsem dnes založil trnkové, doufám, že se vyčistí, stále to mám jak pokus/omyl.

reagovat jarko 24.10.2014 17:38  52%    +  -

Radek: Máme i známého vinaře, vozí nám svoje víno už léta, ale nějak pořád není čas k němu na Moravu zajet, navíc když k nám jezdí na návštěvu a přiveze víno kdykoliv má cestu do Čech. Určitě to však máme v plánu.

reagovat Radek 24.10.2014 8:34  1%    +  -

jarko: a co vám v tom brání, dnes je doba snad neomezených možností, ne?-)) vřele doporučuji, skoro bych řekl, že po tom co jsem viděl a slyšel na Moravě, se citím jako zabržděný a výsledky práce v demižonech jako méněcenné:-)) byl jsem u malovinaře, který prodává jen po známých, nic do sítě, žádná chemie, ani kvasinky nepoužívá, vše přírodní a čisté. Prostě krása, a vše více než chutné.

reagovat jarko 17.10.2014 17:32  51%    +  -

Radek: Taky bych jela

reagovat Radek 17.10.2014 8:56  1%    +  -

Tak jedu dnes na Moravu do sklípku, abych viděl, jak se to má dělat. Snad nedostanem to víno pro pražáky:-)

reagovat jarko 15.10.2014 15:26  56%    +  -

Radek: Kvasinky z drogérky nepoužívám a jelikož mám ty vína dost silná, tak se už opravdu rozkváší dost obtížně, navíc má víno po novém rozkvašení tendenci brzo dokvasit, aniž by se vyčeřilo. Prostě s tím bývá dost problém. Nevím, zda už jste to takto zkoušel. Víc se mi osvědčilo, pokud jsem to nepovedené víno smíchala v poměru cca 1:1 s novým moštem a kvasila jako nové víno, to pak výsledek bývá dobrý. Problém je s tím, že pokud nejsou jahody třeba zamražené, tak po sezoně se to musí vyřešit třeba jiným ovocem, tak mi napadly ty jablka, protože míchat to například s ostružinami, by mi bylo líto.

reagovat Radek 15.10.2014 14:24  1%    +  -

jarko: Pokud máte víno i 15-ti %ní, a pokud máte vyvážené kyselinky a kvasinky mají výživu, tak samozřejmě rozkvasíte. Nesmíte si ovšem myslet, že to zvládnou kvasinky z drogerky za 8Kč. Tož tak.

reagovat jarko 14.10.2014 21:16  55%    +  -

radek: Ono se hotové víno někdy dost špatně znovu rozkváší a když už se to povede, tak výsledek nemusí být úplně ideální kvůli nepoměru surovin v tom již hotovém vínu. Už jsem to párkrát zkoušela. Tak proto si myslím, že je jednodušší to víno něčím naředit. Jablečné víno mi napadlo, protože jsem ho jednou chutnala a je takové nevýrazné, já ho nedělám, ale s těmi jahodami by to nejspíš šlo a není teď v sezóně problém ho vykvasit.

reagovat Miška19 14.10.2014 19:11  5%    +  -

radek: Moc, děkuju :) rozhodně to zkusím

reagovat radek 13.10.2014 8:45  1%    +  -

Míša: Ne každý má po ruce jablečné víno, ani není dobré, vinaři by se zhroutili, kdyby měli pozřít:-) Sám dělám jen do stádia burčáku. Pokud to máte dost silné v chuti, zakoupil bych kvasinky, které nakvasí do 19ti% alkoholu, tím spotřebujete cca 8g cukru z litru, což je dost. Vznilk by vám likérek, který musí být sladší, aby nevynikala alkoholová vůně.

reagovat jarko 11.10.2014 14:36  56%    +  -

Míša: S přeslazeným vínem je to těžké. Pravděpodobně by šlo naředit to jahodovou šťávou a znovu rozkvasit. Já bych to nejspíš řešila přidáním suchého jablečného vína, je takové nevýrazné chuti, tak by vynikla ta chuť jahod.

reagovat Míša 11.10.2014 12:49  1%    +  -

Ahoj lidičky, zkoušela jsem čistě jahodové víno a bohužel se mi ho povedlo přesladit, dá se s tím dělat něco jiného než to smíchat s jiným druhem ale kyselejším a nebo to naředit vodou? Poraďte prosím.

reagovat jarko 7.10.2014 12:43  45%    +  -

radek: Já nedělám víno v takovém množství, nemám k tomu dostatečné prostory ani suroviny. Ale snažím se udělat víno co nejlepší, což mi ovšem nebrání občas zaexperimentovat a málokdy je to na škodu. Navíc, co mám zkušenost, tak ze směsi různého letního ovoce mi vždy vznikne velmi dobré víno, řadím ho hned za šípkové, borůvkové, višňové a ostružinové. Pokud jste to nevyzkoušel, tak nemůžete soudit. Do té směsi dávám pouze drobné ovoce (maliny, ostružiny, borůvky, rybíz, angrešt, někdy i višně), rozhodně tam nedávám jablka, hrušky, švestky a podobně.
Jo a ořechovku z rumu si ani nedovedu moc představit, do ořechovky patří pouze kvalitní alkohol, dobrá je režná

reagovat radek 7.10.2014 10:13  1%    +  -

jarko: mám tgo asi jinak, spíše se snažím jednodruhovou věc posunout k ještě větší dokonalosti. Např. na šípkové mám objednaný sud od vína z Francie, kam dám šípkové ležet na další léta. Každým rokem pak stáhnu 1/4 objemu a doplním čerstvým vínem. Neověřená představa, snad nic moc nepokazím, kdyžtak přepálit se to dá vždy:-) To samé s ořechovkou, jeden druh a dost. Více než kvalitní alkohol, žádný rum, či vodka, několik bylinek a opět sladím pouze medem. Kvalitní surovina a zpracování by mělo být dostatečným hlediskem na cestě k více než dobrému výsledku.

reagovat jarko 7.10.2014 8:37  45%    +  -

radek: Já ráda experimentuji. Navíc jsem tam těch šípků dala jen malinko, pro barvu a lehkou příchuť. Jinak si také samozřejmě ze šípků udělám raději klasické šípkové víno. To je nejlepší.

reagovat radek 7.10.2014 7:28  1%    +  -

jarko: No, přiznám se, že si ani nechci vybavit chut směsi bezoveho kvetu a šípku. Věřím, že to je jistě dobré, jako většina přírodních surovin, ale připadá mi jako velká škoda smíchat tak dvě odlišné věci, jak plod a květ, léčivé účinky, a nakonec velmi odlišná pracnost zpracování. Šípkové, které musím nejen natrhat, ale odstopkovat a "odkalíškovat", pak usušit považuju, co do přípravy, za nejnáročnější vínko. Zatímco bez stačí jen nastřihat, stačí tomu věnovat 3minutky:-). Ze sušeného bezu jsem nezkoušel. Bez dělám jen v miniaturním množství, pro otce na DNU. Jinak mám po ruce vždy lepší dobrotu:-)

reagovat jarko 2.10.2014 19:18  41%    +  -

Radek: letos jsem stočila loňský pokus - směs sušených šípků (vyluhovaný jako čaj) a bezinkových květů. Všem víno chutnalo i návštěvě, tak to budu příští rok opakovat. Je to na přípravu a sběr surovin docela rychlovka. Barvu má růžovou, tak i dobře vypadá a vykvasilo krásně do jiskry.

reagovat jarko 2.10.2014 19:14  41%    +  -

Radek: Ostružinové víno také dělám ráda, je vždy výborné. Zasadila jsem si i na zahradu ostružiny, abych nemusela do lesa, jako dřív. Rostou a rodí opravdu dobře a navíc nemají trny, což je velká výhoda. Dávám je před přípravou zamrazit, mají pak mnohem vyšší výtěžnost šťávy.
Zátkovačku mám úplně obyčejnou a bohatě stačí.

reagovat Radek 2.10.2014 13:03  1%    +  -

jkladno: Pokud chcete srovnávat ostružinové a Medvědí krev, jste nejen bláhová. Možná by jste mohla vědět, že nic není zadarmo. Rozhodně je pohodlnější, doma z kavalce, objednat karton kdesi na NETu.

reagovat Radek 2.10.2014 13:00  1%    +  -

jogobella: Pokud to kvasit začalo, o čemž pochybuji, zbytový cukr ve "víně" bude cca 35. Pro představu si osladtě 1 litr vody 35dKg cukrem a ochutnejte:-)) to je ale hnus, viďte. Pro úsporu materiálu si vydělte ingredience třebas 5-ti. Chce to trocha literatury načíst, přemýšlet a používat hlavu, a nejen kdejaké osvědčené babské receptury. posunula se doba a vše je možno změřit, ovlivnit a tím vědomě docílit žádaného výsledku, než jen obětovat dané věci čas a " v dobré víře " čekat na kýžený výsledek.

reagovat Radek 2.10.2014 12:53  1%    +  -

jogobella: Ahojt,mám ve skleniciích šípky

na litr vody 60dk cukru,jsme svařila,pullitr šípků/// toliko citace. Ten cukr asi nebylo lehké rozpustit, je ho totiž hrozně mnoho, výsledná koncentrace je tak vysoká, že by to ani nemělo začít kvasit. Cukr ve vysoké koncentraci je též konzervantem:-)) Při spotřebě cukru ke kvašení je na 1g alkoholu potřeba 1,65g cukru. Tak při nakvašení na 14% alko je potřeba cukru 14x1,65, což znamená, že stačilo nasladit 23dKg/1litr vody. Toť případ, kdy by víno bylo bez zbytkového cukru, tedy suché.

reagovat Radek 2.10.2014 12:43  1%    +  -

V současné době podnikám výlety na trnky, letos většinou špatně odkvetly. Vínko z trnek dělám opět silné v chuti, ale jen tak na 13 - 14%akl, naprosto suché. Též si zaslouží sedět v lahvi alespon rok, ale nikoliv zalité voskem. Pro ty co chtějí zátkovat korkem, tak obyčejná ruční zátkovačka stojí 180Kč, a to myslím, není opravdu mnoho.Důležitý je i výběr použitého korku, co , proč,a na jak dlouho chcete zátkovat, literatury je na NETu opravdu dosti:-) Propadl bych se hambou, kdybych měl nalít víno návštěvě z PET lahve, natolik si své práce vážím:-))

reagovat Radek 2.10.2014 12:37  1%    +  -

jkladno: Ostružinové je také jedno z NEJ vín, a pokud vám vydrží sedět ve sklepě delší dobu, začne se časem podobat vínu révovému. Letos jsem si dal práci a natrhal lesních ostružin 20litrů a k tomu 2 litry lesních malin. Výsledek?? 30 litrů, zatím mladého, ale skvěle vonícího vínka. Ostružinové náročné není, kvasí snadno a ještě rychleji se čistí.

reagovat radek 2.10.2014 12:32  1%    +  -

jogobella: silné víno musí být nejen alkoholově, ale i v chuti silné. Nejpodařenější si sám hodnotím švestkové a šípkové, nakvašené na 18 - 19 % alk., dávám přitom 1,5 násobek doporučovaného množství ovoce a k tomu příslušné množství cukru, a pokud jste fajnšmekři, tak medu. A není jen pohádkou o Šípkové Růžence, že po šípku se krásně a dobře spí:-) Radek

stránkování diskuse:

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): jarko
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Vaření a recepty
Přečtěte si
Bílá magie vás může ochránit! Rituály, které fungují S tebou mě baví svět: Co se stalo s dětmi z komedie tisíciletí? RADKA (37): Tchyně mě pořád srovnává s manželovou ex Creative World ? místo pro oslavy, tvorbu, dobré jídlo a zážitky každý den Cukr, citron, majonéza: Co určitě nepatří na váš obličej? Vlastimil Brodský: Brejchová mu zlomila srdce, v důchodu spáchal sebevraždu Ženy prozradily: Kdy a proč jsme byly schopné odpustit nevěru? IRENA (44): Moje matka mi neustále mluví do života Máte problémy se štítnou žlázou? S těmito příznaky jděte k doktorovi Bronzer je hitem jara a léta: Jak ho správně používat a vypadat skvěle?