Pěstujeme bylinky

Určitě se tady na Dámě najde někdo,kdo má v pěstování bylinek velkou zálibu.
Bylinky jsou bezva do kuchyně,na přípravu léčivých čajů atd.
Jsou užitečné i jako léčivky pro ostatní rostliny.
S příchodem jara se na své rostlinky moc těším.Takže vítám příznivce bylinek:-)

Ostatní zajímavosti o bylinkách najdete po kliknutí na NÁSTĚNCE UVNITŘ.

Lunární kalendář
lunární kalendář pro dnešní den
lunární kalendář na celý měsíc
vliv měsíce na zahradu
14.4.2010

Diskusi založil(a) 14.4.2010 Amarka

Aktuální počasí

KLIKNI sem
KLIKNI sem

Amarka 14.3.2015 11:11

Kuchařka ze Svatojánu...

Se svolením autorky paní Evy Francové- kuchařky ze Svatojánu vkládám krásný a zajímavý blog o všem, co by mohlo inspirovat, zajímat... Kuchařka ze Svatojánu
Není bylina, aby na něco nebyla... (přírodní kosmetika, čaje atd.)

Amarka 9.11.2014 22:39

Bylinky v těhotenství a při kojení...

Co užívat a čeho se vyvarovat...

Amarka 21.7.2012 20:43

Leden na zahrádkách.

KLIKNI sem

Amarka 1.8.2011 23:06

Rostliny si navzájem pomáhají...Proti škůdcům i bez chemie...

Přírodní hnojiva
Léčba rostlin rostlinami
Proti škůdcům i bez chemie...

Amarka 5.7.2011 22:24

Jak založit bylinkovou zahrádku,spirálu.Návody.

Bylinková spirála I.
Bylinková spirála II.

Amarka 27.5.2011 23:20

reagovat janeten 20.9.2017 11:16  55%    +  -

dagos: vidíš a to jsi mě přivedla na myšlenku, že už byly usušené ty menší a kvůli větším jsem to dosušovala dýl, budu vybírat velikostně stejné rajčata raději.
Teď to všechno dorůstá, mrkev, pastinák, řepa, dokonce mi teď začal růst salát vysetý omylem mezi řepua vysemeněná roketa, ve skleníku novozélandský špenát a řapíkatý celer. No budu mrazit, sušit,zavařovat až se země bude kouřit. A dnes mi přišel nový zavařovací hrnec.

reagovat janeten 20.9.2017 11:08  55%    +  -

dagos: možná jsem jedny sušila dýl, ty předtím jsem sušila na několikrát. To jsem četla i o švestkách, že se mají sušit na několikrát s přerušením, že pak neztvrdnou a na ty první jsem použila hrubou sůl mořskou, na ty druhé jemnou. No chystám se na třetí várku, tak udivíme, budu sušit s pauzama ale každé rajče je jiné, některé má víc dužiny.....

reagovat dagos 20.9.2017 8:47  100%    +  -

janeten: S těmi rajčaty je to taky zajímavé. Nebyla třeba některá víc "sušší" a jiná neměla víc šťávy? Nebo možná fakt tou solí. Já rajčata nesuším, nemám sušičku, tak s tím nemám zkušenost.
Já když sušila dřív v troubě, tak jsem měla víc tmavé, když jsem dala vyšší teplotu nebo jsemto sušila moc dlouho

reagovat dagos 20.9.2017 8:43  100%    +  -

Iivetata: Nevím, čím to je, snad že je hodně dužnatý a pomalu schne, tak stihne zčernat Taky se mi to někdy stává u bylinek, i když u jitrocele ne, ten nesuším.

reagovat Iivetata 20.9.2017 6:48  53%    +  -

janeten: hm to je taky zajímavé,asi jo příští rok udělám sirup,mě na něm vždy vadilo,že jsem ho musela uchovávat v lednici a zabíral mi tam místo

reagovat janeten 19.9.2017 14:39  56%    +  -

Iivetata: jitrocel jsem nikdy nesušila, ale včera jsem zjistila, že dvě várky usušených rajčat jsou každá jiná barevně, jedny krásně červené a druhé skoro do černa přemýšlím, čím to může být - možná druhem soli co jsem použila, odrůda rajčat je stejná.
Zkus z jitrocele udělat raději sirup

reagovat Iivetata 19.9.2017 14:31  53%    +  -

tak jsem včera vyházela zase polovinu usušeného jitrocele,stejně jako v loni,byl černý,já už ho trhám tak opatrně i z košíku ho vyndavám na noviny opatrně a stejně mi polovina zčernala,jak ho sušíte vy,je na něj náká finta?

reagovat janeten 18.9.2017 8:34  55%    +  -

dagos: myslím, že mochyně dojdou, taky otrhám co půjde, dnes ráno byl u nás přímrazek a divošky jsem v pátek začala likvidovat, dole jich bylo, jenže jsem se k nim nedostala, jelikož to bylo moc husté, pravdu máš, chce to oporu - akorát jsem si pohnula se zádama při tom vytrhávání.

reagovat dagos 15.9.2017 15:32  100%    +  -

janeten: U té mochyně teď čtu, že by plody mohly dojít i po utržení, na okně Jako třeba rajčata?
Nemáš zkušenost
Já možná je i pozdě vysadila, no letos jsem jen tak zkoušela. Jestli budou semínka, možná zkusím příští rok znovu.

reagovat dagos 15.9.2017 15:25  100%    +  -

janeten: Na té fotce divošek nejsou plody moc vidět. Ono je to pod tím listím a ta žlutá ani tak nejsou moc vidět, nejsou moc výrazná. Ale plodí hodně, líp než ty červené, měla jsem jich opravdu docela hodně.
Ze své zkušenosti to pletivo dopouručuju, i kvůli sběru. Je to líp přístupné. A s rostlinkama to nepřehánět, hodně, opravdu hodně se to rozroste.
Přestože nebyla zakrytá (pod stříškou) a ani jsem to ničím nestříkala, plíseň nechytla.

Loni se mi to hodně plazilo i po zemi a z těch na zemi se to nedalo ani sbírat, pošlapala bych to. A od té země to i hnilo, letos se mi to zdálo lepší.

reagovat dagos 15.9.2017 15:21  100%    +  -

janeten: Na té fotce džungle jsou mochyně, jen vzadu prosvítají rajčata, ale ta jsou tyčková, klasická.

Divošky - divolá rajčata jsou zde:

reagovat dagos 15.9.2017 15:18  100%    +  -

janeten: Myslíš "divošky", jako rajčata?
Ty jsem nevyštipovala, nechala je růst jak chtějí, ale měla jsem oporu, z pletiva.

Vyštipovat jsem myselala, že jsem měla ty mochyně, aby stihly dorzrát. Rozbujely se, vysíly květením a nic neuzrálo.

reagovat janeten 15.9.2017 13:06  56%    +  -

dagos: hm chce to fakt něco vyštípnout, nechala jsem je růst opravdu divoce, ale i tak svůj účel splnily, dokonale mi zamulčovaly záhon, takže ho můžu připravit na příští sezonu.

reagovat dagos 15.9.2017 11:51  100%    +  -

janeten: Já měla místo dobré, nestínilo tomu nic. Ale asi jsem to pozdě zasadila a taky přece jen tu nejsme úplně nejteplejší oblast.
Rostly krásně, plodily krásně. Ale asi už neuzrají, jsou pořád zelené, ani náznak, že by to žloutlo.
Myslím, že jsem je měla opravdu i zaštípnout a možná i pár listů zavčas otrhat, aby na ně šlo ještě víc slunce.

reagovat Iivetata 15.9.2017 10:48  90%    +  -

taky chci už dnes řádit na zahrádce a ve skleníku,už budu vše likvidovat a podle množství zavařovat,nebo sušit.

reagovat janeten 15.9.2017 10:43  55%    +  -

dagos: já letos zvolila špatné místo, stín od sousedů z velkého stromu. příští rok musím vybrat lepší místo a hlavně udělat jim oporu - máš krásnou džungli a hezky ti plodí.

reagovat dagos 15.9.2017 10:05  100%    +  -

janeten: moje džungle

reagovat dagos 15.9.2017 10:00  100%    +  -

janeten: Mochyni jsme měla v zahrádce, kdby v květináči, zkusím ji nechat dorzrát doma. Ale takto, co s ní, je to brčálově zelené

reagovat dagos 15.9.2017 10:00  100%    +  -

janeten: Divošky jsm měla letos hezké, pěknou úrodu. A to jsem zasadila méně rostlin než loni. Loni to ale bujelo až moc, tak se to místy nedalo ani moc sbírat.
Rajčátka i zelená dojdou za oknem, já stříhám celé ty větvičky, protože ručně otrhat - to mi většinou "pukne" v ruce. A na té větvičce je to zralé různě, tak ta méně zralá doma dostříhám a nechám dojít za oknem.

reagovat janeten 15.9.2017 9:41  55%    +  -

dagos: já ji taky nevylamovala a nevyvazovala, hodně plodů opadalo, měla jsem 3 v květináči a dvě v rohu na dvorku, roste bujně, jsou malé a některé už asi nedozrají, pomalu začínám vše likvidovat. Včera jsem ostříhala beraní rohy, budou následovat další květináče, mezi nima i mochyně. Zkusím si nějaké nechat na semeno. Příští rok je nasadím místo rajčat na záhonek, ale budu je muset vyštipovat a vyvazovat, už i ve skleníku rajčata dostávají zabrat, včera jsem ostříhala zbytek černých a dost jich bylo prasklých a přijde mi, že se kroutí listy, asi už plíseň, o víkendu budu likvidovat i venku divošky, dala jsem je na špatné místo a jak je tak nehezky, už nedozrají. Upravím si po nich záhon na zimu.
Na to, že slibovali babí léto je spíše skoro říjen, už jsem i párkrát doma topila navečer.

reagovat janeten 15.9.2017 9:37  55%    +  -

Iivetata: včera jsem otrhala ze skleníku první feferonky, no měly to být oranžové jalapeno a jsou červené, ještě jsem je nezkoušela, jak jsou ostré, ale bude nejspíše další chilli majda.

reagovat dagos 15.9.2017 8:53  100%    +  -

janeten: S tou mochyní jsem udělala asi chybu, že jsem vůbec nevyštipovala. Měla jsem to jak prales, rostlo to krásně, rozvětvné a mohutné a rostliny.
Ale neuzrálo to, jak to pořád asi rostlo a rostlo.
Jsem to zalámala, ale září je letos dost škaredé, včera bylo sice slunečno, ale jeden den to nevytrhne. Dnes už zase zima, zataženo, déšť.

No škoda, měla jsem toho nakonec velký záhon, jsem se těšila a nic z toho. Uvidím, jestli najdu zbytek semínek, že bych příští rok zkusila znovu a jinak.

reagovat Iivetata 9.9.2017 7:11  43%    +  -

janeten: zavařuji celé,já mám nejdelší tak okolo 7 cm,spařím je ,aby byly formovatelné do skleniček,a suším celé na niti jako korále a mám je navěšené na lustru v jídelně a je to i jako podzimní ozdoba a pak rozmixuji.

reagovat Sallow 8.9.2017 17:47  100%    +  -

janeten: Dcera feferonky krájí na malá kolečka a pak suší. Já je suším celé.

reagovat janeten 8.9.2017 13:40  42%    +  -

Iivetata: jak zavařuješ feferonky, vcelku, nebo krájíš?

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Amarka
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zahrada
Přečtěte si