SARKOIDOZA

Sarkoidóza je nepořádek imunitního systému charakteristický non-necrotising granulomas (malé pobuřující uzliny). Doslova nějaký orgán může být ovlivněn, nicméně, granulomas nejvíce často se objeví v plících (D860) nebo lymph uzly (D861). Symptomy se mohou občas objevit najednou ale častěji se objevují postupně. Na rentgenech plíc,může sarkoidóza mít výskyt tuberkulózy nebo lymfom.

Sarkoidóza se vyskytuje po celém světě a postihuje všechny rasy. Nejčastěji ji nalézáme u lidí černošského původu než u bělochů, dále u Evropanů severských států.Sarkoidóza se nejčastější výskytuje na plicích,ale může se projevit i v jiném orgánu.

Příznaky a symptomy

Sarkoidóza je systémová nemoc, která může ovlivnit jakýkoliv orgán. Běžné příznaky jsou nejasné,jako únava nezměněná spánkem, nedostatek energie, a bolestí, arthralgia, suché oči, rozmazanost,shortness dechu, suchý sípavý kašel nebo zranění kůže. Kožní symptomy jsou protean a rozsah od rashes a noduli (malé rány) k erythema nodosum nebo lupus pernio.

Kombinace erythema nodosum, bilaterální hilar lymphadenopathy a arthralgia je volán Lofgren syndrom. Tento syndrom má relativně dobrou prognózu.

Renální, játra, srdce nebo zapletení mozku mohou způsobit další symptomy a změněny působení. Manifestace do očí zahrnuje uveitis a sítnicové zanícení, které může vyústit ve ztrátu ostrosti zraku nebo slepotu. Sarkoidóza ovlivňuje mozek nebo nervy je známá jako neurosarcoidosis.

Kombinace předních uveitis, parotitis a horečky je nazývána Heerfordt-Waldenstrom syndrom. (D868)

Hypercalcemia (vysoké hladiny vápníku) a jeho symptomy mohou vytvořit zvýšenou tvorbu vitamínu D.

Sarkoidóza se často projeví jako omezující choroba plíc, způsobená poklesem hlasitosti plíc. Nemoc typicky limituje množství vzduchu do plíc, ale produkuje vyšší než normální expirační tokové poměry. Životní kapacita (plný dech ,k plnému dechu ven) je omezena, a většina z tohoto vzduchu může být sfouknuta v první vteřině. Toto znamená FEV1/ FVC poměr je zvětšit se z normální asi 80 %, k 90 %. Obstruktivní plíce se mění, způsobí pokles v množství vzduchu, který může být vydechován, může nastat když se zvětší lymph uzly. v hrudi se externě slisují aerolinie nebo když interní zanícení nebo uzliny brání airflow.

Léčba

Corticosteroids, nejčastěji prednisone, bývá standardní léčba na mnoho let. U některých pacientů tato léčba může zpomalit nebo obrátit běh nemoci ale jiní pacienti bohužel nereagují na steroid léčbu. Použití corticosteroids v mírné nemoci je sporné, protože mnohokrát nemoc může ustoupit spontánně. Dále, corticoteroids mají různé uznané dávkování a trvání jejich působení bylo spojené k úpadkům a k zhoršování nemoci.

Vážné symptomy obecně byly léčeny steroids. Formy granulomas jsou způsobeny sbírkami buňek imunitního systému, zvláště T buněk,některá časná znamení úspěchu používat immunosuppressants, interleukin-2 inhibitory nebo anti-odumření nádoru léčba faktoru (takový jak infliximab). Bohužel, žádný z těchto léků neposkytl spolehlivou léčbu aby zabránil zvýšenému riziku reaktivující latentní tuberkulózy.

Disciplinovaný avoidance slunečního světla a Vitamin D v jídle je nutný u pacientů, kteří jsou náchylní k hypercalcemii a pomůže ulehčit symptomy u všech pacientů se sarkoidózou.

Sarkoidóza většinou není závažná a ve velké většině případů se vyléčí spontánně. Dnes neexistuje specifická léčba a příznaky vyžadující její zahájení jsou vzácné.

80 % pacientů trpících sarkoidózou se vyléčí spontánně a bez následků do 2 let. U Lofgrenova syndromu dochází k uzdravení v 90 % případů. Komplikace jsou možné, ale velmi vzácné: srdeční postižení, meningitida, respirační fibróza, chronická respirační insufucience. Krom těchto závažných případů není nutné zahajovat jakoukoli léčbu (jinak je nabízena kortikoterapie).
16.5.2010

Diskusi založil(a) 16.5.2010 chrasteva

 
 

reagovat chrasteva 28.6.2015 17:38  5%    +  -

Můj syn bral kortikoidy pěkný hnus,ale snad to pomohlo od roku 2013 je syn bez problémů.
Kortikoidy

Tyto léky obsahují tzv. steroidní hormony běžně produkované v těle každého člověka. Léková forma ale obsahuje mnohonásobně vyšší množství hormonu.

Jejich užívání je pro mnohé z nás nezbytností. Mnohonásobně navýšené množství těchto látek v těle má ale vedlejší (nežádoucí) účinky.

vznik Cushingova syndromu
po vynechání léčby nebo při rychlém snižování dávek může dojít k adrenokortikální insuficienci (tzv. Addisonova choroba, je způsobena chyběním všech steroidů kůry nadledvin)(viz. Slovníček)
častou poruchou je oteoporóza
aseptická nekróza kyčelního kloubu
poruchy zubní skloviny
poruchu hospodaření se solí a vodou (následkem je přírůstek na váze, typicky nejvíce viditelný na trupu a obličeji)
zvýšená chuť k jídlu (přispívá k přírůstku na váze)
dráždění žaludeční sliznice (pacient automaticky dostává přípravek na snížení kyselosti žaludku a ochranu sliznice)
ochablost svalů
zvýšení hladiny krevního cukru (může dojít k rozvoji dočasné cukrovky)
snížení pevnosti kůže (může dojít až k tvorbě tzv. pajizévek – strie)
zvýšení krevního tlaku
zvýšené ztráty draslíku močí s jeho chyběním v organismu (draslík je pacientům dodáván ve formě tablet)
snížená odolnost proti infekci
nebezpečný je i rozvoj nespecifických infekcí (oportunními patogeny)
glukokortikoidy mohou maskovat lokální i celkové projevy zánětu (horečka)
podrážděnost, nespavost
Seznam nežádoucích účinků je dlouhý. Některým komplikacím lze předcházet, jiným se ubráníme jen stěží. Kortikoidy jsou ale pro většinu z nás (pacientů s vlčincem) nezbytnou součástí života.

Anonym 4.8.2014 20:21  1%    +  -

koukam ze o tomhle malo ktery chlap pise.
tak zmenim statistiky.pri preventivce me neustale tahali po ruznych vysetreni odberech zakrocich atd se zaverem ze sarkiny je i u mne.no super.ujistovani ze je to dobre lecitelne a bla bla..oddech sem si,jenomze nikdo nevi cim to je..ale dnes me kvuli tomu chteji propustit z prace..coz nechapu proc kdyz se to da lecit a navic nemam zadne z prizraku co mate vy..s dychanim sem nikdy nemarodil a troufnu si rict ze kdejakeho sportovce na vyslapy a at strcim do kapsy dokonce ikdyz nesportuji tak pri obecnim preboru na trave v utoku oba polocasy bez namahy a problemu..tudiz je to opravdu divna choroba kdyz jedem ledvo dycha a druhy nema problem zdolat radegast serpu za 2:40hod.proto zdali tyto fora procitaji odbornici se ptam:proc mi zakazujete delat to co me bavi ?a vymluvy typu ze to prasne prostredi zhorsuje ty uz slysim z kazdeho spitalu..zajimave ze pri 2 rtg mi to kompoletne zmyzlo.divne ze?nevi se puvod nemoci tak nechapu tyto zavery.predevsim proto ze bez prace bude vic bezdomovcu..coz uz se tesim v hledani volneho mostu a sucheho kartonu.vsem preji rychle a trvale uzdraveni.

Anonym 8.7.2014 12:09  1%    +  -

Magda:

Anonym 7.6.2013 16:58  1%    +  -

Dobrý den, dnes jsem byla na kožním kvůli bolákům na kůži a po RTG plic to vypadá, že mám sarkoidozu. V podnělí jsem objednaná na plicní, ale víkend je moc dlouhý, potřebuji s někým mluvit. Jsem již mnoho let strašně unavená a dušná při námaze (přičítalo se to k psychickým problémům, ale po psychiatrických lécích vůbec žádná úleva) Prosím víte někdo, aby se sarkoidoza projevila jen tou mnohaletou únavou, kožní problémy asi 1 měsíc. Jinak z popisovaných horeček, bolestí kloubů, kašle atd prostě nic, jen ta únava a dušnost. Děkuji za jakoukoli odpověď vůbec nic ještě nevím.

Anonym 3.3.2012 2:07  5%    +  -

prednison nezabíral, jen jsem strašně tloustla, vysadila jsem ho a nahradila MMS. Bolesti, otoky, modřiny, dušnost, únava, mlhavé vidění jsou pryč, spirometrie zlepšená, vrací se mi chuť na sex, jdu ještě na rtg plic. Pročtěte si www.emms.cz a dodržujte protokol, při rychle navyšovaných dávkách se vám udělá špatně a budete se muset vrátit o krok zpět. Jablečný mošt opravdu vylepší chuť na snesitelnou :) ještě lepší jsou kapsle.

Anonym 4.1.2012 11:43  1%    +  -

Mám sark. plic, přeskočila i na slezinu. Už mě trápí 6 let a je to jak na houpačce. Ob-rok beru pred. Nic příjemného - tlustá, odulá, klouby bolí, natíkají. Šatník skýtá až 3 druhy velikosti oblečení. Následné dávání organizmu "do kupy" po léčbě stojí i docela hodně peněz - vitamíny, kloubní preparáty atd...

reagovat japonika 23.5.2011 21:52  5%    +  -

Ono je to u každého jiné, můj syn má sarkoidozu a po těch lécích je víc unavený a má měsíčkový obličeja na těle se mu udělala vyrážka,vypadá to jak akné.

Anonym 6.4.2011 9:24  1%    +  -

Ahojky zjistili mi sarkaidozu plic nejspis pujdu na prednizon chci se zeptat jake to ma vedlejsi ucinky mam dve malinké děti doma s dycháním problem moc nemma ale otekají mi nohy boli klouby je to fakt hruza.

reagovat Atapama 17.7.2010 20:42  41%    +  -

Právě probíhá soutěž o nejchytřejší stát Evropy a zúčastnit se může každý! Stačí přejít na tuto adresu: Spustit IQ test Po vyplnění otázek budete znát svoje IQ a to se započíta do soutěže! Tak podpořte svoji zem!

reagovat japonika 20.5.2010 11:32  8%    +  -

Ivulenka: To je pravda doktoři asi pořadně neví jak to vzniká.Můj syn má taky sarkoidózu ale lehčí formu zatím bez léků,tak uvidíme.

reagovat Ivulenka 18.5.2010 9:48  22%    +  -

Já mám diagnostikovanou sarkoidozu plic od roku 1996. Dva roky jsem byla na prednizonu a abych řekla pravdu, není to nic příjemného. Vedlejší účinky tohoto léku dost s člobrdou zamávají.

A je fakt, že s dýcháním mám potíže doteď.

Doktoři mi toho tenkrát moc neřekli - spíš jen samé nevíme, netušíme a předpokládáme...

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: SARKOIDOZA
Diskusi založil(a): chrasteva
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zdraví
Přečtěte si