Mohu vystavit fakturu?

Dobrý den,
prosím o radu jestli mohu jako nepodnikatelka vystavit fakturu.
Vlastním web na placené doméně a oslovil mě zástupe firmy, která vlastní eshop, že by chtěl na mém webu umístit reklamu.
Zároveň se ptá jestli mohu vystavit fakturu. Pokud víte prosím poraďte.
Díky Jana
12.9.2011

Diskusi založil(a) 12.9.2011 Jad100

 
 

reagovat diblinda 6.10.2011 9:25  92%    +  -

tak já nevím, ale mám tu přes zimu na ustájení koně a normálně jsem dotyčnému napsala doklad na formulář faktury, jeho účetní je spokojen, nemám IČO, daním v rámci mimořádné zemědělské činnosti jako ostatní příjmy

reagovat Mata69 19.9.2011 12:06  100%    +  -

Musím říci, že se více přikláním k názoru Laivae, neb si myslím, že nepodnikatel prostě fakturu vystavit nemůže. Může napsat jakýsi doklad - potvrzení o přijetí hotovosti za to a to..ale ne fakturu.

reagovat Laivae 19.9.2011 11:22  58%    +  -

Smlouva o dílo se netýká vydavatelské činnosti a mít trvale banner na portále.
Jednorázová činnost a dokonce i práce na DPP nemusí být nikde pokud je do 7000 za měsíc...to ano
Ale Ty nemáš ani ičo a ani dičo, takže fakturu vystavit prostě nemůžeš...
smlouvu o dílo nemůžeš mít v případě reklamy taky, protože tam je u domén prostě podmínka živnost...sice Ti to zaplatí najednou a na rok dopředu, ale Ty to tam budeš mít zavěšené celý rok trvale, takže trvalé podnikání, trvalá činnost.
Nějaký rejpal by se toho mohl chytnout a za ty problémy to nestojí. Pokud by šlo o článek, tak dejme tomu ano...na smlouvu o dílo z jeho strany, ale Ty mu tu fakturu nevystavíš.

reagovat Laivae 19.9.2011 11:17  58%    +  -

Ne, nemůžeš. Fakturu bys vystavit mohla, kdyby jsi byla umělec -tak za těhle podmínek: http://www.handicraft.cz/2011/09/umelec-nemusi-mit-zivnostensky-list/.. tam je to dopodrobna.
Jenže...
Reklama spadá jinam a je k ní zapotřebí mít živnostenský list. Kromě toho i při nakupování webu se liší weby nejen velikostí, ale i zaměřením. Tedy pokud jde o osobní web stojí cca 500 na rok, ale nepočítá se s komercí. Pokud by se umístila reklama na takový portál jde o porušení pravidel. Takže je dobré i vědět podle provozovatele portálu, co sis vlastně koupila. Komerční weby obvykle vychází s doménou cca okolo těch 1500 na rok, tam si pak reklamou přivydělávat můžeš. ALE musíš mít živnosťák na vydavatelskou a publikační činnost a reklamní atd.
Pak si na web můžeš psát PR články, nechat vložit již hotové články, dát bannery atd. Cena a hodnota podle zajímavosti portálu a návštěvnosti - tedy i odkazovost page ranky, alexa, s rank atd.
Pokud nic z toho nemáš, tak nejenže reklamu nemáš jak fakturovat, protože to potřebuješ napsat s ičem, případně u článků jako jen na dičo a podle autorského zákona, ale vlastně porušuješ zákony o podnikání a další ...a tím by sis díky nějakému šťourovi mohla koledovat o průšvih. Teď jen záleží na tobě, jestli by to bylo pro tebe výhodné a máš čas se tomu věnovat, tak si můžeš živnost vyřídit. Jestli ale vůbec nemáš ponětí a píšeš jen rekreačně, tak nevím...je to hodně dravá voda...chce to nejprve o tom alespoň něco znát...

reagovat Pavel777 14.9.2011 23:22  5%    +  -

Souhlasím, že jediná možná cesta je přes občanský zákoník. Ovšem je třeba mít na paměti, že se jedná o příjem, který je třeba uvést v daňovém přiznání.

reagovat Jad100 13.9.2011 17:47  5%    +  -

Elynor: děkuji za radu, konečně vím co dělat a kde hledat - občanský zákoník to mě nenapadlo.
Ještě jednou díky :-))

reagovat Elynor 13.9.2011 17:03  13%    +  -

Ano, ale ne ve smyslu daňového dokladu, protože by neměla potřebné náležitosti, a příjemce by ji nemohl použít jako daňový doklad pro účely DPH. Pro účely daně z příjmu ano, pokud si příjemce obhájí, že to je výdaj nutný pro dosažení a udržení zisku.

Vztahy mezi osobami, které nepodnikají, se neřídí obchodním zákoníkem ani zákonem o účetnictví, ale občanským zákoníkem. Kupní smlouva, nebo smlouva o dílo a paragrafy s tím související.

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Mohu vystavit fakturu?
Diskusi založil(a): Jad100
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Domov a bydlení -> Peníze
Přečtěte si