Život ve Finsku (Skandinávii)

Ahojky všem,
hledám někoho, kdo žije v severských zemích (trvale, včetně zaměstnání). Příp. osobu, která má takové známé, příbuzné nebo kamarády. Ráda bych zjistila něco o životě ve Skandinávii, především mě pak zajímá Finsko.
Jsem touto zemí naprosto okouzlená. Pokud máte nějaké komentáře, rady, doporučení na webové stránky, určitě mi tu nechte odkaz. Nejlepší by byly samozřejmě osobní zkušenosti.
Moc děkuji a přeji příjemný zbytek dne!

13.8.2013

Diskusi založil(a) 13.8.2013 Rachel-Karen

reagovat Rachel-Karen 27.3.2017 15:31  5%    +  -

andygros: Teď jsem v prváku na magistru, příští rok snad už končím :) Nicméně jsem se rozhodla procestovat teplejší kraje než Skandinávii, přesněji Havaj, a ráda bych se tam v nejbližších letech vrátila, klidně jen zase na dovolenou :) Letos máme zatím v plánu Itálii a Švýcarsko, do Finska snad příští rok ;) nezanevřela jsem, jen příležitostí moc není, přeci jen je to dálka :)

reagovat andygros 18.12.2016 17:44  16%    +  -

Rachel-Karen: tak co,už jste někde na severu?

reagovat Rachel-Karen 1.10.2013 12:06  21%    +  -

Přidala jsem moc pěkné stránky (blog) Klub Finofilů. Spousta zajímavých informací. Určitě si to prolítněte, pokud vás zajímá stejné téma :)

reagovat Rachel-Karen 27.8.2013 20:48  25%    +  -

Mata69: tak tak, dneska se to tak holt musi ;) :D :D (zert)

reagovat Mata69 27.8.2013 20:01  100%    +  -

Rachel-Karen: důležitý je mít plán a vědět co chceš!

reagovat Rachel-Karen 27.8.2013 16:11  24%    +  -

Tak manžela Fina už jsem si vybrala, takže teoreticky moje cesta za snem žít ve Finsku by se mohla začít naplňovat, teď ještě dotyčného přesvědčit, že si mě musí vzít :D :D :D A pak že se to dělá jen v USA :D :D

reagovat Rachel-Karen 19.8.2013 16:44  16%    +  -

Mata69: Doháním to snad ještě včas. Ale i tak je těžké najít školu, kde nabízí možnost studia při zaměstnání se všemi ohledy. Kombinovaných programů je spousta, ale nevyhovují mi přednášky v pátek. Mám na tu školu prostě jen víkend. Už tak budu horko těžko vybírat dovolenou na termíny zkoušek, které budou v týdnu.

reagovat Mata69 18.8.2013 13:20  100%    +  -

Rachel-Karen: ale doháníš to ještě včas to studium, věř, že ve 40 s rodinou a s prací to jde mnohem hůřTak to ti držím palce

reagovat Mata69 18.8.2013 13:19  100%    +  -

Rachel-Karen: bohužel musím konstatovat, že pro mne jsi mladičká holčinaa
Mám dvacetiletýho syna, tak asi tak no..

reagovat Rachel-Karen 18.8.2013 12:53  14%    +  -

Mata69: Mladičká, tak jak se to vezme ... asi se to tak dá ještě říct. V září mi bude 25 a začínám si dodělávat VŠ, takže cca 5 let ještě mám na rozmyšlenou, co se týče zásadních věcí jako bydlení apod.
Skoro hned po ukončení gymplu jsem nastoupila do práce a i když jsem byla přijatá na VŠE, tak mi od prváku kombinované studium hned nepovolili, takže jsem se na to vykašlala a teď doháním. No co, aspoň se vrátím do studentských let :)

reagovat evelyn 16.8.2013 19:32  100%    +  -

Rachel-Karen: to teda jste byli hodna trida

reagovat Mata69 16.8.2013 18:23  100%    +  -

Rachel-Karen: tak usuzuji, že jsi mladičká, tak to máš hafo času si svůj sen splnit, dneska už to není problém

reagovat Mata69 16.8.2013 18:22  100%    +  -

evelyn: jé to jak u nás, to není rozdíl

reagovat Rachel-Karen 16.8.2013 17:25  14%    +  -

Mata69: Já si pamatuju, že jsme třídní učitelce koupili zájezd do Norska pro dva k maturitám a vyprávěla, jak to tam bylo nádherný. Má doktorát ze zeměpisu a vždycky se chtěla podívat na fjordy, ale tenkrát to prostě nějak nevyšlo, tak jsme jí to splnili my.
Já už plánuju příští rok letní dovolenou ve Finsku, chtěla bych se podívat na Neste Oil Rally Finland. Vždycky je to v krásné přírodě. A přítel samozřejmě není proti, takže s tím tak nějak počítám. Jen aby to dopadlo.

reagovat evelyn 16.8.2013 16:22  100%    +  -

Mata69: no jo, Stockholm je 650 km na sever od nas, tak tam uz je to zase jine.
takze u nas dneska:

Soluppgång (vychod slunce)
05:42
Solnedgång (zapad slunce)
20:40

reagovat Mata69 16.8.2013 16:13  100%    +  -

Rachel-Karen: měli jsme to takový eurovíkend, bála jsem se toho a viděli jsme jen hlavní zajímavosti Stockholmu, ale moc na to s manželem vzpomínáme, bylo to super!
Na svůj úžas z muzea lodě Vasa nezapomenu nikdy..říkala jsem si "nojo nějaký muzeum, nějaká loď"...ale uplně mě to uzemnilo.

reagovat Mata69 16.8.2013 16:12  100%    +  -

evelyn: nám tehdy průvodce právě říkal, že tolik kabrioletů neuvidíme ani v Itálii

On ten průvodce měl vůbec dobrý hlášky...jakože se říká, že ve Švédsku je léto jen 14 dní v červenci a největší skeptici že říkají, že je léto jen 14. července

No ale posun světla a tmy oproti u nás je tam znát...v květnu v 10 večer pořád nebyla uplná tma a ve 4 ráno nám pralo slunce do hotelového pokoje, že jsme s manželem mysleli, že jsme zaspali snídani

reagovat evelyn 16.8.2013 14:13  100%    +  -

Rachel-Karen: jak ve Finsku netusim, ale tady jsem zpocatku koukala a nechapala, kdyz je tu leto tak kratky, nekdy se vubec nevydari a cely proprsi

reagovat Rachel-Karen 16.8.2013 12:17  14%    +  -

evelyn: http://www.youtube.com/watch?v=3N0jVxvCqFo
Tohle je myslím to video, někde kolem 02:55 se o tom zmíní, že "convertibles don't exist in Finland". Samozřejmě, co je na tom pravdy, nevím :)

reagovat evelyn 16.8.2013 9:21  100%    +  -

Rachel-Karen: kabrioletu je tu teda spousta, nikde jinde jsem jich tolik nevidela

reagovat Rachel-Karen 16.8.2013 9:20  14%    +  -

Mata69: Ahojky, děkuji za komentář. Upřímně by mě také zajímalo, jak se žije na severu Skandinávie. Ale je pravda, že hustota civilizace směrem k severnímu pólu klesá.
Kdysi jsem koukala na něco na MTV, byl tam nějaký pořad o skupině HIM (z Finska) a jak jeli natáčet nějaký svůj videoklip do Hollywoodu a na letišti je vyzvedl nějaký maník v kabrioletu a oni z toho byli hotoví, že ve Finsku se to vůbec nevidí taková auta. Ale je pravda, že to bylo taky někdy před 10 lety :)
Co se týče poznávacích zájezdů, ráda bych jela také, ale trochu ě odrazuje ten neustálý pobyt v autobuse. Nejradši bych se vydala sama autem, ale to je mnohem nákladnější cesta.

reagovat evelyn 16.8.2013 8:43  100%    +  -

Mata69: to neni otazka pro me, neb bydlim uplne na jihu a tady polarni noci nemame, znam jen z Jarousova vypraveni, kdyz bydlel nahore. Ja si Svedsko predstavovala, ze se tu prochazej ledni medvedi po ulicich, jake bylo moje prekvapeni, kdyz prvnich asi sedm let tady, byly zimy zcela bez snehu, teploty kolem nuly, to ma na svedomi Golfsky proud, ze se teploty drzi takle vysoko i v zime. Nicmene uz jsem i ten snih, ktery vydrzel aspon tyden zazila a kolegove z prace vykladali, ze zazili zimy, kdy se dalo suchou nohou projit do Danska pres pruplav, ale pametnici mluvi jen o dvou takovych od sedmdesatych let. Mozna se mi jeste taky postesti takovou zazit, ale vzhledem k tomu, ze pri 5cm snehu je kalamita a nic nefunguje, tak ani nevim, jestli chci

reagovat Mata69 16.8.2013 8:26  100%    +  -

Zajímavá diskuse. Byla jsem na poznávacím zájezdu ve Švédsku, tedy konkrétně ve STockholmu, líbilo se mi tam moc, čisté město, zajímavé.
Mě by jen zajímalo a to je asi otázka pro Evelyn, která tam žije, jak se středoevropan vyrovnává s dlouhým dnem a naopak spíše jak se vyrovnává s "polární nocí"...
Průvodce nám vyprávěl, že tam často lidé trpí nedostatkem světla. Bylo to i tenkrát vidět, byli jsme tam v květnu a bylo nádherně, svítilo slunce, a i když bylo chladno lidi byli venku, všechny restaurace měly plné předzahrádky, v parcích lidé na dekách, na silnicích samé kabriolety...jak kdyby bylo parné léto. Všichni chtěli užít to slunce. Tak to by mě zajímalo.

reagovat Rachel-Karen 15.8.2013 19:08  11%    +  -

reagovat Rachel-Karen 15.8.2013 19:06  11%    +  -

reagovat Rachel-Karen 14.8.2013 11:32  6%    +  -

reagovat evelyn 14.8.2013 11:28  100%    +  -

Rachel-Karen: jak pises, mas pred sebou jeste nejaka leta studia, za tu dobu muze byt situace jina

reagovat Rachel-Karen 14.8.2013 11:07  6%    +  -

evelyn: Chápu. I tak děkuju za příspěvek. Uvidíme, co přinese čas.

reagovat evelyn 14.8.2013 10:38  100%    +  -

Rachel-Karen: ja se tam stehovala za chlapem, on uz tady bydlel od 1978, takze jsem relativne prisla do hotovyho, nemusela shanet bydleni, pocatecni vyrizovani s urady zastal on. Pak ale bylo prvorade naucit se rec, abych mohla fungovat. Co se tyce prace, je to tu stejne spatny jako v Cechach, je krize a ta je celosvetova, takze pokud nejsi odbornik na slovo vzaty, sance jsou velice mizive, ze se chytnes.

reagovat Rachel-Karen 14.8.2013 10:38  6%    +  -

Eviicka: Ahojky, dekuji za prispevek. Ja jsem zase o Finech slysela, ze jsou ujeti na mlecne vyrobky a zdravou stravu. Spousta mlecnych vyrobku se prodava i ve verzi bez laktozy, protoze tam ma dost lidi alergii :) a co se tyce tech dvouchodovych obedu, tak jedine dobre, aspon bych se nemusela delat s tezkym, ceskym obedem a dala na talir rybu s bramborem a bylo by :D

stránkování diskuse:

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Život ve Finsku (Skandinávii) :794:
Diskusi založil(a): Rachel-Karen
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Cestování
Přečtěte si