Netrestejte své děti!

Reklama:

Na to, jak málo stále víme o výchově dětí a jakých omylů se nejčastěji dopouštíme, nedávno poukázali američtí vědci, kteří provedli na toto téma rozsáhlý průzkum. Největší zmatek mají rodiče ohledně rozmazlování dětí a tělesných trestů.

Tak například 47% rodičů si mylně myslí, že budou-li tříměsíční dítko uklidňovat pokaždé, když se rozpláče, rozmazlí ho. Strach z rozmazlování může pak v budoucnosti vést až k tomu, že rodiče nebudou dostatečně vstřícní k potřebám dítěte.

U mnoha rodičů také panují značné nejasnosti ohledně tělesných trestů. 61% rodičů stále považuje tělesný trest za normální výchovný prostředek vedoucí k disciplíně, a to přesto, že vědí, že obvykle nemá žádoucí efekt a spíše děti nutí projevovat vztek také fyzickou agresí.
A tak odborníci z americké univerzity v Yale se snaží rodičům fyzické tresty vymluvit. Říkají, že není žádný důvod tělesně trestat kojence nebo batole. Naučí ho to pouze nedůvěře k větším a mocnějším lidem! (Plus)

Datum vydání: 3.12.2002
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

reagovat vymazat Eržmala 6.2.2014 15:48  5%    +  -

Veronika.: Na vás by to FYZYCKÉ násilí někdo použít měl, pak byste se možná naučila svůj mateřský jazyk před psaním do diskuzí :p

reagovat vymazat Veronika. 3.1.2014 15:29  1%    +  -

monickam: Zvladas to ,jelikoz je milujes a nepouzivas fyzycke nasili ....Oni ti to oplati v dobrem.

reagovat vymazat Veronika. 3.1.2014 15:26  1%    +  -

liliana: Asi tak nejak ,mas pravdu.

reagovat vymazat bankerka-cz 26.7.2011 17:58  5%    +  -

Dát občas na zadek je účinné. Ale když to jde, taky to zkouším na domluvu a sebereflexi; prostě použiju to, co vím, že jí nejvíc vadí, což je spíš psychický teror v podobě několikerého přehnaného popisování jejího chování s různými důsledky. No a je fakt, že i u 4,5 leté holčičky to funguje.

Když si ale postaví hlavu a chytne ji záchvat vzteku tak, že kolem sebe doslova kope, tak beru adekvátní reakci, na fyzické projevy fyzický projev trestu, pár ran na zadek není nic brutálního

reagovat vymazat liliana 25.5.2011 10:00  5%    +  -

Patriku, to čemu říkáte respekt je obyčejný strach a bití na holý zadek je týrání a to ještě velmi ponižující - zvlášť pro mladou slečnu. Otce, který by mi v 11 letech stáhl kalhotky bych nenáviděla na život a na smrt. Respekt je respektem tehdy, když si vážíte člověka pro jeho nadhled, přehled, moudrost a dobré vlastnosti- mj. také pro schopnost uznat chybu a omluvit se. Dospělý člověk má mít u dětí přirozenou autoritu pro svoje zkušenosti, nikoliv kvůli fyzické převaze.

reagovat vymazat Patrik 17.8.2010 14:49  1%    +  -

Inteligentní člověk který miluje své dítě nad tímto ani asi moc nepřemýšlí. Mám dvě děti, holka 9 a kluk 11, když zlobí moc, vezmu je přes koleno a pár jim nasekám na holej zadek. žádný týrání řemenem apodobně. Chvilku pobrečí, a je klidek zase. Jsem spíš ale pro inteligentní domluvu, dítě musí cítit že jej máte rádi a ne mít z vás strach. Zároveň však musí mít repekt !!

reagovat vymazat liliana 4.8.2010 10:57  5%    +  -

co se týče tělesných trestů, tak jsem proti, člověk by se měl ovládat. Když mě děti naštvou, jdu pryč a pár minut přemýšlím, pak se najde nějaké klidné řešení-ale hlavní je vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. Brzo pochopí, že hračku za 3000 si nemůžeme dovolit, ponněvadž by nezbylo na jídlo atd. Malé dítě má jednu výhodu- je malé, tak se dá odnést.Chce to trochu trpělivosti- osobně se mi tento přístup vyplatil, děti mám tři a téměř se neperou ani nehádají. Taky bylo nutné vychovat hlavně sebe- pracovali jsme na manželské komunikaci, aby děti viděli, jak se dá projevit nesouhlas, emoce- od vzteku přes lítost aniž bychom někomu, koho milujeme museli ubližovat. Není to o potlačování emocí- naopak, děti potřebují vidět maminku, jak zuří a jak si s tím poradí.Jsem z rodiny, kde se děti břinkaly a dobře si pamatuju, jakou křivdu jsem cítila. Když něco provedou, ptám se jich proč, nechám je říct, co si myslí, co cítí. Chci, abychom zůstali kamarádi!!!!

reagovat vymazat Ala1981 31.3.2010 13:28  5%    +  -

jsem pro občasné plácnutí přes zadek .. nejsem pro mlácení apod., bezdůvodně neplácnu. Vždy si myslím, je to o komunikaci.

Jsem zastánce chování miminek, ale nepřehánět to!!! Dají se rozmazlit - jak si je naučíme od narození, tací budou, pak se nedivme, že!?

reagovat vymazat PUPÍNA 7.11.2009 10:29  56%    +  -

jsem toho názoru že občasné plácnutí na zadek a přes ruku neškodí ale u miminek si myslím, že by se měly chovat až se vychovají :)))) to jsem pochytila u mamky a sama jsem v tom pokračovala

reagovat vymazat annegret 5.9.2009 12:56  5%    +  -

Mám doma dva lumpíky s jedním jde všechno jak pomásle prostě stačí domluva a většinou je klid ten starší je raubíř snad už od miminka,takže sem tam dostane na zadek.Neříkám bijte děti hlava nehlava.Ale lepší je jim dát párkrát na zadek než nechat do sebe kopat a podobně.A že už jsem takových dětí viděla

reagovat vymazat monickam 6.8.2009 19:41  5%    +  -

Dobrý večer,mám tři děti,vychovávám je sama.Funguje domluva.Všichni si pěkně sedneme a povídáme a povídáme.Chtěla bych podotknout,že mám dva chlapce s onemocněním svalovou myopatií a holčinu,která trpí astmatem.Někdy si říkám,jak to vůbec všechno mohu zvládnout,protože nastalo období puberty a je to fakt síla.

reagovat vymazat barbiekiki 1.8.2009 20:23  18%    +  -

reagovat vymazat MarťaV. 30.7.2009 18:26  5%    +  -

Já si myslím,že tyhle řečičky rádoby vědců jsou trochu uhozený.(něco na způsob termínu:mateřská dovolená :-) )Sama mám dětí pět,snažím se být trpělivá,pomáhám jim,oni mně.Většinou je to v pohodě,ale když mají svůj "den blbec",tak mi nezbyde nic jinýho,než jim taky nasekat.Samozřejmě,nepřeháním to,ale zase na druhou stranu cokoliv vysvětlovat dvouletýmu cvrčkovi,který má v obchodě záchvat vzteku,protože si usmyslel,že chce hračku za 3000,-,je úkol přímo sysifosský..Obdivuju ty matky,které mají na tohle čas a sílu.Když už nevím,kudy kam,tak mu prostě jednu plácnu přez plínku a vysvětluju,až když první záchvat vzteku přejde a my jsme dál od lidí.A musím říct,že ti starší,co už jsou v pubertě,jsou v pohodě,kamarádíme spolu,máme k sobě důvěru,svěřují se mi se svými prvními láskami...Rozhodně se nedá říct,že by jim to nějak ublížilo.Tak snad jsme je vychovali dobře.Uvidíme,jak dál... :-)

reagovat vymazat VH 15.7.2009 17:25  1%    +  -

Ahoj, teď mluvíme o malých dětech, to jsou ještě hodné i přes všechno to vztekání, počkejte až jim bude 15.

reagovat vymazat barbiekiki 12.7.2009 20:23  5%    +  -

reagovat vymazat Naxii 11.7.2009 10:07  29%    +  -

FIS: Souhlas.. Nejsem pro bití dětí ale občas jedna pěkná přes prdelová není ke škodě...

reagovat vymazat Naxii 11.7.2009 10:05  29%    +  -

Tara: V tom případě ho vyvedu ven i když jsem u ve finále fronty a tam si to buď vypovídáme, nebo dostane na zadek.. Zatím jiné řešení, které by fungovalo jako toto, neznám.. Hlavně to chce bez svědků nebo prostě co nejméńě.Jinak dokážou velký herecký výkon a lidi to nepochopí..

reagovat vymazat Naxii 11.7.2009 10:03  29%    +  -

Ahojky. mám 3,5 letýho klučinu.. Na vztekání pomáhá odeslat do pokoje za účelem uklidnění.. tak se vybouří a přijde jak sluníčko.u nás to fungovalo na 100%

reagovat vymazat Ivanuška 1.7.2009 13:16  1%    +  -

Vzkaz pro Taru:Mám ten problém jako máte vy.Mám dvouletého kluka a taky se pořád vzteká také bych potřebovala radu.Iva je to nápor na nervy:-)

reagovat vymazat Miskha 21.5.2009 22:36  5%    +  -

Ahoj Barčo. A co ve škole? Baví jí to tam? Moje holčička začala teprve chodit do školky, pár týdnů...Zatím se tam tak nějak rozkoukává. Stále něco vyrábí a to je přesně něco pro ní...Jinak klasika. Lidem co jí neznají leze na nervy...bohužel i některým příbuzným. Já jí samozřejmě bráním jak jen to jde...Říkám si, že je to jen takové období ignorace a zkoušení kam jí až dovolím zajít, ale někdy je to dost o život. A ta mladší roční holčička... ta si chudinka (přesně jako u tebe) musí nějak poradit sama...

reagovat vymazat Barčaa 20.5.2009 14:39  80%    +  -

Mishko, mám pocit, že máme stejné dítě "o).
Naší je teda už devět let, je strašně temperamentní, ale i hodně bystrá a rozumná. Když chce. Občas je z ní na moment malý mimino.....
odjakživa vyžaduje 100% pozornost, chudák její o rok mladší brácha.....ten si musí vydobýt svoje místo na slunci. Dcera je jak vítr...rychlejší, reaguje hnedka, mluví víc nahlas....všude se dere první.
Dřív jsem ji občas pleskla, dneska už mi přijde, že bych jakoby bila téměř "dospěláka", když se na mne koukne, ruku bych na ni nevztáhla.
Ale stačí už domluva - naštěstí.

reagovat vymazat Miskha 17.5.2009 8:38  5%    +  -

Mám 4 letou holčičku. Velmi temperamentní. Neřekla bych, že je hyperaktivní.Brzo mluvila, brzo byla bez plen. Krásně maluje. Je docela šikovná. Ovšem vyžaduje 100% pozornost. Když jí bylo 10 měsíců, tak už mi otáčela hlavu, když jsem se s někým bavila...Jenže dlouho nezůstala sama, pořídili jsme jí sestřičku. Dnes je jí rok a situace u nás je asi taková, že ta starší je dost svéhlavá. Sice nežárlí, ani neškodí, ale začala odmlouvat, neposlouchá. Někdy opravdu děs. Snažím se jí to nejprve vysvětlit po džamilovsku. Ale opakovaně v tom co jí vymlouvám a vysvětluji, že se nemá pokračuje znovu a znovu...Vůbec na ní to promlouvání do duše neplatí. Když dostane přes zadek, tak to jediné funguje. Ovšem já z toho pak mám "ujímání", že z ní bude nějaký "komplexák"... :(

reagovat vymazat Poupe30 11.5.2009 16:48  5%    +  -

Mému Kubovi budou tři roky v srpnu a musím říct, že začíná mít takové to období, kdy zkouší, co vydržím. Nejsem zastáncem mlácení dětí, ale někdy pomůže jen plácnutí přes zadek nebo přes ruku. Od narození do teď jsem s ním byla sama a před dvěma měsíci jsem si našla přítele a malej ho poslechne na slovo. Zřejmě nebudím takový respekt Ale co je s námi, je ohodně klidnější a nemusím na něj sáhnout.

reagovat vymazat Tara 27.4.2009 17:53  1%    +  -

Vite co je uplne nejhorsi? Ty rodice, kteri si mysli, ze kdyz maji takove ty hodne ovecky misto deti, tak je to jejich zasluha. My jsme s muzem pomerne mirni lide, ale snazime se nenechat zadne vztekani, odmlouvani nebo naschvaly bez odezvy (odezva muze byt i chvilkova ignorace vzteklouna) no a nas syn je proste sileny zlobic. Casto odmlouva, ma zachvaty vzteku, dela naschvaly. Jsou mu presne 3. Kdyz se zacne vztek a kricet na me, vsichni se ohlizi, co strasneho jsem si vychovala, ze to oni by teda nesnesli :-) Tihle lide vi prd co to je vychovavat zive dite - osobnost, ktera si nenecha hned tak stanovit hranice. Vetsinou krizove situace zvladnem, ale prosim vas, vsichni tu rikate, kdyz se vzteka odejit pryc - co ale delat, kdyz se dite vzteka na poste, nebo na chodniku rusne ulice nebo na urade? Copak lze jit pryc? Mate nekdo radu? Zatim to resim tak, ze ho nasilim strcim do kocaru, jedu pryc, ignoruju rev, ale co az bude silnejsi nez ja? Mate nekdo radu co se vztekem na verejnosti? Nas syn si totiz lehne a tahnout ho domu za jednu ruku - na to teda fyzicky nestacim. Diky. T.

reagovat vymazat Nojaa 20.2.2009 18:18  5%    +  -

Nez jsem mela deti, tak jsem si taky (naivne) myslela, ze od urciteho veku se da spousta veci vyresit, kdyz decko dostane proste "naholou" :). Praxe ale ukazala, ze daleko vetsich uspechu se da dokazat domluvou, pevnym objetim a bezmeznou trpelivosti. Na druhou stranu obcasne placnuti pres ruku nebo pres zadek ze svych vychovnych metod nevylucuju :). A urcite je to kolikrat lepsi, nez citove vydirani ze strany rodicu.

reagovat vymazat Tatínek , dcera 9 a 19.2.2009 16:17  1%    +  -

když dítě zlobí, mělo by to přijít. přehnout přes koleno, stáhnout gatě a spodky a rukou nasekat na holou nikomu neublíží, navíc je to velmi efektní.

reagovat vymazat karel 8.2.2009 18:26  1%    +  -

Mám děti ve věku 11 chlapce a 13 děvče. Sem tam ode mně nebo manželky slíznou,ale vše s mírou. Já jsem v mládí byl otcem týrán dosti tvrdě,víc bití než jídla důtkami,řemenem a musel jsem se vždy vysvléct donaha matka mě také nejčastěji řezala vařečkou. V tělocviku jsem se styděl v šatně, měl jsem po těle pořád jelita a modřiny. Nechci toto opakovat na svých dětech,i když doba se dost změnila a děti jsou stále drzejší a agresivnější.

reagovat vymazat dcerka_sperky 16.1.2009 9:46  12%    +  -

No my se chystáme poprvé do školky, začínáme v únory, tak jsem zvědavá, co to udělá s námi....

reagovat vymazat Biblinka 12.1.2009 13:34  88%    +  -

Lenka: myslím si, že derka potřebuje čas na zvyknutí na školku.....některé děti brečí, jiné se počurají.....che to čas

reagovat vymazat Biblinka 12.1.2009 13:33  88%    +  -

dcerka_sperky: náš starší syn, když měl tohle vztekací období (kolem 3 let), tak jsme ho vždycky popadly a vyvedli na chodbu.....a on tam přestal

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Rodina a děti -> Výchova dětí
Přečtěte si