Pravda je o životě ženy v arabském světě

Reklama:

Libanonka Mouna žila skoro dvacet let v Saúdské Arábii, kam se v roce 1978 provdala. Svého manžela poznala v Paříži během studií. V té době ještě zdaleka nebyl bohatý. Ale nebyl ani chudý. Dnes je desátým nejbohatším mužem světa. Autobiografické vyprávění krásné multimilionářky Mouny Ayoubové učarovalo známé překladatelce Šárce Belisové.

Jak řekla Belisová tiskové agentuře Korzo, na jejím románu Pravda ji nejvíce zaujala osobní výpověď.

"Mouna se zamilovala do svého muže na první pohled," říká o Ayoubové Šárka Belisová. "Třikrát se rozvedli, ale vždycky se k němu vrátila. Velice ho totiž milovala." Počtvrté se ale Mouna rozhodla zbavit minulosti. Ze zlaté klece v Rijádu utekla v roce 1996. Její odchod od manžela a ze Saudské Arábie vyvolal v tamních vlivných kruzích velký rozruch. V Saúdské Arábii a Libanonu, zemi jejího mládí, je vnímána jako ´zpupná žena, která odhodila šátek´.

Pro překladatelku byla prý práce Pravdě příležitostí nahlédnout do světa, který je svým způsobem ještě skrytý. "Je to život ženy v arabském světě, zcela podřízený muslimským zákonům, život v nejhorší myslitelné patriarchální podobě, jakou si dokážeme představit," tvrdí Belisová. "Tam je žena opravdu jen přívěskem muže. Když třeba sedla do auta, aby dojela koupit svíčky na narozeninový dort pro své dítě, zastavila ji policie, vytáhla ji z auta a zmlátila pendrekem."

Mouna Ayoubová, která po osmnáctiletém manželství opustila manžela i děti, si stihla velkou část miliardového jmění "ulít" pro sebe. Její příběh je ale především o touze po rovnoprávnosti. Příběhem lásky i nenávisti, odchodů, návratů a překážek. (Korzo)

Ayoubová Mouna : PRAVDA
Autobiografické vyprávění krásné multimilionářky se smyslem pro humor.
Životopis jedné z nejbohatších žen světa.
Tuto knihu napsala pro svých pět dětí, aby zachránila v jejich očích svou čest a připomněla jim, že je má ze všeho na světě nejraději. Víc než vydobytou svobodu, víc než všechno bohatství.
Váz., 184 stran, cena: 179,- Kč
Vydalo nakladatelství Motto

ukázka:
Tento příbeh je pravdivý.
Nerada bych však vydala jména svých blízkých napospas široké veřejnosti, proto jsem se rozhodla některá příjmení a jména změnit.

Mým dětem

Napsání této knihy pro mě bylo jakousi katarzí. Pomohlo mi zbavit se léta trvající frustrace saúdskoarabské manželky a ukázat, jak jsem se dokázala osvobodit z pout, ale taky za jakou cenu.

Když jsem udělala definitivní tečku za těmito řádky, ptala jsem se sama sebe, zda bych vůbec měla své vzpomínky zveřejňovat. Dlouho jsem váhala. Některé dny mi připadalo samozřejmé, že musím zveřejnit svědectví ženy podřízené zákonům společnosti, v níž vládne mužský šovinismus, fundamentalismus, zpátečnictví a jejíž zákazy a omezování si na Západě sotvakdo dokáže představit, svědectví ženy, která si přesto dokázala vydobýt nezávislost. Ale už následujícího dne jsem to vzdávala. Nebylo by lepší mlčet, zapomenout na bolest a tešit se z přítomnosti?

Když se totiž dnes o mně na Západě píše v novinách nebo když mě uvádějí v televizi, nezajímají se o Mounu, která byla ještě před nedávnem ztrápená, ušlápnutá a nešťastná, ale o Mounu sršící vtipem, veselou miliardářku, která utekla ze svého zlatého vězení. Proč tedy na tu hru nepřistoupit a nenechat minulost upadnout v zapomnění? Proč se nespokojit tím, že mohu zazářit v záblesku světlého okamžiku?

A pak jsem pomyslela na svých pět dětí, od nichž jsem odtržená, protože od chvíle, kdy jsem si strhla závoj, mi zákony islámu znemožnily o ně pečovat. Uvěří pomlouvačným řečem o mně, které se vedou v jistých rijádských palácích? Budou si myslet, že jejich maminka je jen obyčejná frivolní hysterka pochybného chování, jak šeptem tvrdí pomlouvači?

Už několik měsíců probíhá mezi mnou a Saúdskou Arábií nenávistná kampaň, která zasahuje až do Libanonu, země mého detství. V tech končinách jsou má vystoupení v televizi a ohlasy v americkém, italském nebo francouzském tisku nutně vnímány jako projev otřesné mravní nevázanosti, která je v očích puritánů doslova zločinem.

Libanonský časopis Nadine, vycházející v arabštině, si nikdy nenechá ujít příležitost ukázat mě jako ženu pokleslých mravů, chamtivou, nečestnou dračici, navíc ješte přítelkyni Židů, což je pro něj bezpochyby nepřípustné. Pro vydání této knihy mělo rozhodující význam právě několik vět, které se objevily na jeho nechutných stránkách. Nazývají mě tam „Libanonkou Mounou“, jako když se dřív na námestí Pigalle řeklo „Zrzka Nini“ v souvislosti s nějakou prostitutkou, což je atribut, který mi tam tak jako tak přisuzují.
„Dokonale si osvojila hru na piráty a dovedla ji k takovému stupni dokonalosti, jakého mohou dosáhnout jen děti ulice, jež obvykle ztroskotají a nakonec padnou do rukou policie...“
„...Mouna Ayoubová, která zvedá nahaté nohy na veřejných místech, jako to dělávala Mistinguett...“

„Chová se jako pštros, který strká hlavu do výkalu svých lží...“
„Propadla se do bahna a žádný slušný clověk by se k ní neodvážil priblížit...“
Když jsem četla tyto nechutné řádky – které si mě pravidelne najdou, aťt jsem kdekoli, – řekla jsem si, že nemůžu nechat své děti napospas těmto jedovatým pomluvám, na něž bych nedokázala najít vhodnou odpověď.
Tím, že napadají čest jejich matky, tupí predevším je. Proto jsem chtěla vypovědět, jak to všechno doopravdy bylo.

Aby mé děti vědely, kdo skutečne jsem, co jsem udělala a že je mám nade všechno ráda.
Aby neposlouchaly jenom úzkoprsé, fundamentalisticky naladěné hlasy, jichž jsem se stala obětí.
Aby se nad tím všech pět mých dětí zamyslelo, aby byly tolerantnější vůči všem lidským bytostem, a ženám obzvlášť.
A konečně, aby se mi vrátily.
Jim odkazuji tuto knihu.

S veškerou láskou zlomené matky
Mouna Ayoubová

Datum vydání: 2.4.2003
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

reagovat vymazat axell 13.6.2012 22:46  5%    +  -

Hanka: ahoj, prosím o další rady, seznámila jsem se s mužem z Iráku,brzo přijede pracovně do česka.....piš do vzkazů

reagovat vymazat Hanka 29.3.2012 18:06  1%    +  -

hlenicka:
dobrý den,já jsem se vdávala v devatenácti letech za iráckého studenta.Za dva roky jsem s ním odjela do Bagdádu a tam se nám narodily tři děti.Vychovávala jsem je doma,nechodila jsem do práce,ale ne proto,že bych jako žena nemohla pracovat,ale proto,že mě manžel,který vystudoval VŠ ekon. uživil.Žila jsem tam patnáct let,krásných 15let.Nebyla jsem utiskovaná jako evropanka,mohla jsem jít kam se mi zachtělo,většinou do klubu ekonomů ,vedla jsem normální evropský život.
Nevím jak je to v Egyptě,ale záleží na tom,jestli ho máte ráda a nebo tam jedete proto,abyste mohla cestovat.Hlavní je taky,abyste respektovala jejich zvyky,popř.náboženství atd.pak byste byla určitě spokojená jako já a moje rodina.Bohužel mi manžel zemřel,tak jsem se vrátila domů,ale vzpomínky - moc pěkné mi zůstanou.Hana

reagovat vymazat habibi71 7.12.2010 16:12  5%    +  -

Juj hned se po 4 měsících vzít ? Nechceš nejdříve zkusit společné bydlení a život ? Jinak já proti nic nemám, kdyby to byl čech ptala bych se stejně. Vdávání je zásadní věc tak že proto se ptám zda to není nějak brzo?

reagovat vymazat hlenicka 4.12.2010 10:31  1%    +  -

Ahoj,jsem s arabem Egyptanem skoro 4mesice. chceme se vzít,ale nevím,jak na to.co je lepsí?můze mi nekdo z vas holky poradit?s rodinou neni vůbec ve styku,hadaji se jen kvůli me.vykaslal se na ne,nema nic jen me a praci.dekuju moc!

reagovat vymazat veva 12.8.2010 16:01  5%    +  -

jedna vec je viera a druha vec je mentalita a v arabskych krajinach je to vstko prepojene.oni vlastne robia len to co im prikazuje ich viera a tak si myslia ze robia dobre.ked je v korane napisane ze nesmies zanedbat ani jedineho clena svojej rodiny ani praprapra stryka z piateho kolena tak potom sa nemoze niekto cudovat ze musi ich rodinu uctievat.oni to beru za normalnu vec a hrdu povinnost ako ked my bereme za normalne pustit zenu prvu do dveri a otvorit jej dvere a podobne.. u nich zase je normalne ze zena ide dva metre za muzom a na verejnosti sa ho ani nedotkne.nepocituju za to nejku hambu alebo ze robia nieco zle lebo im nikto nikdy nepoveal ze je to zle.zle to je iba pre nas. oni to neriesia, u nich to tak je storocia.a ked dojde zena ktora je vychovavana u nas ze v lete si da sandalky a holy pupek a kratasky zarazene do zadku tak potom sa nemoze cudovat ze zrazu musi v 43stupnoch chodit omotana satkou a byt zahalena v nejakej tunike az pod clenky.cela ta ich viera vznikla tak isto ako krestanstvo a hocijaka ina viera.vzdy sa nasla skupinka ludi co potrebovala hybat nitkami v tej dobe na danom uzemi a tak vymysleli nejake pravidla s pohrozenim ze boh ich vidi a potresta a uz mali davy zdemagogizovane.samozrejme musi tam byt vzdy ta zlozka ktora nikomu neublizuje a nejake mravne zasady-1Obozich prikazani alebo nejake koranske prikazy a zakazy a nariadenia. no a najlepsie ako ludi udrzat vo viere je urobit subor pravidiel ktore treba pravidelne plnit. to dava ludom pocit ze nieco sa deje a ze nieco robia,ze nejak a sebe pracuju a posuvajus a v zivote dalej.tak sa treba 5krat denen modlit a byt otoceny k mekke a treba chodit do kostola a sa tam v nedelu modlit.to je ako ked chcete schudnut-ked vam niekto povie ze nejedz moc sladkosti a tak schudnes tak ti to dlho nevydrzi,nemas pocit ze by sa daco dialo a trva to dlho.ale ked ti dakto povie ze mas jest v pondelok paradjku s vajcom a v utorok dva platky sunky so syrom a paprikou tak mas pocit ze sa daco deje ze uz daco robim pre to aby som schudla.ale v skutocnosti tolko isto proteinov a vitaminov a bielkovin je aj keby som si dala maso s ryzou ako doteraz a k tomu salat ale o tretinu mensiu porciu.. no a to iste je princim nabozenstiev. ked niekto veri nikomu to nebriem ale veri preco? lebo nepojde do neba?? no to je jedno, nechcem ay ste reagovali na otazky viery ale skor na to ze vsetci sa tu rozhoduju ci sa vydat alebo nevydat za araba.a preco sa vobec vydavat?? sak mpzte zit spolu aj nezosobaseni a kopa problemov je fuc. a dalsia vec-vzdy ta zena ide do jeho krajiny za jeho rodinou.a preco nemoze on ist do tvojej krajny za tvojou rodinou ved aj tvoja rodina je rovnako posvatna ako jeho. a dalsia vec je ze vsetci tu porovnaju arabov a cechov a slovakov a povedia ze vsade mas nasilnikov aj tu aj v rusku aj v arabii aj v cechah ale zaujimave je, ze vsetky tieto pripady nezmyselnych vezneni zien a ponizovania zien a podobne pribehy ako s detmi nemozu odist pochadzaju vzdy len z arabskeho sveta. iste nasilnici su vsade aj nenasilnici su aj medzi arabmi,ale vacsina tychto divnych prihod pochadza od moslimov. takze ked by mi niekot povedal ze tu su dve arabske auta ale jedno urcite nema brzdy ale neveis ktore a druhe je uplne neznicitelne uzasne spolahlive auto tak ktore by som si vybrala??? neriskovala by som a nevybrala by som si ani jedno.ved na svete je kopa rakuskych nemeckych a japonskych a inych aut... bude to asi tym ze arabi maju daco do seba-sama mam skusenosti a len dobre. su tmavi a uhrancivi a vedia sa dvorit, vedia zene ukazat aka je uzasna a jedinecna. jedine ako dokazu dvaja ludia zit spolu a byt oaja stastni je ked dokazu akceptovat individualitu toho druheho- ze moze mat aj ine nazory ako ja, ine pohnutky, ine chute a tesi sa z inych veci ako ja.ked to vies nekriticky prijat a on zase tvoju osobu a viete sa povypravat tak neni problem.a nepotrebujem ani ziaden papier o tom ze spolu zijeme od obecneho uradu.nepotrebujemaby riesil nejaky treti clovek na sude moje vyhradi voci inemu cloveku sktorym nechcem zit ale potrebujemna to povolenie od toho cloveka ktoremu este za to aj zaplatim aby mi povedal ze teraz mozes ist od neho.

reagovat vymazat veva 11.8.2010 22:30  5%    +  -

caute, chcela by som nejake info o araboch ako manzeloch- to co tu rozoberate od niekoho kto ma skusenosti s tym na vlastnej kozi a napr. ma zaujima ako je to s pracou pre zenu v takejto moslimskej krajine. pretoze mam par informacii ze zena je tam v domacnosti a stara sa o deti a muz zaraba. z toho potom logicky mi vyplyva preco muzovi nariaduju aby platil byt detom a exke a podobne.lebo ked cele manzelstvo nepracovala asi ze by neuzivila seba a deti.dakujem za odpovede.keby si chcel dakto pisat cez mail tak dajte vediet a dam aj mail.

reagovat vymazat nechápu 10.6.2010 12:01  1%    +  -

Angeli : by mě zajímalo kam ses chystala odjet když nejsi plnoletá. Chovat se v 15 takhle moje dcera zmaluju jí zadek. V 15ti nevíš o životě nic nedej bože o životě s muslimem. Tak pilně studuj to bude nej řešení jinak to nevidím

reagovat vymazat *daisy* 7.6.2010 16:53  12%    +  -

Tak...hazet do jednoho pytle takhle nevybirave vsechny, to svedci o kulture, jen co je pravda :-o

Jenom proto, ze jeden je spatne, ze deset, padesat, neznamena, ze vsichni jsou spatni.
Jednak.
Druha vec je, ze spousta holek si to dela samo, nevi o kulture ale vubec nic, ani se o ni nezajimaji, a presto se vdavaji, jdou zit do jeho zeme. S jakym ocekavanim. Ze Cesko neni Saudska Arabie je ponekud na biledni.

A kde jsou dva slusni lidi, vzdycky se da domluvit, pokud znaji svoje kulturni a rodinne zazemi, aby vedeli, do ceho jdou...

reagovat vymazat habibi71 20.5.2010 11:19  5%    +  -

Milá Štěpánko když sis vyřizovala papíry kvůli svatbě tak jsi spěchala aby jsi už byla s manželem. Celá zamilovaná jsi letěla do Tunisu aby jsi se tam vdala

A ted tady musím číst jak nadáváš a mluvíš o arabech jako o...cituji... "arab nebo turek stejná pakáž"

reagovat vymazat habibi71 17.5.2010 16:29  5%    +  -

Štěpánce Zaghdoudi bych chtěla jen říct že tím že nazívá turky a jiné pakáží shazuje sama sebe. Za jednoho se vdala a když si ho brala a spala sním tak jí to zřejmě nevadilo ba naopak když si ho vzala. A tím že jeí vztah nedopadl dobře nemusí házet všechny do jednoho pytle. Já jsem spokojená a nejsem sama. Je to bezohledné a zaujaté pokud svůj neúspěšný vztah svádím na to že je to arab.

reagovat vymazat hihi 6.8.2009 13:50  1%    +  -

peta: vim o cem mluvis mam to same

reagovat vymazat Lulu 2.8.2009 18:31  1%    +  -

Jsem vdana za Araba cca 5 let, rozdily v mentalite jsou u nas urcite patrne v kazdodennim zivote, ale hlavni veci, ve kterych jsme se neshodovaly se uz jaks takz urovnaly a hrany se za ty roky obrousily. Muj manzel je celkem v pohode, ale nikdy to nebude zivot, jaky bych mela s Cechem nebo s muzem stejne mentality. Prece jenom nemam takovou volnost jako maji kamaradky a musim az nebesky uctivat jeho rodinu.

reagovat vymazat alex 28.7.2009 15:28  1%    +  -

cau, nevíte jak odjet z tunisu s detmi bez souhlasu manžela ??? manžel nechce pustit sestru dom do čech s detmi, jen samotnou, hruza des...

reagovat vymazat A_nettkka 3.7.2009 16:49  5%    +  -

Ahojík, kdokoliv budete o tomhle všem něco vědět. O životě s tunisanem. Dejte mi prosím Vás vědět.. Klidně na email ... Anettkka@gmail.com ... budu moc ráda, za každou radu... nebo zkušenost.

reagovat vymazat ANDULKA10 28.5.2009 18:35  1%    +  -

HOLKY NEBERTE SI ARABA,ZIJI V TOM PEKLE 10 LET A OPRAVDU PEKLO,VSICHNI JSOU STEJNY,,NA ZACATKU JSTE JAKO V POHADCE ALE POZDEJI SAMI UVIDITE,JA JSEM TO POZNALA POZDE A NEVIM JAK TO UKONCIT,HOLKY DOKUT MATE SANCI UKONCETE TO DRIV NEZ BUDE POZDE,JA TO UZ NEUKONCIM ASI V TOM VZTAHU SE UTRAPIM NEBO ZBLAZNIM UZ MI MOC NECHYBI...PROSIM NEBERTE SI MUSLIMA...ARABA

reagovat vymazat simonit.d@email.cz 27.2.2009 16:34  1%    +  -

Prosim,nejakou holku,která si v nejbližší době bude vdávat na Djerbě,at mi poradí,jsem zoufalá a moc zamilovaná.Nevím,co mam dělat.Potřebuju kluka,který žije na Djerbě dostat do ceské republiky.

reagovat vymazat Eman 23.1.2009 23:08  1%    +  -

Vim, ze o arabskem svete bylo napsano tisice knih a natoceno nespocet filmu, ale jen pro predstavu, ktera je krutou realitou, zkouknete si film "Not without my daughter" neboli "Bez dcery neodejdu".

reagovat vymazat Eman 23.1.2009 23:05  1%    +  -

Nikdy nerikej nikdy, ale v pripade manzelstvi s muslimem rikam 3x NIKDY!!! Neni to jen o cloveku samotnem, ale o kulture ve ktere vyrustal a hlavne o jeho rodine, ktera je pro nej svata a spolecenke postaveni v muslimskem svete je nedotknutelne. Jejich mentalita se absolutne neslucuje s nasi nebo s mentalitou zapadni spolecnosti. Pokud chcete zit v otroctvi, je to vase volba, ale pri trose zdraveho rozumu NIKDY NIKDY NIKDY se neprovdejte za muslima!!!

reagovat vymazat sarah3213@seznam.cz 26.9.2008 20:32  1%    +  -

v nejakych prispevcich se tu psalo a holkach arabkach tady v europe..poznam par ktere kdyz tady prisli tak prestali nosit satek(dokonce se jedna ostrihala nakratko-je to holka kterou respektuji vsichni arabove tady,byla zvolena dokonce za predsedkyni palestinske studentske organizace)..taky poznam nejake ktere az tady odloucene od rodiny zacali satek nosit protoze se same rozhodli...moje tchyne zijici v konzervativni arab.krajine ma pohodovy zivot,jedine co resi jake bude mit nove saty a ke ktere kamaratce kazdy den pujde.to moje matka tady ma nesrovnatelne zivot tezsi.manzelove sestry jsou vdane a studuji vysokou skolu a nikdo je neomezuje.manzelova teta ridi v burce svoje auto,mluvi jak dlazdic,je tvrda feministka a posloucha ji i jeji manzel-general..pak jsou chudinky kterych otec.manzel,bratr su kreteni..ale to jsou i tady i jinde ve svete...

reagovat vymazat štěpánka zaghdoudi 30.8.2008 12:41  1%    +  -

Mám araba a rozvádíme se pokud můžu někomu poradit písněte na mobil 775976137

reagovat vymazat štěpánka zaghdoudi 30.8.2008 12:37  1%    +  -

SNÍH: snížku ten můj nedržel korán ani žádné podobné hlouposti do svatby a začátek byl skvělé romantika pláž zábava.....není v tom jen sex............

reagovat vymazat Bandri 24.8.2008 8:04  35%    +  -

a jeste jedna vec em zarazi, dle toho co vy vsichni tu pisete, mi pripada, ze podle vas je ARAB kazy muslim, Iranec, tunisan, pakistanec, atd.

Ach jo. Dyt Arabove jsou uplne jina kultura - samostatna. Kdo mi odepise, prosim jen do vzkazu.Ja do teto diskuze moc nechodim,a tak neni jiste ze bych am odepsala.

reagovat vymazat Bandri 24.8.2008 8:00  35%    +  -

holky holky, mam z vasi diskuze pocit, ze ste proti vsem muslimum zaujate. Ja mam taky jednoho a na se teda dovoleni nepotrebuju, ono totiz neni muslim jako muslim.

reagovat vymazat Malika 1.8.2008 13:57  5%    +  -

peta: Jak si kdo ustele, tak si i lehne. Lidi si k tobe dovoli jen to, co jim dovolis ty sama. Pokud ti to vyhovuje, no problem, pokud ne, zacala bych to resit i za cenu krachu. Jak bys to, co te ted stve, snasela po deseti letech? A jaky by byl pripadny rozvod, kdybyste meli deti?

reagovat vymazat peta 1.8.2008 7:27  1%    +  -

Taky mám muslima, na vše musím mít od něj dovolení, i když chci jen do Alberta:-).Kalhoty po paty, tričko volny, ani kouusek zad nesmí vyčouhnout.
Tak nejak.Když se hádáme, já nesmím zvýšit hlas i když nemá pravdu. Když chci ukončit hádku, nezbývá mě než přijít a omluvit se, třebas za jeho chybu...Jsme spolu skoro rok

reagovat vymazat Malikah 26.6.2008 10:24  1%    +  -

Arabian love: mohla bys mi prosim napsat soukromy vzkaz? Jsem taky registrovana jako Malika, nick s -h pouzivam, kdyz jsem na cizich pocitacich.
Rada bych te lepe poznala.

reagovat vymazat Arabian love 24.6.2008 23:23  1%    +  -

Malikah: tak zijeme v pohode zijeme.ale vies muz moze byt dobry ked spolocnost je sialena.

reagovat vymazat Malikah 22.6.2008 21:45  1%    +  -

arabian love: tak neco o manzelovi a tvem zivote napis :)

reagovat vymazat arabian love 21.6.2008 23:49  1%    +  -

maria: ahoj kto ta zanho vydal ???

reagovat vymazat arabian love 21.6.2008 23:47  1%    +  -

ahojte.mam 19 rokov a uz 3 rok zijem v saudskej arabii s mojim manzelom(25 rokov).Mojho manzela som stretla na dovolenke ked som mala 15 rokov od vtedy mi volal, pisal navstevoval ma kazdy druhy mesiac po 2 rokoch sme sa vzali na povolenie mojich rodicov.odstahovali sme sa do arabie, Mahran si robi vysoku skolu ja som doma s babetkom mame pekny zivot ale vedela by som si ho predstavit aj krajsie. S pozdravom Paulina

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Společnost
Přečtěte si