Reklama:

Alergie na slunce (slunění)

V letních měsících se častěji můžeme setkat se vznikem nepříjemné kožní reakce po oslunění. Může jít pouze o nepřiměřeně intenzivní opálení, ale i o typickou kopřivku, ekzém, v některých případech může vzniknout až těžká puchýřnatá dermatitida. Popsané projevy postihují kůži vystavenou slunečnímu záření, těžké reakce však mohou postihnout i zakryté části těla. Tímto způsobem se může projevovat několik chorobných stavů:

1.Primární světelná kopřivka. - Svědění a zarudnutí kůže, případně výsev kopřivkových pupenů vzniká ihned nebo několik minut po vystavení kůže slunečním paprskům. Ve stínu příznaky rychle mizejí. Příčina této kopřivky není známa. Uvažuje se o tom, že postižení lidé mají v horních vrstvách kůže látky zvané chromofory, které se pod vlivem UVA nebo UVB záření mění na fotoalergeny a spouštějí prostřednictvím IgE protilátek anafylaktický typ přecitlivělosti.

2.Benigní letní polymorfní světelné erupce. - Postihují především mladé ženy kolem 20.-30. roku v zemích, kde se střídají čtyři roční období, tj. v našich zeměpisných šířkách. Kožní příznaky (svědění, kopřivka, puchýřky) vznikají 24-96 hodin po oslunění. Toto onemocnění je představitelem tzv. oddáleného typu přecitlivělosti. K senzibilizaci dochází na jaře s prvním sluníčkem. Postižena bývá pouze osluněná kůže, ale obvykle je vynechán obličej. Kůže se postupně přizpůsobí vlivu slunečního záření a intenzita kožních projevů časem slábne.

3.Fotosenzibilizace, - tj. alergická nebo toxická reakce na kůži po celkové nebo místní aplikaci některých léků a jiných látek. Tzv. fotokontaktní ekzém můžou vyvolat přípravky obsahující dehet, halogenované salicylamidy, parfémy, barviva, některé přípravky používané jako sluneční filtry, bergamotový nebo santalový olej a celá řada dalších látek, které se často vyskytují v mýdlech, krémech a jiných kosmetických přípravcích. Podobné příznaky mohou vzniknout i po požití některých léků, např. tetracyklinů, sulfonamidů, chininu, některých antirevmatik, antidiabetik, ale například i umělých sladidel (sacharin, cyklamát). Tyto (a další) látky se v kůži pod vlivem slunečního záření mění - aktivují a získávají schopnost navodit alergické nebo toxické postižení kůže.

4.Přecitlivělost na oslunění (fotosenzitivita, symptomatická světelná kopřivka) bývá příznakem jiných základních onemocnění. Především u mladých žen se nesmíme spokojit s diagnózou polymorfních světelných erupcí a musíme vyloučit možné systémové autoimunitní onemocnění typu systémového lupus erythematodes (SLE). U malých dětí by se mělo pomyslet na erytropoetickou protoporfyrii, což je vzácné dědičné onemocnění, které se kromě citlivosti kůže na oslunění projevuje postižením jater. U dospělých (zejména mužů, často alkoholiků) vzniká závažné postižení kůže po oslunění při onemocnění spojeném s postižením jater, nervů a očí, která se nazývá porfyria cutanea tarda.

Pokud vás někdy postihly podobné obtíže, zejména při opakovaném výskytu kožních reakcí po oslunění a při intenzivních příznacích neváhejte s návštěvou svého lékaře. Ten kromě pečlivé anamnézy a fyzikálního vyšetření může provést laboratorní testy (odběry krve, moči, stolice), které pomohou potvrdit nebo vyloučit výše jmenované chorobné stavy. K ověření diagnózy se dále používají fototesty, případně kožní biopsie.

Prevence vzniku kožních reakcí po oslunění
Vyhýbat se přímému slunění (nejenom v "kritické" denní době mezi 10. a 15. hodinou), nosit vhodný oděv a pokrývku hlavy.
Používat krémy s vysokým ochranným faktorem (30-65), tzv. sunblock.
Vyloučit všechny přípravky s fotosenzibilizujícím účinkem a nahradit je jinými.

Léčba
Celková léčba antialergickými léky ze skupiny antihistaminik: cetirizin (Zodac, Zyrtec), loratadin (Claritine), terfenadin (Lotanax). U silně svědících projevů se doporučuje antidepresivum Amitriptylin, u těžkých forem někdy antimalarika a jiné léky s imunosupresivním účinkem.
Na postiženou kůži lze s úspěchem lokálně aplikovat masti nebo krémy se steroidy.
Dermatologové se někdy pokoušejí o zvyšování tolerance vůči světelnému záření pomocí fototerapie.

Literatura
1.Viktorinová M. Kopřivka a angioedém. UCB Pharma, 2001.
2.Stites DP, Terr AI. Základní a klinická imunologie. Victoria Publishing, 1994.
3.Bystroň J. Alergie - průvodce alergickými nemocemi pro lékaře i pacienty. Mirago, 1997.
4.Klener P, et al. Vnitřní lékařství. Galén, 2001

autor: MUDr. Karin Malíčková
zdroj: www.alergici.cz

Datum vydání: 13.8.2002
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

reagovat vymazat lena789 3.7.2018 9:46  5%    +  -

já trpím atopickým ekzémem a používam protopan a objednávám si i kreém na opalování a jsem ráda,že existuje konečně něco co pomáhá

reagovat vymazat martinka0089 2.7.2015 22:01  5%    +  -

Vím že kamarádka to měla podobně, nakonec kvůli tomu i přestala jezdit k moří, chudina

reagovat vymazat chrtka 20.8.2012 14:51  5%    +  -

Také mám alergii na sluníčko asi od svých 25 let.nedávno jsem se účastnila chatu s odborníkem na alergie a ten mi poradil toto-
tzv. solární dermatitidu, nejlepší je přímo zakrývat oděvem pokožku, to vždy samozřejmě nelze. Ochranné faktory skutečně nejvyšší- dle firem se různí značení-faktor 50 určitě

vymazat Anonym 9.11.2011 0:00  1%    +  -

Dealer NuSkinu Mašek to zase zkouší na zoufalé nemocné, neb peníze nesmrdí - proč to administrátor připustí, aby si tu zdarma inzerovali svoje kšeftíky distributoři kdečeho?

reagovat vymazat eliza79 19.9.2011 8:10  5%    +  -

Na alergii na slunce si dávejte pozor, jak už se vám jednou objeví, pravděpodobně nezmizí. Kůže je velice citlivý orgán a navíc to i hrozně vypadá pokud se osypete.

reagovat vymazat Camilla81 12.7.2010 9:20  34%    +  -

ahoj, poprvé jsem se "osypala" vloni v listopadu v Egyptě.. nohy, dekolt, bylo to hrozný.. jak od kopřivy.. na sluníčku se vyhřívám odmala, miluju sluníčko, ale v 28. letech prvně vyrážka.. letos se mi objevila po 4 dnech na sluníčku na dekoltu a na levém rameni..

vymazat Anonym 9.5.2010 18:23  1%    +  -

Já jsem poprve měla solární alergii u moře před třiceti lety. Dobírala jsem ještě antibiotika a byla na sluníčku. Byla tak silná že vyrážku jsem měla i na uších. Dostávala jsem calciovky do žíly.To jedině pomohlo ale později ani to ne. Před 10 lety kdy jezdím pravidelně na delší dobu do Itálie si tam kupuji v lékárně injekce BENTELAN 4mg/2ml. Po jedné nebo dvou aplicacích jsem byla bez vyrášky.Je to jednoduché, píchala jsem si to sama do svalu. Ted už asi 5 let se vyráška neobjevuje.A kdyby se objevila vím už jak jí zlikvidovat.

vymazat Anonym 13.7.2009 9:36  1%    +  -

Ahoj všem, já mám také problémy s vyrážkami...moje pleť je hodně citlivá na slunce...vyzkoušela jsem spoustu kosmetiky a přípravků, až jsem narazila na kosmetiku čistě přírodní a bio of firmy Dr. Med . Jedná se o výrobky s aloe vera a olivovým olejem. Pleť to příjemně osvěžilo a schladilo...Vyzkoušejte..

reagovat vymazat petruska*nikol05/05 3.7.2008 12:52  54%    +  -

takový vodový se mi občas udělaj na dekoltu .... tyhle co sem měla na rukou a nohou nebyli vodový ale něco jako když zarůstá choupeček nebo k tomu bych to cca přirovnala...a děsně svědili ...

reagovat vymazat vichyna 3.7.2008 8:44  94%    +  -

petruska*nikol05/05: možná je to i alergie na trávy, já mám to mám taky, jsou ty pupínky vodové, když je zmáčkneš? jedna doktorka mi řekla že to je ruka v ruce se senou rýmou

reagovat vymazat petruska*nikol05/05 25.6.2008 19:35  27%    +  -

včera se mi objevila vyrážka na nohou a dneska i na rukou, sou to dost svědivý pupínky ... může to být ta reakce na sluníčko? nikdy sem nic takovýho neměla...

vymazat Anonym 21.6.2008 14:45  1%    +  -

Asi tak tři roky už trpím silnou alergií na sluníčko. Rok od roku je to heorší a nepomáhá vůbec nic. Zkoušela jsem betakaroten, zinek, různý drahý opalovací krémy s faktorem 50, solárko a nic. Dokonce mi vyrážka vyskočí i ve stínu při západu slunce v březnu. Po loňský zkušenosti z Chrovatska jsem ale vypozorovala, že když si projdu tím nejhorším stádiem (vyrážku mám úplně všude - na nohách, bříchu .., k tomu horečky a motanici hlavy), tak už se mi to léto nevrátí, ovšem je otázko, zda to úmyslně zkusit vyprovokovat na začátku léta a zbytek prázdnin mít pokoj...

vymazat Anonym 22.12.2007 12:46  1%    +  -

Veverka

mě pomáhá Beta karoten, začnu v dubnu a beru ho do konce srpna, od té doby nemám problém se sluníčkem, krém používám pro malé děti, jedno jaký.
dříve jsem byla jak opařené kuře. Ale asi to na každého zabere jinak, ale vím že Beta karoten je dobrý pro více lidiček.

vymazat Anonym 25.11.2007 23:22  1%    +  -

pane/ni doktor/ko.Ráda bych se svámi chtěla poradit,už několi led se léčim a bojuji s nepřijemnou kopřivkou,kerá mně dohani k uplnému šilenctvi,a posledni dobou se mé onemocněni jen a jen zhoršuje čim dál vyc,a to že se mi kopřivka projevuje po celém těle.ale i po oblyčeji.pak začnu natykad.léki keré pravydelně beru mi vubec nezabyraj.ale přesto je nemužu vysadit,a tak bych se chtěla svámi poradit co mám dělat?zodac/zyrtec/cleratin/ditihaden/ tyto léki béru už desed let.a také predison.prosim o váš názor a radu kérá bude promně jako sůl nad zlato.děkuji vám předem.s pozdravem:RENATA.

reagovat vymazat Arnikaa 12.8.2007 12:07  5%    +  -

Tak jsem se zrovna vrátila od moře a musím říct, že první 3 dny se mi vyrážka vůbec neobjevila,ale pak jsem se zapomela jednou ráno namazat-bylo pod mrakem a do večera jsem mysela, že umřu. Na venku jsem byla asi jen 2 hodiny.Vyskákalo mi to na úplně jiných místech než obvykle. Používala jsem Daylong 40 Kids....

reagovat vymazat malaveja 9.8.2007 14:45  5%    +  -

Dobrý den,chtěla sem se zeptat,myslíte,že alergie jakákoliv způsobuje,že vypadávají vlasy?

vymazat Anonym 5.8.2007 21:53  1%    +  -

Jsem již starší, ale alergie na sluníčko mám také získanou až v dospělém věku. Hodně mi pomohl ostropostřec mariánský a to rozdrcená semena. Nadrtila jsem je a užívala jednou za rok to je jedno v jakém období. Užívají se 3x denně na špičku nože /jenom takové množství/ po dobu jednoho měsíce. Vyrážka se mi nestratila, ale má lehčí průběh.

reagovat vymazat apache 21.6.2007 22:13  9%    +  -

mě docela výrazně pomohl olivový olej s citronem - koupila jsem si ho ze zoufalstvi na Djerbe v hotelu. Osušky to sice "trošku" odskákaly, ale alergie aspoň tak urputně nesvědila a bez problémů jsem vydržela na sluníčku ;-) (olej stojí cca 14 TND - za pár dní odlétáme opět na Djerbu a jedna z mých prvních cest povede do hotelového obchodu pro olejíček ;-)) - nepomohla mi ani "třicítka" faktor ani emulze s kortikoidy, které jsou navíc pěkný svinstvo....

reagovat vymazat Arnikaa 8.6.2007 16:19  5%    +  -

tomi.humbel: Určitě se ozvi i kdyby to nezabralo ať víme.Jinak je docela těžké vyhýbat se sluníčku,když teď tak moc svítí.

reagovat vymazat tomi.humbel 8.6.2007 13:29  5%    +  -

Arnikaa:
Máme to samé, ale já to mám již od čtyř let, naučil jsem se tomu vyhýbat. Teď by se mi měli do rukou dostat nějaký nový homeopatika na senou rýmu, tu mám asi dva roky. Možná zaberou i na tu solární ;) Kdyžtak se ozvu

reagovat vymazat Arnikaa 28.5.2007 9:56  5%    +  -

Tak sotva začalo pořádně svítit sluníčko, tak u mě už se objevují první vyrážky.Ještě sice nesvědí, ani nejsou nějak moc vidět, ale už jsou

reagovat vymazat dejavu 26.5.2007 7:37  8%    +  -

Taky trpim slunecni alergii, hlavne pri prvnim opalovani ze zacatku leta, oteka mi to a vypada to hnusne :/

5 znamych firem s opalovacimi kremy celi zalobam za mylne info a myty o opalovani, vice viz: meredit.cz/Kosmetika-a-m-da/Kosmetika/Poskytuje-vam-vas-opalovaci-krem-tu-spravnou-ochranu?Itemid=1

reagovat vymazat Arnikaa 21.5.2007 21:10  5%    +  -

Ahoj já sluneční alergií trpím asi od svých 12 let. Teď je mi 23 a alergie se vyskytuje každý rok. Musím teda podotknout, že mojí pokožce je úplně jedno,jestli se jedná o sluníčko tady v Čechách a nebo někde u moře.Všude je to úplně stejné. Opalovací krém Daylong používám už také několik let a můžu říct,že pouze oddálí výskyt vyrážek tak o 3 dny,ale stejně po určité době, vyrážky stejně naskočí a strašně svědí. Letos poprvé už od začátku března pravidelně užívám zinek a betakaroten,tak uvidím jestli to bude mít nějaký účinek,doufám, že ano. Jinak teda ještě musím podotknout,že mám velice citlivou pleť a opaluju se do červena.
Můj osobní názor je, že sami doktoři nevědí, co s touto alergií dělat, dokonce už navrhují i solárko.
Kdybyste někdo měli ještě nějaký osvědčenou radu, s radostí ji uvítám....

reagovat vymazat tomi.humbel 3.5.2007 8:50  5%    +  -

Bobena a vůbec všichni: je mi 23 a alergii mám nějakých 20 let, moje máma na mě vyskoušela snad vše, a to jak od prevence tak po následnou léčbu. Nikdy nic nezabralo, čím jsem starší tím víc se to snažím ovládat hlavou, ale sugesce moc nezabíra ;) Před pár lety jsem absolvoval i pár krevních testů kvuly chemické nerovnováze, ale taky nic. Už jsem se naučil že přes poledne je pro mě venku dost nebezpečno, a i po zbytek dne musí venku válčit, a vyhýbat se slunci. Nejtěší je asi tlak okolí, kdo to nezažil asi nikdy nepochopí že nechodím na koupaliště, nebo že moje ideální dovolená je ve skandinávii. U moře jsem byl naposledy ve čtyřech letech, kdy se u mě poprvé naplno projevila alergie. A trápí mě že pokud přítelkyně bude chtít k moři bude muset sama. A když už jsme u toho, jak se těšíte na slib klimatologů že letos budou teploty jako v itálii? Pro někoho super, ale kde je to moře? ;))

vymazat Anonym 18.4.2007 16:16  1%    +  -

Mám taky alergiji a projevuje se mi vyrazkou nad obocim

reagovat vymazat miluse 27.7.2006 15:19  6%    +  -

Ahoj potřebovala bych poradit.Před 5 dny jsme byli z manželem a pejskem na procházce ,já jsem si za tu chvílku udělala otlaky ale pak na dva dny naší známi chtěli abychom si udělali zase takovou procházku ale lesem,já že už jsem měla otlaky tak jsem si vzala tenísky a ponožky nebyli na gumku jelikož mám křečáky.Dostalo se mi za to něco co mi odělalo alergii a mám pupinky a moc to svědí,mám to kolem kotníků.Mám od bilinkáře měsíčkovou mast a od lékaře mi napsal fenýstyl,jelikož je drahý tak jsem si kopila atisectin.Tak nevím co dál

vymazat Anonym 20.7.2006 12:02  1%    +  -

Toto všechno znám - vyzkoušela jsem vše možné od Daylongu po antimalarika - které jsou i na fotodermatozu. Před týdnem mi poradila známá krém s marihuanou /konopí/. No bomba!!!!!Vyrábí se gel na oplaování s UV 11 a sérum před a po opalování, kde je 90% konopí a žáfdné chemické látky. Fakt super. Mrkněte se na stránky cannabisderm.cz, tam jsem to našla, ale koupila jsem to normálně v lékárně neby v bylince. Tato alergie je právě z kreémů s chemickými UV filtry. Canasol je přírodní bez žádných chemikáliií a marihuana léčí. čusík

reagovat vymazat JoGinger 11.7.2006 15:42  11%    +  -

Marie: Dík za tip, syn je taky samý pupínek ze slunička a doktorka taky neporadila, jdu koupit olej. Jen doufám, že se mi po cestě nepřevaří, je tam docela teploučko

vymazat Anonym 3.7.2006 13:23  1%    +  -

Jsem spíš tmavší typ a od malička jsem se krásně opalovala. V 16 letech se mi poprvé udělal sluneční exém - tenkrát jenom ve výstřihu a od té doby jej mám téměř každý rok (je mi už 45)a vyskytuje se téměř na všech nezahalených částech těla. Nic nepomáhá, jedině vyhýbat se sluníčku. Nejvíc mě mrzí, že je na sluníčko alergická i moje nejmladší dcera (15). Před lety se vrátila od moře s takovou vyrážkou, že jsem si nevěděla rady. Kožní lékařka nám nic neporadila, nakonec zabral panenský olivový olej lisovaný za studena - dceři to sice vůbec nebylo po chuti, byla jak sardinka, ale vyrážka během několika dní zmizela. Samozřejmě nechodí než exém zmizí na sluníčko. Od té doby léčím sluneční exém tímto způsobem a vždy to zabere (poradila nám to paní, u níž jsme byli ubytováni v Chorvatsku ).

reagovat vymazat Pizzy 21.6.2006 14:39  10%    +  -

V naší rodině jsme 3 ženský (já, máma a ségra) a 1 chlap (tatík). Taky na vyrážku trpíme a to hlavně u moře. U nás jsem jí na sobě nikdy nepozorovala. Jinak se opaluju celkem dobře, tak nevím, proč se mi to dělá. Nikdy mi na to nic nepomohlo, ale četla jsem, že prý pomáhá potřít to citrónem a nebo zkusit na to homeopatika. Zeptejte se na ně kdyžtak v lékárně. Já osobně nemám vyzkoušený ani citron, ani homeopatika, ale pokud se letos vyrážka zas objeví, asi to zkusím.

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Články na podobné téma

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zdraví -> Alergie
Přečtěte si