KOMUNIKACE V MANŽELSTVI PO PŘÍCHODU DĚTÍ

Dámy, taky se vám stalo, že se vaše manželství rapidně změnilo k horšímu po příchodu dětí (dítěte)? Jsou tu některé, které mají pocit, že si s manželem nemáte co říct a přitom dříve byl váš nejlepší kamarád? Podělte se, třeba v tom nejsem sama:-)
30.7.2007

Diskusi založil(a) 30.7.2007 elmah

Sedm hříchů proti manželství

Manželství se dá rozklížit mnohem nevinnějšími způsoby, než je nevěra s pošťákem nebo nastěhování vaší maminky do rodinného dva plus jedna. Jsou to hříchy nenápadné, ale během let se sčítají. Místo aby nás pan oddávající upozornil na reálná manželská nebezpečí, vykresluje nám většinou společnou cestu plnou lásky a voňavých dětských vlásků. Kdyby byl co k čemu, přidal by nám k potřesení pravicí ještě varování před následujícím sedmerem hříchů, kterým si spokojené soužití můžeme silně narušit.
1. Očekávání
Po desetiletém manželství se vám běžně stává, že myslíte ve stejnou chvíli na totéž, nebo to dokonce zároveň vyslovíte. Logicky pak začnete předpokládat, že víte, jak váš partner zareaguje, co odpoví a co si bude přát. Nakonec se vlastně přestanete poslouchat. Z dialogu si uděláte samomluvu a už mu nepřikládáte takovou důležitost. A tady číhá zrada. Z obyčejného přesunu na chalupu se pak může vyvinout výbušná situace, která podmiňuje celý následující měsíc. Stačí očekávat, že klíče vezme ten druhý. Bere je přece vždycky.
Řešení: Nepřerušujte se navzájem v půlce věty a ne-očekávejte, že stejně víte, co ten druhý chce říct. On pak zareaguje úplně jinak a jste ve slepé uličce. Pak z vás padají konverzační stálice typu ‚vždyť ty ale vždycky říkáš‘ nebo ‚nikdy neuděláš, co po tobě chci‘. A než se vzpamatujete, hádka je na světě.
2. Shazování
Když si ze sebe manželé umějí utahovat, je to fajn. Ale z láskyplného utahování je jen kousek k porýpávání. A správný porýpávač miluje obecenstvo. Ponižovat druhého rádoby vtipnými poznámkami, zvlášť před dětmi nebo kamarády, je totiž návykové. Všichni se smějí a zdá se, že je pohoda. Ale partner takového vtipálka na to postupně začne být alergický a nakonec vyroste větší problém než ten, kvůli kterému se rýpat začalo.
Řešení: Zkuste zjistit, co vás doopravdy nutí k shazujícím poznámkám, a v klidu si o tom promluvte. Když si nepřiznáte pravou příčinu své nespokojenosti, zacyklíte se ve své hořké ironii a z toho se těžko uniká.
3. Nepozornost
> Mezi ostatními hříchy to není žádný šampion, ale je to důkaz, že vám na tom druhém už nezáleží tak jako dříve. Stačí, když si vzpomenete, jak vás dokáže vytočit, když tři dny po sobě prosíte manžela, aby koupil sirup, a on nic. Nakonec se dopracujete k přesvědčení, že mu na vás ani na dětech nezáleží. Z malých nepozorností vyrůstají nejhorší konflikty.
Řešení: Jestli jste jen ‚sklerotička’, pište si jeho prosby na papír. Jestli zapomínáte naschvál, protože jsou vám manželova přání víceméně ukradená (nebo naopak), měla byste si rychle vyjasnit, kde je potíž. Když jsou k sobě manželé pozorní v maličkostech, vytvářejí příjemnou domácí atmosféru a ta je nad všechny manželské terapie.
4. Hrdost
Trvat na svém i poté, co se ukázalo, že nemáte pravdu, není znak zásadovosti, ale tvrdohlavosti. Dokud k sobě nebudete natolik fér, že si dokážete vzájemně přiznat chybu, nemůže vám to klapat.
Řešení: Co horšího se vám může stát, když se omluvíte a přiznáte chybu? Vysměje se vám partner do očí? Nebo uzná, že ani on není dokonalý? Omluva není důkazem vaší slabosti, ale ochoty.
5. Lenost
Když se zeptáte kamarádky, která má za sebou jakoukoliv manželskou krizi, kdy se to doopravdy začalo kazit, asi vám řekne, že v době, když už byli líní dělat věci společně. Pak přijde další lenost. Člověku se nechce kvůli tomu druhému vypadat hezky, pracovat na sobě, zkoušet nové věci – od knih po sex. Funguje to jako kdysi na letním táboře. Nejdřív jste se vzorně myla, uklízela si věci a chovala se k ostatním dětem slušně. Jak jste se avšak postupně uvolňovala, přestala jste se se vzorností, úklidem a mytím namáhat. Jenže v manželství to může skončit mnohem hůř než na táboře titulem Oddílové čuně.
Řešení: Lenost postupuje plíživě, proto se jí hůře brání. Ale jakmile si uvědomíte, že celý týden večer ukládáte děti, koukáte na televizi a pak jdete spát, začněte jednat. Sežeňte si hlídání a vyrazte ven, povídejte si, namasírujte si záda nebo si kupte lahev dobrého vína jen pro vás dva.
6. Usměrňování
Tak tohle je zřejmě nejnebezpečnější ze všech vztahových hříchů. Snaha usměrňovat svého partnera pomocí citového vydírání, nebo přímého vyhrožování je cestou do manželského pekla. Jakmile začne jeden druhému mluvit do výběru kamarádů, koníčků nebo třeba stylu práce, možná ho ten druhý nejdřív poslechne, ale moc dlouho to žádný dospělý člověk nevydrží.
Řešení: Čím víc svobody si navzájem dáte, tím budete spokojenější. Pokud ji jeden z vás nezačne zneužívat a chodit domů pravidelně ráno ve čtyři a po čtyřech. Snažit se totiž usměrnit dospělého je nevděčné – budete za drába, což je začátek konce dobrého vztahu. V případě, že si nemůžete pomoct, navštivte psychologa – pomůže vám najít příčinu vaší nejistoty.
7. Nevděčnost
Každý z nás bere občas toho druhého jako samozřejmost. Je to běžný a pochopitelný hřích. Přece se nebudete každý den budit s výkřikem: „Ó nebesa, jakého skvělého to mám muže, děkuji vám!” To nás nezbavuje povinnosti zachovávat základní slušnost.
Řešení: Zeptejte se sama sebe – když pro manžela uděláte něco hezkého, jaké díky čekáte? A pak mu oplaťte stejnou mincí. Slova uznání a díků fungují v manželství jako pevný podvozek, na kterém se to všechno veze někam dál. Tak raději nikdy nepředpokládejte, že ‚on to přece ví, že jsem mu vděčná‘. A možná dejte tenhle článek přečíst i druhé straně.

elmah 2.8.2007 6:59

reagovat kaja.krylova1 1.4.2014 8:28  5%    +  -

Ahoj, podívejte se na stránky ženaafitness.Najdete tam spoustu skvělých rad.

http://www.zenaafitness.cz/je-mi-neverny/

reagovat Herulinka 4.5.2010 20:16  15%    +  -

elmah: Elsička je mamky, je z jedný strany žíhaná a z druhý skoro jen zlatá a je to pěkný číslo, ale úžasný

reagovat elmah 3.5.2010 10:06  15%    +  -

Herulinka: Nadherna kobylka a nadherna Elsa!! Do te jsem se teda zamilovala

reagovat Herulinka 1.5.2010 14:15  15%    +  -

elmah: Paaane jo, to si užijete...ale zas to pak bude stát za to, viď to my se teď k nějakým dodělávkám a podobně doma moc nemůžeme dostat, nějak na to není čas ale rozšířili jsme trošku chov, koukni mi do galérky

reagovat elmah 27.4.2010 20:21  16%    +  -

Herulinka: Rekonstruujeme a bydlime v jednom pokoji...Takze maso, ale jde toZatim...

reagovat Herulinka 25.4.2010 15:47  18%    +  -

elmah: To už máš tak velký děti?? To letí hrozně...
zverimex je taky fajn, ne? a doma dobrý?

reagovat elmah 22.4.2010 22:46  17%    +  -

Herulinka: Ahojky,ja uz pracuju,predstav si, delam ve zverimexu, kocary uz jsem vzdala

reagovat Herulinka 22.4.2010 13:34  18%    +  -

Ahoj holky, jak je? Doma vše v pořádku? Krásné jaro!

reagovat elmah 19.1.2010 10:45  18%    +  -

marholka: Vyplnila bych, ale zadny dotaznik na te adrese nevidim...

reagovat marholka 19.1.2010 10:05  5%    +  -

Ahoj holky,
mela bych na Vas prosbu. Dodelavam do skoly seminarku o manzelstvi a klesajici snatecnosti v Ceske republice. Potrebovala bych vyplnit kratky dotaznik (11 otazek), ktery zabere max. 5 minut Vaseho casu. Jako podekovani na konci dotazniku dostanete slevu do internetove parfumerie (pracuji tam). Diky za pomoc. Dotaznik je na adrse: http://tinyurl.com/yan86hd

reagovat Herulinka 15.5.2009 14:03  21%    +  -

elmah: Ahuj, koukám, že máš novou ikonku no já musím zaklepat, že komunikace naštěstí dobrý, i když občas to zaskřípe, většinou kvůli prkotinám, tak se snažím to hned vyřešit a mluvit o tom, aby to nepřerostlo časem ve větší problém.
Myslím, že psycholog je dobré řešení, pokud máš pocit, že se nemůžeš s tou situací hnout z místa. Já byla taky u psycholožky a bylo to jen pro dobro věci

reagovat elmah 14.5.2009 18:52  33%    +  -

Jak se vsichni mate? Vsichni asi vesele komunikujete...Me ta nase nekomunikace privedla k psycholozce, ale jsem teprve na zacatku...

reagovat Herulinka 22.1.2009 13:52  19%    +  -

elmah: No zrovna mě to zarazilo, jak jsi psala, že Klárce je 7, to letí, to je hrůza...
včera jsme přivezli DAvídkovi postel, tak jsem taky vzpomínala, jak ležel v té malé dětské, skoro tam nebyl vidět a teď už se do ní nevešel. Rostou a stárnou ty děti

reagovat kedrigern 20.1.2009 10:10  50%    +  -

elmah: co kočičky?jak se jinak vede?

reagovat mlíčko 18.1.2009 21:15  32%    +  -

všechny vás tu zdravím v novém roce, přeji vám hodně zdraví, štěstí, lásky, pohody, spokojenosti, žádné nervy a starosti a dobrou práci.

reagovat elmah 15.1.2009 15:56  41%    +  -

Herulinka: Ja jsem doma s El a Klarka uz chodi do skoly. Pracuju doma, vlastne cele dny a v soboty chodim obcas na 3hodiny delat do prodejny, ktere delam stranky na MMB. Zdravi je nejdulezitejsi. Ja si musela vyslechnout svou diagnozu a vyrovnat se s ni. Sice me nemoc neovlivnuje po strance fyzicke (aspon zatim), nicmene po psychicke je to horsi, protoze vim, ze se nikdy nevylecim. Spoustu veci hazu za hlavu a proto uz toho ted i vice zkousnu.

reagovat elmah 15.1.2009 15:54  41%    +  -

sas: Hm je citoslovce. Znamena to, ze nema vlastne zadnej nazor a je mu to jedno. Holky maji 7 a 2,5.

reagovat Herulinka 15.1.2009 15:31  22%    +  -

elmah: Já taky přemýšlím, že bychom si mohli udělat víkend nebo aspoň den jen pro sebe. Davča je sice úžasnej, ale přece jen s ním člověk potřebuje víc energie na všechny činnosti a večer už pak třeba nálada ani není. Jak jsme byli na lyžích, tak večer předtím jsme šli na pivo, Davča byl u babi a bylo to i lepší v tom smyslu, že jsem se nebála, jestli se náhodou doma nebudí, nehledá nás atd. Určitě je to dobrý pro každého zvlášť, že vypadneme z denního stereotypu. No a o prospěchu pro oba dohromady ani mluvit nemusím

reagovat Herulinka 15.1.2009 15:25  22%    +  -

elmah: No my byli v neděli na lyžích a taky si říkám, že takovéhle odreagování je nám třeba. Mám teď volné víkendy, takže aspoň nějaké pozitivum ztráta práce má. Bohužel to zatím na nic stálého nevypadá, ale spousta dam říká, že i být doma s dítětem a nehonit se jen za prací je dobrá volba. Momentálně tedy dělám jen brigádně za pár korun jednou týdně, ale uvidíme, co bude.
Pravda je, že to zdraví člověka štve víc, je to se mnou pořád a někdy si připadám, že se musím zbláznit, ačkoli se to může zdát jako banalita. Jenže tím, jak je to vleklé, to na nervy taky dost působí. Snad se z toho brzo dostanu.

reagovat sas 15.1.2009 11:40  5%    +  -

elmah: Já jsem to pochopil, chtěl jsem ukázat na problém, který mnozí jako problém nevidí. Tvůj příspěvek chápu, až na to Hm. Toto citoslovce (nebo co to je) mě nadzvedává ze židle. Kolik je holkám? Dceři je třináct, tak ledacos chápu.

reagovat elmah 15.1.2009 10:24  40%    +  -

sas: Proc by se tu kdo urazel? Ja doufam, ze tady urazlivci nejsou a sex je naprosto prirozena soucast zivota Ale tim uzivanim jsem myslela, predevsim sami sebe, jakoze jsme byli na veceri, po obchodech(bylo to pred vanoci), nikam jsme nespechali, pro nikoho jsme nemuseli nic chystat...Prioritne o sex neslo. Ale je jasny, ze kdyz tu jsou decka, tak neni nejen energie, ale hlavne u nas skutecne neni misto a cas.Jsme stale pod dohledem, soukromi u nas nema nikdy nikdo.
Zrovna vcera jsme ale resili tu babi, ze jde vazne videt, ze se ji do hlidani fakt nechce, asi uz nema moc nervy, prece jen je ona i deda starsi, deda je nervni a nesnasi jak holky vyskaji, tak nevim. Mozna je tam ani nedam.Nechci, aby moje deti byly nekomu na obtiz a manzel mi to potvrdil a nijak nema potrebu, abychom sami byli tak nevim. Pritom jsem mu rikala, ze mi nejde o to, zbavit se deti jen tak, ale udelat neco pro nas dva. Pronesl sve obvykle Hm.

reagovat sas 15.1.2009 10:07  5%    +  -

elmah: Toto jsem chtěl napsat už dávno, ale bál jsem se, aby se potom někdo neurazil. Trochu to rozvedu, protože najít si místo a čas na sex když jsou děti, je větší problém, než se zdá. Vy jste to vyřešili téměř ideálně . Pokud to bude vyhovovat , neslevujte z toho.

reagovat elmah 14.1.2009 14:29  35%    +  -

Herulinka: Prisla jsi o praci? To je mi lito, ale vice je mi lito, ze mas zdravotni problemy. Ty me trapi taky a porad na ne myslim. Ale musim myslet pozitivne. S chlapem je to doma nejak tak jako stabilizovano a zjisitli jsme, ze si celkem uzijem, kdyz jsou holky pryc. Neni divu. Takze jsme se dohodli s babi, ze pravidelne jeden vikend v mesici ji je odvezeme. Ovsem ona moc nadsene nevypada, pac holky jsou dracice Ale ja delam, ze jeji nenadseni nevidim.

reagovat Herulinka 13.1.2009 13:10  19%    +  -

sas: Ahoj, celkem dobře, mám doma jen jednu kobylu, takže skoro žádná práce, na noc chodí do stáje, tak to máme všechno doma a výběh je krásně zamrzlý, zasněžený, jen se trochu bojím, jestli se tam neutopí, až to všechno rozmrzne

reagovat Herulinka 13.1.2009 13:09  19%    +  -

elmah: Jde to, jen jsem v listopadu přišla o práci a rozjely se mi nějaké zdravotní potíže. Davča chodí do školky, taky hodně marodil, tak snad už to bude dobrý. A s manžou tak nějak průměrně, žádný romantický zázrak, ale ani nevšímavost. Takže si nestěžuju.

reagovat sas 9.1.2009 18:41  8%    +  -

Herulinka: Dnes jsem si na vás vzpomněl. Jak zápasíte s mrazy ? Voda, krmení atd.

reagovat elmah 9.1.2009 14:51  38%    +  -

Herulinka: Docela jo a tobe??

reagovat Herulinka 9.1.2009 13:24  20%    +  -

Jak se daří v novém roce?

reagovat xKeliskax 13.12.2008 0:40  5%    +  -

hezký článek

ahojky ve spolek

reagovat pikapika 29.10.2008 21:52  100%    +  -

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: KOMUNIKACE V MANŽELSTVI PO PŘÍCHODU DĚTÍ
Diskusi založil(a): elmah
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Láska a vztahy -> Vztahy
Přečtěte si