Nákup nemovitosti - rady a tipy

Chystáme se s manželem koupit domek kousek za Brnem. Máte někdo rady a tipy, aby jsme nenaletěli? Předem díky.
24.9.2007

Diskusi založil(a) 24.9.2007 Andycvrk

reagovat Andycvrk 8.5.2009 18:06  6%    +  -

Misha104: Jj, já si taky myslím, že je to jen komerční trik pár vychytralců, co to tam prodávají. Taky bych se bála toho, že prodají jeden několikrát, protože - kdo to ohlídá???

reagovat Misha104 8.5.2009 17:05  6%    +  -

simons:
Já to myslela jako investice do budoucnosti ale právě že nevim jestli to moje místo co bych si koupila, neprodají ještě dalším 20-ti lidem..

reagovat Misha104 8.5.2009 17:05  6%    +  -

Já to myslela jako investice do budoucnosti ale právě že nevim jestli to moje místo co bych si koupila, neprodají ještě dalším 20-ti lidem.

reagovat simons 8.5.2009 16:12  24%    +  -

Misha104: No ak si tam zájdeš si ho obzrieť a dať si vlajočku tak sa oplatí. Ináč je to podľa mňa len kšeft, a jeden pozemok môžu poredať na viac krát

reagovat Misha104 8.5.2009 13:31  6%    +  -

Dobrý den holky co říkáte na koupi pozemků na měsíci? má to cenu? koupil jste už někdo něco?
děkuji za odpověď

reagovat nikola-12 5.2.2009 16:09  7%    +  -

přející: cavko a

reagovat přející 26.7.2008 12:21  59%    +  -

Alice: Jo a ještě jedna věc. Pakliže by původní majitel měl všechny náležitost /oddělení pozemku , potvrzení že se v místě může stavět a provést napojení na inženýrské sítě, ocenění a to co je povinností prodávajícího/, nemusel by vzniknout pro průměrného občana problém. Proto jsem začala tím pozemkem a hned jsem narazila na jádro pudla. Tak co se čertíš? Jinak tuto rozdělávku vidím tak minimálně do jara.

reagovat přející 26.7.2008 12:16  59%    +  -

Alice: V pohodě, ale to se mu může stát i s realitkou. Ty nečteš noviny, co se v této oblasti děje? Prosdtě záruku Ti nedá nikdo. Je lépe, ale když se v tom kupujuící alespoň trochu orinetuje sám a ví kde jsou ty kritické body.

reagovat JarčaSaN 26.7.2008 0:23  13%    +  -

Alice:
já nakoukla do katastru nemovitostí na netu a je to vedeno jako orná půda, ale je tam poznámka o změně uzemního plánování.
Pán je vlastníkem většího pozemku, který chce parcelovat , ale až dle zájmu... přeci nebude parcelovat a pak by přišel zájemce, že to chce celé..
Věcná břemena na to nejsou.
V příjezdové cestě, která k pozemku taky patří je vedena voda, plyn , elektrické sloupy jsou vedle, ze kterých se dá napojit , kanalizace bude v roce 2009 (to je i potvrzeno městem)
Pán tvrdil, že nám stavební uřad povolí do vybudouvání kanalizice zakopat "plastovou 1000 litrovou nádobu jako septik ", s tím, že se pak napojíme na kanalizaci.

Jinak mě v podstatě může být jedno, zda to budeme řešit přes RK a nebo ne , když pán nám cenu nenavýší, ale pán je moc ochotný nám vyjít vstříc, aby jsme měli smlouvu dobře zpracovanou a na nic nezapoměli , aby byl on i my v pohodě.
Pán právě s námi bude sousedit, tak ať pak na sebe nevrčíme...
Geodeta bude platit sám , neboť to nemá ještě zakreslené ..a my budeme čekat, než to bude zaresleno, aby jsme mohli pozemek koupit přes banku a nechat se zapsat do katastru jako vlastníci.

No stejně ještě musí na stavební uřad co se tam smí a nesmí postavit, jaké jsou vlastně jejich požadavky a dokud tohle mít nebudu, tak koupi nepodepíšu, abych si pak nervala vlasy z hlavy...

reagovat Alice 26.7.2008 0:03  1%    +  -

přející: ten příspěvk jsem nepsala k druhu pozemku, zda je stavební, nebo orná půda, ale k tvému příspěvku, kde jsi psala, že průměrně inteligentní člověk zvládne převod sám. To sice zvládne, ale když kápne na nějakého prodávajícího výkuka, tak se taky může pěkně divit!

reagovat přející 24.7.2008 10:47  56%    +  -

Alice: O průměrné, či podprůměrné inteligenci by se asi dalo hovořit. Já jsem se nevyjadřovala k ničemu jinému, než k technickému problému co je to pozemek. Za mé letité praxe se mi několikrát stalo, že v dobré víře lidé koupili "pozemek" na kterém pak nesměli postavit ani králíkárnu. Inteligentko. Pak teprve budu hledat zda není na katastru plomba, či zda je pozemek bez úvazků. Ono se totiž má začít od Adama.

reagovat Alice 24.7.2008 0:57  1%    +  -

přející: hele, ty tvoje příspěvky jsou fakt průměrně inteligentní. Je vidět, že nemáš zkušeností ani za mák. Říká ti něco exekuce? Než ti právník sepíše smlou vu a ty si jí odneseš na katastr, tak ti jich tam za jeden den klidně naběhne pět. A to jsem zvědavá, jak to budeš řešit, když u podpisu kupní ceny vylepíš prachy, poklušeš si s kupní smouvou na katastr, ten ti to shodí s tím, že je tam záznam a majitele už nenajdeš. A nebo ho najdeš, on ti řekne, že to hodil do rulety na červenou, ale jako na potvoru padla černá, takže prachy nemá, na LV má exekuci, takže to katastr prostě nepřevede a máš kulový. A to není příklad, ale případ, který se opravdu stal. A v dnešní době je toho čímdál víc.

reagovat zlatuš 24.7.2008 0:41  1%    +  -

fata: ale na druhé straně, každá smlouva je vypověditelná. I exklusivní. Tak bych jim to vypověděla a byl by klid. Jinak já jsem prodávala také přes realitku, exklusivní smlouvu jsem teda nepodepsala a byla jsem spokojená. A dnes bych to neřešila jinak. A nákup také ne! Jak jsi správně napsala, nemovitost není rohlík a v dnešním řádění exekutorů, bych si opravdu tu jistotu čistého LV, raději zaplatila!

reagovat přející 23.7.2008 23:02  51%    +  -

JarčaSaN: V každém případě není pozemek jako pozemek. Je nutno si zjistit zda je veden jako pozemek určený k zastavění, stavební parcelu, louku, pole a pod. Zda se prodává celá parcela či její část/pak je třeba provést geodetické oddělení/, zda je to pozemek určený k zastavění rod.domky, jak to je s napojením na inženýrské sítě. Pozor, nekupovat zajíce v pytli.
Radím v prvé řaedě zajít na příslušný stavební úřad.

reagovat JarčaSaN 23.7.2008 21:24  11%    +  -

Ahoj děvčata
hlásím se po delší době .. dala jsem si oddych u našich na chalupě a nechala si stavění projít hlavou, určitě víte i z jiných diskuzí tady, že jsem to pomalu chtěla vzdát , ale nekonec ve ně něco hlodalo, že by se jednou něco mohlo najít..

Dnes jsme byli na porhlídce pozemku.
pán pozemek nabízel sám bez RK.
pozemek je super, dle našich představ a i se vejde do limitu, který jsme si an pozemek určili.

No a teď jsme tu s dalším dotazem ..
vím, že tu někdo zmiňoval, že je lepší koupit bez RK , ale teď by jsme museli řešit smlouvu o prodeji atd ...
Pán nám sám nabídnul, že se mu ozvala i paní z RK, že by jí to dohodil jako kšeft, nám by cenu nenavýšil a obětoval by z toho částku do provize RK za vyřízení "formalit" .. co vy na to?

Jak to udělat?
Zas by to bylo výhodné, než platit za právníka a nevím koho ještě okolo ...

reagovat přející 9.7.2008 17:43  15%    +  -

Almanachu, nedělej v tom lidem , kteří potřebují poradu a ne být klamáni, bramboračku. To jestli kupujete nebo prodáváte asi nikoho moc nezajímá. Neustále mluvíme o prodeji. Co je jednoznačně jasné, každý kdo nemovitost prodává musí počítat s tím, že z prodejní ceny bez diskuze zaplatí státu daň z převodu nemovitosti, t.j. těch cca 3%. Zatím se neustále hovořilo o tom, jak ostatní peníze, tedy ne státu, pokud možno ušetřit a co si člověk může ev. zařídit sám.
Pokud jde o nabývací tituly, tak pod tímto termínem se rozumí kupní a darovací smlouva nebo
doklad o dědickém řízení. Tyto doklady si každý řádný občan uchovává a nemusí je již nikde shánět, má je prostě doma či v úschově. Pokud je bordelář, pak holt za svůj binec musí zaplatit.

reagovat almanach 9.7.2008 15:03  51%    +  -

fata: no tak zadarmo není pro nikoho nic vzhledem k tomu že si přirážejí na 3+1 od
50 000-300 000-to mám prokázané tak to vždycky někdo zaplatí pokud máš štěstí a solidní realitku tak ti možná dají fakturu za provizi jinak zaplatíš -tak jako my 3% z celkové částky za převod nemovitosti.protože momentálně prodáváme i kupujeme tak s tím mám čerstvou zkušenost

reagovat almanach 9.7.2008 14:59  51%    +  -

přejĂ­cĂ­: no nevím ale pokud toho právníka nemáš kamaráda myslíš že ti to zkontroluje zadara?když si budeš chtít zjistit nabývací tituly a jiné informace z katastru to taky není zadara a nedej bože když prodáváš něco kde jsou spoluvlastníci tak tam právník taky není zadara.toto si nevymýšlím to jsou vlastní zkušenosti.hold každý nemá tu schopnost nebo vzdělání si to sám zajistit právě proto by mněli ostatní vědět co je může potkat.

reagovat přející 9.7.2008 11:25  15%    +  -

fata myslím, že již není o čem diskutovat. Vše potřebné jsme pro chápající spoluobčany sdělily.
Teď je nechme, ať si udělají svůj názor, nechají si vše projít hlavou a dále již jednají dle svého vědomí a svědomí. A ještě jednu maličkost.
Já osobně jsem schopná si kupní smlouvu napsat bez problémů sama, ale nečinila bych tak pro nikoho jiného, abych nepoškodila jeho zájmy. Ono to není legrace. Asi kdyby tam byla např. věcná břemena, pak bych skutečně volila toho právníka.
A myslíš, že jsem sama, kdo by si pro sebe dovolil tu kupní smlouvu napsat, já naše lidi nepodceňuji. Jenom třeba nevědí, že to mohou udělat.

reagovat fata 9.7.2008 11:11  11%    +  -

...a slušná realitka (dneska v podstatě každá - ostatní si moc při dnešní konkurenci "neškrtnou") to všechno vyřídí sama - hlavně jde o to, aby kupní smlouvy byly v pořádku,...a vše je za cenu provize, kterou za to berou. Někteří vyřídí i hypotéční úvěry. Taky by měli garantovat, že kupovaná nemovitost je "čistá", tj. bez dluhů, dalších vlastníků apod...

reagovat fata 9.7.2008 11:08  11%    +  -

přející: ...tak vzhledem k tomu, že nekupuju rohlíky, ale nemovitost třeba jednou za život, ve které asi budu pár desítek let bydlet, tak bych si kupní smlouvu určitě nepsala sama...vzhledem k tomu, že se většinou jedná o milionové částky - tak se určitě vyplatí zaplatit slušného právníka ...

reagovat fata 9.7.2008 11:04  11%    +  -

almanach: ...no je to Tvoje věc, ale jestli chceš prodávat, asi bych si na Tvém místě sama našla solidní realitku, pro Tebe jako pro prodávající jsou služby zdarma (u těch solidních) a máš větší jistotu, že nenaletíš a hlavně to máš bez starostí, tak proč se tomu bránit...
teď tady vypadám, že dělám reklamu realitkám nebo že jsem nějaký zakuklený makléř...jediné, s čím mám fakt špatnou zkušenost je tzv. "exkluzivita", tj. upíšeš se realitce, že svoji nemovitost nenabídneš nikomu jinému - to jsme udělali my...a realitka měla pojištěné, že náš byteček nemůžeme prodat přes nikoho jiného než přes ně, takže to tam u nich trčelo a vůbec se nesnažili shánět kupce - toto fakt nedoporučuju, i když v časopisech píšou opak.

reagovat přející 9.7.2008 10:57  14%    +  -

Almanach, prosím Tě, co stále plácáš, že platíš 2x. Co? Ano jsou dva úkony a sice jeden převod nemovitosti , čili právní úkon a druhý daňové přiznání. Co víc?

reagovat almanach 9.7.2008 7:48  51%    +  -

přejĂ­cĂ­: máš pravdu ono v podstatě rozumný člověk to nechá zkontrolovat svým právníkem a to taky něco stojí tak že to platíš dvakrát.Bohužel praxe je taková že jako jedinec nemáš šanci prorazit tu bariéru, můžeš 50x psát že nechceš aby ti volaly realitky stejně je ti to k ničemu.vydávají se za soukromé osoby,lžou do telefonu hrozné moje zkušenosti jsou bohužel zatím pouze špatné.

reagovat přející 8.7.2008 19:44  14%    +  -

fata
Notářský poplatek je stanoven dle výše prodejní ceny a rozhodně nedosahuje 5%.Nehledě k tomu, že si někteří lidé dokáží i kupní smlouvu napsat sami, nebo požádají právníka. Od vyč..... prodejce mohu v pohodě odejít a nic se neděje.
Při každé transakci platí, že ten kdo prodává, chce prodat za co nejvíce peněz. Kdo naopak kupuje hledá nejlevnější řešení. Jsem přece svéprávný člověk.
V podstatě jsem svým příspěvkem chtěla upozornit, že existuje více řešení jak prodat nemovitost a že si každý může vybrat co je pro něj výhodnější.

reagovat fata 8.7.2008 13:59  11%    +  -

No my jsme v posledních 10 letech kupovali byt pro syna, chalupu a dům a další byt prodávali. Máme dost zkušeností s přímým nákupem od majitelů i s realitkou. Já myslím, že je to všechno o lidech. Setkali jsme se i s vyčůranými majiteli, kteří byli nesolidní (vyrazit z kupce co nejvíc, nereálné představy a požadavky), s realitkami žádnou negativní zkušenost nemám. Když člověk kupuje - většinou hledá v prvé řadě odpovídající nemovitost a teprve v druhém kroku řeší od jaké realitky nebo prodávajícího baráček je.
...a smlouva od notáře taky není zadarmo, možná i za cenu provize RK...záleží na částce, která je předmětem kupní smlouvy...

reagovat almanach 8.7.2008 13:20  51%    +  -

přejĂ­cĂ­: jo tak co se týká vylepšování tak to je bomba to bychom k nim mohli chodit všichni na školení.normálně když jsem to četla jsem se lekla řeknu vám být na mém místě nějaký človíček který nemá ty zkušenosti tak je v pr.... je to hrůza

reagovat přející 8.7.2008 11:35  13%    +  -

Ano. Přesně tak to chodí. A vůbec nezáleží na tom, že do inzerátu napíšete, že nechcete jednat s RK. Jestli se v tom formuláři skutečně vysytlo to, co popisujete a já nemám důvodu o tom pochybovat, pak by bylo zřejmé, že se praktiky jen "vylepšují".

reagovat almanach 8.7.2008 8:19  50%    +  -

ähoj všichni novinka!!!!včera přišel jeden rádoby makléř.to že mi tvrdil že není z realitky a že shání byt pro bratra a bratr najednou nebyl... no já jsem to tušila od začátku ale budiž jen jsem se zeptala co bratr kdy přijde??byl z toho vykulený a začal koktat.no...pak na mne vytasil kus papíru na kterém bylo napsáno ZPROSTŔEDKOVÁNÍ PRODEJE celkem nevinně vyhlížející papír a ejhle mezi nenápadnými údaji věta--(omluvte ale nepamatuji si to úplně přesně)nárok na provizi nezaniká ani po upynutí sjednané doby a zůstává i při prodeji třetí osoby.česky řečeno já si zjistím za půl roku za rok jestli je to prodané a budu žádat provizi.dobrý ne?? a ještě se tvářil jak pitomec.tak jsem ho vyhodila tak že POZOR na to co podepisujete pokud si nejste jistí nebo se Vám to nezdá jděte od toho!!!

reagovat přející 7.7.2008 16:25  12%    +  -

Pro fatu
Jistěže každý má možnost volby. Jsem-li dost bohatá a můj čas je drahý, vyberu si ověřenou realitní kancelář a pak musím počítat zhruba s 5%
ztráty /jinak řečeno nákladů/. Ono se to při zadávání tak moc nezdá, ale je to 5,00Kč z každé stokoruny. A teď k druhé části. Co je spojeno s prodejem. V prvé řadě najít kupce. Dle mého názoru má každý možnost provést inzerci nebo průzkum trhu vlastním přičiněním. Rovněž tak si
může zjistit za kolik se v dané lokalitě obdobné nemovitosti prodávají ev. si nastavit svou cenu. Fakt je, že trochu potíží je se zájemci. Co mi však brání, abych si jich na jednu sobotu či neděli, když se jedu rekreovat, nebo posekat trávu, pozvala třeba 5. No tak tam pojedeu třeba 2x. Co je k prodeji potřeba: výpis z katastru nemovitostí, s tím už dnes není problém a ohlídat si jestli na nemovitosti nevázne žádný
úvazek. Nevím kolik je dnes cena, řekněme okolo 200,00 Kč. Pak se dohodnu s kupci objednám se k notáři, který sepíše smlouvu a dohlédne na to, aby byly všechny náležitosti v pořádku. A pak ho buď požádám, aby smlouvu předal na katastr, nebo si ji tam odnesu sama. Takže mi z toho vycházejí 3 úkony. Další věci spojené s daněmi již stejně realitka většinou nedělá. Ale říkám, každý nechť dělá pdle svého. Ale pro průměrně inteligentního člověka by převod nemovitosti neměl být vůbec žádný problém. Prodávajícímu ještě doporučuji, aby si nechal /v době před prodejem/udělat znalecký posudek. Stejně ho bude potřebovat. Ceny se velice často mění a mohlo by se stát, že by prodával pod cenu a z toho platil daně.

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Nákup nemovitosti - rady a tipy
Diskusi založil(a): Andycvrk
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Domov a bydlení
Přečtěte si