Ulcerozní kolitida

Co je ulcerózní kolitida?
Ulcerózní kolitida je dlouhodobé onemocnění tlustého střeva, jež je stále rozšířenější zejména v civilizovaných zemích. Postihuje především konečník a může se rozšířit na celé tlusté střevo.

Ulcerózní kolitida je vleklé zánětlivé onemocnění postihující tlusté střevo. Tolik jednoduchá definice. V první řadě je však třeba si upřesnit, co je to tlusté střevo, kde se v těle nalézá a k čemu slouží. Jedině pochopení funkce tohoto orgánu umožní pochopit průběh nemoci.

Tlusté střevo
Tlusté střevo je konečný úsek trávicí trubice, dlouhý u dospělého člověka až 1,5 metru, který navazuje na tenké střevo. Začíná slepým střevem v dutině břišní v oblasti pravé jámy kyčelní. Dále pokračuje vzestupným tračníkem směrem vzhůru a pod játry se ohýbá vlevo do příčného tračníku. Podél levé hranice břicha opět klesá jakožto sestupný tračník a ukončuje ho esovitá klička a konečník ústící do řitního otvoru.

Hlavní funkcí tlustého střeva je zahuštění zbytků potravy. Toho je dosaženo tím, že se z ní vstřebává voda. Tlusté střevo je osídleno velkým množstvím bakterií, které se rovněž podílí na definitivní úpravě střevního obsahu. V tlustém střevě se tak vytváří stolice, přičemž poslední úsek tlustého střeva je schopen ji zadržovat až do příhodného okamžiku.

Co znamená název nemoci?
Slovo „kolitida“ je odvozeno od latinského termínu „colitis“, kterým se označuje zánět tlustého střeva, latinsky „colon“. Pojem ulcerózní lze přeložit jako vředovitý. Název se tak snaží ve zkratce vystihnout průběh nemoci - dal by se přeložit jako vředovitý zánět tlustého střeva. Tento popis je však poněkud zavádějící, protože skutečné vředy jsou ve střevu přítomny pouze u některých forem onemocnění.

Jiný používaný název je „idiopatická proktokolitida“. Toto označení je poněkud přesnější, protože zdůrazňuje, že nemoc začíná prakticky vždy v konečníku, což je podstatná vlastnost této choroby. Slovem idiopatická se vyjadřuje smutná skutečnost, že příčina choroby není přesně známa.

Vyspělé státy jsou na tom hůře

Ulcerózní kolitidou trpí v České republice zhruba 45 pacientů na 100 000 obyvatel. První příznaky se nejčastěji vyskytnou u osob ve věku 30 až 40 let. Ženy jsou postiženy o něco častěji. Není však výjimečný ani počátek již v útlém dětství. Zajímavé je, že výskyt choroby je vázán na vyspělost jednotlivých států. V chudých zemích je její výskyt řídký. Nemoc tedy můžeme prakticky řadit k takzvaným civilizačním chorobám.

Co si pod ulcerózní kolitidou představit v praxi? Stručně je možné říct, že ulcerózní kolitida je onemocnění zažívacího traktu, které má dlouhodobý průběh a projevuje se bolestmi břicha, častými průjmovitými stolicemi s příměsí krve a řadou dalších možných příznaků a komplikací. Léčba choroby je možná, ale obtížná a dlouhodobá a definitivním řešením může být v krajních případech až chirurgický zásah.
28.1.2008

Diskusi založil(a) 28.1.2008 Jitulilinka

Nemáte právo pročítat diskusi. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Ulcerozní kolitida
Diskusi založil(a): Jitulilinka
přispívání i ctení jen pro vybrané
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Diety
Přečtěte si