MEDIACE = způsob řešení konfliktů

= způsob řešení konfliktů
= alternativa soudního vyrovnání
= komunikace
22.3.2008

Diskusi založil(a) 22.3.2008 Juliem

Ráda bych oslovila všechny, které tento způsob řešení konfliktů oslovil i Ty, kteří o mediaci dosud neslyšeli a rádi by se o ní něco dozvěděli. Velice mě také zajímají Vaše názory na tuto oblast. Co si o tomto způsobu řešení konfliktů myslíte? Myslíte si, že byste mediaci, v případě potřeby, využili?

Juliem 22.3.2008 15:56

O MEDIACI (čerpáno ze stránek AMČR)

Mediace je metoda rychlého a kultivovaného mimosoudního řešení konfliktů a sporů za asistence třetí neutrální strany - mediátora, který vede jednání sporných stran tak, aby mohly vytvořit vzájemně přijatelnou dohodu. Jedná se o neformální proces řešení konfliktu, ve kterém jsou obě strany přítomny dobrovolně.

Cílem mediačního procesu je vyvážená, reálná, konkrétní, časově vymezená, dosažitelná a měřitelná dohoda. V případě, kde to zákon vyžaduje, je mediační dohoda předkládána soudu ke schválení. Mediátor pomáhá stranám zlepšit momentální situaci a zaměřit se na podstatné věci v budoucnosti.

Mediační sezení probíhá obvykle po dobu tří hodin a ve složitějších případech je zapotřebí v průměru šesti až osmi takovýchto sezení. Strany mají možnost kdykoliv mediaci ukončit.

Mediátor je profesionál v oblasti efektivního vyjednávání, který řídí proces mediace, s případnou specializací v oblasti projednávaného tématu. Pro uchování své neutrality není mediátor ve sporu nikterak zájmově nebo mocensky angažován, tj. není obhájcem ani poradcem zúčastněných stran, nerozhoduje o jejich případné vině či nevině. Jeho role spočívá v profesionálním vedení procesu a oboustranné podpoře účastníků tak, aby nalezli konstruktivní řešení a překonali sporné otázky v průběhu diskuse.

Úkolem mediátora je zprostředkovat mezi stranami oboustrannou výměnu informací, které doposud vzájemně nevnímaly či si je nemohly z nejrůznějších důvodů sdělit. Dále jim napomáhá v definování společných a rozdílných zájmů a na základě toho usnadňuje stranám nalezení oboustranně přijatelných řešení ve všech předmětech jednání. Mediátor také pracuje s emocemi stran, napomáhá k jejich oboustrannému respektování a zajišťuje tak vzájemné porozumění prožívání a vnímání dané situace.

Juliem 22.3.2008 15:53
 
 
 

reagovat petulinka 3.12.2010 1:54  5%    +  -

petulinka: Tak ti mohu zvěstovat,že zlo,které mi posílala a dělala problémy se vše obrátilo proti ni.Letos jsem ji viděla jen 2x.Jsme prostě cizí lidé.Pak jsem se dozvěděla,že její syn se rozvádí a pak,že nějak bojuje s nějakou nemocí.Tam už nejde o žádnou dohodu,ale vše zlo,které v minulém roce předváděla se obrátilo proti ní.Znáš to ,,Boží mlejny melou ,ale ne nadarmo,,Jinak tě zdravím a děkuji za nabídnutou pomoc.

Anonym 21.11.2010 21:18  1%    +  -

Juliem: Dobrý den, jsem moc ráda, že jste se mi ozvala. Můj email je dana.kubanikova@seznam.cz
Předem děkuji za materiály :)

reagovat Juliem 11.11.2010 7:50  5%    +  -

Dana: Dobrý den, Dano, momentálně mám rozbitý NTB. Mám pouze omezený přístup z práce.
Doma mrknu na mojí ABS práci a pošlu Vám nějaké typy. Lepší by bylo, kdybyste mi ale poslala na Vás mail. Pokud souhlasíte, písněte mi jej do vzkazů.
Mějte se krásně a držím palce

Anonym 1.11.2010 14:58  1%    +  -

Vinie: Dobrý den.
Máhodou jsem narazila na tuhle stránku.Studuji vysokou školu v Ostravě - stejný obor.Jsem ve třetím ročníku a téma mojí BP je Mediace-efektivní cesta řešení sporu.Chtěla bych Vás poprosit o "nějaké materiály".Nemohu nikde sehnat meteriály k "technice", způsobu mediace.Konkrétně jaké jsou způsoby vedení mediace.Určitě existují metody vyjednávání které se během mediace využívájí.Budu vděčná i za případné odkazy, popřípadě jakékoliv materiály.


Děkuji Dana

reagovat Vinie 11.8.2010 16:37  5%    +  -

Ahojky, studovala jsem Management v neziskovém sektoru a o mediaci toho vím docela dost. Kdyby měl někdo zájem o nějaké materiály a pod. klidně písněte do soukromky. Ahojky Jana

reagovat petulinka 6.1.2010 18:36  5%    +  -

Juliem: Zjistila jsem,že jakákoliv domluva je zbytečná.Spíše se teď obírám jak zablokovat svoji auru a nedovolit takové osobě aby mi ubližovala a to zlo,které mi posílá aby se vracelo k ní.Uvidíme.Jinak děkuji za tvou nabízenou pomoc.Třeba ji ještě někdy budu potřebovat.

reagovat Juliem 4.11.2009 18:50  5%    +  -

petulinka: za málo, ráda. ozvi se, jak se Ti to bude hodit

reagovat petulinka 3.11.2009 20:37  5%    +  -

Juliem: Velice se omlouvám,že jsem o sobě nedala vědět.Děkuji za radu a jak to bude možné tak se ozvu.

reagovat Juliem 10.10.2009 19:38  5%    +  -

Kdo má zájem přímo o mediaci, na nástěnce je zveřejněn kontakt na mě. Velice se těším na případné shledání

reagovat Juliem 10.10.2009 19:33  5%    +  -

petulinka: ...když budeš mít další jakékoli dotazy, ptej se, velmi ráda Ti je zodpovím

reagovat Juliem 10.10.2009 19:32  5%    +  -

jinak musím se dnes podělit o moji radost:
dnes jsem byla přijata Asociací mediátorů ČR za jejího člena

reagovat Juliem 10.10.2009 19:30  5%    +  -

petulinka: Ahoj, vnímáš to celkem přesně. Mediační sezení se odehrává v bezpečném neutrálním prostředí, nejlépe se sejdou obě strany, které mají spolu nějakou těžkost, a mediátor u kulatého stolu. Kdybych měla stručně popsat proces:
- nejprve obě strany postupně vypoví, co je trápí, proč vlastně přišly
- poté hovoří o konfliktní situaci mezi sebou
- dávají návrhy na řešení situace
- vyberou tu, která oběma vyhovuje
- může se sepsat dohoda o dohodnutém.
Důležitou roli má zde právě mediátor, který celým profesem strany provází a napomáhá jim v uvedených bodech. Je pro toto vybaven bezvadnými komunikačními schopnostmi, využívá speciální metody.... prostě je to profesionál ve svém oboru.
Zní to velice jednoduš, v praxi je to ovšem trochu jinak, ale opravdu to funguje, často i ve "ztracených případech"
Pokud máš zájem využít medaci, doporučuji se podívat na www.amcr.cz. Zde najdeš i seznam akreditovaných mediátorů ve svém okolí. Najdeš zde i podrobné info.
Držím palečky, ať to s neteří zvládnete

reagovat petulinka 29.9.2009 14:52  5%    +  -

Juliem: náhodou jsem se dostala na tvoje stránky.Jak to mám vnímat,že ty budeš prostředník mezi mnou a osobou se kterou se nemohu domluvit a najít společnou řeč?Mám takový problém s neteří a ani nevím proč to vše vzniklo,ale v současné době je to tak na psych.léčebnu.Díky za objasnění

reagovat Juliem 12.2.2009 15:36  6%    +  -

Marteena: podle toho nového zákona se budeš muset registrovat pod ministerstvem a udělat u nich nějaké zkoušky, ale kurz budeš muset mít stejně, nevím, kde jinde ty znalosti získat. já si budu muset dodělat potom ještě nějaké právní min., ale to bude max. 2 dny. beru to tak, že budu mít náskok.

reagovat Juliem 11.2.2009 9:56  6%    +  -

Marteena: díky
živit se s tím ještě moc nedá, nikdo o tom neví. trochu se to snad zlepší tím novým zákonem, až bude schválený. uvidíme. ale do budoucna s tím počítám. budeme zakládat s kolegyňkama volné sdružení,tak až budeme mít stránky, napíšu je sem. tak snad aspoň občas se něco vyskytne

reagovat Juliem 15.1.2009 15:48  6%    +  -

ahoj všem, koukám, že sem stále nikdo moc nechodí, škoda.
chtěla jsem se s Vámi podělit s mojí radostí. od včerejška jsem akreditovaný mediátor - složila jsem zkoušky. můžete se tedy na mě s důvěrou obracet...

reagovat Juliem 2.12.2008 15:17  24%    +  -

Marteena: jojo, to je ranec, taky jsem si musela půjčit. zase si říkám - info jsou dnes drahé a když se to srovná třeba s manažerským kurzem... je to i pro mě moc a moc peněz, ale myslím, že je to odpovídající. horší jsou ty kurzy navazující, jako další nácviky.... tam už mi ta cena přijde dost přemrštěná.
scházíme se z holkama z kurzu a zkoušíme si cvičně mediovat sami, zadarmo

reagovat Marteena 1.12.2008 23:38  14%    +  -

Juliem: zní to zajímavě, jen ta částka 35tisíc Kč... to je celkem dost...

reagovat Juliem 22.11.2008 13:58  28%    +  -

Marteena: no, těžko vybrat. super byly techniky aktivního naslouchání, vše se i procvičovalo prakticky. také jsme dělali několik testů osobnosti, to bylo také velice zajímavé. člověk si toho dost uvědomí. různá cvičení, probrali jsme konflikty, komunikaci, brainstorming, vyjednávání..... no a jinak vše okolo té mediace. spousta se Ti toho hodí v běžném životě i v práci.

reagovat Marteena 20.11.2008 23:15  10%    +  -

Juliem: a co Tě tedy obohatilo z toho nejvíc? jaké techniky třeba?

reagovat Juliem 20.11.2008 9:01  28%    +  -

Marteena: nemáš zač. zatím jsem mediaci jako takovou prakticky nevyužila, neměla jsem ještě tu příležitost, ale "nespím". scházíme se, jednou za čas, s holkama z kurzu a zkoušíme modelové situsce. do praxe se všechny ty poznatky jistě velmi hodí, každá si to ověřuje, každá něco používá a říkají, že to krásně funguje. já, bohužel, opět tu čest nemám, protože jsem zatím na mateřské, tak si to nemám na kom zkoušet. ale můžu říct, že mě to rozhodně obohatilo
cokoli Tě napadne, klidně piš, ptej se.... jsem ráda, že se tu objeví někdo, koho to zajímá.
opravdu z mého okolí nikdo netušil, co to mediace je a mám tu potřebu "šířit její myšlenku"

reagovat Juliem 18.10.2008 18:39  8%    +  -

adrik: ahoj, zatím jsou možná pracovní místa ve státním sektoru a to v mediaci a probaci, ale to bych řekla, že je dost specifická oblast. jinak nevím o žádné nabídce na místo mediátora. možná nějaké neziskové organizace, narazila jsem na jednu v prace, která poskytuje, nebo spíš poskytovala, tyto služby. a také v asociaci mediátorů, ale tam nevím, jakou mají pracovní strategii, spíš bych si tipla, že to mají řešené na ŽL. nicméně když máš kurz, tak zrovna zavedli seznam mediátorů, do kterého se zájemci mohou podívat a svého med. si vybrat.
takže, když to shrnu, tak současná situace není zatím nijak růžová, ale budoucnost vidím velmi optimisticky. sice to není budoucnost za dva roky, ale jsem si jistá, že mediace budoucnost má a velikou. myslím, že to má každopádně smysl si dělat kurz i následnou akreditaci, protože až bude o tyto služby větší zájem, tak budeš mít náskok.
kdyby cokoli, klidně napiš

Anonym 18.10.2008 7:52  1%    +  -

ahoj. ted budu maturovat a chystám se na VŠ speciálně-pedagogická andragogika... později bych si chtěla udělat kurz na mediátora... chtěla bych se zeptat, zda jsou pracovní místa, abych věděla, jestli se uplatním a nebo se mám na o vykašlat. díky

reagovat Juliem 12.10.2008 9:47  5%    +  -

Marteena: ahojky, kurz byl super. byla tam teorie, testy osobnosti i praxe. zkoušeli jsem modelové situace. doporučuji, stojí to za to

reagovat Marteena 7.10.2008 8:47  15%    +  -

Juliem: ahoj, mediace mě zajímá, už jsem také zvažovala kurz u AMČR, ale přišel mi drahý, nemohla bys prozradit, jak to probíhá a co tam nejčastěji děláte? zkoušíte přímo ten proces nebo se učíte zatím spíš pracovat se sebou, abyste zvládali ty konfliktní situace? děkuji, přeju krásný den

reagovat Juliem 11.9.2008 16:14  5%    +  -

Věra18: Ahojky, ale, bohužel, zde se nejedná o meditaci, ale o mediaci

reagovat Věra18 11.9.2008 9:45  6%    +  -

Ahoj. Také jsem meditovala a zbavila se problemů. Doporučuji.

reagovat Juliem 8.7.2008 17:48  6%    +  -

schenna: to bych ráda, ale zatím je to tak neznámé, že to na uživení není, tak uvidíme

reagovat schenna 8.7.2008 15:08  9%    +  -

Juliem: No tak uvidíme co se s tím dá dělat. A ty se chceš tomuto oboru věnovat jako zaměstnání?

reagovat Juliem 8.7.2008 9:52  5%    +  -

schenna: spokojená jsem. první den nic moc (pro mě), protože jsem věděla dost o teorii a spoustu jsem toho znala. ale už druhý den jsem zjistila, že to opravdu není žádná sranda a že se toho mám hooooodně co učit, tak jsem byla spokojená.
podmínka k účasti na kurzu není žádná. dostaneš osvědčení o absolvování a můžeš si na to konto dodělat zkoušku - akreditaci. tu akred. ani k praxi nepotřebuješ, ale jasně to jinak vypadá a je to jistá záruka pro klienta, že. jediné, co by možná mohla být časem překážka je, že cca v r. 2011 mají schválit zákon a jedním z předmětu jednání je také to, kdo mediaci může poskytnout (jaké by měl mít vzdělání). myslím, že tu maturitu tam daj na 100%, možná spíš i min. VOŠ, ale to jen spekuluji.

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: MEDIACE = způsob řešení konfliktů
Diskusi založil(a): Juliem
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Společnost
Přečtěte si