LARYNGITIDA - zánět hrtanu

Moje dcera měla letos poprvé zánět hrtanu. Vůbec jsem nevěděla,že něco takového existuje a ani jsem netušila,že to je ono,když onemocněla. Až pan doktor na pohotovosti mi řekl,že má tuto nemoc.
Máte zkušenosti s tímto onemocněním? Máte nějaké rady, tipy či návody jak tomu předcházet?

2.4.2008

Diskusi založil(a) 2.4.2008 avock

avock 3.4.2008 0:13

1. Proč je toto onemocnění tak závažné? V důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká cca 1 cm. 1. Proč je toto onemocnění tak závažné?Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel a často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání. Každé nadechnutí je provázeno drsným zvukem, dítě dýchá s obrovskou námahou, stupňující se neklid situaci ještě zhoršuje, dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější. Většinou k této komplikaci dochází v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, nikdy na to nezapomenou.Je třeba ještě říci, že průběh virového infektu, který výše uvedenému předchází, nemusí být nějak dramatický, může probíhat jako běžné nachlazení, ani teplota nemusí být vysoká, ale varovným příznakem již je, když se změní během dne charakter kašle. Ten je najednou štěkavý, kokrhavý, nemusí být nijak častý, ale často bývá bolestivý. Malé dítě to neumí říct, často se rozpláče. 2. Co dělat? Je zapotřebí navštívit dětského lékaře, hlavně když jste se s touto situací předtím nesetkali, i když stav dítěte není nijak dramatický. Dostane se vám poučení, co můžete zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit a současně vás lékař vybaví léky, kterými lze účinně zasáhnout. Jsou typy dětí, u nichž se takováto komplikace objevuje často, zejména u malých dětí. Onemocnění akutním zánětem hrtanu však může postihnout i děti školního věku, ale u nich nebývá situace tak dramatická (anatomické poměry jsou již zcela jiné). Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy? - dítě vezmete z postýlky, jen přes něj přehodíte přikrývku a ihned s ním musíte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic - nutné je současně uklidňovat dítě - druhý rodič připraví studený zábal na krk - nemáte-li s touto situací zkušenosti a nejste vybaveni léky, musíte ihned volat lékaře (RZP - rychlá záchranná pomoc - 155) Použít vlastní auto není vhodné ze dvou důvodů: - nemusíte odhadnout stav dítěte a během jízdy, zejména je-li nemocnice vzdálená, se může stav dítěte natolik zhoršit, že jej nezvládnete - budete velmi rozčilení a nervózní, zběsilou jízdou můžete ještě způsobit dopravní nehodu 3. Jaká preventivní opatření můžete učinit, aby k takové komplikaci nedošlo? - dítě pečlivě sledovat a všímat si charakteru kašle - zvlhčovat prostředí, v němž se dítě pohybuje (zvlhčovače, Vincentka), po dvou hodinách vyměňte zábal na krku (Prietznitz - studený a přes to suchý), na noc vždy nový, často a krátce větrejte, v noci ponechte otevřené okno - upravte polohu dítěte - mělo by být v polosedě, protože se mu tak lépe dýchá - snažte se udržet dítě v klidu, i když nevypadá příliš nemocně - nemáte-li s touto situací zkušenosti, ihned konzultujte lékaře, pokud se charakter kašle změní - máte-li již zkušenosti s takovým stavem, zkontrolujte si lékárničku a konzultujte svého dětského lékařeavock 3.4.2008 0:03

Laryngitida je velmi závažné onemocnění, které vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka nemocniční ošetřování. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění, proto je také nejčastější příčinou nemocničního ošetřování u kojenců a batolat.Jde o zánětlivé onemocnění části dýchací trubice, která tvoří vstup do průdušnice. Její součástí jsou hlasové vazy a hrtanová příklopka (epiglotis), která brání zatékání slin a potravy do průdušnice a do plic. Pokud se přece jen - byť nepatrná částečka dostane pod příklopku, dojde reflexně k prudkému záchvatu kašle, který má pomoci cizí tělísko odstranit.Zánět hrtanu je většinou komplikací virových infekcí, ale může také vzniknou přetěžováním hlasových vazů křikem, dlouhodobým mluvením apod.

avock 3.4.2008 0:00

reagovat avock 7.4.2014 4:27  50%    +  -

Tak se už nedržíme. Už to má i ta moje malá druhá princezna. Zrovna jsem se vrátila z pohotovosti. Nechali si jí tam. Dusila se mi v noci. Udělala jsem vše co vím co se dělá,ale nepomohlo to tak jsem jí musela odvézt.
Zvládla to lépe než já. Maminko oni mi pomohou a vyléčí. To mi řekla. Já tady teď ležím a tečou mi slzy.
Zítra uvidím jestli za ní půjdu. Zvládá to lépe než já.

reagovat avock 18.3.2013 21:07  48%    +  -

zatím se držíme

reagovat LEJLA37 3.3.2013 15:40  100%    +  -

Brembik2: odpovedela jsem už na druhy diskuzi

reagovat Brembik2 3.3.2013 11:44  18%    +  -

Holky,má některá z Vás zkušenosti s prášky OSPEN 500 ?Malej má hnisavou angínu,doktorka která zastupovala mu napsala AMOXICLAV ,který ani po 3 dávce nezabral,horečky stále 39,5 až 40,2,zvracení :-( Tak včera na pohotovosti a tam se divily,že mu napsala tohle,že kdyby to byla mononukleoza,že by to ani neúčinkovalo ,tak mu dali tablety OSPEN 500,že ted ten silnější sirup má výpadek! Jenže vůbec mi to nechce spolknout,už má jen nervy ,když mu ten prášek dám,včera mi jeden hned vyzvracel! Jen se chci zeptat,můžu mu je drtit? Vím ,že některý potahovaný tablety by se neměli!

reagovat LEJLA37 23.2.2013 9:41  100%    +  -

u nas taky ok jen se nam vratila angina

reagovat avock 22.2.2013 23:31  59%    +  -

zuzkabe: tak mi se zatím držíme.

reagovat zuzkabe 19.2.2013 17:06  22%    +  -

avock: starší mají asi po laryngitidách, nejmenší jí měl před cca měsícem, byl hodně dušný, dostal čípek..

nyní má znovu rýmu, tak trnu

reagovat avock 18.2.2013 21:19  56%    +  -

Ahoj holky tak co dítka a laryngitýdy? My se zatím drží me.
Teď malá má jen zánět uší a v puse afty.

reagovat LEJLA37 9.3.2012 19:29  79%    +  -

normenka: tak už jsem si to pročetla

reagovat LEJLA37 9.3.2012 19:25  79%    +  -

normenka: a co to je za produkt?

reagovat LEJLA37 9.3.2012 19:24  79%    +  -

ahojte kočky..no davidka když to popadne ani to už nepišu mam doma escin na to aby mu neopuchla trachea on nema laryngitididy ale tracheitidy a to určo proto že my nemožeme mit něco normalniho ale něco extra no takže když ho to chytne už to poznam kašel v kuse , nasadim sinupret ,stoptusin ,escin a na večer ditiaden 2 dny doma a je ok ..no a tak je to dokola zatim to zabira..

jinak minulej tejden měl zase něco extra a to že začal lozit po čtyrech jeden večer a pak 3 dny kulhal jakoby ho bolela kyčel ale na nic si nestěžoval..tož jak jsme s tim kašlem byli na kontrolu tak jsem to mudr řekla a ona zkusila také cvičeni aby vyloučila viroveho bacila to bylo ok,a pak řikala že tohle byva a že to samo odezni po 5-6 dní a že mam davat rano a večer nurofen proti zanětu případnemu ..
tož tak valčime..

jak dluho trvaji ty trachey a laryngitidy? cca do 6 let?

reagovat normenka 9.3.2012 15:44  100%    +  -

zuzkabe: AHOJ.Dělám poradkyni just nahrin.
Jak se máte ,jste v pohodě???Nemoce neřádějí?

reagovat zuzkabe 9.3.2012 14:50  24%    +  -

my se celou zimu drželi a ted jak se udělalo hezky, kluci se mi venku ulítali, vojta rýma a kašel (dnes 4. den, už je celkem dobrý), zato honzík (necelé 2 roky) dnes 2. den a dnes před šestou hodinou ranní kokrhal, ale jen sem tam zakašlal, na žádný lék to není. ale když, tak tím ošklivým hlubokým štěkavým hlasem
budu tuto noc trnout

už aby z toho vyrostli

reagovat zuzkabe 9.3.2012 14:48  24%    +  -

normenka: ahojky..copak prodáváš?

reagovat LEJLA37 20.2.2012 7:08  100%    +  -

minuly tyden jsem byla s piškotkem na pohotovosti poznala jsem z jeho kašle v kuse že ma zas naběh na tracheidu ..a fakt že jo poznala jsem to..už byl lepší ale ve školce se dorazil valenim ve sněhu a už to bylo--mudr dal escin prašky co potlačuji opuchnutí trachey a je klid fakt super prašky davali mu je aj ve špitale loni jak jsme byli také male oranžove tož je budu mit doma pro příště ani nebyly drahe okolo 70 kč..on totiž trpi těma tracheitidama a ne přímo laryngitidou..ikdyž si myslim že je to skoro stejne

reagovat LEJLA37 8.2.2012 22:13  89%    +  -

avock: jo davala jsem ty kapky a už jen ma nějake dozvuky nedostali jsme se ani k mudr krasně to ustupovalo

reagovat avock 8.2.2012 20:48  47%    +  -

LEJLA37: už jste v pořádku?

reagovat LEJLA37 5.2.2012 18:52  78%    +  -

avock: davam ditiaden stoptusin a sinupret pěkně odkašlava i tak chlapa posilam jak dojde z nočni k mudr páč já mam ranní tož mosí on celej den ho držim na pelechu a mu se ani z něj nechce ani nema chut k jidlu to bude těma hlenama

reagovat avock 4.2.2012 21:36  41%    +  -

LEJLA37: nevím proč to není volně prodejné.

reagovat LEJLA37 4.2.2012 21:35  79%    +  -

avock: no ze spani zakašle občas ale přes den rachotil dost..uvidim jak zitra přes den kdyžtak pohotovost no ma nasivin aj ditiaden na zklidnění to mam doma pořád..nejsou nejake pilule po kterych přestane hned? proč nejsou volně prodejne ty jak nam dali na pohotovosti tu jednu tabletu a zklidnilo se to?

reagovat avock 4.2.2012 21:18  41%    +  -

LEJLA37: tak ať je to v pořádku

reagovat LEJLA37 4.2.2012 21:02  79%    +  -

pěkny večer tak přes den se daja rozkašlal..bojim se at to zas neni ta blba laryngitida

reagovat avock 21.12.2011 11:48  43%    +  -

jo je to na palici. Ale už se to lepší

reagovat zuzkabe 21.12.2011 11:20  13%    +  -

avock: to je síla..honzík to měl v 5 měsících

volala jsem na pohotovost ohledně dávkování rectodeltu u takového prďolky

reagovat normenka 21.12.2011 11:12  100%    +  -

avock: no tak to je síla!!!!U malých dítek je to vůbec pakárna

reagovat avock 21.12.2011 10:12  43%    +  -

Amálka to chytla od Natálky takže super.

reagovat normenka 21.12.2011 8:58  100%    +  -

LEJLA37: ahojky naházet na radiátor mokré plíny namočené ve slané vodě a pár kapek eucalyptu.
Kolem krku obklady a prostě uvidí se.

reagovat LEJLA37 21.12.2011 8:25  81%    +  -

tak ja včera odpoledni tak šel chlap s malym na pohotovost a slaba laryngitida,dostal nejakej prašek a zklidnilo se to..no sakra snad se to nerozjede o vanocich...nejsou nejaka atb na tu debilni nemoc? asi jen ty inhalace co? no inhalator nemam pořešim ho přišti rok

reagovat avock 13.12.2011 12:27  54%    +  -

tak opět larynguškujem.

reagovat avock 12.12.2011 22:04  54%    +  -

LEJLA37: no já zítra nejdu. Mají to v rámci školy. Budou zpívat ve školce. A my jdeme až 19.prosince.

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: LARYNGITIDA - zánět hrtanu
Diskusi založil(a): avock
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zdraví -> Alergie
Přečtěte si