Ve dvou letech nemluví

Můj téměř dvouletý syn vůbec nemluví.. Pořádně řekne jen táta, místo auto řekne to, misto vlak vak, a to je asi vše... Jinak je pro něj všechno "to"... Snažím se na něj mluvit co nejvíc, všechno mu komentuju, třeba co děláme, nebo že půjdeme ven, popisuju co je venku atd... Každý den čteme pohádky, už je znám všechny zpaměti, ukazujeme si obrázky, ale opakovat nic nechce... Přitom je chytrý, přesně ví, kde co je, ukazuje, jak já čtu, když po něm něco chci, bez problémů pochopí a udělá to... Jen mluvit se mu nechce... Já už nevím, jestli je to normální nebo ne, už jsem z toho docela zoufalá... Máte někdo podobný problém? a jak jej řešíte?
1.12.2008

Diskusi založil(a) 1.12.2008 katrin510

reagovat ilonaferkova 13.2.2017 13:29  1%    +  -

mame kluka ,ted v unoru mu budou 2 roky vubec nerika nic,rad kouka na pc na kratky videa pohadek ,když chce prepnout brečí
tak pride a taha za ruku pak se směje

reagovat Denisa 21.8.2014 21:48  1%    +  -

Ahoj mam stejny problem synovi je 24mesicu a taky nemluvi jen cinsky=D a okolo sebe jen slysim je v poradku atd.ale ted kdyz sem si precetla diskuzi tak jsem v klidu =D

reagovat miparime 24.2.2014 19:52  1%    +  -

moja: Takže začla mluvit až ve 3 letech? A to vezmou děti, ketré nemluví? u nás by dali asi odklad :(

reagovat moja 18.2.2014 21:16  1%    +  -

Náš mladej se v podstatě pořádně rozmluvil až s nástupem do školky, do té doby měl svou hatmatilku :D no stress

reagovat Keryn 31.5.2012 12:01  92%    +  -

tak vás tady tak čtu a musím se smát, nezlobte se. Holky neblázněte, všechny děti začnou mluvit. Všechny ty, co slyší a řeknou alespoň to jo. Je to jen o tom, že ony to nepotřebujou. Uvidíte že čas vše ukáže. Já měla na takovéto problémy svou metodu. Když moje děti něco neuměly, nebo třeba syn byl takový uplakánek, tak jsem si řekla....NO SNAD V 15 LETECH UŽ BREČET NEBUDE.... a věřte mi, že mu táhne nyní 31 let a nebrečí. Nechtějte po nich nemožné. Neposuzujte ho podle toho, že sousedovic Pepíček už umí to a to a Anička to a to. Je to vaše dítě a vše se naučí.

reagovat LadyBird18 18.4.2012 12:42  5%    +  -

Nase Verunka taky ve dvou letech nechce mluvit, i kdyz ji nekolikrat opakujeme slovicko, tak stejne nakonec rekne "jo" a jde dal, ani nepovida ja chci/nechci. Zda se mi, ze tak pred pul rokem rekla vic slovicek nez ted. Ani me uz neoslovi "mamo", kdyz neco chce. To se ji vzdy musim zeptat,aby to rekla,jinak jenom ukazuje a pri tom knuci. Pokud ji nedam to, co si chce vynutit knucenim, tak radeji odejde, nez aby se snazila. Jinak rozumi vsemu, vi, kde co je, vse si pamatuje, pozna zviratka a veci, slysi taky na vse, ale kdyz po ni chci nejake slovicko, tak ne a zacne se vztekat. Ani u knizky nevydrzi, chce se jenom divat na pohadky na pocitaci. Myslela jsem si, ze se treba rozmluvi, kdyz je ted v jeslickach, ale ani to nepomaha.
Uz jsem z toho zoufala

reagovat mikyna 5.5.2010 21:13  5%    +  -

Pokud dítě reaguje normálně na jednoduché příkazy, pokud dokáže dát najevo ANO/NE, CHCI/NECHCI, používá sem tam nějaké citoslovce (bum, haf, bu, atp.), počkala bych do tří let. Problém bych viděla v momentě, kdy by dítě zjevně nerozumělo ani mluvené řeči a nedělalo ani žádné zvuky, neříkalo zmíněné ano/ne... Pak by bylo asi vhodné vynutit si u pediatra doporučení na ORL a neurologii, dále případně na logopedii. Pokud by se totiž objevila vada sluchu či tzv. vývojová dysfázie, čím dříve se toto začne léčit, tím samozřejmě lépe.

reagovat listicka78 22.2.2010 22:40  5%    +  -

Ahojky, hlavně si nic nedělat z řečí okolí a porovnávání dětí, někdo je rychlejší v řeči, někdo zase třeba v motorice, až půjdou do školy, tak už to bude srovnaný. Ve dvou letech se ještě nic neděje, obvykle to pediatři řeší až na tříleté prohlídce, viz článek z maminky http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/marenko-rekni-r

reagovat Biblinka 8.9.2009 13:24  100%    +  -

penipe: tak já jsme na tom byla úplně stejně....kluk ve 4 letech nesložil větu a ted v 1. třídě mluví bezvadně a má i dost velkou slovní zásobu (hodně čtu), všechny písmena umí a čile diskutuje i s učitelkou

moje rada...nebojte se ...opravdu budou mluvit

reagovat penipe 31.3.2009 13:10  5%    +  -

Asi tak pred 4leti jsem mnela ten samej problem.Tis som skusala co sa dalo a nic .Ked som prisla na preventivnu prohlidku tak mi bylo receno ze je to normalne aj ked sa mi to nepaci on ma proste svoj cas.Zmena nastala az sa dostal do skolky a dnes mu je 6 let a ja uz som zapomnela ze to nekdy bylo.Dnes sa mu pusa nezastavi aj keby som chcela a za to som i napriektomu ze mam pocit ze ohluchnem vdacna.Myslim si ze ma len cas a ked mate strach treba zaji t na prohlidku a myslim ze vam povi to same co pred lety mne nebo ma problem,ale ja si myslim ze vas jenom trapi aby ste se jedneho dna na tom poriadne zasmali ako ja dnes.S pozdravom Nina

reagovat letnička 18.2.2009 12:26  5%    +  -

tak nad tím vším přemýšlím a taky se budu muset uklidnit Nikolce bude v přeznu 1,5 a její nej výraz je oooo,aaaa,tata,mama,baba a ded ale tohle vše jen když chce nikdy neřekne když ji poprosíme měla jsem vážně strach z kontroly co mi řekne doktorka,protože když ji řekne řekni máma nebo tak něco ..tak malá udělá tygra .. jo jo jinak je velice bystrá ráda poslouchá povídání dospělých a když si myslí že už toho bylo dost tak začne ona jsou ti malí ale šibalové co

reagovat helisek00 6.2.2009 21:09  9%    +  -

Ahojky náš syn nemluvil skoro do 4,5 let a i ted v osmi letech mluví špatně a má malou slovní zásobu ale u nás je tam i diagnoza autismus Helena

reagovat Biblinka 12.1.2009 13:37  88%    +  -

my jsme na tom podbně, mému Vojtíkovi budou 3 roky v březnu a taky z něj kloudné slovo nevypadne.....ale to nezavře celý den pusu, ale používá svoji hatmatilku....já mu ale rozumím, chce to asi jen čas

reagovat Morgane 10.12.2008 15:59  7%    +  -

katrin510: Nedělej si z toho hlavu, do třech let trvá fyziologická nemluvnost - to znamená, že když dítě do třech let nezačne mluvit, tak je to pořád v normě a zbystřit je třeba až po tom třetím roce. A jak píšeš, že synek hezky chápe, má zájem o okolí a o vás jako o rodiče a přeci jen pár slovíček řekne, tak myslím, že si nemusíš dělat žádné starosti. Je to fakt u dětí hodně různé, třeba můj bratr do čtyř let měl jenom svůj slovník, běžná slova neříkal, a všechno bylo a je v pořádku. Tak neboj!

reagovat Oliii 10.12.2008 12:27  70%    +  -

katrin510: Nedelej si z toho vrasky, nektere deti proste zacinaji mluvit pozdeji, ale o to rychleji se pak zabehnou, proste preskoci takovou tu zvatlaci fazi. Nas malej ve 2 letech porad jen ukazoval a vsechno bylo eeee. Nevim, kdy presne se rozjel, ale tak ve 2 a ctvrt uz najednou mluvil normalne plynule a ve dvou a pul uz na tom byl lip, nez lecktere deti, ktere zacaly davno pred nim louskat prvni slova. Kdyz dneska vidim, jak mizerne mluvi nekteri jeho vrstevnici jeste ve skoro 4 letech, rikam si, ze byl jeste docela rychlik

reagovat katrin510 9.12.2008 14:17  5%    +  -

děkuju moc všem... upřímně, kdyby do mě pořád někdo nerýpal, že už by měl malej dávno mluvit a že s ním není něco v pořádku, vůbec bych to neřešila... počkala bych do tří let a pak to teprve začala řešit... jenže přítelova matka má ještě pětiletého syna, který doteď pořádně nemluví... vůbec mu nejde rozumět... tak mám trochu strach, jestli malej nemůže mít taky tyhle problémy... zas na druhou stranu, syn je šikovný, ve všem mi rozumí, vše udělá, jen mi přijde hyperaktivní, ani u toho čtení pohádek nevydrží sedět a dívat se na obrázky, vždy jen přiběhne, aby mi ukázal, co jsem přečetla a kde co je na obrázku a zase odběhne pryč... ale zase jsem ráda, že mám zatím ještě klid od otázek a věčnýho mluvení:-)

reagovat Spidy 9.12.2008 13:32  5%    +  -

Náš syn začal mluvit až po třetích narozeninách a ty má v květnu. Do té doby říkal jen mama, táta byl eeeeeee, babička ba, a děda gogi. Tím to haslo, na ostatní si sám vymyslel znaky, aby se snámi domluvil. Kdybych sním začala znakovat, tak asi nemulví dodnes. Letos v červenci začal skládat věty ze znaků a slov co znal a jeho nejoblíbenější bylo: CO TO JE? Ptal se na věci okolo něho. Dneska doma nezavře pusu a je samé proč? Dneska chodí do školky, ale ve školce nemluví ani s učitelkou. Ale už to neřeším, on začne.

reagovat velhan 8.12.2008 21:35  6%    +  -

Hlavně klid - mám synka skoro tři - před rokem toho moc nenamluvil, taky si to zjednodušoval.
Během krátké doby - myslím, že dokonce nějaký měsíc po dvou letech všechny moc překvapil. Hlavně ty, co ho třeba dva týdny a samozřejmě i více, neviděli. Začalo mu to kecat o 106.
Takže si myslím, že má čas a když si s ním hezky povídáš, čteš pohádky, tak budeš jen překvapená, až mu to rozváže

reagovat Nojaa 4.12.2008 22:05  5%    +  -

Katrin, já myslím, že si děláš starosti zbytečně. Dítě ve dvou letech mluvit nemusí :). Zvlášť chlapečci si dávají na čas. Možná je to i tím, že mu právě dáváš až moc podnětů a výsledek je opačný, než ty čekáš. A někdy taky dítě má dlouho tu svoji (tajnou) řeč a je to pro něj pohodlnější, když už mu maminka vlastě rozumí. Takže můžeš třeba zkusit: "Já nevím, co chceš podat? Řekni mi to." atd. :)

reagovat radulik 4.12.2008 11:28  91%    +  -

katrin510: ahoj, naše mladá ve do dvou let taky nemluvila,, pak najednou, během 2 týdnů začala mluvit, rovnou ve větách a od té doby nezavřela papulu nic si z toho nedělej, každé dítko má svůj vlastní čas.

reagovat ŠARYK 3.12.2008 9:04  100%    +  -

ahoj, Kikouš měl 8.9 dva roky a nic moc nemluvil...dneska se nezastavají, opakuje...rozkecal se úplně sám.
Ptala sjem se kdysi doktorky a tak řekla, asi nemá co říct...nebojte do tří let někdy prostě nemluví, pokud ti rozumí, vědí co chceš, a poslouchají...tak neboj, mluvit začne taky.

reagovat Šklíba 2.12.2008 22:59  100%    +  -

alibabka: Rádo se stalo.

reagovat alibabka 2.12.2008 22:33  7%    +  -

Šklíba: neslaná polévka??? Super fór, pobavila jsi mě

reagovat Biblinka 2.12.2008 20:08  44%    +  -

katrin510: zapoměla jsem napsat, že naši kluci už mají tuto nemluvnost asi v genech, protože podle tchýně začala manželova sestra mluvit taky až po 3 roce.....a ted taky mele o 106

reagovat Biblinka 2.12.2008 20:06  44%    +  -

katrin510: ahojky....tak to co popisuješ, já mám taky....mám Vojtíka (v březnu mu budou 3 roky) a mluví hlavně v začátečních slabikách, ty miminskovký základy samozřejmě taky, i zvuky zvířat....věty má typu Máma pí = máma spí, pe = pes, áto = auto.....taky to nijak nehrotím, rozumí všemu, vše přinese, knížky prohlížíme, zpíváme - pěkně notuje, jen ty slova, ale to přijdevím to, protože mám ještě staršího syna Ondru a ten byl to samé, ale s tím rozdílem, že se naučil ukazovat a to byla ta chyba, nenutilo ho nic aby mluvilod 4 let jsme u logopedky a ted mu bude 6 let a "mele pantem" až mi jde hlava kolem, normálka zvládá i R a Ř, co mu trvalo delší dobu byli sykavkychce to čas

reagovat Abinka 2.12.2008 16:42  45%    +  -

prispejem svojou troškou do debaty:mám jedného syna - za pár mesiacov bude mať už 16 rokov,ale ešte živo si pamätám,aká som bola nešťastná z toho,že nekomunikoval ako malý..naplno sa rozhovoril až po svojich 3.narodeninách - možno ešte o nejaký ten mesiac neskor..bolo to samé mama,tata,brm (auto) a na všetko ukazoval rukou..doktorka ma utešovala,že nemože byť hneď všestranný,keďže v 10 mesiacoch už chodil..a teraz nezatvorí pusu,takže chce to iba zlatú trpezlivosť..

reagovat kopretinna 2.12.2008 15:38  56%    +  -

katrin510: tím co řeknou druzí se vubec netrap,ty sama moc dobře viš jaka jsi skvela mama.

ale z vlastní zkušenosti,pokud nebude mluvit do 3let,tak s tím neco delej,ma dcera take ješte ve 3letech nemluvila,když jsem řikala že neni neco v pořadku,tak se mi doktor jen smal,a když jsem ve 4letech už toho mela dost,našla si jinne praktickeho detskeho lekaře,konečne se to hlo.nakonec se zjistilo,že ma nález na mozku v centru řeči.
timto nechci řict,že mate i vy neco,ale prosim nezanedbej to,pokud nebude ve 3letech mluvit,tak s tim neco delej...........kdyby se tak dalo vše vratit.

reagovat Šklíba 2.12.2008 14:40  100%    +  -

Durga: Máš svatou pravdu, slyší příliš mnoho různých jazyků. Vzpomněla jsem si na knížku Doktorka z domu trubačů.

reagovat Durga 2.12.2008 14:32  46%    +  -

Olinka2201: Se mu nediv. Je mnoho výrazů pro jednu věc a on zatím neví, co patří kam. Těch jazyků je příliš. Ať se pokusí omezit se na dva.

reagovat drndisek 2.12.2008 14:00  13%    +  -

katrin510: Ahojky máme 5 letou holčičku a začala mluvit až kolem 3let. A teď pusinku nezavře. Prostě vše co potřebovala tak si vyřídila bez mluvení a stačilo jí to. Jak je řečeno v jedné pohádce od Wericha nebyl důvod ke stížnostem. Tak se tím netrap příde to samo možná až bude ve větším kolektivu dětí tak ho to přinutí trochu víc komunikovat ale jak píšeš na začátku tak ty mu vše vyprávíš a popisuješ tak možná taky nemá moc potřebu ti do toho vstupovat jelikož mu vše povíš ty prostě mu dej prostor a pokud něco chce ať si o to řekne a dělat že nevíš co chce. Přeji hodně úspěchů

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Ve dvou letech nemluví
Diskusi založil(a): katrin510
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Rodina a děti -> Výchova dětí
Přečtěte si