Chovatelé ovcí a koz

Zakládám toto téma pro chovatele ovcí a koz.
Naše zkušenosti z praxe, rady jak a kdy odčervovat, parazitózy, výživa a správná KD, kupírování, odrohování, kastrace, infekční nemoci atd.

Sama chovatelka nejsem, ale studovala jsem tento obor a zajímám se o odchov všech skupin HZ. Do budoucna bych se tomu chtěla nadále věnovat a proto uvítám veškeré zkušenosti s chovem koz i ovcí.

13.12.2008

Diskusi založil(a) 13.12.2008 Lucka_88

Výživa a krmení dospělých koz

Letní krmné období
- v let.krm.období je základem pastevní porost.Koza ráda vyhledává pastviny s aromatickými bylinami. Nemá v oblibě bujné porosty. Lépe jí vyhovují suché porosty, kamenité pastviny, strmé svahy.Velice ráda okusuje listí keřů a stromů i rostliny, které jsou pro jiná ZV nevhodné až škodlivé. Kozy můžeme pást i na porostech jetele, na strništích i řepništích. Při pasení na mladých porostech přikrmujeme kozy pro doplnění sušiny senem(i horší kvality) nebo slámou.

Není-li možné kozy pást,krmíme je ve stáji zelenou pící. Při tomto způsobu krmení je nutné dodržovat správné pořadí podávaných krmiv. Zelenou píci zkrmujeme v množství 4-10kg
Zimní krmné období
V zim.krm.obd. je základem krmné dávky kvalitní seno (jetelové,vojtěškové,luční) v denní dávce 2-3kg na kus. Okopaniny doplňují sacharidovou složku krmné dávky, přidáváme je v tomto množství: krmnou řepu 2-3kg, brambory vařené 2kg, brambory syrové 1kg.

Podle požadované produkce mléka přidáváme jadrná krmiva v dávce od 0,2 až 1,0kg. V případě potřeby doplňujeme minerální krmiva (krmný vápenec, magnovit, krmnou sůl). Pro doplnění sušiny přikrmujeme krmnou slámou v dávce 0,2 až 1kg.
Výživa březích koz
V období březosti je třeba přihlížet k odlišným potřebám živin u koz v závislosti na dnech březosti. Období březosti je z hlediska krmení rozděleno na období do 90dní a období nad 90dní. V prvním období není koza na výživu nijak náročná. V druhém období rostou nároky na výživu.

Výživa v prvním období březosti je založena na zkrmování méně kvalitního sena a okopanin, popř.řepných skrojků, okopanin a podle potřeby i jadrných krmiv.

V období březosti nad 90dní zkrmuje kvalitní seno, okopaniny a jadrné krmivo. Nedoporučuje se zkrmovat siláž, protože kyselé siláže mohou způsobit potraty.

Nejméně 6-8 týdnů před plánovaným porodem (dojí-li ještě) musíme nechat kozu zaprahnout (zasušit). V tomto období dochází k intenzivnímu růstu plodu, tvoří se 90% jeho hmotnosti a koza se připravuje na další laktaci.

Kozy,které produkují mléko nepřetržitě, čerpají po porodu živiny z vnitřních rezerv, nedosahují tak vysokého vrcholu laktace a produkce mléka rychle klesá.

Přibližně 14 dní před plánovaným porodem předkládáme kozám lehce stravitelná krmiva s přídavkem odvaru z lněného semínka, který omezí zácpy a pozitivně ovlivní průběh porodu.

Výživa koz v době laktace

Po porodu podáváme kozám lehce stravitelná krmiva v přijatelné formě. Vhodný je vlažný nápoj z otrub a kvalitní luční seno. „Klasicky“ začneme kozu krmit až 5. den od porodu, a to dle zdrav.stavu.Krmná dávka laktujících koz musí být složena ze šťavnatých a jadrných krmiv, tedy krmiv příznivě ovlivňujících produkci mléka. Většími dávkami jadrného krmiva (až 1,5kg) provokujeme činnost mléčné žlázy,dokud koza reaguje zvyšováním mléčné užitkovosti(obvykle do 2týdnů po porodu)

zdroj: Chov koz - Milena Fantová

Lucka_88 21.11.2009 12:44

Lucka_88 13.1.2009 14:49

Anonym 20.4.2019 11:19  1%    +  -

syrové* :)

Anonym 20.4.2019 11:17  1%    +  -

Ahoj,my máme doma kameronské ovce chtěl bych se zeptat jestli můžou žrát jak sirové tak i vařené brambory a jak často.

Děkuji za odpověď.

reagovat andygros 18.4.2010 22:14  21%    +  -

Spící-kočka: nádhernýprďolíci malýnašim jsme dodělali ohradu,tak jsou konečně pořád venku a doufám,že nebudou mít potřebu zdrhat

reagovat Spící-kočka 10.4.2010 18:43  14%    +  -

naše kozinky

reagovat Spící-kočka 10.4.2010 13:47  14%    +  -

andygros: to je hezké.
naši chodí zatím na procházku po dvorečku.
fotky dám později, nějak nezvládám

reagovat andygros 4.4.2010 8:45  25%    +  -

Spící-kočka: no tak to je super-gratulacekdyž budou-dej sem fotečkynaše koza s kůzlatama byla včera na vejletě-měli jsme je na Velikonočním jarmarku a byla to pro děti snad nejlepší atrakce.Na pátek si nás objednali do Turnova

reagovat Spící-kočka 2.4.2010 20:58  14%    +  -

tak už máme taky kůzlata, dva kozlíky

reagovat 1moni 1.3.2010 14:22  23%    +  -

http://kamerunskeovce.webnode.cz/

reagovat Spící-kočka 1.3.2010 11:54  12%    +  -

andygros: čekm že na přelomu března a dubna, neviděla jsem skok...
ale dneska obskočil kozlík tu druhou, co zmetala...včera muž sliboval, že je večer rozdělí a holt pozdě...chtěla jsem ji odvést k sousedům, k bílému kozlovi. no nic...možná příště

reagovat Lucka_88 28.2.2010 10:47  18%    +  -

andygros: Krásná kůzlátka. Ta se povedla

reagovat andygros 28.2.2010 9:17  21%    +  -

DokSpící-kočka:díky za gratulace.jsme nadšený -chodime k nim kazdou chvíli.Kozlíková hned první noc strčil mozku pod dvířka a natrhnul si ji,tak jsem musela ošetřovatelství.Dnes už je v poho.A malá kozicka odlehcuje jedný zadní nozce-asi jak na ni po porodu velka koza lehla.Ale jinak jsou v poho a moc té těším až jim ty nozicky nebudou tak vravorat a zacnou poradne skotacit.A co ta vaše druha koza?kdy čekáte ze porodí?

reagovat Spící-kočka 26.2.2010 17:28  15%    +  -

andygros: to je krása!!! moc gratuluju!!!

takové hnědé kozičky máme taky. už abychom se dočkali i my,už jsem netrpělivá!

reagovat andygros 26.2.2010 8:55  21%    +  -

ahojky-tak se jdu pochlubitve středu 24.2.se nám (teda naší Ebince)narodila kůzlata.V 17.05 kozlík a v 17.20 kozička.Tak vám sem dám první fotky.Sthla jsem být u celýho porodu -jen tak tak...akorát jsem nastupovala do auta na trénink,když mě děti zavolaly....

tak první fotka kozlíka hned po porodu:

a to je kozička:

a spokojená máma:)

reagovat andygros 8.2.2010 17:20  22%    +  -

TaSpící-kočka: tak to je mi moc líto-určitě sem dam vědet jak jsme dopadli a v tom hezkym případe sem dam fotky.kdy měla porodit ta vaše mlada?

reagovat Spící-kočka 8.2.2010 15:15  11%    +  -

andygros: tak přeju hodně zdaru!
nevím co se stalo. prostě si najednou stoupla do rohu a porodila mrtvé mladé, ještě neosrstěné...

ještě je březí její máma, tak ta snad donosí

reagovat andygros 8.2.2010 12:36  22%    +  -

Spící-kočka: ahojkydíky za optání-malý máme mít ke konci února,tak doufám,že bude všechno v pořádkua co s těma tvýma kozama?co se stalo?

reagovat Spící-kočka 7.2.2010 21:53  11%    +  -

andygros: jak jste dopadli s kozou? máte mladé?
nám mladá kozička zvetila, ještě čekám jak dopadne starší. je mi z toho smutno...

reagovat andygros 25.9.2009 11:42  22%    +  -

Díííky všem

reagovat Spící-kočka 24.9.2009 22:55  76%    +  -

andygros: držím palce, aby se kůzlátka povedla

reagovat Lucka_88 24.9.2009 11:07  26%    +  -

andygros: No to je super

reagovat andygros 24.9.2009 10:56  22%    +  -

Ahojky-tak jsme konečně našli ženicha pro naší Ebinku...bydlí tu přes kopecje krásnej a ta naše taky,tak doufám,že v sobě najdou zalíbení a budou kůzlátka.Dám vám vědět

reagovat andygros 6.7.2009 11:43  17%    +  -

Spící-kočka: no ta nahořklost může být tím bezemjá si tady taky hlídám,aby mi Ebinka nežrala jasmíny,šeříky,rybízy......

reagovat andygros 6.7.2009 11:41  17%    +  -

Jarmila a Ivo Šimánk: ahojky-zaujal mě váš problém.máme jednu kozičku a kamarádku k ní bych brala-jen mě zajímá,kde přesně jí máte,jestli by jsme případně zvládli pro ni zajet-a musela bych se teda ještě s konečnou platností domluvit s manželem-ten je teď pracovně mimo-ale o víkendu se vrátí

reagovat Spící-kočka 5.7.2009 7:33  28%    +  -

Jarmila a Ivo Šimánk: Já s tím nemám zkušenost, ale slyšela jsem, že vemínko se ukáže až před porodem, jinak jsou vidět jen malé struky...aby vám ještě nevrhla dvě mladý...ta kozička asi nemá registrační známky v uších

Anonym 4.7.2009 18:36  1%    +  -

MámaDvojčat: Zdravíme milovníky koziček.Máme malý problém.Od jara se u nás objevila najednou malá černohnědá/později jsme zjistili,že Kamerunská/kozička a prostě se zabydlela pod barákem,kde máme uskladněné dříví a asi jí to vyhovuje.Pastviny má dost,je už docela ochočená,baští z ruky kousky tvrdého chleba či pečiva,ale nedá na sebe sáhnout,je plachá v otmto ohledu.Teď přes léto by to nebyl problém co s ní,ale co v zimě.Slyší na Terezku,hned přiběhne,je velmi milá a rádi bychom ji darovali někomu,kdo se bude o ni dobře starat.Děkujeme za ev. odpověď a možnou domluvu,zda byste si pro ni přijeli.Je asi necelý rok stará,má malinké růžky a začíná mít malé vemínko.Jinak žijeme v Praze a ne venkov jezdíme většinou jen na víkend.

reagovat Spící-kočka 1.7.2009 21:00  26%    +  -

andygros: děkuji za odpověď. my měli zezačátku mléko nahořklé, asi jak se pásli jen na bezu. Myslela jsem si, že budou spásat trávu a ono ne!

reagovat zahr 28.6.2009 17:03  21%    +  -

Ahoj všem chovatelům a chovatelkám :-) máme doma nově asi měsíc beránka a chceme pořídit i nejaký ovečky.chvi se Vás zeptat co děláte s ostříhanou vlnou....dáte my nejaký typ na zpracovatele,nejlépe JM.

reagovat andygros 28.6.2009 10:02  16%    +  -

Spící-kočka: naše děti to pijou hned ještě zatepla-jen to scedím přes plínu,aby tam nebyl chloupek...když ho schovávám do ledničky,tak po dojení přecedím,zahřeju a nechám vychladnout....a takto upravený mlíko zatím nikdo nepoznal,že je kozí-daří se nám bez nepříjemnýho pachu a pachuti(k poznání je podle tuku)

reagovat Spící-kočka 27.6.2009 21:13  28%    +  -

dojíte někdo svoji kozu? upravujete nadojené mléko před konzumací nebo to pijete hned?

reagovat andygros 23.6.2009 11:38  13%    +  -

MámaDvojčat: to joale je to škoda

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Chovatelé ovcí a koz
Diskusi založil(a): Lucka_88
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zvířátka
Přečtěte si