Děti s poruchami učení (dyslexie, dysortografie, dyskalkulie....)

Mám dva syny, staršímu je skoro 17 let a má dyslexii a dysortografii, mladšímu je 13 let a má jen lehkou dyslexii. Tuto diskusi jsem založila, abychom si mohli navzájem vyměňovat zkušenosti, rady, pomáhat si...
24.4.2009

Diskusi založil(a) 24.4.2009 dafina

dafina 27.4.2009 12:51

Dysgrafie (nebo agrafie) je specifická porucha grafického projevu. Postihuje celkovou úpravu písma. Charakteristické je křečovité a neúhledné písmo. Podstatné je, že tato porucha žádným způsobem neovlivňuje intelekt. Projevy:pomalé tempo, časté chyby v opisu, přepisu a diktátu, časté přestávky

dafina 24.4.2009 10:31

Dyskalkulie je specifická porucha počítání. Zahrnuje specifické postižení dovednosti počítat, kterou nelze vysvětlit mentální retardací ani nevhodným způsobem vyučování. Porucha se týká ovládání základních početních úkonů, (sčítání, odčítání, násobení a dělení) spíš než abstraktnějších dovedností v oblasti algebry, geometrie apod.

dafina 24.4.2009 10:31

Dysortografie je specifická porucha pravopisu. Postihuje celkovou oblast gramatiky či jen určitých jevů.

dafina 24.4.2009 10:30

Dyslexie je vývojová porucha čtení, buď vrozená nebo získaná poškozením mozku. Jde o nejčastější formu spec. vývojové poruchy učení (SPU), která se projevuje nesnázemi při učení se číst při současném zachování inteligence a přiměřených sociokulturních příležitostech. Dyslektik je výrazně ohrožen znesnadněním přístupu k tradičním vzdělávacím podnětům

dafina 24.4.2009 10:27

reagovat Abra 9.10.2012 12:49  5%    +  -

Drazí lidé, lidská psychika je velmi křehká. Buňky mají paměť a pamatují si každou "maličkost"např. při učení - okřiknutí,negativní hodnocení,výsměch,pohlavky ...
Pomoc najdeme v citlivé, jemné metodě One Brain -kineziologie. Je velmi účinná právě na tyto bloky, strachy ... dobrý terapeut této metody pomůže.

reagovat sadlo 10.10.2011 9:00  60%    +  -

reskator: tak my byli na začátku prváku v PPP kvůli dys..dostal papír s tím,že to platí až k maturitě.

reagovat reskator 8.10.2011 20:11  14%    +  -

dafina: Ted už jsem ve 3 tak už budu končit,ale učitelka řekla že si ten papír na Dis budu muset obnovit,když chci mít ohledy.Obnovím ho,ale pak stejně budu muset na něj čekat.Takže mě budou brat jako zdravou než ten papír příjde.

reagovat dafina 6.10.2011 11:57  5%    +  -

reskator:
Můj syn je na tom podobně, bohužel. Teď ke všemu státní maturity, tak se na konci 3. ročníku rozhodl přejít na učební obor. Je tedy znova ve 3.ročníku. Nelíbilo se mi to, ale chtěl to on. Veliký problém mu dělala němčina, a kdyby z ní měl maturovat, byla by to nejspíše katastrofa. I když to vypadá, že povinný jazyk snad nebude. Držím palce, abys to zvládla lépe

reagovat reskator 20.7.2011 20:40  9%    +  -

Tak já jsem studentka ted v září pujdu do 3 ročníku a taky mám Dyskalkulii,Dysortografii,Dyslexii.Taky mám na to papír.a jsem na Isš Středkluky.A ve škole se najdou učitele kterým ten papír nic neříka,a davají mi známky jako kdybych byla uplně zdrava..

reagovat LenkaMad 4.6.2011 8:52  79%    +  -

http://www.petice.net/petice/304/petice-za-zlepseni-podminek-na-zakladnich-skolach-pro-deti-se-specialnimi-vzdelavacimi-potrebami-a-pro-deti-s-postizenim.html

reagovat Zhuska 24.3.2011 21:02  6%    +  -

sem náhodou dneska našla plno činností, až jsem koukala

reagovat sadlo 24.3.2011 16:36  36%    +  -

Zhuska: aha..tak naučit se písmenka:-D

reagovat Zhuska 24.3.2011 15:30  6%    +  -

já právě nevím...máme za úkol napsat 5 činností na rozvoj čtení u předškoláků...právě nevim no když nečtou...

reagovat sadlo 23.3.2011 19:41  36%    +  -

Zhuska: tak předškolák má snad ještě na čtení čas,ne?...kort,jestli má předpoklady k dys...to pak myslíš naučit písmenka?nebo jak?

reagovat Zhuska 23.3.2011 19:01  6%    +  -

děkuji, ale bohužel to nejde uplatnit u předškoláků

reagovat sadlo 23.3.2011 12:23  36%    +  -

reagovat sadlo 23.3.2011 12:05  36%    +  -

Zhuska: www.zsbcupice.cz/info/poruchy_uceni/dyslexie.doc

reagovat Zhuska 22.3.2011 22:34  6%    +  -

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jaké jsou způsoby, metody rozvoje čtení?

děkuji

reagovat jiil 5.2.2011 15:45  43%    +  -

jinaci:ráda maluje...je ji 9,tak věřím,že se v životě neztratí,ale prolézáme ve škole s odřenýma ušima

reagovat jiil 5.2.2011 15:44  43%    +  -

jinaci: moje řečněkdy to je o nervy....ale ona je jinak super holka,praktická,přátelská....

reagovat jinaci 5.2.2011 15:40  19%    +  -

jiil: to Ti věřím, to je asi ta nejhorší kombinace, já přečetla jak Matějíčka,Prekopovou a vše o poruchách učení a LMD

to je opakovat, opakovat každý den a pak ji vybrat něco, kde tu matematiku nebude vůbec potřebovat

reagovat jinaci 5.2.2011 15:37  19%    +  -

dafina: já oba učila, že se s tím musí naučit žít,ony jednou školy skončí a nastoupí do práce, pak končí ohledy,takže tak nějak bych to zkusila synovi vysvětlit a ať si tohle zkusí natrénovat,život se s ním mazlit nebude a potřebovat tohle v práci bude

Já se snažím mít dětičky maximálně bez úlev, ale se synem možná využijeme úlevy při maturitě, takže už tu PP dokládám k přihlášce na střední školu.Ani jeden na to nikdy nespoléhal.Dcera by měla dnes vysokou,kdyby si nedokopala kódy na přihlášky a odmítla mi to dát tehdy ke kontrole.

reagovat jiil 5.2.2011 15:34  43%    +  -

jinaci:já mám dceru dysortografika a dyskalkulika.Je to hrůza narvat do ní základní matematické funkce

reagovat jinaci 5.2.2011 15:30  19%    +  -

ahoj, zdravím

mám obě děti dysgrafiky, dyortografiky, dcera odmaturovala s normální maturitou bez úlev

syn je na tom hůř, bude od září nastupovat na střední školu do prváku

reagovat sadlo 2.3.2010 10:05  42%    +  -

dafina: uvidíme,jak to nakonec bude

reagovat dafina 2.3.2010 7:35  5%    +  -

sadlo: tak je to možné, já myslela, že se musí žádat až ve 4. ročníku

reagovat sadlo 28.2.2010 14:53  43%    +  -

dafina: tak já tam našla jen toto:
K přiznání uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky (a tím de facto k zařazení mezi žáky s PUP MZ) je třeba předložit odborný posudek, který vypracuje příslušné školské poradenské zařízení (speciálně pedagogické centrum nebo pedagogicko-psychologická poradna).

a to už máme-teĎ od prváku..páč nám říkala,že už to platí i na maturitu

reagovat dafina 26.2.2010 10:43  5%    +  -

sadlo: koukni sem, je to zde popsané

http://www.novamaturita.cz/koncepce-maturity-1404034000.html

reagovat sadlo 25.2.2010 17:09  45%    +  -

dafina: tak my byli v PPP letos,a říkala nám,že to platí i na maturitu.

reagovat dafina 25.2.2010 13:02  5%    +  -

sadlo: nové maturity už budou jinak, musíš zažádat a PPP doporučí ředitel schválí a pak by měl mít nárok na nějakou úlevu, třeba jen doplňovat atd....

reagovat sadlo 25.2.2010 10:25  45%    +  -

dafina: papír na dys..by měl platit i na maturu....ale zase-záleží,kdo tam bude,že.Ale pokud by neudělal,tak aspoň máš něco v ruce.

reagovat dafina 25.2.2010 8:05  5%    +  -

sadlo: jako vzpouru to brát nemohl, když ví, že je "malej" dyslektik a docela silný!!!! ale kdo ví, zkrátka jsem ráda, že nepropadá asi takhle a maturity se děsím, NJ je katastrofa!!!!

reagovat sadlo 24.2.2010 16:40  45%    +  -

dafina: na malýho?..náš má taky elektrotechniku,je v prváku...No,jestli oni to neberou jako "vzpouru",že to nechtěl číst...mi přijde,že na té synkové škole hodnotí jen to,jak se kdo chová...a náš je introvert,takže ho hrozně chválí jak je šikovný...že má troje,čtverky-to je jedno,hlavně že je hodný

reagovat jiil 24.2.2010 12:25  19%    +  -

lenapa:asi takové školy existují,ale v našem široširém okolí jsou zrušeny.Naštěstí mladší dcera,která má fakt těžkou dyskalkulii ještě spojenou s dyslexií a dysgrafií-v PPP mi bylo řečeno,že taková kombvinace nebývá moc častá má opravdu skvělou učitelku.Ted se začínají učit násobilku.A pamět má dcera dobrou,tak jsem zvědavá,jestli se bude lépe chytat.Sčítání a odčítání přes 10 ji vůbec nejde.

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: Děti s poruchami učení (dyslexie, dysortografie, dyskalkulie....)
Diskusi založil(a): dafina
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Společnost -> Škola
Přečtěte si