STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLKÁCH A ŠKOLÁCH

Přišla jsem na to ,že ve školní jídelně naší školky se dětem připravují jídla z polotovarů a sušených směsí na přípravu polévek a omáček.
Řešíte někdo podobný problém?
Jak se vaří v jídelně vaší školy?
Existují nějaké normy,třeba hygienické či normy ministerstva školství,o které bych se mohla při řešení tohoto problému opřít?
Nechci se smířit s tím,že dětem od 2 let jsou podávány ve školkách takové pokrmy,doma se snažím vyhýbat potravinám s aditivy,polotovary nepoužíváme,ale co je to platné,když se pak celý den syn stravuje ve školce takovýmto stylem:-(((
Syn je alergik a atopik a proto je pro nás dodržování určitých pravidel nutností.
Děkuji za Vaše názory a rady.
25.6.2009

Diskusi založil(a) 25.6.2009 regik

reagovat LudmilaJir 7.5.2014 19:15  5%    +  -

Páni docela mě to překvapuje.. ikdyž vlastně nepřekvapuje...já tedy doufám, že u nás se vaří normálně, alespoň to tak vypadá...

reagovat telestar 15.4.2013 21:06  9%    +  -

http://www.petice24.com/za_zdrave_jidlo_ve_kolnich_jidelnach

kouknete se na tuhle petici

reagovat Samantha 10.12.2010 16:03  100%    +  -

regik: mě přije že učitelky/ředitel asi nemají děti a mozek. My se na schůzce dozvěděli, že i 3 leté dítě si má samo utírat zadek a že je důležitý spodní úchop lžíce , ano, bez toho se tříleté děcko fakt neobejde

reagovat kapa 11.11.2009 14:12  100%    +  -

odeslala jsem příspěvek a nikdo?

reagovat Lidkatřiděti 28.10.2009 22:41  51%    +  -

Jo já to řeším také. 3x v týdnu vepřové a 2x sladké. Nebo takové kombinace jídel, že se mi s toho zvedá žaludek. Uzené špenát knedlík a dezert pudinky nebo banán nebo jakási neidentifikovatelná tvarohová směs. K tomuto jídlu bych dala nějaký salát a ne sladké. Bohužel s vedoucí kuchyně není rozumná domluva.

reagovat kapa 28.10.2009 17:14  100%    +  -

halooo, je tu někdo?

Anonym 9.8.2009 22:02  1%    +  -

tak ahoj kacamo

Anonym 9.8.2009 21:59  1%    +  -

ahoj holki

reagovat regik 1.7.2009 17:24  18%    +  -

ivako: dobrá rada
Sice t o sem nepatří,ale takhle jsme letos psali ve školce petici proti nově vybudovanému jezírku na hřišti za školkou,hloubka jezírka byla 1,5 metru a nebylo to nijak zajištěno-po sepsání petice rodiči byly asi 10cm pod hladinu jezírka umístěny ochrané záchytné železné sítě.
Tak snad i tady by petice pomohla

reagovat ivako 1.7.2009 8:45  60%    +  -

regik: no záleží jak ten ředitel hodně vidí do věci, nařídit ji to teoreticky může, ale pokud ss svoje polotovary obhájí že prostě bez nich to nejde tak nic nenadělá. Jedině by musela dojít podepaná stížnosst od většiny rodičů že i protě polotovary nepřejete a na základě tohoto by to měl ředitel řešit.

reagovat regik 1.7.2009 8:34  16%    +  -

Tak jsem právě napsala dotaz ještě na naší okresní krajskou hygienu,tak uvidíme

reagovat regik 1.7.2009 8:24  15%    +  -

Ještě mě napadlo,to ředitel ZŠ nemůže vedoucí kuchyně nařídit,že nesmí používat polotovary ?
Jesi to dobře chápu,tak ona se musí hlavně vejít do rozpočtu a ostatní je její věc?

reagovat regik 1.7.2009 8:21  15%    +  -

ivako: Čemu se divím,peníze se hlídají,aby se to nepřekročilo,ale jesi je to poctivá polévka nebo vývar či omáčka ze sušené směsi ,to už nikdo nehlídá,je to k
Jinak moc děkuji a adresku písnu do vzkazů

reagovat ivako 1.7.2009 8:09  56%    +  -

regik: se omlouvám na klávesnici mě vynechává písmeno "s " a "d" tak nědky je z toho slova pěkná zkomolenina

reagovat ivako 1.7.2009 8:01  56%    +  -

regik: no pokud vaří o bezlepkovou dietu tak by to z polotovarů být nemělo páč ty jou většinou z pšenice což bezlepkáči nesmějí.
Jinak je to všechno o té poholnosti bohužel, vedoucí travování nikdo nepřikáže ale ani nezakáže polotovary kupovat. Má určitý obno na jídlo a musí se jen do toho vlézt, jak penězi nakládá je její věc. Nevím, já se teda spíše školkám kde berou polotovary divím, protože jsou to větinou dosti drahé polotovary , takže když mě kuchařky vaří z čerstvých surovin tak ušetříme a máme nějakou tu korunky aby děti mohly dotávat více ovoce k obědům a mléčných výrobků.
Jinak vyhláška byla loni aktualizovaná, ale jen drobné změny.
To o těch jídlech co jsem ti psala co a jak má kdy být se podívám jetli to něke na netu najdu, ale když mě písneš do vzkazů adresu tak ti to okopíruju a pošlu celé.
A ještě k tomu nákupu potravin - není problém nakoupit, jou velkoobchody které zavážejí jak školky a školy tak různé pohostintví atd, tačí jen si objednat co potřebuješ.

reagovat regik 1.7.2009 7:26  14%    +  -

ivako: moc,moc děkuji za tento příspěvek
Nejsem maniak,který otočí každý výrobek několikrát,aby zjistil jesi tam je éčko nebo ne,to v žádném případě,vím,že dnes to je prostě ve všem,to bychom si jinak museli vše snad vyrábět doma...
Pokud se v bude u nás vařit z čerstvých surovin a ne z polotovarů,tak budu moc spokojená
K dealerům-také prý u nás ve školní jídelně jsou peččení vaření a stále něco nabízejí,bohužel naše vedoucí kuchyně asi není tak zkušená a nechá si vše vnutit,nebo že by pohodlí se sháněním čerstvých surovin...?Sama má 2 školní děti,tak to moc nechápu
Individuálním dietám u nás prý vycházejí vstříct,vaří i bezlepkovou,ale to asi maminky nevědí,že je to z polotovarů.
Normy které zmiňujete jsem si hnedka napsala,k argumentaci na září ,jen prosím,lze to někde sehnat černé na bílém?Mám vytištěnou vyhlášku 107 z r.2005
Co se týče zákazu nákupu polotovarů,tak s tím jste mě dostala,jesi opravdu neexistuje žádná norma zakazující tyto výrobky,pak co není zakázáno,je povoleno a budu s tím těžko bojovat
Musím jen doufat,že nová vedoucí jídelny,která má od září nastoupit,bude rozumnější a dohodneme se

reagovat ivako 1.7.2009 5:42  45%    +  -

dobré ránko

tak jsem objevila Vaši diskuzi a nedá mi to zareagovat, jsem vedoucí jídelny, která vaří jak pro MŠ tak pro ZŠ.
Pro stravování dětí existují samozřejmě normy, takové ty obecné jsou jako že by měl být každý týden jeden den bez masa, dává se pžednost kuřecímu a králíčímu masu, v žádném případě nesmí být v MŠ uzené maso nebo nějaké párky a podobné uzeniny. V ZŠ to už ale lze, ale jen max. 1x za 3 měsíce. Ale u nás se to nepodává. Smažené jídlo by mělo být maximálně 2x do měsíce, za smažené se považuje cokoliv co je připravované v tuku takže třebas i ty rybí prsty co tady některé zmiňujete. S těma nemáme zkušenosti, zásadně podáváme pangacia. Polotovary u nás nekupujeme žádné, vyjímnkou je jen bramborová kaše, zatím nemáme škrabku ( je v plánu ) a než by kuchařky naškrábali tolik brambor na kaši tak naudělají nic jiného a děti jsou bez oběda.
Sama mám doma dvě děti na bezlepkové dietě takže složení potravin bědlivě sleduji, ale vyloženě vyhnout se éčkům nejde, kdo tvrdí že jí jen bez éček tak tvrdí nesmysl.
I když ve školce třebas dáma na svačinu obilné kuličky s mlékem, nebo knuspi se smetanitem - pořád tam nějaké´éčko je, bohužel se tomu nelze vyhnout. Neříkám že jsem jejich zastánce, to ne, ale v dnešní době jsou snad éčka úplně všude.
Jinak co se spotřebního koše týče, je to takový ukazatel pro vedoucí stravování jak plní normy. Spotřební koš zahrnuje složky: maso, mléko, mléčné výroky, ryby, ovoce, zelenina, cukru, tuky, luštěniny, brambory. Vše toto krom cukru a tuků musíme naplnit za měsíc na 100 % s povolenou odchylkou + - 15 %. Můžu jen potvrdit že pokud nevaříme s polotovarů plní se nám to velice težko. Ale nakonec díky tomu že děti dostávají hodně zeleniny na svačiny, ovoce k obědům a hodně mléčných zakysaných výrobků tak nakonec naplníme.
Je věcí vedoucí stravování zda bude objednávat polotovary nebo zda její podřízené - kuchařky budou vařit z čerstvého. Bohužel se nikde vůči polotovarům nedovoláte, když jdeme na školení tak se dovíme velice málo, zato zástupci Vitany a spol. nás vyloženě zasypávají polotovarama. I do práce mě co chvíla dojde dealer a co myslíte že nejvíce nabízejí ??? právě zmiňované polotovary. Protože z nich nevaříme tak se o ně ani nijak zvlášť nezajímám, ale za dobu co dělám vedoucí jsem ještě nenašla zákon či vyhlášku kde by byl zákaz nákupu polotovarů.

Co se týče diet a stravovacího omezení není u nás povinost to připravovat a to z toho důvodu že není povinné školní stravování ( je to ve vyhlášce ), to už vyloženě jen závisí o lidech a ochotě vedoucího stravování a týmu kuchařek.

reagovat morae 29.6.2009 19:45  5%    +  -

tak jo - čisté brambory v prášku
výrobce www.domitaalfa.cz Černovice u Tábora - Vysočina

reagovat morae 29.6.2009 19:37  5%    +  -

regik: pod tabulkou s gramáží je řeč o mražené, sterilované i sušené zelenině - předpokládám, že existují např. sušené bramborové moučky ve 100% složení (tedy výhradně bramborové). Někdo o nich mluvil i tady v diskuzi. Zase zapátrám.

reagovat regik 29.6.2009 15:36  18%    +  -

morae: celou normu jsem pročetla,ale bohužel jsem tam nenašla ni zmínku o tom,z jakých potravin lze pokrmy připravovat

reagovat regik 29.6.2009 14:30  18%    +  -

kapa: to bych byla moc ráda ,zeptej se prosím té sestřenky

reagovat morae 28.6.2009 14:51  5%    +  -

zdravím maminky - tady je ta stravovací norma - v roce 2008 jí měnili, ale jen cenové limity
http://www.msmt.cz/uploads/soubory/sb034_05.pdf

reagovat Dracek123 28.6.2009 11:50  62%    +  -

neni to jednoduche, pokud pujdete do bitvy tak mate porad moznost ji vyhrat. Nebo ne? Kdyz ji rovnou vzdate a mavnete nad tim rukou tak se opravdu nic nezmeni. Ja co treba nevedela tak , ze i probiotika ktere jsou delane z mleca treba jako lactoflorene tak se nemaji u techto deti pouzivat. lecitalka mi ukazala i clanek ze mleko je opravdu toxice .ale co tem detem davat , taky to neresim protoze namam ted tento problem ciste mliko mi nepije ale jogurt ji dam v pecivu ci dortu mliko je... tak ho konzumuje tak

reagovat Dracek123 28.6.2009 11:45  62%    +  -

leňďa: i ja souhlasim to je vesmes to co jsem rekla, akorat verte tomu pokud se vsichni rodice dohodnete coz je velmi slozite ale ne nemozne a vsichni si budete stat za svim dovede se to zmenit. Nevim jak to funguje v cesku, u nas ve skolce josu odbory proste sdruzeni rodicu ktere se schai a kazdy rekne tu svoji verzi a skola se to snazi resit naslouhaji tem rodicium. Ono fakt nezalezi kde clovek zije , ale je to spise o te komunikaci aby skola naslouchala tem rodicum. nic neni nemozne staci se jen postavit. no a kdyz to nejde a dite nesmi mlecne tak se aspon ze skolou rozume domluvit na tom aby dite mliko nedostalo. dokud se mlci tak si vedeni skoly mysli ze to rodicum tak vyhovuje. Ja se vas snazim jen podporit se nebat o tom problemu bavit a resit ho .

reagovat Dracek123 28.6.2009 11:39  62%    +  -

KacaMaV: no je to rozsahle teme protoze ono je to vsechno provazane proc ta strave nekomu vadi a nekomu ne. je to vsechno v nas. jen se snazim rysvetlit toto proc se s tim nic nedela. ono mozna az by mela reditelka alergicke dite ktere by navstevovalo tu samou skolku tak pak mozna by stim pohla, dokud se problem tyka jen mensiny deti a rodice mlci tak stim nikdo nic neudela.

reagovat Dracek123 28.6.2009 11:36  62%    +  -

KacaMaV: ano mas pravdu zijeme v mensim meste, ale tu lidi sednou do auta a pokud maji ty moznosti tak si proto maso dojednou. Treba ja mam hodne daleko bioobchod , ale jak mela mlada problmem mela canditu stafilokoka a streptokoca a byla cela zehlenena takze lecitelka ji dala nejake prirodni veci, plus mi zakazala ze ji nesmim davat mlecne cukr kvasnice. Toto di doktorka nerekne da ti antibiotika ktera tu candidu jen podpori a pokud bych dale do mlade valila cukr tak to s candidou nic neudela. Vi to i prodavacka bio obchodu ,z e prvni co je musis eliminovat cukr, doktorka to asi nevi. nebo ja uz fakt nevim.

reagovat Dracek123 28.6.2009 11:31  62%    +  -

KacaMaV: fakt mas pravdu, cloveku nad tim zustava rozum stat ja znam straznou spoustu maminek co maji tento problem kamaradka v cesku ma dite na bezmlecne a bezlepkove diete a to same ma jeste jedna znama. clovek si pripada fakt jak v praveku, ale pokud se to da vyresit tim jidlem pripravovanym doma tak aspon neco.

reagovat leňďa 28.6.2009 10:51  90%    +  -

KacaMaV: uplně s tebou souhlasím.
Mě by se taky líbilo vařit dětem zdravě, ale prostě to nejde. Maso musím nakupovat v hypermatketech, nemáme tady žádného souk. řezníka, ani nikoho na vesnici. Snažím se kupovat aspoň potraviny s KLASOU, občas BIO. Polotovary nesnáším,KFC, mekáče taky, ale kdybych napsala, že tam občas nezajdeme, třeba když jedeme ze ZOO nebo podobně, tak bych lhala.
A co se týká mléka, všude slyším jak by děti měly pít hodně mléka, ve školce je to pomalu na prvním místě, ale není to tak . Mléko - kupované ( a vůbec krabicové ) je pro děti škodlivé, stačí se jen informovat a hledat informace , třeba na netu.
Já se snažím dávat aspoň jogurty, kefíry, zákysy apod. Mléko nedávám vůbec.
Snažím se malou chránit před nezdravým jídlem, ečkama, ochucovadlama, sladkýma vodama apod. Ale někdy taky ujedeme, třeba na čokoládě.
Se školkama, je to těžké. Trochu do toho vidím. Doopravdy záleží pouze na kuchařce, jak ona chce dětem vařit a jaký ona používá suroviny. Myslím , že hygiena to moc neovlivní. Ona si to před tou hygienou vždycky nějak vysvětlí. A myslím, že ani nepomůže nějaký protest rodičů. Pokud ta ředitelka, za kuchařkou stát , tak ji nikdy nevyhodí. Je to v myšlení , těch zaměstanců jak jídelny, tak vedení.

reagovat KacaMaV 28.6.2009 9:48  81%    +  -

Dracek123: s tím mlíkem, to my asi nezměníme...to je prostě přístup jakéhosi národního dědictví... v ČR je mlíko furt surovina na prvních místech. Když jsem hledala místo pro malou ve školce, tvářili se na mě nechápavě skoro všude, že takovou alergii ještě nezažili...no skoro jsme si někdy připadala, že si to vymýšlím a přitom je to prý jedna z nejčstějších potravinových alergií...jen bývá většinou od narození a do předškolního věku se "srovná", resp tělo se stává odolnějším a začne tu potravinu tolerovat a nedělá už sprasky...ale malá ji měla "probuzenou" až ve 3.5 letech silnou infekcí... sice jen přechodně, ale měla a zasáhlo to do školkovýho věku. Dost jsem si o tom zjišťovala a dodneška nechápzu, že na to školky ještě nejsou připravený, takových dětí musí bejt fůra....nicméně to tak tady je a bude to ještě běh na dlouhou trať, změnit podvědomí těchhle instancí, aby se "naučili" změnit zvyky a začali třeba vařit jinak, mít jiný předpisy, atd... ale to s emusí nejdřív změnit něco "nahoře" a pak to měnit pod sebou až k těm školkám... s celkovou změnou jídelníčku my asi nic moc neuděláme, jako rodiče

reagovat KacaMaV 28.6.2009 9:42  81%    +  -

Dracek123: jo tak tak vařím taky... masox jsem, co mám děti, nepoužila.... hlídám prostě aby nejedly vyložený hnusy, ale jinak na zdravou výživu moc nekoukám jako aby nejedli hranolky a brambůrky a omáčky... nikdy jim nedovolím se tím přecpat a jíst to bez mýho dozoru, tak tu trošku neřeším a klidně ji povolím

nevím, kde žiješ, ale zjevně máte "blíž k venkovu", nebo jak to napsat... tady by to mělo ještě dlouhej vývoj, soukromých dodavatelů pro veřejnost tu moc není a když už se najdou, nejsou tak zásobení...já mám jednu biofarmu na dosah, jsou to známí..ale kuřata a jinou drůbež mají jen sezónně, nechovají celoročně...takže stejně půl roku nakupuju v super hyper, páč u nás malí soukr. řezníci kuřata nemívají a já nemám velkej mrazák ani místo pro něj...
ale to je fakt debata o něčem jiným a ne o o tom, jak vaří nebo by vařit měli ve školkách

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse: STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLKÁCH A ŠKOLÁCH
Diskusi založil(a): regik
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Společnost -> Škola
Přečtěte si