Netřesky

Také vás učarovala jednoduchost a krása těchto nenápadných květin? Pojďte si o nich popovidat.
6.5.2008

Diskusi založil(a) 6.5.2008 mecik

Netřesk střešní (sempervivum tectorum)

NETŘESK

Blahodárně účinkující léčivka

Rozmačkané netřeskové listy nebo šáva z nich se používala jako lék na bradavice a kuří oka. Podobně hojivě účinkovala také při bodnutí včelou nebo vosou. Lihový výtažek byl lidovým prostředkem na pihy a odvar z listů zase pomáhal při úplavici. Netřesk se často nasazoval také na popáleniny a pohmožděniny. Pro širokou škálu léčebného působení i příslušnost netřesku do skupiny tučnolistých se mu někdy dnes přezdívá dokonce „domácí Aloe vera“.
Někde se netřesku používalo také jako prostředku proti ušním potížím. Kdo nedoslýchal, tomu radili, aby si utrhl několik lístků netřesku, rozemnul je mezi oblázky a nakapalsi šávu do uší. Pomoci může také netřeskový lístek vložený na nějakou dobu do ucha.
V dužnatých listech je velká zásoba vody a netřesková růžička se může celá vařit ve vodě k jídlu. Chutná údajně podobně jako vařená růžičková kapusta.

Netřesky jsou nesmírně působivé rostliny.

"Kam se netřesky vysadí, tam blesk netříská," říkali prý naši předkové.
Mě se hrozně líbí jejich tvar. Odjakživa mě fascinovaly. Málo kdo ví, že mají léčivé účinky. Šťáva, která se dá vymačkat z tučných listů, je prý vhodná k léčbě menších popálenin, kožních problémů (vyrážky, bradavice, kuří oka, drobná poranění), poštípání hmyzem či popálení kopřivami nebo dokonce pomazáním spánků proti bolestem hlavy.
V některých jižních státech jsou netřesky dokonce konzumovány, mladé výhonky jsou třeba v Itálii někdy podávány jako součást zeleninové přílohy.
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.

Netřesků je několik druhů
které se mezi sebou snadno kříží, a tak často není jednoduché rozeznat, o jaký netřesk se konkrétně jedná.
Rostlina většinou vypadá jako spirálovitá růžice složená z dužnatých listů, které mohou mít barvu zelenou až tmavě červenou, jež se vyskytuje zejména na konečcích listů.

Johana.H 28.10.2008 13:20

mecik 28.10.2008 13:13

knihy

Víte ještě o jiné? Dejte nám o ní vědět prosím.

mecik 28.10.2008 12:34

mecik 25.10.2008 16:08

mecik 7.5.2008 10:11

reagovat jojoj 11.4.2011 20:09  23%    +  -

Zrovna vcera jsem jeden koupila a hned vysadila :-) Mam netresky moc rada. A domu zase sukulenty :-)

reagovat mecik 14.10.2010 19:45  29%    +  -

kolmery-cz: nádhera. Já je měla v květináčcích - jeden květináč jeden druh a přišla jsem o ně tak, že mi je jedna nejmenovaná osoba vyházela a nechala mi jen prázdné květináče

reagovat kolmery-cz 13.10.2010 22:40  75%    +  -

mecik: a takto mi kvetl

reagovat kolmery-cz 13.10.2010 22:25  75%    +  -

mecik: já letos na jaře stěhovala zahrádku-sice jen část a jeden maličký netřesk jsem si i dokoupila a zatím vše OK

reagovat mecik 13.10.2010 7:36  29%    +  -

Ahoky, jak vám rostou netřesky? Já bohužel o půlku sbírky přišla

reagovat mecik 21.5.2010 11:44  34%    +  -

a ještě na sukulenty http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/pro-navstevniky/kalendar-akci/pohadkove-krajinky-ze-sukulentnich-rostlin-ii.html?page_id=3863

reagovat mecik 21.5.2010 11:40  34%    +  -

Ahoj holky. http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/pro-navstevniky/kalendar-akci/netresky.html?page_id=3705ýstava netřesků - mrkněte tu http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/pro-navstevniky/kalendar-akci/netresky.html?page_id=3705

reagovat mecik 3.5.2010 10:06  20%    +  -

JankaK: Ahoj, jsem ráda že se ti chytnul a přežil

reagovat JankaK 3.5.2010 7:11  16%    +  -

zdravíčko všem....fotečka mojeho pokladečku od Radušky-trubičkový netřesk

reagovat mecik 5.4.2010 12:51  27%    +  -

JankaK: Ahojky, mě bohužel všechny nepřežili. Jsem ráda že ty si na tom líp. Když oběvím zase nějaký pro mě nový tak na tebe budu myslet jo a ted někdy na jaře je výstava skalniček prej a mívají tam i netřesky.

reagovat JankaK 5.4.2010 10:25  23%    +  -

hlásím,že netřesky přežily zimu a krásně se začínají probouzet....vzácný trubičkový od Radušky je můj největší poklad a doufám,že se mi rozmnoží...

reagovat mecik 1.2.2010 10:00  31%    +  -

JankaK: ahoj, já je má skoro všechny v mělkých miskách na dvorku a na podzim se zasypali trochu listím a ted je na nich peřina sněhu, tak ty snad dobrý, ale na balkoně mám dva, jeden takovej nevim jestli vydrží, ten byl nic moc už když jsem ho kupovala a ten trubičkovej a nenasněžilo mi na ně a nedostanu se tam protože na balkoně je vrstva ledu a to bych skončila pod balkonem asi kdybych tam vlezla tak je nechám dělat co umí a na příští zimu to vymyslim jinak. Maximálně budu trubičkovej schánět znova. Jsem zvědavá kolik jich bude na jaře dobrých, snad od každého aspon jedna růžička aby se mohli dát znova dohromady

reagovat JankaK 31.1.2010 7:43  25%    +  -

kolmery-cz: no jo,jenže já je mám na vnitřním parapetu a tam nenasněžilo

reagovat kolmery-cz 30.1.2010 21:05  100%    +  -

JankaK: řekla bych,že by jim měla stačit peřina ze sněhu

reagovat JankaK 30.1.2010 12:03  24%    +  -

nakukukju po dlouhé době.....hlásím,že za mrazivého krůtu jsem schovala milované netřesky domu,hrůza mě jímala,že by mi zmrzly....zvláště vzácný trubičkový od Radušky....bych se musela picnout ....těď už jsou zase venku a malinko přikryté starým prostěradlem-nic jiného mě nenapadlo....

reagovat mecik 6.10.2009 10:36  65%    +  -

JankaK: já ten žlutý viděla jen na obrázku ve skutečnosti ne ale ten by byl. Kdybych sehnala tak dám určitě vědět. Jo a s těma kaktusama máš pravdu, jednou mi padal jeden z okna tak jsem ho chytla do ruky a půl hodiny jsem si z prstu tahala sai 5 malejch trnů, no to jsem začínala bejt trochu vzteklá, ale pak jsem šla zpátky k oknu ho zavřít protože je mám mezi oknem a když jsem viděla jak jsou krásný tak mě vztek přešel Už jsem si na ně dokonce nechala udělat poličky aby se mi tam vešli hele a ty to máš do brna blíž než já tak mrkni na toto. bude tam výstava http://www.sukulent.cz/vst/vystavy.htm v Praze byla v září a já jí prošvihla jako každej rok, ale ted jsou tam nějaký jiný sukulenty tak na ty se snad dostanu.

reagovat JankaK 6.10.2009 10:28  75%    +  -

mecik: až na ty kaktusy bych to brala........kaktusy neééé,my je kdysi doma mívávali a věčně plno bodlin v nohách.....ty no ten žlutý by teda byl....já ani nevím,jestli tady u nás bývají nějaké prodejní výstavy...musím se poptat

reagovat mecik 6.10.2009 10:18  66%    +  -

JankaK: mám radost že máš radost , ještě by to chtělo sehnat ten žlutej a postavit baráček se zahrádkou plnou netřesků a skleník se sukulentama a kaktusama těch taky není dost

reagovat JankaK 6.10.2009 10:13  75%    +  -

mecik:

reagovat mecik 6.10.2009 10:12  66%    +  -

JankaK: no jsou takoví malí, mamka mi je letos vyházela z balkonu na dvorek že je tam nechce a ty misky jsou jim malí, jmusim příští rok nakoupit větší. To jsem ráda že se ti líbí.

reagovat JankaK 6.10.2009 8:21  73%    +  -

mecik: ahojky....tak balíček už přišel.....včera....naskládala jsem je do misky,trochu orosila,po té cestě a dneska koupím hlínu a zasadím je.....moc ti děkuji,fakt mám radost....no ten trubičkový je krásný,ten jsem ještě neviděla...a ta hromada ostatních....se z tebe picnu....tak fakt děkuji....pošlu ti třeba sukulenty,chceš??

reagovat mecik 30.9.2009 10:10  63%    +  -

JankaK: Ahoj, taky sem si jí koupila, je stručná a přehledná a jsou tam myslim druhy který se často pěstujou

reagovat JankaK 30.9.2009 7:09  75%    +  -

oblinka: aha...já mám sice Tesco vedle,ale zatím ven nejdu,tak potom tam kouknu...suklíčky to je moje

reagovat oblinka 30.9.2009 7:05  100%    +  -

JankaK: je to totiž z levné kníhy((vzadu je na ni napsáno www.levneknihy.cz a já do levné knihy chodím často a jaký nakoupím poklady

reagovat JankaK 30.9.2009 6:55  75%    +  -

mecik: to budeš moc hodná...jk se trochu zmátořím,chystám se na okna a udělat pořádek s kytkamamám na okně v kuchyni a v ložnici voskovky,ale už jsou teda škaredé,vyhodím je..

reagovat JankaK 30.9.2009 6:52  75%    +  -

oblinka: za 59.-????to snad ni není možné v dnešní době co chtějí za knihy....vypadá moc dobře

reagovat mecik 25.9.2009 17:11  56%    +  -

JankaK: přidám ti k tomu netřesku ještě pár těch co mám v miskách já, chceš?

reagovat mecik 25.9.2009 14:41  57%    +  -

viděli jste tenhle? ten je taky zajímavej http://forums.mooseyscountrygarden.com/files/thumbs/t_netresk_rumen_maj07_175.jpg

reagovat mecik 25.9.2009 13:45  56%    +  -

oblinka: ahojky, tak už jí mám taky

reagovat mecik 24.9.2009 21:28  57%    +  -

oblinka: tak to na to zejtra zkusim kouknout a dám vědět. Díky

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Anonym
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zahrada
Přečtěte si