Mandaly

ahoj...zvu všechny blázny do těchto kouzelných koleček na svoji diskuzi.
...tvořte vlastní, vyměňujte náčrtky a inspiraci.
Aneb fantazii se meze nekladou ...
14.9.2008

Diskusi založil(a) 14.9.2008 Eilleeen

CO JSOU TO MANDALY?

Co je to MANDALA ? Mandala je univerzální symbol pro různé kultury. Slovo MANDALA pochází ze starobylého indického obřadního jazyka SANSKRTU a znamená KRUH. Mandaly jsou tudíž kruhové obrazy a kruh je symbolem kosmu, to znamená věčnosti. Objevují se již v dávných skalních malbách a rytinách, okenních rozetách v gotických chrámech, ve tvarech stanů nebo šamanských kruhů u Indiánů, v půdorysech kultovních míst, klášterů, ve tvarech starobylých měst, šperků. I v dnešní době se setkáváme s mandalalmi každý den a všude. Jenom si neuvědomujeme, že to jsou právě tyto symboly. Dívejte se kolem sebe, co nám poskytuje příroda. Vidíme kruhy na vodě, květy na louce, kapky rosy, pavučinu pavouka, slunce, měsíc, hvězdy, kulatý stůl s vázou uprostřed, ciferník na hodinách, lampu, naše oko, buňku? . Mandaly odrážení přírodu, její řád, symbolizují celý svět. Kruhový tvar mandaly je v každém z nás, je zasazen v našem podvědomí. Občas si čmáráme na papír různé obrazce. Pozorujte, jak si hrají naše děti. Naše obrazce se podobají většinou kruhům, spirálám a taktéž hry dětí si nesou tuto podobnost. Mandala začíná i končí v jednom středu. Všechny tvary v mandale (kruhy, úhelníky, čáry) jsou vzájemně propojeny a symbolizují dokonalou harmonii. Harmonie života, znalost smyslu života udržuje naše duševní zdraví. A naše duševní zdraví je základem zdraví fyzického. Aby se mohly naše děti zdravě vyvíjet, je důležitý smysl života i pro ně. Dětské vnímání se rozvíjí a samotná verbální komunikace nestačí pro pochopení světa. Dítě potřebuje k tomuto rozvoji i názornost, která je rozvíjena i pomocí mandal. Není to jen obrázek v kruhu. Vyznačuje se pravidelností. I když vzory uvnitř kruhu jsou i rozptýlené, přesto zde platí zákon a to je uspořádání kolem středu. Z tohoto důvodu jsou snadno srozumitelné i malým dětem. Vybarvování mandal nás vede k vnitřnímu řádu a to je velice důležité jak pro děti, tak dospělé, neboť harmonii uvnitř každého člověka nám dává sílu a vyrovnanost. Práce s mandalami má u dětí rychlejší účinek než u dospělých, protože děti si umí více hrát. Jestliže se děti věnují kruhovým obrazům pravidelně, podporuje tato práce rozvoj osobnosti dítěte. Malování mandal podporuje u dětí soustředění, odstraňuje úzkosti, navazuje uklidnění, napomáhá přísunu energie, zvyšuje aktivitu, uvolňuje napětí, zvyšuje sebevědomí, dítě se stává psychicky vyrovnanější. Díky tomu překonává snáze i různé méně příznivé období života. Každý z nás bývá občas přepracovaný, nemá náladu, je sklíčený, přecitlivělý a nebo naopak se projeví rozrušení, agresivita. V mnohých případech marně hledáme příčinu a klademe si otázku PROČ ? Tento stav nepostihuje jenom nás, dospělé, ale stále více přibývá i dětí, které jsou unavené, nesoustředěné, nervózní, neklidné a v mnoha případech i postižené vývojovými poruchami a poruchami chování. Všechny tyto problémy mají svůj původ. Jinými slovy řečeno, v organismu dítěte nastala vlivem rozličných stresujících a neřešitelných problémů vnitřní nerovnováha. Nerovnováha, nebo-li narušená vnitřní jednota, může vzniknout kdykoliv během vývoje jedince. Po delším časovém období si už ani nemusíme pamatovat, co že jsme to měli kdysi za problém, co nás rozrušilo, stresovalo, co jsme nemohli vyřešit. Těchto příčin, tzv. stresorů existuje ohromné množství. Co stresuje naše děti ? Z mnoha věcí ty nejčastější. Problémy v rodině, stupňující se požadavky ve škole, nedostatek času rodičů z důvodu pracovního vytížení, nadměrné sledování televize, počítač. Nervová soustava dětí je celý den vytížená a potřebuje samozřejmě odpočinek, zotavení a zpětné získání klidu. Způsobů, jak navodit v našem těle klid, uvolnění a rovnováhu existuje dostatečné množství. Účinnou metodou a přitom zábavou pro dospělé i děti je tvoření mandal.

Eilleeen 21.9.2008 16:42

reagovat Eilleeen 21.9.2008 16:38  23%    +  -

až vám dojde inspirace tak pastelky do ruky a hurááá :
http://lenka.osoba.cz/mandaly-k-vybarveni

reagovat momou 17.9.2008 9:45  5%    +  -

eneka: No mě by ani to jídlo nechutnalo, kdyby to nebylo na talíři upravené

reagovat eneka 17.9.2008 9:09  14%    +  -

momou: jj, to děláš mandalu lásky, protože láska přece prochází žaludkem

Ale bez legrace, v oblasti břicha(pupíku) je těžiště těla, hlavně energetické,kam bychom měli soustřeďovat svou energii a teprve odtamtud by měla přecházet do ostatních částí těla. Pokud je jí někde jinde přebytek, nastávají zdravotní potíže.

reagovat momou 17.9.2008 7:16  5%    +  -

eneka: Jídlo to je to pravé, originální a dá se to sníst. Normálně, když koukám na obrázek, tak mi dochází, že já to jídlo na ten talíř jen tak nešoupnu, ale pěkně ho tam urovnám, aby se to oku líbilo a bylo to veselé a barevné

reagovat nessa 16.9.2008 22:35  103%    +  -

reagovat nessa 16.9.2008 22:35  103%    +  -

eneka:
Krásná a určitě dobrá.

reagovat eneka 16.9.2008 20:07  14%    +  -

nessa: a co taková m. ? :-))

reagovat atavik 16.9.2008 18:13  97%    +  -

reagovat nessa 16.9.2008 17:52  103%    +  -

reagovat nessa 16.9.2008 17:51  103%    +  -

eneka:
Ahojky.
Přesně to jsem v dětství dělávala.S kružítkem to šlo krásně.Tenkrát jsem ovšem vůbec nic o mandalách nevěděla.

reagovat eneka 16.9.2008 15:57  14%    +  -

momou: to není moje práce, to jsem ukradla tady:
http://iriska9.sblog.cz/man0/

tak ještě něco pro potěchu oka i srdce:

reagovat momou 16.9.2008 15:40  5%    +  -

eneka: Tak tahle je taky moc hezká a ty barvičky se mi moc líbí

reagovat eneka 16.9.2008 15:32  14%    +  -

taky jste si v dětství malovali kružítkem obrázky a různě je barevně vymalovávali? Tak to jste si vytvářeli svou vlastní mandalu. Kdybyste ji měli někde schovanou a dnes si ji prohlédli, mohli byste podle barev zjistit i své tehdejší rozpoložení a možná i svůj zdravotní stav

ta kružítková mandala asi vypadala nějak podobně (teda jenom ty různě propojované kružnice :-). )

reagovat momou 16.9.2008 14:37  5%    +  -

nessa: No tahle je nádherná ....

reagovat nessa 16.9.2008 14:37  103%    +  -

Ručně kreslená mandala

reagovat nessa 16.9.2008 14:35  103%    +  -

Konkrétních mandal je mnnoho druhů, jedním z nich je mandala sypaná z barevných písků. Zdlouhavé a na trpělivost náročné vytváření pískové mandaly by se snad dalo nazvat paralelním procesem k vlastní meditaci. Některé části pískové mandaly představují svou základní a přesně danou strukturou palác, který má střed a čtyři brány na čtyřech světových stranách. Do kruhového obrazu se přitom zvláštním způsobem kombinují vodorovné a svislé projekce pomyslného paláce, takže bez znalosti podrobného popisu mandala zůstává jen tajemným kruhem plným jemných barevných ornamentů. V paláci sídlí božstva, v mandalách někdy zobrazovaná symbolicky, jindy obrázky a v některých případech i položenými soškami.

reagovat koblich 16.9.2008 10:32  24%    +  -

eneka: juknu, třeba by to malou bavilo, ikdyž ona teď nejraději maluje černou

reagovat momou 16.9.2008 10:10  5%    +  -

eneka: díky moc Ty obrázky jsou fascinující a ještě úžasnější je sledovat, jak každý působí na člověka úplně jinak.

reagovat eneka 16.9.2008 10:06  14%    +  -

koblich: a momou: podívejte se na tyhle stránky, zkuste se tam různě proklikat jejich obsahem. Kromě výkladu a povídání o mandalách si můžete okopírovat černobílé mandaly a pak je vybarvovat, nebo je vytisknout jako omalovánky pro děti.

http://www.ini.cz/ranka/mandaly/

reagovat momou 16.9.2008 9:55  5%    +  -

Ahojky, mandaly jsou strašně fajn, mám na každý rok kalendář a ty obrázky jsou úžasný. Škoda, že já jsem antitalent Vím, že mají i "léčivý" účinek. Když vybarvuješ nějakou mandalu, tak záleží na tom, jakou barvu vezmeš (každá barva něco znamená - ledviny, játra, srdíčko, ...) a hlavně pro koho ji děláš. Ale moc tomu nerozumím. Mohl by mi někdo poradit, kde si o tom mohu přečíst víc?

reagovat koblich 16.9.2008 9:41  24%    +  -

můžeš to pro mě jako totálního neznalce trošku osvětlit? to je jedno jak se to kreslí, nebo to má nějaká pravdila?
s něčím to souvisí, nebo to někdo vynašel?
promiň že se pám jako nějaký trotl, ale ve svém stáří jsem se ještě s žádnou nesetkala a nikdy jsem o tom neslyšela
tak se opravdu omlouvám

reagovat nessa 15.9.2008 19:36  103%    +  -

Léčí srdce a duši,
regeneruje a omlazuje,
podporuje intuici.

Všechny mandalky kreslila Lucinka Frantová
http://blog.lide.cz/mandalky

reagovat nessa 15.9.2008 19:33  103%    +  -

Pomáhá učit se mít rád a být sám sebou,
uskutečnit velké přeměny a transformace v životě.
Ochraňuje před negativními vlivy,
pomáhá řešit karmu,
zbavuje stínů minulosti a připravuje na nový začátek

reagovat nessa 15.9.2008 19:31  103%    +  -

Ochraňuje před negativními vlivy, přivolává pocit míru,klidu a bezpečí

reagovat nessa 15.9.2008 19:30  103%    +  -

Čistí mezilidské vztahy,pomáhá při rozhodování,
přináší světlo do nejasných situací

reagovat nessa 15.9.2008 19:28  103%    +  -

Chrání,posiluje schopnost rozlišovat co potřebujeme a co škodí.
Dává dohromady spřízněné duše

reagovat nessa 15.9.2008 19:26  103%    +  -

reagovat nessa 15.9.2008 19:23  103%    +  -

Hezký večer.

reagovat Durga 15.9.2008 16:50  21%    +  -

Musím sama kreslit nebo mohu dávat co se mi líbí i jinde?

reagovat jendulka 15.9.2008 14:54  97%    +  -

stránkování diskuse:

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Eilleeen
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky
Přečtěte si