Afektivně-respirační záchvaty dětí

Ahoj maminky,

založila jsem tuto diskuzi proto, abychom si tu mohly sdělovat rady, jak a co dělat, když mívají naše zlatíčka tyhle záchvaty.

Naše malá to mívá od roka, když nedostane, co by chtěla a je už i unavená. Jednou ho měla, když se bouchla do hlavičky. Kolikrát je to fuška, aby znovu chytla dech...

Taky se tu můžeme radit, jak naše dětičky vychovávat, abysme jim neustupovaly kvůli záchvatům a pak z nich neměly rozmazlence....
25.9.2008

Diskusi založil(a) 25.9.2008 jitkadomu

jitkadomu 20.8.2010 13:29

Jak vypadá afektivní záchvat?

Nejčastěji se objevují koncem prvního roku a kolem druhého roku života dítěte. Jsou vždy vázány na provokační moment, kterým může být strach, leknutí, výbuch zlosti, bolestivý podnět nebo výchovné usměrňování, které se dítěti nelíbí. Začínají obvykle výkřikem nebo lítostivým silným pláčem, který zabrání správnému nadechnutí. Dítě zmodrá v obličeji, obrací oči v sloup, současně se v obličeji i na končetinách objeví svalové záškuby a následuje na krátkou dobu ztráta vědomí. Výjimečně se dítě pomočí nebo pokálí. Častou příčinou, ale ne vždy, je nesprávně vedená výchova, záchvaty se objevují vždy ve dne při bdění z pláče. http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/afektivni-zachvaty.html

jitkadomu 25.9.2008 7:53

Co dělat?

Jako léčba se doporučuje usměrnit dýchání již na začátku křiku či pláče, např. odvést pozornost na sfouknutí svíčky nebo hned pobízet k nadechnutí poklepáváním na záda. Pokud je dítě emočně více dráždivé a stavy se často opakují, poraďte se s ošetřujícím dětským lékařem. Afektivní záchvaty se většinou po třetím roce života již neobjevují. http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/afektivni-zachvaty.html

jitkadomu 25.9.2008 7:51

reagovat jitkadomu 25.9.2008 14:07  49%    +  -

Madison:
Naše malá jich měla za poslední měsíc pět. Už jsem si to začala zapisovat a kdyby se to stupňovalo, asi bych to musela nějak řešit u doktorů...
Taky jsem skoro pořád ve střehu, ale nedá se to pořád... Minulý týden malou hlídala odpoledne moje mamka a ta dělala všechno, aby malou nenaštvala a aby pak neměla záchvat. No, naštěstí ji mamka nehlídá zase tak často (vlatně to bylo poprvé tak dlouho)..

reagovat Madison 25.9.2008 13:57  8%    +  -

jitkadomu: já vím, je to hrozné držet to bezvládné tělíčko a čekat... Jeden z mých synů měl první záchvat přibližně ve 3/4 roce a to jen proto, že jsem mu utřela pusu kapesníkem, tak ho to rozzuřilo až do mdlob, nebo to mívaly děti, když je na pískovišti nějaké jiné dítě praštilo, v určitém období jsem musela být pořád u nich, už jen kvůli tomu, kdyby se takhle rozvztekali. Jednou byl u nás nějakej známej, nevím už proč, ale syn dostal tenhle záchvat a chudák známej, nevěděl, co se děje, byl pěkně vyděšenej. Jinak bych chtěla upřesnit, ono to možná vypadá, že ty děti se takhle vztekaly často, ale tyhle záchvaty měly opravdu jen párkrát, snad jen pětkrát, víc jak deset jich určitě nebylo. Pak už jen to běžné vztekání, kterých bylo nepočítaně.

reagovat jitkadomu 25.9.2008 13:39  49%    +  -

Madison:
No, takhle je to i u nás. Ale ten pohled na malou, jak ji to vysílí a je úplně oddaná a bez života. Je to hrozný....
Předcházet situacím je také dobré, ale vždy se objeví situace nové a nové....

reagovat jitkadomu 25.9.2008 13:37  49%    +  -

Mata69:
Jo, dnes zase nechtěla jít spinkat a když se začala vztek, šupla jsem jí pár na zadek, aby měla proč. A záchvat nikde. Tak je to taky cesta, ale nechci to takhle dělat pořád...... Musíme na to jinak. Tím důrazným NE!

reagovat jitkadomu 25.9.2008 13:36  49%    +  -

Mata69:
vůbec nejsi mimo. Oni si dětičky totiž moc dobře pamatují. A ač jsou tak malé, někdy se divíme, co už zvládají.
Vím, že malá začíná být vyčůraná.
Jo, taky jsem někde četla, že tyto záchvaty mívají chytré děti. Tak aspoň jedno pozitivum, ne?:-)))))

reagovat jitkadomu 25.9.2008 13:33  49%    +  -

Yasmin.Hayatt:
Foukání praktikujeme a funguje. Včera jsem jí teda musela i bouchnout do zad...
U nás slůvko NE také funguje. Malá se učí velice rychle, ale je už asi taky pěkně vyčůraná.
Musíme se zaměřit na to, když řekneme NE, aby to opravdu platilo a musíme ji asi zaujmout něčím jiným....

reagovat jitkadomu 25.9.2008 13:29  49%    +  -

kamila3:
Nešla nám el., proto píšu až teď...

Moje sestřenice dělá sestru na nervovým na lůžkové části. Mají tam dětskou neuroložku. Tak jsem sestřenici zaúkolovala. Doktorka určila diagnozu a říkala, že pokud má dítě podnět k tomu záchvatu (jako, že něco chce a nedostane, apod.), tak je to právě tenhle záchvat a je to "dobré". Pokud by to bylo bez příčiny, muselo by se na EEG a asi by to pak byla epilepsie...
A taky máme hlídat, aby malá něco při záchvatu nevdechla....

reagovat davca 25.9.2008 13:07  21%    +  -

Mata69: tak to máš pravdu,moje děti to taky dělaly,ale v období 1až 2let,prostě zkoušely,zjistili,že to mají marné ,tak záchvaty nemáme.oni jsou dost vyčůraní,miláčci

reagovat Yasmin.Hayatt 25.9.2008 12:00  100%    +  -

Mata69:

reagovat Madison 25.9.2008 12:00  8%    +  -

Tohle jsem si prožívala se svými dětmi taky, je dobré se naučit znát situace, které tyhle záchvaty způsobují a předcházet jim. Vím, že to nejde vždycky. Pokud záchvat nastane, neprojevovat žádné emoce, lítost, vztek, nic, děti jsou moc chytré a začali by toho zneužívat. Nanejvýš přidržet, aby si děti neublížily pádem třeba na nábytek. Děti se z bezvědomí proberou rychle a začnou si zase hrát, jako by se nic nedělo. Doktorka mi řekla, že udusit se nemůžou, tak moje děti to přežily, tak snad jiné taky :-)

reagovat zuza26 25.9.2008 11:50  100%    +  -

Také se přidám
Tohle dělal můj mladší brácha, částečně schválně, částečně za to asi nemohl. Šíleně nasírací povahu má do dneška.
Vždycky když ho to chytilo začasl se dusit, modrat, všichni kolem byli na nervy. Mamka ho vzala pod studenou sprchu a byl klid.

Jenže to neuměla babička. Vždycky nás ostatní strašně seřvala, proč tomu chuddáčkovi ubližujeme, že nám takhle umře a také tam to praktikoval dost pravidelně, pak ho také čekala odměna v podobě čokoládky a tak.

Přeci jen už odrostl, ale vztek s ním lomcuje pořád.

reagovat Mata69 25.9.2008 11:26  90%    +  -

Yasmin.Hayatt: no od tebe by mě to obzvláště mrzelo!

reagovat Yasmin.Hayatt 25.9.2008 11:19  100%    +  -

Mata69: já tě rozhodně matko kráčmerko kamenovat nebudu

reagovat Mata69 25.9.2008 11:12  90%    +  -

kamila3: tak to s tebou souhlasím, jak byl u kluků náznak nějakýho vztekání - následovala hrozba, že mu jednu fláknu, aby měl důvod a když to nezabralo, tak jsem jí flákla....a musím říct, že žádný záchvaty vzteku se u nás nikdy nekonaly...
a teď Džamilu na mě!

reagovat Mata69 25.9.2008 11:11  90%    +  -

Hele holky nekamenujte mě, ale mě se zdá, dle toho co vidím ve svým okolí (známý, kamarádky), že tohle dělají děti, který ví, že máma nebo prostě rodiče vyměknout a povolí - právě v důsledku záchvatu...ať už vzteku či brečení...Prostě ty děti jednou viděly, že to mělo efekt, tak to zkouší pokaždý znova...
Možná si řeknete že jsem mimo, ale vidím to kolem sebe...

reagovat kamila3 25.9.2008 9:45  33%    +  -

Yasmin.Hayatt: no jo,ale takovejch je teda hodně málo...většinou povolí a smlouvají s dítkem,nebo (jako třeba já,že...)dětem naflákají začerstva ...nevím,ale moje metoda u toho strašího syna (8let) fungovala a vztekal se opravdu asi jen 3-4x...prvně sem to samož e zkoušela po dobrým,nejsem tyran...ale jak se schylovalo ke vztekání a dupání bylo rozhodnuto... a co na to okolí? je mě tak nějak jedno.Petřík ale pak věděl co může a co ne a tak v podstatě stačily jen domluvy...Džamila by mi dala co?...

reagovat Yasmin.Hayatt 25.9.2008 9:28  100%    +  -

kamila3: no, u nás NE v obchodě platí taky. starší držkuje a mladší se nafoukne ale i kdyby se nám mrně vzteky válelo po zemi, má smolíčka pacholíčka
viděla jsem rodinku na nákupu a dítko spustilo příšerný hysterický záchvat. maminka v klidu nakupovala dál, tatínek sebral krásně načančanou holčičku a šel s ní v klidu ven. tam jí postavil, holčička zuřila až rudla a modrala v obličeji a když viděla, že tatínek je ledově klidný, tak sebou plácla na zem. tatínek byl stále klidný, tak holčička přestala ječet a urazila se. to tatínka rozesmálo, zvednul jí a zamířil s ní k autu.
1) obdivuji jeho ledový klid i když vím, že to pro něj jako otce malé slečny musí být těžké
2) obdivuji, že dokázal s ledovým klidem přejít i opovrživé pohledy kolemjdoucích
3) obdivuji, že to slečnu neohnul a nedal jí dvě tři na zadnici, což já bych se neudržela
4) obdivuji ho i v tom, že nechal manželku v klidu nakoupit a toho malého vzteklouna odtáhnul pryč a neustoupil tím, že se slečně koupí to, nač si ukáže.

té malé holčičce byly maximálně 4 roky. ale andílek od pohledu a pak toto

reagovat kamila3 25.9.2008 9:17  33%    +  -

jitkadomu: tak vidíš,určitě ti někdo napíše co a jak...a zvládnete to...

reagovat kamila3 25.9.2008 9:16  33%    +  -

Yasmin.Hayatt: holky ...jak já sw váma souhlasím... ono to kouzelné slůvko NE má velikou sílu...ale myslím,že se rodiče občas taky bojí říct ne,právě z obavy že se dítko začne vztekat...a že odělá ostudu třeba v obchoďáku nebo na ulici.já jsem takový povahy a i manža že když se řekne Ne tak to platí a nesmlouvám,ale ptrotže jsem léta pracovala v obchodě tak vím,že moooc lidí tohle neumí a že se bojí reakce okolí a teda toho,že tam dítrě ztropí jekot,že...ale ta tvoje rada s tím foukáním...výbornej tip...

reagovat Yasmin.Hayatt 25.9.2008 9:03  100%    +  -

naše starší tyto záchvaty mívala taky. jednoduše jsem si před ní klekla, držela jí pod rukama, aby nespadla a řekla jsem jí, nadechni se a když bylo vidět, že jí to nejde, foukla jsem jí do obličeje. krátce ale silněji, jako když chcete sfouknout svíčku. to nikdy nezklamalo.
pokud šlo o výbuchy vzteku, když si chtěla něco vynutit, zavřela jsem jí do pokoje. stála za dveřma a poslouchala. dokud ječela, bylo to ok, ale několikrát jsem jí načapala, jak mlátí hlavou o zem a jednou i o topení. to už bylo na mě moc. chytla jsem jí a v koupelně jí oplachovala obličej vlažnou vodou tak dlouho, dokud se neuklidnila.
tohle pak úplně samo odeznělo. a jak píše okata73 , tak není nad to, když si dítě navykne od narození na pevný režim a přes slovo NE, vlak nejede. děti pochopitelně zkoušejí, co rodiče vydrží a pak je to fakt o docenta Chocholouška.

reagovat Sydžej 25.9.2008 8:32  100%    +  -

moje holka mejvala taky takovy záchvaty kolikrát se stalo že byla modrá tak jsem s ní zatřepala a bylo to dobry.teď je to zatím dobry.

reagovat okata73 25.9.2008 8:32  23%    +  -

jitkadomu: ahoj Jíťo...tak s tímto zkušenosti nemám.... Vojtík vypadá, že bude kliďas....a Matěj se vztekal al spíš než modral rudnul.... a bouchal a kopal kolem sebe.... chce to vydržet....ale pokud je to spojené se špatným dýcháním.....fakt nevím co ti poradit.....

já jsem dost často předcházela záchvatům..... né že bych mu ustupovala.....ale prostě pravidelnej režim..... aby nebyl přetaženej..... spát i v době kdy už to odmítal....protože když neusnul odpoledne tak kolem 5-6 hodiny to bylo k nesnesení....

a jasně daná pravidla.... které neporušuje nikdo v rodině.....(což je občas problém)

reagovat Tonka275 25.9.2008 8:32  28%    +  -

jitkadomu: a co se stane, když ji ignorujete? Víš, jako víckrát za sebou, ne jen jednou. Já vím, že je to těžký, my takhle máme (s částečnými úspěchy) zvládnuté spaní, bylo to těžké, já osobně musela holky zavřít do nejvzdálenějšího pokoje, abych je slyšela co nejmíň, ale pomohlo to.

reagovat kamila3 25.9.2008 8:27  33%    +  -

jitkadomu: a že by nenadechla... to se mi nezdá,určitě se vždycky nadechne,to se nebioj...

reagovat kamila3 25.9.2008 8:26  33%    +  -

jitkadomu: ńo to je na draka,ale ona má teď 15 měsíců a to bude ještě hůř...až jí budou 2,3 4 roky...se ty děcka umí pěkně vztekat a opravdu jí to dovolit nemůžeš,to by si taky byla chudák ty sama...ale zašla bych někam pro odbornou pomoc,ono by stačilo kdyby někdo poradil tobě jak na ni jít ,jak tohl zvládat...

reagovat kamila3 25.9.2008 8:24  33%    +  -

jitkadomu: no neslyšela jsem o tom víc,ale jen jako z doslechu ...nebyla si někde u dr se poradit? co s tím? určitě by to chtělo odbvornou pomoc,páč se na ni musí od lesa ...

reagovat jitkadomu 25.9.2008 8:22  47%    +  -

Tonka275:
Moc děkuji... Kdo to zažívá, tak ví, jaký je to bezmocný pocit. Ale říkají, že se vždy dítě zase nadechne.
Malá to mívá, když opravdu něco moc chce a my jí to nedovolíme. Předevčírem večer třeba nechtěla jít ještě spát a chytlo jí to v postýlce... Včera večer zase chtěla blikat světlem a taky jsme jí to nedovolili. Když stihneme její pozornost odvést jinam, je to dobré. Ale taky nejsme pořád ve střehu, že?:-((((
Bojím se toho, aby opravdu nebyla rozmazlenec, abysme jí neustupovali, aby nechytla záchvat a ona si tímto prosadila svoje...

reagovat Tonka275 25.9.2008 8:21  28%    +  -

jitkadomu: jo a naše kristýnka, ta malinkatá, ta si taky dokáže už teď zefektivnit, když se jí něco nelíbí. Ale já říkám, že je malá, tak musí jít o to víc slyšet, jen doufám, že se to do této fáze nenadechování nedostane.

reagovat Tonka275 25.9.2008 8:19  28%    +  -

jitkadomu: jitko, co vím, tak mi o tom povídal manžel, že to dělala jeho neteř (jdeme jí o víkendu na 18. narozeniny, takže už to má za sebou), ale nikdo to takhle nediagnostikoval. Zkrátka tak plakala, že se až nemohla nadechnout. Vím, že jí dr. tenkrát řekl, že se nemá bát, že ona se určitě nadechne. Ona švagrová je na ně do teď neskutečně citově vázaná, takže to tenkrát považovali za to, že ji malá jakoby tak vydírá. Kdy jí to přeslo, to nevím, ale zkusím se tak nějak někdy nenápadně zeptat, jo?

reagovat jitkadomu 25.9.2008 7:47  47%    +  -

Tak se těším, že budu moct probrat záchvaty s někým, kdo má tyhle blbý zkušenosti jako my....

Má to zmizet do čtyř let věku dítěte. Naše malá má 15 měsíců, tak to máme ještě hodně před sebou

Včera nám zrovna zmodrala docela hodně a nadechnutí jí trvala dlouho. Mám o ní vždycky strach...

Váš názor:

Jméno:

Nejste přihlášen(a). Je lepší se nejdříve přihlásit.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): jitkadomu
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Rodina a děti -> Děti a zdraví
Přečtěte si