Chovatelé ovcí a koz

Zakládám toto téma pro chovatele ovcí a koz.
Naše zkušenosti z praxe, rady jak a kdy odčervovat, parazitózy, výživa a správná KD, kupírování, odrohování, kastrace, infekční nemoci atd.

Sama chovatelka nejsem, ale studovala jsem tento obor a zajímám se o odchov všech skupin HZ. Do budoucna bych se tomu chtěla nadále věnovat a proto uvítám veškeré zkušenosti s chovem koz i ovcí.

13.12.2008

Diskusi založil(a) 13.12.2008 Lucka_88

Výživa a krmení dospělých koz

Letní krmné období
- v let.krm.období je základem pastevní porost.Koza ráda vyhledává pastviny s aromatickými bylinami. Nemá v oblibě bujné porosty. Lépe jí vyhovují suché porosty, kamenité pastviny, strmé svahy.Velice ráda okusuje listí keřů a stromů i rostliny, které jsou pro jiná ZV nevhodné až škodlivé. Kozy můžeme pást i na porostech jetele, na strništích i řepništích. Při pasení na mladých porostech přikrmujeme kozy pro doplnění sušiny senem(i horší kvality) nebo slámou.

Není-li možné kozy pást,krmíme je ve stáji zelenou pící. Při tomto způsobu krmení je nutné dodržovat správné pořadí podávaných krmiv. Zelenou píci zkrmujeme v množství 4-10kg
Zimní krmné období
V zim.krm.obd. je základem krmné dávky kvalitní seno (jetelové,vojtěškové,luční) v denní dávce 2-3kg na kus. Okopaniny doplňují sacharidovou složku krmné dávky, přidáváme je v tomto množství: krmnou řepu 2-3kg, brambory vařené 2kg, brambory syrové 1kg.

Podle požadované produkce mléka přidáváme jadrná krmiva v dávce od 0,2 až 1,0kg. V případě potřeby doplňujeme minerální krmiva (krmný vápenec, magnovit, krmnou sůl). Pro doplnění sušiny přikrmujeme krmnou slámou v dávce 0,2 až 1kg.
Výživa březích koz
V období březosti je třeba přihlížet k odlišným potřebám živin u koz v závislosti na dnech březosti. Období březosti je z hlediska krmení rozděleno na období do 90dní a období nad 90dní. V prvním období není koza na výživu nijak náročná. V druhém období rostou nároky na výživu.

Výživa v prvním období březosti je založena na zkrmování méně kvalitního sena a okopanin, popř.řepných skrojků, okopanin a podle potřeby i jadrných krmiv.

V období březosti nad 90dní zkrmuje kvalitní seno, okopaniny a jadrné krmivo. Nedoporučuje se zkrmovat siláž, protože kyselé siláže mohou způsobit potraty.

Nejméně 6-8 týdnů před plánovaným porodem (dojí-li ještě) musíme nechat kozu zaprahnout (zasušit). V tomto období dochází k intenzivnímu růstu plodu, tvoří se 90% jeho hmotnosti a koza se připravuje na další laktaci.

Kozy,které produkují mléko nepřetržitě, čerpají po porodu živiny z vnitřních rezerv, nedosahují tak vysokého vrcholu laktace a produkce mléka rychle klesá.

Přibližně 14 dní před plánovaným porodem předkládáme kozám lehce stravitelná krmiva s přídavkem odvaru z lněného semínka, který omezí zácpy a pozitivně ovlivní průběh porodu.

Výživa koz v době laktace

Po porodu podáváme kozám lehce stravitelná krmiva v přijatelné formě. Vhodný je vlažný nápoj z otrub a kvalitní luční seno. „Klasicky“ začneme kozu krmit až 5. den od porodu, a to dle zdrav.stavu.Krmná dávka laktujících koz musí být složena ze šťavnatých a jadrných krmiv, tedy krmiv příznivě ovlivňujících produkci mléka. Většími dávkami jadrného krmiva (až 1,5kg) provokujeme činnost mléčné žlázy,dokud koza reaguje zvyšováním mléčné užitkovosti(obvykle do 2týdnů po porodu)

zdroj: Chov koz - Milena Fantová

Lucka_88 21.11.2009 12:44

Lucka_88 13.1.2009 14:49

reagovat MámaDvojčat 23.6.2009 11:13  6%    +  -

andygros: My jsme z ústeckoorlicka. Což je od Vás pěkný kousek

reagovat andygros 23.6.2009 9:52  13%    +  -

MámaDvojčat: jééé-to je super.Kde bydlíte-jestli to není tajemství?Hledáme ženicha pro naši EbiJsme na jablonecku

reagovat MámaDvojčat 23.6.2009 9:19  5%    +  -

Ahojmy máme plemenného kozla a pár koziček,berana a tři ovce +jelovičku.

reagovat Pusinecka 6.6.2009 10:59  33%    +  -

andygros: ta je pěkná, podobná té naší. rohy mají jen mladý, máma je bezrohá. jsou kakaoví, s lalůčkama na krku a stejnýma rohama jako Vaše Abigail

reagovat andygros 5.6.2009 10:50  34%    +  -

A ještě jednou naše Ebinka

reagovat andygros 5.6.2009 10:48  34%    +  -

Pusinecka: já ti ani přesný plemeno nevímona je bílá a kolem hlavy má krásný hnědý znaky.Na fotce je na vodítku s naší Tabitkou

reagovat Pusinecka 5.6.2009 10:06  32%    +  -

andygros: děkuji za odpověď.
a jaké máte plmeno? ty naše jsou toggenburské.
byly zvyklé na pastvu a na noc do stáje, nádherné a čisté, paní to měla opravdu moc hezky udělané a obstarané

reagovat andygros 5.6.2009 9:41  34%    +  -

Pusinecka: Neboj-za chvilku si zvykne a bude za váma chodit jak pesKdyž jsem dostala naši Ebinku(Abigail)-dobrý jméno pro kozu,ne?...tak jí byl rok a byla moc plachá a vyděšená.Brácha mi jí koupil z většího chovu,kde vlastně pořád byla ve stáji ....u nás najednou měla zahradu a byla vyděšená s každýho zvuku.Ale brzo se roukoukala a dneska je úžasná.A kůzlátko si zvykne brzo....jinak opravdu stačí,když přes léto spásá.Ona tu hubu nezavře-je to dobrá sekačka na trávutaky jí dávám šlupky z brambor a tvrdý pečivo-ale to hromadím hlavně na zimu

reagovat Pusinecka 4.6.2009 20:39  30%    +  -

ahoj, my si přivezli včera kozenku i s kozlátky. Jsou nádherní, bez zápachu. Jedno kůzle - kozenka je ale docela bázlivé. Je těžké nebo zdlouhavé ochočit kozičku? A opravdu jim stačí takhle v létě jen spásat?

reagovat Lucka_ročník88 29.5.2009 0:23  25%    +  -

andygros:

reagovat andygros 28.5.2009 20:24  28%    +  -

fatima: to si myslímjá mám jednu kozénku a ta tu hubu nezavřeale jako údržbářka zahrady je skvělá.A myslím si,že si nemusíš dělat velký starosti s přikrmováním,když je dostatek zelenýho.Hlavně ať maj něco naví na podzim a v zimě.

reagovat fatima 28.5.2009 20:19  31%    +  -

andygros: my je na zahradu vodíme na noc jsou ve stání,teď jsem jim dala šrot,vitamíny mrkev a jablíčka,rychlostí blesku to sežrali

reagovat andygros 28.5.2009 16:44  28%    +  -

fatima: ahojky-já teda mám kozénku,ale ovečky chová můj brácha.Ovce mají volný přístup na velikou zahradu a brácha jim občas přidává nějakou zeleninu,třeba z druhý ručky a tak co ti zůstane doma-šlupky z mrkve,brambor...,tvrdej chleba,opadaný jablíčka.Hlavně vodu

reagovat fatima 28.5.2009 12:20  30%    +  -

ahoj všem,jdu k vám na radu,včera manžel přivezl beránka a dvě ovečky,jsou na zahradě která je obr velká,tak prosím o radu co jim ještě koupit jako doploněk potravy,mám minerální liz a ječný šrot,ale nemám představu kolik šrotu jim dát,

reagovat andygros 24.4.2009 23:40  11%    +  -

Ahojky chovatelétak jak se všichni máte?My dneska byli s rodinkou v Zoo a přesto že máme kozu doma-tak stejně ty nae děti kozy bavily i tam....hodím sem fotečku-to je náš Elijah s kůzletem,kterýmu ještě zasychá pupeční šňůra

reagovat Lucka_ročník88 11.4.2009 22:35  44%    +  -

Ahoj všem!
My dneska byli u známých, mají farmu jako bejk.
Spoustu oveček a mají i kozenky, teď se jim narodili malá kůzlátka. Škoda, že se to všechno na dámu nevejde.Tak jenom malý vzorek:
Ondrášek s ovečkama

Merino sprsklý s Valaškou

Farmář :o))

Sulfoky a Merino

reagovat andygros 27.3.2009 20:14  32%    +  -

blaznivy: tak to díky za rady-já bych to tak jednou vlastně chtěla-pozemek máme 5 tis metrů a chlívek je taky dostatečnej-tak díky za povzbuzení

reagovat blaznivy 27.3.2009 17:14  15%    +  -

andygros: Pokud máš jenom jednu kozenku a chceš ješte jednu tak by se kozel asi nevyplatl. Myslím si,že se vyplatí od minimálně 3kusů.My máme17koz a dva kozli.To co se mluví o tom,že kozel smrdí je tak trochu vymyšlené. Kozel začíná smrdět tehdy, když kozy jsou připraveny.Kozel se v tuto dobu se občůrává, aby okouzlil své krásky ve stádě.
Pokud však u vás v blízkosti nemá nikdo kozla, tak je to jiná. V tom případě si kozla pořiďte, ale ještě si pořiďte navíc dvě kozičky.Myslím, že to v pohodě zvládnete. Držím palce.
Slávek.

reagovat andygros 27.3.2009 15:51  32%    +  -

blaznivy: díky za povzbuzenímáš pravdu-sice není produktu tolik,ale za to si každej rok fakt mlaskámea i se mi to líbí,jak se celej rok povalujou po zahraděk vánocům si brácha pořídil ještě koníka.

Já mám zatím jen obr psa,kočky,rybky,osmáky,...prostě droboť a kozu Abigail.Zatím je sama,ale chcem další.Je to úžasnej společníkpřes léto máme aspoň trochu mlíka a zkouším experimentovat se sýrama.jen pořád nejsem úplně rozhodnutá,jestli vezmem jen další kozénku a nebo i kozla.Zatím se mi daří mít vše beze smrádku-i když jí pohladím,je to v poho-nesmrdí....což s kozlem je pak jiný....jenže v blízkým okolí kozla nemáme,tak je problém s připouštěním....

reagovat blaznivy 27.3.2009 11:45  15%    +  -

andygros: To je nejzdravější chov a také je to pro zvířata nejlepší a následné produkty jsou úžasné. Sice musíme počítat s tím, že produktu nebude tolik, ale oto bude zdravější.
Slávek
www.svobodnekralovstvi.cz

reagovat andygros 25.3.2009 10:24  28%    +  -

Mortysha: ahojky-já nemám osobní zkušenost,ale podobně to dělá můj brácha.Má chovnýho berana a tři ovce-ty si nechával-na jaře jsou jehňata-z každyý ovce jedno až dvě.Přes léto je vykrmil a na podzim porazil.Ovce má venku-na noc si zalejzaj do chlívu.Tak že se pasou a pasou a pasou.....hlavně přísun vody a na přilepšenou tvrdý pečivo a ovoce a zelenina-co se kde namane...

reagovat Mortysha 23.3.2009 14:54  5%    +  -

blaznivy: Hm no právě.. nakupujeme bizoní maso z Měřína... takže máme vystaráno vždy na celý rok....chtěla bych je chovat na trávě.. jelikož cpát jim granule nebo nějaká svinstva to opravdu ne.. budeme je mít na svém pozemku...

reagovat blaznivy 23.3.2009 14:12  14%    +  -

Mortysha: Co to je výtěžnost? Výtěžnost závisí jen na chovatel. Za kolik nakoupí ovce, kolik dá peněz do žrádla, zda má vlastní louky a td.Takže tato otázka se nedá takto zodpovědět.Pokud koupíš malou ovečku do 1000,-Kč a budeš ji krmit vlastní pastvou a na podzim ji zabiješ,kdy bude mít váhu cca 15-20kg. Tak z této ovečky získáš 2/3 masa. Tak si spočítej na kolik tě masopříjde pokud ovšemnebudešpočítatpráci kolem ní a stavbu nějakého přístřešku.
Ahoj Slávek.

reagovat Mortysha 23.3.2009 10:25  5%    +  -

Dobrý den.... já a můj muž se snažíme žít v podstatě ekologicky, třídíme odpad, pěstujeme si zeleninu atd :) Nebudu to tady rozepisovat aždý asi ví :) Pořidili jsme si slepičky( zlatou českou kropenku a vlašky) a letos by jsme si chtěli pořídit ovečky... ale takovým způsobem, že na jaře koupíme a na zimu porazíme :) Takže jsem se chtěla zeptat jestli nemáte někdo zkušenost s takovým chovem? Jaká je výtěžnost apd? Předem děkuji za odpověď.

reagovat blaznivy 23.3.2009 6:53  13%    +  -

kacka25: Pro ovce a kozy stačí přístřešek kam jim neprší a nebude foukat vítr.Tam kde budou spát jim udělej vyvýšenou prkennou podestu.
Tak držím palce.
Slávek

reagovat kacka25 22.3.2009 21:44  5%    +  -

blaznivy: moc děkuji. dlouho jsem tu nebyla kouknu na to. Ale bohužel to vypadá že letos to s ovečkami nevyjde. Alespon se pokusím nachystat jim bydlení :))

reagovat Lucka_ročník88 17.3.2009 17:24  29%    +  -

Lucienka27: A co ovečky, ještě nic?

reagovat Lucka_ročník88 17.3.2009 17:21  29%    +  -

Lucienka27: No ti jsou krásní. Tak hodně zdravíčka!!

reagovat Lucienka27 14.3.2009 13:26  5%    +  -

Lucka_ročník88:
První letošní kůzlata - trojčata.
http://foto.dama.cz/foto.php?f=511079

reagovat andygros 5.3.2009 7:48  25%    +  -

blaznivy: super infotaky díky

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Anonym
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zvířátka
Přečtěte si