Chovatelé ovcí a koz

Zakládám toto téma pro chovatele ovcí a koz.
Naše zkušenosti z praxe, rady jak a kdy odčervovat, parazitózy, výživa a správná KD, kupírování, odrohování, kastrace, infekční nemoci atd.

Sama chovatelka nejsem, ale studovala jsem tento obor a zajímám se o odchov všech skupin HZ. Do budoucna bych se tomu chtěla nadále věnovat a proto uvítám veškeré zkušenosti s chovem koz i ovcí.

13.12.2008

Diskusi založil(a) 13.12.2008 Lucka_88

Výživa a krmení dospělých koz

Letní krmné období
- v let.krm.období je základem pastevní porost.Koza ráda vyhledává pastviny s aromatickými bylinami. Nemá v oblibě bujné porosty. Lépe jí vyhovují suché porosty, kamenité pastviny, strmé svahy.Velice ráda okusuje listí keřů a stromů i rostliny, které jsou pro jiná ZV nevhodné až škodlivé. Kozy můžeme pást i na porostech jetele, na strništích i řepništích. Při pasení na mladých porostech přikrmujeme kozy pro doplnění sušiny senem(i horší kvality) nebo slámou.

Není-li možné kozy pást,krmíme je ve stáji zelenou pící. Při tomto způsobu krmení je nutné dodržovat správné pořadí podávaných krmiv. Zelenou píci zkrmujeme v množství 4-10kg
Zimní krmné období
V zim.krm.obd. je základem krmné dávky kvalitní seno (jetelové,vojtěškové,luční) v denní dávce 2-3kg na kus. Okopaniny doplňují sacharidovou složku krmné dávky, přidáváme je v tomto množství: krmnou řepu 2-3kg, brambory vařené 2kg, brambory syrové 1kg.

Podle požadované produkce mléka přidáváme jadrná krmiva v dávce od 0,2 až 1,0kg. V případě potřeby doplňujeme minerální krmiva (krmný vápenec, magnovit, krmnou sůl). Pro doplnění sušiny přikrmujeme krmnou slámou v dávce 0,2 až 1kg.
Výživa březích koz
V období březosti je třeba přihlížet k odlišným potřebám živin u koz v závislosti na dnech březosti. Období březosti je z hlediska krmení rozděleno na období do 90dní a období nad 90dní. V prvním období není koza na výživu nijak náročná. V druhém období rostou nároky na výživu.

Výživa v prvním období březosti je založena na zkrmování méně kvalitního sena a okopanin, popř.řepných skrojků, okopanin a podle potřeby i jadrných krmiv.

V období březosti nad 90dní zkrmuje kvalitní seno, okopaniny a jadrné krmivo. Nedoporučuje se zkrmovat siláž, protože kyselé siláže mohou způsobit potraty.

Nejméně 6-8 týdnů před plánovaným porodem (dojí-li ještě) musíme nechat kozu zaprahnout (zasušit). V tomto období dochází k intenzivnímu růstu plodu, tvoří se 90% jeho hmotnosti a koza se připravuje na další laktaci.

Kozy,které produkují mléko nepřetržitě, čerpají po porodu živiny z vnitřních rezerv, nedosahují tak vysokého vrcholu laktace a produkce mléka rychle klesá.

Přibližně 14 dní před plánovaným porodem předkládáme kozám lehce stravitelná krmiva s přídavkem odvaru z lněného semínka, který omezí zácpy a pozitivně ovlivní průběh porodu.

Výživa koz v době laktace

Po porodu podáváme kozám lehce stravitelná krmiva v přijatelné formě. Vhodný je vlažný nápoj z otrub a kvalitní luční seno. „Klasicky“ začneme kozu krmit až 5. den od porodu, a to dle zdrav.stavu.Krmná dávka laktujících koz musí být složena ze šťavnatých a jadrných krmiv, tedy krmiv příznivě ovlivňujících produkci mléka. Většími dávkami jadrného krmiva (až 1,5kg) provokujeme činnost mléčné žlázy,dokud koza reaguje zvyšováním mléčné užitkovosti(obvykle do 2týdnů po porodu)

zdroj: Chov koz - Milena Fantová

Lucka_88 21.11.2009 12:44

Lucka_88 13.1.2009 14:49

reagovat andygros 17.12.2008 21:07  38%    +  -

xmarka: koza může být i ke psovi,ke kočkám-k čemukoliv-ona totiž opravdu je společenská a nechce být sama.jestli najdu,vložím sem fotky jak řádí se psem.Kozu mám uvázanou,protože nemáme pozemek ještě pořádně oplocený-pes kolem ní poskakuje,ona za ním-a on jen tak k provazu,aby ho netrkla...ale jakmile se otočí zády,dostane na pr....takhle spolu řáděj hodiny.pak si pes lehne vedle ní a ona se jen v klidu pase.když dojím,kočka sedí u vemena a leze mi do hrnku a koze je to jednokdyž sedím na zahradě a ona mě slyší a nevidí,tak mečí a mečí a musím ji dát k nám blíž.A náš malej,sotva po zahradě chodil-ale za kozou se musel vždycky dostat
A ještě k tomu psovi-psa co jsme měli předtím,toho bych k ní asi nepustila-on byl docela ostrej.Toho co máme teď jsme pořídili dýl než kozu,takže ona si na něj zvykla od štěněte.

reagovat Lucka_ročník88 17.12.2008 19:56  10%    +  -

A k tomu množství nadojeného mléka.
Jestli máte doma bílou kozu krátkosrstou, pak v průměru denní nádoj je 4kg, dříve to bylo méně, dneska dosahují až 4litry. Roční nádoj by měl v průměru dosahovat 1 150kg.

U koz hnědých krátkosrstých je denní nádoj 3,8kg a roční 1 050kg.

Jsou i plemena, které mají ale o hodně menší mléčnou užitkovost.

V česku se chová ještě jedno mléčné plemeno-koza sánská a tá dojí ze všech plemen nejvíce.
Kromě těhlech 3 dojných plemen jich je ještě dojných několik, ale nechovají se u nás.

reagovat Lucka_ročník88 17.12.2008 19:48  10%    +  -

Lucienka27: Téda, vy toho doma máte

O očkování proti bluetongu modrýmu jazyku vím,ale nevím, že je to povinné.

Jinak někdo se tu ptal na tu registraci, tak čísla vydává SCHOK (svaz chovatelů ovcí a koz)
Teda nevím jak to je přesně u koziček, ale u ovcí je to tak, že musí být označená a mít číslo každé jehňátko do 7dnů po narození. Tenhle předpis platí pro každého chovatele to i byť chováte jen jeden kus.

Od 3 kusů platí pro chovatele povinnost vést stájový registr.

Ale to je spíše k ovcím, jak je tohle přesně u koz nevím.

reagovat xmarka 17.12.2008 15:50  10%    +  -

A je i nějaká menší koza -jen k dětem?
Máme taky psy: hrubýho foxla a ruskýho teriéra (45kg).
Kamarádí se vaši psy s kozenkama?

reagovat andygros 17.12.2008 12:09  38%    +  -

Lucienka27: no právě proto chci další-ona je takovej společenskej tvorděti jsou u ní každej den

reagovat Lucienka27 17.12.2008 10:23  5%    +  -

andygros:
Takže když máte známku, tak máte i číslo hospodářství, ne? Jen pozor na to očkování, kdo ví, kdo po tom půjde. Na podzim ale nebylo dostaek vakcín, takže lidi stejně neoočkovali včas, protože to ani nešlo.
A není té vaší kozičce smutno?

reagovat andygros 17.12.2008 10:17  36%    +  -

Lucienka27: to je malá kozí farma Kamínka?tak tam taky jukám-naše Ebi má známku-ale ptám se jak dál až si pořídíme další.jinak díky moc
komondora znám-to je pěknej kouseknáš je kříženec retrívra a novofundlňďáka-tak že z potoka ho nemůžem dostat

reagovat Lucienka27 17.12.2008 10:11  5%    +  -

Pěknej dárek k Vánocům :-) Taky bych takový chtěla. Psa máme taky velkýho - komondora, znáš? K tý registraci - je to celkem jednoduchý, musíš si zaregistrovat hospodářství - k tomu dostaneš svý číslo, propíchnout jim uši speciálníma nůžkama a dát tam známky, co si objednáš a pak už jen nová povinnost je očkovat proti Blutongu - to je zadarmo, udělá vám to váš veterinář. Info k registraci najdeš zde: http://www.malakozifarma.cz/ - tam já chodím pro rady.

reagovat andygros 17.12.2008 10:07  37%    +  -

Lucienka27: tak toho máš požehnaně.Koně teď k Vánocům pořizuje svojí holčičce můj brácha.Já mám jen tu kozénku-ale chci jich víc,velkýho psa,dvě kočky,osmáky,pět dětí a skvělýho mužskýhoa co pro vás obnáší to přihlášení?máš nějaký kontroly,nebo povinnosti a tak?

reagovat Lucienka27 17.12.2008 9:57  5%    +  -

Máme ještě koně, takže pořád dokola, krmit napájet, kydat... Do toho 3 leté dítě :-) Ale baví mě to.

reagovat Lucienka27 17.12.2008 9:55  5%    +  -

Zrovna si tu pročítám zajímavý článeček - http://www.tvujdum.cz/zahrada/pece-o-zahradu/cerstva-zelenina-i-o-vanocich-aneb-uzitkova-zahrada-v-prosinci.aspx , jak se v zimě postarat - žel, o tu mou se starají kozenky a to velice pečlivě. Kůra stromů jim chutná náramně, žádný nátěry proti okusu nezabírají...

reagovat andygros 17.12.2008 9:54  37%    +  -

Lucienka27: to jsem byla já-díky...co to všechno pro tebe obnáší?

reagovat Lucienka27 17.12.2008 9:45  5%    +  -

Všechny je máme zaregistrovaný (oznámkovaný), někdo se tu na to ptal.

reagovat andygros 17.12.2008 9:40  37%    +  -

Lucienka27:

reagovat Lucienka27 17.12.2008 9:35  5%    +  -

Kozla sem tu měli dva měsíce vypůjčenýho. Docela se snažil, takže na jaře očekávám 4 porody. To byla "vůně" :-)

reagovat andygros 17.12.2008 9:26  37%    +  -

Lucienka27: máte jen kozy,nebo i kozla?jak se vám daří případně kozla sehnat?nebo kůzlátka nemáte?jsem zvědavá-viď?a máte je všechny přihlášený-nebo jak to řešíte?

reagovat andygros 17.12.2008 9:24  37%    +  -

Lucka_ročník88: no ona to vlastně ta klasická bílá není-myslí že rodiče měla různý-ona je z poměrně velkýho chovu-a když jsem jí dostala,byla chudinka pěkně vyjukaná,protože snad byla pořád ve stáji se stádem a venku ani nebyla.Tak u nás má pro sebe 5 tis metrů a užívá si to.Zvykla si na šrumec přírody,i na to,že nahoře nad loukou projede auto...

reagovat Lucienka27 17.12.2008 9:11  5%    +  -

Lucka_ročník88: To je pravda, každý den chutná mléko od stejné kozy malinko jinak, jak mají velký výběh, pokaždé sežerou trošku něco jiného a tím je i mléko pokaždý jiný.

reagovat Lucienka27 17.12.2008 9:09  5%    +  -

My máme 4 kozy - různý křížený, barevný i býlý, 4 ovce a berana (Suffolky). Každá koza dojí jinak, mě dává některá až 2,5 - 3 litry denně. Zaleží jaká je pastva. Ale rozhodně preferuji chov venku - naši mají hektarový sad a peknou salaš stále otevřenou, aby se měli kam schovat.

reagovat xmarka 17.12.2008 8:54  10%    +  -

Taková blbá otázka.. koza se musí dojit pravidelně nebo ne? Kolik mlíčka dá jedno dojení?
Dík M.

reagovat Lucka_ročník88 16.12.2008 21:23  10%    +  -

Jinak k tomu kozímu mléku. U kozy je to tak, že kvalita mlíka se skoro=kvalitě krmiva.
Protože narozdíl od krávy víc to mlíko pojímá všechno co koza sežere.
Jinak kozí mléko má opravdu dobrý vliv na pokožku.Je to ověřené.
Při alergických kožních onemocněních(ekzémech) může pomoct koupel z kozího mléka, aspoň tak jsem se to dočetla.
Nebo se dá koupit přímo i kosmetický výrobky, mýdla atd., které kozí mléko obsahují.

reagovat Lucka_ročník88 16.12.2008 21:15  10%    +  -

Ahoj všem!
andygros: Vy máte klasickou bílou krátkosrstou?
Tyhlety kozičky mají o něco větší nádoj než hnědé krátkosrsté, ale hnědé jsou zase s lepší plodností.Na fotečce vypadá pěkně.
Kolem smradu tedy poradit nemůžu, nejsem zkušená chovatelka a kozy doma nemáme.

reagovat andygros 16.12.2008 18:29  33%    +  -

jiil: možná taky-když jsem kozu dostala,poradila mi mamka-ona dřív měla kozy i ovce.Říkala-hlavně čisto,před dojením vemínko opláchnout vlažnou vodou a prošla mi zahradu a upozornila na keře a kytky,který jsou aromatický a způsobují pach mlíka.tak se toho držím a zatím mi to vychází...

reagovat jiil 16.12.2008 18:03  45%    +  -

andygros:a není smardavost kozy taky ovlivněná plemenem?Já jsem teda laik,ale sousedi mi kdysi prodávali mléko -paní mi moc pořádná nepřišla a taky nesmrdělo

reagovat andygros 16.12.2008 8:17  81%    +  -

jiil: můj Petr o koze nechtěl ani slyšet-tak mi jí brácha prostě koupil k narozkám-a Petr mi teď pomáhá chlívek opravovat a souhlasí i s tím,že bude mít někdy kůzle.Letos se mi tady v okolí nepodařil sehnat kozel.Uvažuju pořídit si svýho-ale mám strach ohledně smradu.U Ebi si hlídám co žere-aby neměla cítit mlíko,pečlivě myju vemeno když dojím-a zatím nikdo nepoznal,když to neřeknu-že jde o kozí.Ebi ani nesmrdí,když jí hladím.Což kozel je jiná káva

reagovat andygros 16.12.2008 8:13  80%    +  -

xmarka: ve fotogalerii je ta fotka větší

reagovat andygros 16.12.2008 8:12  80%    +  -

xmarka:

to je naše Abigail-má barvu jak bílý kafe a sem tam tmavý znaky.A je to úžasnej společník

reagovat jiil 15.12.2008 19:34  100%    +  -

Tchýně roky chovala ovce "barany",jak tomu říkají.Já už roky přemlouvám manžela,abychom si pořídili kozu.A to proto,že manžel má alergii a tak jsem doufala,že by mu kozí mléko pomohlo od jeho problémů.
Chlívky nám už léta zejí prázdnotou.
Nechce ani slyšet

reagovat xmarka 15.12.2008 15:54  22%    +  -

Ahoj sice kozenku nemáme, má ji soused. Stále si pohráváme s myšlenkou vzít si kůzle. Třeba se tu dozvím víc pozitiv a kůzle si fakt vezmem

andygros: Jakou máte? Bílou?

reagovat andygros 15.12.2008 12:28  72%    +  -

Ahojkytak tuhle diskuzi uvítámjsem vlastníkem sice jen jedný kozičky-jmenuje se Abigail (Ebi).ale ráda se nechám poučit a ráda sdělím i svoje zážitky

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Anonym
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zvířátka
Přečtěte si