Za jakých podmínek zůstat doma jako žena v domácnosti?

Četla jsem na Dámě pár diskusí o ženách v domácnosti. Ale většinou se na nich řeší podmínky, které jsou s tím spojené. Mě by spíše zajímala ožehavější stránka tohoto rozhodnutí-FINANCE. Kolik by Vám muselo zbývat a by jste se rozhodla zůstat doma? Kolik Vám zbývá pokud jste ženou v domácnosti? Jde to finančně zvládnout i bez ředitelského platu :-)? Vím, že se o penězích moc nerado mluví, ale chtěla bych si to díky Vám srovnat a následně se rozhodnout.
Ženy v domácnosti- jak zvládáte nátlak okolí? A co vše jste si musela vyslechnout o tom, že jste doma?
Mě končí RD a chtěla bych zůstat doma než budou mít děti za sebou první třídu, ale nevím, jak by jsme to vše zvládly, ať už finančně tak i ten nátlak okolí(žijeme v malé vesničce)
Tak Vás prosím o Vaša zkušenosti a názory :-)
11.11.2009

Diskusi založil(a) 11.11.2009 MámaDvojčat

reagovat IlonaP 11.11.2009 19:05  70%    +  -

Elynor: jj pravda, přesně tak to je

reagovat Elynor 11.11.2009 18:58  20%    +  -

Takže zdravotní pojištění:

Za rodiče pečující o děti do 7 let platí zdravotní pojištění stát. Kromě toho je hradí i za rodiče, kteří pečují o dvě děti do 15 let. Tato podmínka platí i v případě, že dítě plní povinnou školní docházku či dochází do předškolního zařízení. Pro předškolní zařízení je doba, kterou tam může dítě strávit, omezena maximálně na 4 hodiny denně.

Sociální pojištění:

Odvádět sociální pojištění není povinné, a ani jej vlastně člověk sám za sebe jako samoplátce odvádět nemůže. Znamená to ovšem, že v době, kdy bude žena v domácnosti, nemá nárok na dávky nemocenského pojištění. Také pro nárok na důchod se jako doba pojištění započítává pouze doba péče o dítě do 4 let, tuto situaci lze vyřešit např. dobrovolným důchodovým pojištěním, ke kterému je možné se přihlásit, ovšem výše odvodů není nijak malá. Je stanovena na 1 649 korun měsíčně.

reagovat IlonaP 11.11.2009 18:47  70%    +  -

Pralinka79: zdravotní placený mám, to jo, ale ne důchodový ...
Nejhorší je, že sami ty ženský tam si nejsou jistý

reagovat MámaDvojčat 11.11.2009 18:08  5%    +  -

Pralinka79: Zadravotní za tebe platí, poku dítě nechodí déle do školky jak na 4 hod. denně nebo 5 dní v měsíci. A nanavštěvuje družinu po vyučování.

reagovat Mmiki 11.11.2009 18:08  75%    +  -

Já bych zůstala doma hned ale nezvládli bychom to finančně.Mateřská mi končí na konci roku a holku do školky nevzali.Sousedi by se mohli třeba po...z nich si nic nedělej(taky jsem z vísky)

reagovat Pralinka79 11.11.2009 17:57  18%    +  -

Lidkatřiděti: Pokud máš 1 dítě do 7 nebo 2 do 15 let, stát za Tebe platí ZP pouze za předpokladu, že o ně celodenně a řádně pečuješ - takže podle mě je to v případech, když nechodí do školy nebo jiných zařízení. Jinak je i logické, že by žena neměla nárok na to, aby jí stát platil ZP, kdyby byla doma a nepracovala.

reagovat Pralinka79 11.11.2009 17:52  18%    +  -

IlonaP: Myslím, že tuhle info o zdravotním pojištění najdete na stránkách zdravotních pojišťoven ...

reagovat IlonaP 11.11.2009 17:45  70%    +  -

Aha tak to tu píšete, jsem to dočetla ... No ono jde taky o to, že když si důchodové nikdo neplatí, nedej bože by se s ním něco stalo, tak děti nemají prej nárok na sirotčí důchod a manžel na vdovský... když to zaženu do detailu.
Jsem to teď právě taky řešila, jsem na rodičáku do 7 let, a doba od 4 -7 let si mi prej taky nepočitá do důchodu, péče o osobu blízkou se počítá.

reagovat Ety 11.11.2009 17:44  66%    +  -

IlonaP: no pokud se neplatí soc. poj. tak nee, viz níže....my se teď bavíme ale o zdrav. poj.

reagovat IlonaP 11.11.2009 17:42  70%    +  -

Ety: ta doba se pak asi nezapočítává na důchod ne ?

reagovat Ety 11.11.2009 17:34  66%    +  -

Lidkatřiděti: a nevíš za jakých to určitých podmínek? jakože se to vztahuje jen na vyjímečné případy? či jak si to myslela...jako mně se to teď netýká jo, ale je to pro mně zajímavá informace...

reagovat Lidkatřiděti 11.11.2009 17:32  55%    +  -

Ety: Platí,ale musí se o to zvlášť žádat a je to jen za určitých podmínek.Ale nevím za jakých. Navíc když jsi doma víc jak 4roky tak se na tebe okolí kouká mezi prsty. Já jsem doma už 7let a mám doma hotové peklo s tchyní, že nic nedělám ač podnikám na ŽL. Jen nepodnikám v oboru ve kterém se tchyňka vzhlídla - zemědělství.

reagovat Ety 11.11.2009 17:26  66%    +  -

Holky, fakt stačí pečovat o jedno dítě do 7 let, či pak o 2 do 15 let a zdrav. platí stát? jsem měla za to, že zdrav. je jištěno státem jen na mateřské nebo na pracáku...

reagovat Lidkatřiděti 11.11.2009 17:08  54%    +  -

MámaDvojčat: tak tedy capa bych doma nechtěla. Smrdí. A holky by mi zůstala na ocet.

reagovat jury 11.11.2009 16:13  17%    +  -

Lidkatřiděti: byla jsem 15 let doma a z toho 13 let jsem měla kozu. Jasně, bylo to pro naši potřebu, ale dojila jsko šílená tak jsem se naučila dělat sýry (i plísňové se občas zadařily), tvaroh....
Mít na to čas a spolurodinu na konzumaci a občas starání se, klidně bych ji brala zas
Ale hospodařit v malém to fakt ne

reagovat Pralinka79 11.11.2009 15:52  17%    +  -

MámaDvojčat: Jj, je to tak - pokud bude doma a nebude pracovat, nemusí si platit důchodové poj. povinně - je to dobrovolné. Pokud bude OSVČ, má povinnost ze zákona. Více info je tady http://www.cssz.cz/cz/pojistne-na-socialni-zabezpeceni/povinnosti.htm

reagovat MámaDvojčat 11.11.2009 15:49  5%    +  -

Mmiki: Když si nebudeš platit sociální, tak se ti ten čas nebude počítat do důchodu. Na důchod máš právo (zatím) až po 25 letech po kterých se ti platí soc. pojištění. Alespoň co já vím

reagovat Pralinka79 11.11.2009 15:46  18%    +  -

Mmiki: Já si myslím, že ze sociálního si nemusíš platit akorát nemocenskou (když budeš nemocná, nemá Ti ji kdo proplatit), ale důchodové pojištění si platit musíš myslím povinně. Ale radši se na to zeptej přímo na sociálce.

reagovat Mmiki 11.11.2009 15:33  76%    +  -

MámaDvojčat:Ahoj,chtěla jsem se zeptat,když budu doma s dítětem do sedmi let a sociální si platit nebudu,jaký to má pro mě dopad do budoucna na důchod?Omlouvám se za blbou otázku ale v tomhle neumím chodit.

reagovat MámaDvojčat 11.11.2009 14:45  5%    +  -

vonava-kvetinka: Tak pokud máš jedno dítě do 7let nebo dvě do 15 let tak za tebe zdravotní platí stát. Sociální si platit nemusíš, ale můžeš si ho platit dobrovolně.

reagovat MámaDvojčat 11.11.2009 14:42  5%    +  -

Lidkatřiděti: Tak hovězí mě ani nenapadlo, spíše kozy. Teď dostáváme dotace na plemenného kozlíka, kdyby k tomu byly i chovné kozy tak kozlíci se dobře prodávají na burzách. Ti králící jsou fajn, ale nesmí dojít mor. Nedávno známému pošlo přez 200králíků i přez očkování.

reagovat Ety 11.11.2009 14:39  66%    +  -

vonava-kvetinka: samozřejmě

reagovat vonava-kvetinka 11.11.2009 14:38  100%    +  -

a když žena zustane v domácnosti tak sociální a zdravotní si teda platí sama předpokládám...?

reagovat Lidkatřiděti 11.11.2009 14:16  54%    +  -

MámaDvojčat: Na zemědělství v malém úplně zapomeň. Je to dřina za žádné peníze. Než ti dobytek vyroste tak ho cca 18 - 24měsíců jenom krmíš a pak u jalovic dalších 9 čekáš na tele a teprve potom ti dá mléko.Navíc mlékárny berou mléko až od 100l za den.Tj. cca 12krav a za litr dostaneš max.5,50kč. Prodej ze dvora je legislativně velmi komplikovaný A masňáci jen žerou a pak musíš mít štěstí na překupníka,aby ti dobře zaplatil.A za vzrostlého býka dostaneš v průměru 26tis. a to si tak akorát zaplatíš to co ti prožral a u krav nebo jalovic je ta cena ještě nižší.Pokud k tomu nebudeš dělat ještě rostlinnou výrobu tak cca na 20ha tak se ti to vůbec nevyplatí. Když to děláš v malém tak jedině pro vlastní spotřebu a už vůbec ne krávy a ovce. Dobytek doma nesmíš porazit a u ovcí není odbyt na vlnu.

Co letí jsou kuřata a králíci. Pokud oslovíš maminky z velkých měst tak budeš za vodou.

reagovat IvanaJ 11.11.2009 13:34  45%    +  -

MámaDvojčat: no vidíš máš ideální podmínky. a nikde není psáno, že se nezblázníš nezačneš se realizovat.

já jsem ted po RD taky doma a přitom lítám jako hadr na holi a všem nám to tak vyhovuje ( i když přiznám se bez mučení, že občas mám jak s oblibou říkám "mateřskou krizi" ), ale nemusím stresovat co kdyby malý onemocněl a hlavně já jsem ted zravotně celkem na štíru, tak to by mě za chvíli čekal padák.

reagovat kapa 11.11.2009 13:04  100%    +  -

MámaDvojčat: na nikoho nedej a dělej, co je pro tebe nejlepší. a hlavně pro děti.

reagovat Pralinka79 11.11.2009 12:55  17%    +  -

MámaDvojčat: Víš, jak říkaly holky, pokud máš podporu manžela a sama to chceš, tak není nad čím přemýšlet. Já osobně cítím potřebu něco dělat a někde se realizovat, ale ty píšeš, že máte hospodářství a tam je určitě práce jak na kostele, takže se rozhodně doma nudit nebudeš.

reagovat lenullka 11.11.2009 12:54  50%    +  -

MámaDvojčat: Tak pokud je manžel pro , aby jsi zůstala doma, tak není co řešit, ostatním je po tom prd co děláš. Ten můj po čase uznal, že bude lepší, když budu doma a nebude ve stresu, kdy kdo bude s malou doma, když bude nemocná. Babičky nemáme funkční.

reagovat MámaDvojčat 11.11.2009 12:50  5%    +  -

IvanaJ: Tak právě manžel je nejvíce pro abych byla doma. Prý tak může být klidný v práci a nemusí přemýšlet co se doma děje, jak se zvířaty tak i s majetkem. O některých sousedech se povídá, že si rádi berou co není jejich A taky budu mít maximální možnost se věnovat dětem, sobě a jinému bez nervů.

reagovat IvanaJ 11.11.2009 12:45  44%    +  -

na okolí se vykašli jde hlavně o to aby ty jsi to měla srovnané a manžel tě v tvém rozhodnutí podpořil.

stránkování diskuse:

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): MámaDvojčat
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Rodina a děti
Přečtěte si