hysterektomie

Kdo máte zkušenost s touto operací? Napište jaké jste měli pocity po operaci.
28.3.2007

Diskusi založil(a) 28.3.2007 Janula13

reagovat fojty 18.3.2013 10:23  52%    +  -

Biki: Děkuji...ve čtvrtek jdu na vyšetření s močákem :( jestli tam není nádorek já se z toho asi nevylížu

reagovat Biki 18.3.2013 8:51  5%    +  -

Katka: Katko, tak to je fajn, že už je Ti taky dobře. To s tou oporou páteře jsem taky neslyšela - je pravda, že i mě bolívají záda, ale spíše v oblasti hrudní páteře. Tak to dělohou asi nebude, spíše velkým poprsím .
No nic - hlavně hodně zdravíčka a spokojeného života všem ženám

reagovat Biki 18.3.2013 8:46  5%    +  -

fojty: Gratuluji a přeji hodně zdravíčka do budoucnosti

reagovat Anonym 5.3.2013 9:16  5%    +  -

Pekný deň,píšem len preto,aby som sa s vami podelila o skúsenosti,mám 53 rokov a 6 rokov po celkovej hysterektomii,5 rokov som užívala hormonálny gel estreva,trvalo pár mesiacov kym si moje telo zviklo.po operácii som mala už na druhý deň návali tepla a nervozitu,sestičky vraveli,že to je kvoli hormonom,zotaveni u mňa trvalo dlho,tie 2 mesiace vôbec nestačili,napriek tomu som musela do práce,pracovala somťažko tj.zvíhanie,tlačenie a cely deň na nohách,to svoje urobilo,po pol roku som sa ocitla na neurologii s platničkamy,nasledovalo pol ročná rehabilitácia,tam som sa prvý krát dozvedela,že maternica(deloha)je oporou chrbtice,ak tie brušné svaly zoslabnú chrbtica sa zosype,chcem touto cestou všetky ženy,ktoré podstúpili takú ťažkú operáciu,aby sa šetrili,boli na pnk-e,čo najdlhšie,a aj po mesiacoch si dávali pozor na zdvíhanie,a zaťaženie chrbtice.na záver len tolko,že každodennými cvikmi na brucho a chrbticu predíjdete komplikácii,budete mať zdravú chrbticu,nepriberete na váhe.s operáciou som spokojná,nikdy som neolutovala,život mi je krajší odkedy netrpím s menštruačnymi ťažkosťami,nemám vítok som čistá tam dolu ako bábetko :),po intímnej stránke sa mi zlepšil sexualny život,(teraz by som už netvrdila :),bolo strašné len jediné tie hodiny čakania pred operáciou v nemocnici,som si myslela že zošaliem,...prajem každej žene,ktorá už má po,alebo ktorú len čaká pevné zdravie,a aby sa nepodlahla depresii,lebo aj bez maternice(delohy)žena ostane ženou,akurát sa jej skvalitní život.Katka...

reagovat fojty 8.11.2012 13:30  62%    +  -

Mám výsledky z hystolky dobré rakovinové buňky byli "jen" v děloze. Teď se dát dohromady po operaci a zase bude fajn. Dělohu, vejcovody a vaječníky nepotřebuji, hlavně že nemám rakovinu

reagovat fojty 7.11.2012 17:23  63%    +  -

Tak už to mám také za sebou, vzali si vše...rakovina :( čekám na histologii

reagovat Anonym 6.11.2012 20:02  1%    +  -

Ráda bych se s vámi podělila o svoji zkušenost. Asi dva roky zpátky jsem brouzdala po netu a hltala příspěvky žen ohledně hysterektomie, podstoupit nebo nepodstoupit? Diagnoza - myomy a dlouholetý nález na čípku. Podstoupila jsem, bylo mi 44, vaječníky mi nechali. A jsem za to ráda. Sex si užívám (s jiným prožitkem,než dřív, ale určitě ne méně kvalitním, spíš naopak)! Na váze jsem určitě nepřibrala, příznaky menopauzy necítím...Jsem ráda, že jsem se pro tuto volbu rozhodla.

reagovat iviko 28.7.2012 17:16  44%    +  -

zelvicka: Musím se ozvat o 6nedělích,vše dopadlo super a bez komplikacích,musím tedy napsat,že musím poděkovat gynekolog.Plzen -Lochotín špičkový lékaři i sestřičky a že se o člověka starali,dostávala jsem i morfín v injekcích,já se mimo toho ještě léčím se zády,tak fakt super operace bez jizev.Nikdo se toho nebojte

reagovat Anonym 25.7.2012 11:41  1%    +  -

ahoj, mám za sebou taky operaci, 2 měsíce... pořád se cítím pod psa :-( Připadám si neschopná. Bude mi 60 a nedokážu si představit, že bych měla začít opět dojíždět do práce a celý den sedět za stolem. Ale taky se bojím, že pokud dělám v kanceláři, lékař mě pošle do práce, protože to vlastně není nic náročného. Máte některé zkušenosti s delší pracovní neschopností po hysterektonomii? Dík za případné info a přeji všem hezké léto.

reagovat Anonym 11.6.2012 19:51  1%    +  -

Dobrý den,jsem po operaci hysterektomie 18.4.2012..dopadlo to dobře jen pro buzení bylo trochu horší nemohla jsem hýbat s nohama měla jsem tam napíchutou páteř na bolest,mě to ale dělali v ráně po čísaři bylo to 11 měsíců po porodu..měla jsem dělohu přirostlou k močovému měchýři..stále mě to bolí a chtěla bych posilovat břicho ale musím opatrně..jinak to jde..je mi sice 42let..

reagovat dora2004 13.4.2012 9:01  5%    +  -

Ahoj, nikdy jsem na takove diskusi nebyla, ale pristi tyden me ceka LAVH a jsem hruzou bez sebe. Uz jsem dostala 'Souhlas se zakrokem' a pri cteni me chytaji mdloby. Komplikace... napr. 'zmena funkce dolni koncetiny'. Co to znamena ? Ze vam poskodi nervy ? Mate s tim nekdo zkusenost ? Ja jsem se z toho vycukala tak, ze tam snad ani nepujdu. Diky za jakoukoli odpoved.

reagovat zelvicka 7.4.2012 20:30  10%    +  -

iviko: budu držet palečky

reagovat zelvicka 7.4.2012 18:43  9%    +  -

iviko: a ještě kam jdete na operaci?

reagovat zelvicka 7.4.2012 18:42  9%    +  -

iviko: čekání je hrozný, ale určitě to zvládnete. Já čekala od 6.12. a operace 1.2. Hlavně o tom člověk nesmí moc přemýšlet. Kolik vám je jestli se můžu ptát, že si necháte vyndat i vaječníky? Mě je 31 a nechali mi je právě kvuli věku. Ale na poslední kontrole mi doktorka našla na pravém vaječníku 4,2cm velkou cystu. Teď jdu po měsíci na kontrolu tak uvidím co najde teď.
Držim pěstičky a nebojte vše bude ok.

reagovat iviko 6.4.2012 14:14  56%    +  -

Ahojky tak ten indikační seminář nebylo nic,jen mi řekli termín nástupu a j eto celá věčnost ješět přes měsíc čekat.Vyšetřili mě byli tam 3lékaři a tak chtěli vědět jaký veru léky atd...tak že jsem ještě doma,ale čím déle to bude trvat tím horší to pro mě bude

reagovat iviko 26.3.2012 20:07  50%    +  -

zelvicka: Díky moc to jsem též našla,ale pořád právě nevím zda si tam už půjdu lehnout nebo ne.Asi tam zítra raději ještě zavolám,díky moc

reagovat Anonym 26.3.2012 13:07  1%    +  -

Ahoj všem. Po přečtení všech příspěvků k tomuto tématu, mi to nedalo, abych se nepodělila se svoji zkušeností. Je mi 35 let. Když jsem se dozvěděla, že mě čeká hysterektomie, byla jsem z toho špatná. Připadala jsem si mladá a ikdyž mám 2 děti nemohla jsem se smířit s myšlenkou tzv.jistoty, že už nikdy další mít nebudu. Zjišťovala jsem i jiné možnosti řešení odstranění rostoucího myomu 7x5 cm. Bylo by možné laparoskopicky odstranit pouze tento myom s tím, že časem se rády myomy opět objeví. Všechno jsem zvážila a přistoupila jsem na variantu LAVH. Bála jsem se operace, protože jsem nikdy na žádné nebyla. Ale díky skvělému přístupu sestřiček i doktorů, vše probíhalo v pořádku. Jsem po operaci 12 dní a cítím se skvěle. Každý člověk je jiný a tělo reaguje jinak, ale myslím si, že pokud se dodržují pokyny lékaře (klidový režim po operaci), vše probíhá bez komplikací. Na oddělní JIP jsem měla léky proti bolesti, cítila jsem bolest jako při menstruaci. Druhý den ráno jsem dostala čípek proti bolesti a převezli mě na pokoj. Další dny už jsem nic proti bolesti nepotřebovala. Jediné, co mi přišlo na všem tom nejhorší, jsou ty větry. Ale zase existují cviky (hýbání pokrčených nohou ze strany na stranu), které pomáhají. 5.den po operaci mě pustili domů. Cítím se skvělě, žádný výtok nemám, ani bolesti, jako by mi nic nedělali. O to horší je, se hlídat, aby člověk nic nedělal, nevrhl se na úklid, netahal něco těžkého, nežehlil atd. Ale zdraví je jen jedno, tak to stojí za to, to vydržet. Přeji hodně zdraví.

reagovat zelvicka 26.3.2012 11:20  11%    +  -

iviko: Tohle jsem te´d našla:
V řadě případů je vhodné, aby o diagnostickém a léčebném postupu nerozhodoval jediný lékař, ale skupina odborníků. Může jít buď o lékaře s jedním zaměřením (například skupina onkologů se bude radit o nejvhodnějším chemoterapeutickém režimu) nebo skupina lékařů různého zaměření (rentgenolog, chirurg, onkolog, radioterapeut a další se budou radit o celém postupu léčby). Tým lékařů rozhoduje buď na základě zdravotnické dokumentace, pokud je to vhodné nebo nutné pozve si k vyšetření nemocného. V různých nemocnicích se můžeme setkat s různým označením takového týmu lékařů: indikační seminář, tým, atd.

reagovat zelvicka 26.3.2012 11:16  11%    +  -

iviko: asi bych tam zavolala a zeptala se. LAHV je laparoskopicko-vaginální hysterektomie ale co je myšleno indikační seminář netušim. Je možné, že to je vyšetření před operací a teprve pak dostanete termín. Ale raději bych tam zavolala.

reagovat Anonym 17.3.2012 16:36  2%    +  -

Dobrý den jsem 2 měsíce po operaci odstranění dělohy i vaječníkú a stale mě bolí na stranách hlavně když chodim nebo ležim na břiše doktor říka že to dělaj vnitřní stehy je to možné

reagovat zelvicka 15.3.2012 7:49  7%    +  -

Meredith: Mám za sebou stejnou operaci. nebojte bude to vše v pořádku. Já měla nástup 31.1., 1.2. operace, 2.2. mě pustili z JIP a 5.2. jsem byla doma :-) Držím pěstičky a přeji hodně zdraví

reagovat Anonym 14.3.2012 20:53  1%    +  -

Děkuji všem za příspěvky,čeká mě to příští týden! Jen LAVH s ponecháním vaječníků ,laparoskopicky.Mám trochu strach ale zároveň se těším že přestanu neustále krvácet apod.Moc jste mi s Vašimi příspěvky pomohli,díky

reagovat zelvicka 7.3.2012 13:29  8%    +  -

Dobrý den. Je mi 31 let a 1.2. mi byla provedena vaginální hysterektomie.
Od roku 2000 jsem trpěla endometriozou. V roce 2000 a 2001 jsem prodělala laparoskopickou operaci pro endometriozu, ale potvůrka se opět vrátila a už nebylo moc naděje. Naštěstí mám 2 děti, takže to pro mne nebylo tak těžké.
Jinak jsem vlastně měsíc po operaci a jsem bez problémů. Den po operaci jsem strávila na JIP a 4den po operaci šla domu. Po operaci jsem měla světlý výtok a jediný problém který jsem měla, tak že při čůrání jsem měla pocit, že se mi vše tlačí dolu. Bylo mi řečeno, že to chvilku trvá než se tam vše srovná po té operaci.
Musela jsem pak dodržovat nějaký režim, jako je odpočinek, netahat nic těžkého apod, ale je mi dobře. Dokonce od 1.3. jsem opět v práci. Dělám v kanceláři tak to neni tak náročné. Už jsem byla na kontrole a pan doktor mi řekl, že jizva se krásně zahojila a mohu začít pomalu se zátěží (jízda na kole, plavání apod) Bylo mi řečeno, že mi při operaci zjistili 3 stádia endometriozy, křečové žíly velikosti hroznového vína a měla jsem 3násobek velikosti dělohy než by mělo být. Naštěstí histologie je v pořádku, takže doufám, že už bude jen a jen dobře. Všem vám tady přeju hodně zdravíčka, trpělivosti a uvidíte že bude vše jak má.

reagovat Anonym 21.12.2011 11:51  1%    +  -

Dobrý den, je mi 46 a jsem čtrnáct dní po odstranění dělohy i vaječníků....nic nenosím jen jsem jednou zkusila vytřít ale druhý den mi fakt bylo blbě. Taky mě docela děsí že po operaci jsem jen růžově špinila ale teď mám spíš takové hustší krvácení. Nemáte s tím někdo zkušenosti. Budu Vám vděčná.

reagovat Anonym 1.12.2011 14:25  1%    +  -

Na operaci jsem byla 7.11.2011.na laparoskopické operaci na odstraněni myomu,6cm,a 2krat po 3cm,a s odstraněnim dělohy,vaječniky jsou ponechany,nemusela jsem jit zatim na operaci,nebyli žadne komplikace,ale měla jsem obavy,ma sestra měla namale měla 1myom,a měl 4,5kg,na kontroli nechodila.tak jsem šla na operaci comy lekař poradil,a jsem rada že to mam pryč,ja pote operaci to spiše dost prospala,a větry byli tak že jsem dostala křeč jako by porodni stah,pak to šlo ven asi 4dny to trvalo,inač žadne bolesti,čurani,v pohodě,stolice až po 5dnu,v pohodě,ja začala jist až3den trochu,6.den domu,výtok zapachajici,sem tam krev,ale toje čištěni,to muže bejt i 2.3.měsice,gynekolog my dal globule,až tet po 3týdnech jeto lepši,hodně se na internetu otom piše,takove komentaře,nejsou moc schodne,nebot každa je jina,každa ma jine pocity,děti neplanuji mam 2zasebou,42.myje,jo nic těžkeho nenosit.do pul roku 15kg,jsem doma nak se nezetěžuji,vite tělo dostane zabrat,břišni stehy jsou vytahle bez komplikaci,vnitřni to nevim,na kontrolu jdu až 12.12,jen se divim že některe ženy po teto operaci druhy den jdou kouřit,bych se zblila,už jak jsem to cejtila na pokoji,taky jsem kuřačka,ale po operaci,a dokonce od 7,do tet nekouřim a ani chut nemam.jen se nebat pokud jsou potiže,doktor poradi co a jak jen ten strach překonat,ja se těšila at už to mam pryč,hezkej den všem

reagovat Biki 25.4.2011 13:05  5%    +  -

Všechny Vás po delší době zdravím.
Je to tak. Mám velké štěstí, že i když jsem na tuto operaci musela jít v 36 letech - že mám dvě děti.
Tak už to neřeším.
Co se týká sexu... naprosto bez potíží, naopak nemáte omezení když máte své dny.
Já trpěla na silné kvácení tak je to úleva.
k tomu, co zde zaznělo.
Tak únava je normální, byla jsem taky taková ospalá a unavená asi týden - 10 dní. Starší ženy to snášely hůře a byly unavenější delší dobu.
Vnitřní stehy se opravdu hojí asi 2 měsíce.
U někoho... třeba u mě :-), jsem měla slabé špinění znovu asi po měsíci- takový nažloutlý, béžový výtok. Bylo mi řečeno, že pokud je bez zápachu, je to normální... uvolňují se ty stehy a vypadávají. Samo to přestalo. Kdyby výtok byl ale se zápachem - ihned k lékaři, dávají na to zaváděcí čípkky asi na týden. Vše se přeléčí a není žádný zánět.Tak se nebojte. To nadýmání mají jen ženy po laparoskopii. Při operaci se břicho nafukuje uměle plynem, aby tam lépe viděli a měli více místa mezi orgány.Část plynu tam zůstane a tlačí. Espumisan pomůže , přejde to.
Bolesti mohou být i u stolice- tlačení. Jezte hodně vlákniny, ovoce,zeleniny... a pijte hodně vody- přejde to také.
Vaječníky mám, držím si svoji váhu.
Co je ale pravda, že zvedání těžkých věcí nad 5 kg. mi zakázali a nošení nad 10 kilo bych neměla ještě tak rok po operaci projistotu. Rizikovější je to u hystero. co je lapaskopicky. Tam není tolik prostoriu na pevné ukotvení jako u velké břišní operace, kdy vše mají pěkně na dosah.
Může se stát, ne často, že se pak poševní pahýl začne propadat dovnitř. Byla se mnou v nemocnici jedna paní, co to měla, a musela znovu na operaci.
Ale pokud nebudete zvedat 2 měsíce nic nad 5 kilo a pak rok nad 10 kilo , tak budete v pohodě :-).
Ať se Vám daří a jste zdravé :-)
pa Jana

reagovat Anonym 20.4.2011 14:42  1%    +  -

Bude mi 46 let, jsem 3 týdny po LAVH s ponecháním vaječníků. Čtu tady, jak se všechny cítíte dobře, bez problémů, bohužel toto já říct nemohu. Břicho bolí a bolí, hlavně když jsem celý den na nohou, ono stačí i sedět. Ale co mě trápí nejvíce je poměrně silný výtok, prvních 14 dní jsem krvácela.Výplachy mi lékař nedoporučil, jen sedací koupele. Jestli se hojí všechny ty plastiky uvnitř,nevím. Navíc mám docela obavy, kdy mne lékařka uschopní, dělám uklízečku, tahám kbelíky s vodou atd., prý se to všechno hojí 3 měsíce, ale neschopenka tak na 4-6 týdnů. Pokud máte některá zkušenost s tím mizerným výtokem, prosím o radu. Přeji krásné jaro všem :-).

reagovat Anonym 14.4.2011 9:06  1%    +  -

Beru: Ahoj,mohla bych se zeptat? jak dlouho jsi špinila,jak už jsem psala jsem v út. to bylo 14 dní a stále růžově špiním ,je to tak na dvě slipovky denně.Díky jana.

reagovat Anonym 13.4.2011 9:22  1%    +  -

Všem které to čeká, bych ráda vzkázala..nebojte se.
Je mi 34,jsem měsíc po operaci LAVH-odstranili mi "jen" dělohu. Cítím se výborně, nyní už nemám žádné bolesti ani nešpiním nic. Operace proběhla bez komplikací, první den byl dost náročný (byla jsem na JIP) potom už to bylo každý den lepší.14dní jsem byla hodně unavená. Teď se musím hlídat abych nic nenosila protože vnitřní stehy se prý hojí tak 2měsíce. Jinak mám 3 1cm jizvičky které už nejsou skoro vidět. Na váze nepřibírám, vlastně to ani nemá žádný vliv na hmotnost. A psychika? v mém věku je to brzo ale prostě to tak mělo být nemá cenu se z toho hroutit. Můžete k tomu přistupovat dvěma způsoby, jako že už nikdy nebudete moci mít děti:-(, nebo jako jak je skvělé že dvě děti už máte :-)Já neměla ny výběr o to to je asi jednodušší.

reagovat Anonym 11.4.2011 17:12  1%    +  -

Jsem 14 dní po operaci a musím říct,že mi tahle debata pomohla..vědomí,že v tom nejsem sama :-)Operovali to vaginálně i přez to,že jsem měla deformovanou dělohu a myom 7x6 cm.První den po operaci to bylo docela krutý,ale pak se to jen a jen zlepšovalo.Šestý den jsem šla domů.Ale mám potíže ( doufám,že dočasně ) cítím se nafouklá a bez obalu řeknu když mi jdou větry docela to bolí.Zítra si jdu pro výsledky hystologie,tak mi ženy držte palce.Jinak bych chtěla vzkázat všem co na to půjdou před i po op.pijte preventivně urologický čaj,espumisan-ten mi dávali už v nemocnici.Byla jsem v Brně na Obilím trhu a musím říct,že péče tam byla skvělá. Ahoj všem Jana.

stránkování diskuse:

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Janula13
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zdraví
Přečtěte si