Psi a klíšťata

Letos je extrémně moc klíšťat. Jak bojujete s klíšťaty na vašich psech? Zajímají mne názory, rady, postřehy... Máte nějaké babské rady jak na ty ošklivé potvůrky?
28.5.2007

Diskusi založil(a) 28.5.2007 H.T.

reagovat Hana T. 23.7.2007 14:32  7%    +  -

Jak zacházet s přisátým klíštětem

Po návratu z venku zkontrolujte svého mazlíčka a ihned odstraňte všechna klíšťata.

*
Klíště před vyndáváním nenatírejte krémem, olejem ani lihem pro jeho usmrcení. Klíště pak ztrácí svou pevnost a snadněji se přetrhne. Zbytek klíštěte se pak velmi špatně odstraňuje. Při úhynu také klíště vypouští do svého hostitele velké množství infikovaných slin a s usmrcovadlem dochází k dalšímu vstřebávání infekce kůží.
*
Klíště uchopte speciální pinzetkou nebo tzv. elektrikářským krokodýlkem tak, abychom jej příliš nezmáčkli. K nákaze hostitele dochází při sání vypouštěním slin do rány a při odstraňování klíštěte jeho zmáčknutím vtlačením jeho obsahu do ranky. Proto je nutné při vyndávání klíštěte nepoškodit jeho napité tělo.
*
Kývavým nebo točivým pohybem (je jedno v jaké směru) klíště vytáhněte.
*
Zkontrolujte, zda je klíště celé.
*
Místo, odkud bylo klíště odstraněno, je třeba potřít desinfekcí (líh, Jodisol, Betadine).
*
Klíště nelikvidujeme tím, že ho rozmáčkneme, ale spálíme nebo utopíme.
*
Pokud máte obavy, že je klíště infikované a vy nebo váš miláček by se mohl nakazit, klíště nemusíte likvidovat, ale můžete využít naší novou službu pro vás a nechat klíště vyšetřit na infekčnost lymskou boreliózou!!! Čtěte v odstavci „Včasná léčba získané infekce“.

Prevence onemocnění přenášených klíšťaty
Antiparazitární přípravky

Nejlepší prevencí onemocnění přenášených klíšťaty je zabránit jejich přisátí nebo způsobit jejich rychlý úhyn. V současné době je na trhu široký sortiment antiparazitárních výrobků pro psi i kočky, se kterými máme výborné zkušenosti. Je nutné vždy dodržovat doporučení výrobce, nezaměňovat výrobky určené pro jednotlivé druhy zvířat, dodržovat vhodný věk pro jejich použití a sledovat dobu jejich účinnosti. Jednotlivým skupinám těchto preparátů se věnujeme níže v článku „Atiparazitární přípravky“.
Vakcinace

Dnes jsou pro zvířata dostupné vakcíny proti lymské borelióze od několika výrobců. Očkování proti borelióze nemá preventivní účinek na přisátí klíštěte na očkovaného jedince, zabraňuje však vzniku nemoci. Toto očkování není zahrnuto do základního vakcinačního schématu, vřele jej však doporučujeme. Důležité je především v oblastech vysokého výskytu klíšťat a u loveckých psů. Nejlepší doba pro očkování proti lymské borelióze je mimo sezónu, tedy v zimním období.
Proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata neexistuje. Klíšťová encefalitida však není častým problém u psů. V celé Evropě se vyskytlo jen několik málo psů s neurologickými problémy, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou.
Ochrana před nákazou z přisátého klíštěte

Firma Juwital ve spolupráci s Parazitologickým ústavem Akademie věd vyvinula přípravek Antisept Juwim-gel, který se používá při napadení klíšťaty nebo po bodnutí krev sajícím hmyzem. Tento přípravek zvítězil v konkurenci šestačtyřiceti projektů a získal Cenu zdraví udělovanou každoročně Nadací prince Charlese z Velké Británie.
Nový přípravek je sada určená k účinné likvidaci infekce způsobené kousnutím klíštětem a k bezproblémovému odstranění mrtvého klíštěte. Antisept Juwim-gel je dvousložkový, skládá se ze speciální jodové tinktury a gelu. Mohou jej používat dospělí, děti a také domácí mazlíčci, tedy psi a kočky. Pozor, nepoužívejte při alergii na jód! Nenahrazuje sice očkování ani prevenci, ale klíště usmrtí včetně nákazy. Působí jak proti klíšťové encefalitidě, tak lymské borelióze. Přípravek pro celou rodinu na jednu sezónu stojí zhruba 370,- Kč a je k dostání ve všech našich veterinárních ordinacích a bez lékařského předpisu i v lékárnách.
Včasná léčba získané infekce

Zde se budeme zabývat nakažením lymskou boreliózou, protože toto riziko je u psů nejvyšší. Pokud přes všechna uvedená opatření dojde k infikovaní klíštětem, je třeba co nejdříve zahájit léčbu antibiotiky. První příznaky boreliózy je možné pozorovat několik dní až týdnů po infekci. Hlavním příznakem je zarudnutí v místě přisátí klíštěte, které může být provázeno horečkou, únavou nebo zvracením. Ve 20% až 30% nakažení lymskou boreliózou však žádné příznaky pozorovány být nemusí a nemoc přechází do těžko léčitelných chronických forem.

reagovat Ifulka 13.7.2007 19:04  54%    +  -

http://www.zvireroku.eu/hodnoceni/363/-Emilka.html

reagovat Hana T. 5.6.2007 9:24  5%    +  -

meegí: Moje řeč ;) KILTIX je asi nejlepší ;)

reagovat Ifulka 4.6.2007 10:35  37%    +  -

Všechny zdravím

reagovat FIS 4.6.2007 9:52  90%    +  -

Hezký den všem !!!

reagovat FIS 3.6.2007 19:03  58%    +  -

meegí: ahoj- a nemají v horku pod obojky vyrážku ?

reagovat meegí 3.6.2007 11:44  57%    +  -

jsem náhodou Vás objevila mám dva čokliska a chodíme každý den venčit,má rada zní nenechat je běhat do vysoké trávy, a já osobně používám obojky Kiltec jsou dražší ale zabírají na celý půl rok, taky vypláznu 900kč ale nikde na zemi nenacházím rozšlapaný hnus z vklíštat co se pustí.... Frontline v kapkách se mi neosvědčil klíšťáci jej překonali a obojky co mají životnost 6týdnů jsou taky na ho.... nefungujííí

reagovat FIS 2.6.2007 21:05  50%    +  -

Ifulka: No ona má alergii na vajíčka,mléko, kakao a určité druhy ovoce. Jak se ten kzém jmenuje nevím.

reagovat normenka 2.6.2007 20:49  54%    +  -

Ifulka: jojo název jsem popletla to jo,ale je bezvadnej!!A jedná se o atopický exzém!!

reagovat Ifulka 2.6.2007 17:38  24%    +  -

normenka: Nechci dělat chytrou-ale ten krém se kterým si mažeš ruce je San´Activ-je to krém z mrtvého moře.Ekzematikům se doporučuje kombinovat s koupelí San´Activ. Trochu se JUSTem zabívám a troufám si říct,že můžu poradit

reagovat Ifulka 2.6.2007 17:34  24%    +  -

FIS: Záleží na tom,jaký ekzém to je

reagovat normenka 2.6.2007 14:22  41%    +  -

FIS: já sama mám na ruce ten krém sun activ je bezvadnej a malá má exzém na prdelce a to ji mažu levandulovým a střídám s tea tree krémem!!Nechci kortikoidy a podobné!!!

reagovat FIS 2.6.2007 14:18  58%    +  -

normenka: A můžeš mi více říci o tom krému ,kterým mažeš holčičce ruce ? Moje vnučka má taky exem,mažeme ji to modrou indulonou(to jedině snáší). Někdy si ty ručičky rozškrábe až do krve,tak sháníme všechno ,co se dá.

reagovat FIS 2.6.2007 14:15  58%    +  -

normenka: Ta octova voda mně zaujala-to má být jako prevence,nebo se to dává po vyjmutí klíštěte?

reagovat normenka 2.6.2007 13:40  42%    +  -

Ifulka: já to možná koupím dětem,teď jsem si objednala něco od missivy a pokud s tím nebudu spokojená půjdu do justu!Mám od nich už vícero výrobků a jsem velmi spokojená!Teď jsem si koupila krémy na ruce a tea tree a mažu s tím malé exzém a zlepšuje se to!

reagovat Ifulka 2.6.2007 9:47  32%    +  -

normenka: To je relativní-s tou cenou.Jsou to hodně koncentrovaný a kvalitní výrobky.A co je pro mě nejdůležitější-jsou přírodní-žádná chemie.

reagovat normenka 1.6.2007 22:10  51%    +  -

Ifulka: zkusím a o justu jsem taky uvažovala ,ale je to dost drahý tedy,no i když za to že budeme bez klíšťat by to stálo!!

reagovat Ifulka 1.6.2007 15:01  15%    +  -

Prý se osvědčil sprej proti insektům od firmy Just-na lidi i na zvířenky

reagovat Ifulka 1.6.2007 15:00  15%    +  -

normenka: octovou vodou na klíšťata?to čumímTak to pak dej vědět,jestli to zabralo

reagovat normenka 1.6.2007 14:08  24%    +  -

jo a veterinářka mi poradila postříkat octovou vodou tak jsem to provedla ,uvidíme co ty bestie klíšťata na to budou říkat!!

reagovat normenka 1.6.2007 14:06  27%    +  -

FIS: jojo máš recht asi jo!!Ale víš co když ty dvě idiotky přijdou a mají jich na sobě tolik tak pak je to riziko šílené a to mě dere nervy!!

reagovat FIS 1.6.2007 13:56  100%    +  -

normenka: Taky tak nadávám,máme malou vnučku tak se bojíme stejně jako ty. O Azinku by mi šlo,tak se pořád snažíme kupovat co kdo poradí. Stojí to peněz,ale u jednoho psa se to dá. Ty to máš horší.Problém je ale v tom ,že klišťata jsou všude a ani ti psi nemusí utíkat. Takže děti jsou v nebezpečí i na zahradě.

reagovat normenka 31.5.2007 22:15  100%    +  -

FIS: pozor pozor opět mi utekly ty dvě krávy podělaný!!Nezlobte se jinak je nelze nazvat!!Zadělanej plot a oni stejně cestu ven najdou!!Ze včerejška jsme vytáhli přes 30klíšťat máme je ve sklence s vodou ,abych to ukázala když mi někdo nevěří!!A jsou zase v prdely!!Včera jsem je vystříkala frontlinem tak uvidíme co opět přinesou,ale asi dám ty čuby pryč!!Mám malé děti a strašně moc se bojím,aby něco nechytly od klíšťat a to takhle nejde!!!

reagovat FIS 31.5.2007 22:07  100%    +  -

ahoj-hlásím denní příděl je splněn. vytahovala jsem 2 klíšťata. Ty čúzy jsou všude.

reagovat normenka 31.5.2007 20:17  100%    +  -

Ifulka: přesně na tom jsme se schodly dneska se ségrou!!!!

reagovat Ifulka 31.5.2007 16:21  5%    +  -

FIS: obrázek je fakt super

reagovat Ifulka 31.5.2007 16:19  5%    +  -

Hojky,mám 2 fenečky a oběma jsem už klíšťata tahala.A to jsem na ně koupila Frontline.Nic nepomáhá.Ty potvory jsou asi imuní vůči všemu.

Anonym 31.5.2007 9:09  15%    +  -

FIS: Tvá ikonka mává,pejsulové mávají ocáskama,máš to celý v pohybu

reagovat FIS 31.5.2007 9:02  100%    +  -

¨Neodolala jsem a ten obrázek jsem poslala. Hezký den!

Anonym 31.5.2007 6:21  15%    +  -

Zatím si nestěžuju,ještě jsem nevytahovala,ale ono taky záleží na lokalitě,ale těch mrch je letos opravdu hodně.

stránkování diskuse:

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Anonym
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zvířátka
Přečtěte si