Operace karpálního tunelu.

Ráda bych získala nějaké informace o operaci karpálního tunelu,máte ji někdo za sebou? Čekají mě v nejblišší době obě ruce.Mám z toho strach.
11.6.2007

Diskusi založil(a) 11.6.2007 JaninkaLN

reagovat jajulina 18.6.2007 23:19  11%    +  -

JaninkaLN: to chápu, ale fakt neboj, myslím, že jsi v životě zažila horší věci, než toto, budu ti držet palečky,pak mi dej vědět, jak jsi dopadla a hlavně jak jsi se rozhodla

reagovat JaninkaLN 18.6.2007 23:16  41%    +  -

jajulina: Děkuji moc za tvojí ochotu. Vypadá to celkem jednoduše ,ale já jsem takový hrdina ,že jak jdu k lékaři,tak se strašně vynervuju.

reagovat jajulina 18.6.2007 23:06  11%    +  -

JaninkaLN: u nás to probíhalo asi takto, pacient se pohodlně položí na operační stůl, objednavali se kolem poledne , normálně najedení, chronici si brali normálně léky, tak jak byli zvyklí.
Pak se celá dlaň a předloktí natře desinfekcí strilním tamponem a zabalí do sterilní roušky.
To už si lékař ruku dá sám a natočí tak, aby co nejlépe mohl k nervu medianus.
Podá se znecitlivující injekce
(jako u zubaře), někdy byly potřeba dvě ampulky, podle citliviosti pacienta.
asi za dvě minutky je místo připraveno k výkonu, řez se vede dlaní asi 3-4 cmje to přibližně v polovině ruky, pak se to musí osušit, to už je vidět právě to ztažení vazivem, které nerv utiskuje,toto se musí uvolnit, aby nervík mohl zase správně fungovat, takže se nůžkami jemně přeruší to ztuhlé vazivo, a pak už je většinou vidět nerv medianus, jak se snaží dostat zpátky nahoru, tam kde má být, pak vezme operatér takovou sondu-vypadá jako dlouhá tupá jehla s kanálkem, opatrně jí vsune podél nervua ještě kanál dočistí, pacient necítí bolest, pouze jemný tlak v dlani.
pak sondu vyndá, a ještě ověří, že je nerv zcela uvolněný, nejlépe, že vsune svůj prst a cítí, že je to již všechno volné.
Pak by ještě měl zkusit, zda není porušena vodivost nervíku, a to tak, že vezme třeba pinzetku, nebo jiný nástroj, a schválně přejede po nervu, pacient pak hned řekne, že to zabrnělo, jako při vyš.EMG, to znamená, že je vše v pořádku, a rána se může zašít, vetšinou se dávají i vnitřní stehy, ale není pravidlem, záleží na situaci, ty se pak samy vstřebají, pak se dají norm.stehy, rána se sešije, vloží se ještě drén, ručka se zaváže, a je hotovo, tooto celé trvá přibližně 20minut.

reagovat JaninkaLN 18.6.2007 22:51  41%    +  -

jajulina:No pokud by tě to nezatěžovalo a měla jsi čas,tak bych byla ráda.

reagovat JaninkaLN 18.6.2007 22:50  41%    +  -

jajulina: Tady u nás je starší chirurg ale neslyšela jsem ,že by byl někdo na tomto zákroku tady.Ústí nad Ladem,Litoměřice a prý i CHomutov,ale do toho nevidím, takže se těžko vybírá.

reagovat jajulina 18.6.2007 22:47  9%    +  -

JaninkaLN: je to opravdu tak krátký a celkem nenáročný výkon, když ho lékař ovládá.
Chceš to popsat?nechci tě ale děsit, ale můži ti napsat krok za krokem operace.

reagovat jajulina 18.6.2007 22:45  9%    +  -

JaninkaLN: je to jedno, víc operatérů se do dlaně nevejde...záleží na zkušennostech a referencích lékaře.

reagovat JaninkaLN 18.6.2007 22:44  41%    +  -

jajulina: Jistě,děkuji.Ale myslí že jeden člověk by byl lepší než lék.tým?Nerozumím tomu,možná píšu blbost.

reagovat jajulina 18.6.2007 22:40  9%    +  -

JaninkaLN: Doufám, že jsem ti dodala trošinku odvahy,slibuji, že je to banalita proti trhání zubu u zubaře..

reagovat jajulina 18.6.2007 22:39  9%    +  -

JaninkaLN: liberecko, ale nechci upřesnovat, je to menší město, ...

reagovat JaninkaLN 18.6.2007 22:38  41%    +  -

jajulina: Já taky a blíže to neupřesníš?

reagovat jajulina 18.6.2007 22:30  9%    +  -

JaninkaLN: severní čechy

reagovat JaninkaLN 18.6.2007 21:30  41%    +  -

jajulina: A ty jsi odkud?

reagovat jajulina 18.6.2007 9:51  9%    +  -

JaninkaLN: tak si zkus najít nějakého ortopeda, případě chirurga,¨který má soukromou praxi a operuje ambulantně, ale některým lékařům výkon zdrav.poj.neproplácí-respektive nemají smlouvu na tento výkon s poj., a musí to pacient hradit sám, u nás se platilo 1500Kč.

reagovat JaninkaLN 17.6.2007 23:35  42%    +  -

jajulina: Děkuji moc za tvojí ochotu,jsem z Ústeckého kraje ,z Loun.

reagovat jajulina 17.6.2007 13:01  9%    +  -

JaninkaLN: Ještě jsem ted něco našla, tak na to koukni, třeba ti to pomůže, je to tam hezky vysvětlené.
http://www.dostry.cz/operace_karpal.htm

reagovat jajulina 17.6.2007 12:54  9%    +  -

JaninkaLN: zkus si zjistit, kde operaci provádějí ambulantně, a jak je dlouhá čekací doba.
Odkud jsi?

reagovat JaninkaLN 17.6.2007 8:39  42%    +  -

jajulina: Moc děkuji ,jsi hrozně hodná,ráda bych to před zákrokem s někým konzultovala. Lékař ten na to zpravidla nemá čas,plná čekárna pacientů a člověk nerad zdržuje a přece jenom si říkám, ruce jsou moje.Byla jsem na měření EMG a výsledek :
Těžší sy KT vpravo-EMG korelát 122%
Velmi těžký sy KT vlevo - EMG korelát 236%
Lékař při tomto vyšetření mi sdělil ,že na levou ruku ,asi zlepšení nebude možné.Ortoped se nad tím ,ale vůbec nepozastavil a podle mě mu to přišlo běžné.Zvažuji poslat výsledky vyšetření do Vysokého nad Jizerou a jestli by nebylo lepší raději počkat do toho března.Je to ústav chirurgie ruky,ale to asi znáš.Co bys mi nezávazně poradila,kdybys byla před tím to problémem.Děkuji moc.

reagovat jajulina 17.6.2007 5:54  8%    +  -

JaninkaLN: skoro ano, prováděla jsem asistence při těchto zákrocích, opravdu se neboj, nic to není, držím palečky
jen podle mého názoru a zkušenností záleží na výběru vhodného lékaře, nenechávej si zákrok dělat v celkové anestezii, protože jsem se setkala s mnoha pacienty, kteří byli nespokojeni, protože karpální tunel nebyl ještě zcela průchodný a potíže se jim bud velmi brzy vrátily nebo efekt zákroku byl mizivý.
pak je nutná reoperace a do toho se již bohužel málokomu chce-ted tím myslím lékaře, protože v případě, že ruka již byla jednou nebo dokonce i vícekrát operována, vazivové srůsty v místě jizvy jsou značné a je velmi nesnadný přístup k nervu medianus-to je ten onen nervík, co ti dělá takové trable
Tak se neboj a držím palce, pokud bys ještě chtěla něco zodpovědět, tak napiš, ráda odpovím.

reagovat JaninkaLN 16.6.2007 23:00  41%    +  -

jajulina: Moc děkuji za výstižné vysvětlení,mohu se zeptat,ty jsi lékařka?

reagovat jajulina 16.6.2007 11:36  8%    +  -

syndrom karpálního tunelu jsou přetrvávající parestezie-poruchy čití v konečcích prstů ruky,postupně mizí i svalovina na dlani postižené ruky, v noci ruka brní, šimrá..atd..
později není možné uchopit třeba jehlu na šití, apod...
Jedná se o velmi banální a rychlou operaci, ale záleží na druhu operatéra, nejlepší je provést zákrok v místním umrtvení, kvůli zpětné vazbě s pacientem, sám při operaci řekne, jestli nerv cítí
(nerv, který je v dlani a v zápěstí utiskován je silný asi 0,5cm, a při zákroku je třeba ho celý uvolnit od přirostlého vaziva, tak aby opět měl svůj prostor, nebyl utiskovaný)
Zákrok trvá asi 15-20minut, přibližně 5-6 stehu na dlani,v den operace se dává drén, aby se netvořil hematom pod kůží, který se druhý den při převazu vyndavá, pak se stehy většinou vyndavají po 1 týdnu, následuje 14ti denní domácí masáž jizvy, nejlépe něčím hodně mastným, a pak většinou lékař předepisuje rehabilitační cvičení, po skončené léčbě ještě kontrolní EMG, kde se kontroluje úspěšnost operace, dá se objektivně změřit vodivost nervu, porovnává se s hodnotou EMG před a po zákroku.
pracovní neschopnost je v řádu 2-3.měsíců.
/spěšnost operřace pacient pocituje většinou již 2-3 den po výkonu, kdy ustupuje otok ruky a již se neobjevuje brnění prstů.
Vůbec bych se nebála, u zubaře je to horší...

reagovat JaninkaLN 14.6.2007 23:18  42%    +  -

krosandra: Je to Vysoké nad Jizerou.Taky jsem slyšela samou chválu.

reagovat krosandra 13.6.2007 18:22  5%    +  -

Ivana
která je to nemocnice?Tvůj odkaz se mi neotvírá,dík

reagovat vanda43 12.6.2007 19:04  19%    +  -

Už jsem si to přečetla. Mám nemocnou štítnou žlázu a bolí mě ramena, zápěstí i prsty

reagovat vanda43 12.6.2007 19:01  19%    +  -

Ahoj, nejsem v obraze, co je karpální nerv?

reagovat JaninkaLN 12.6.2007 9:51  41%    +  -

Ivana.: Syn se tam taky léčil?

reagovat JaninkaLN 12.6.2007 9:15  41%    +  -

luki:Děkuji za povzbuzení.

reagovat JaninkaLN 12.6.2007 9:15  41%    +  -

Ivana.: Děkuji ti za radu ,já jsem se tam informovala a volný termín mají až na březen,včera jsem byla u lékaře a ten mi objednal na srpen a září do Litoměřic.Nevím co mám dělat,po přečtení informací z Vys. nad Jizerou,to jistě vede,tam je ústav kde školí lékaři.Od nás je to dost daleko,ale zaráží mě ten termín.

reagovat Ivana. 12.6.2007 9:04  17%    +  -

Výborné výsledky mají tady
Tu nemocnici doporučuji všem, kterým na rukách záleží. Vynikající jednání a ač docela mladý tým - perfektní péče.
S karpálním tunelem vlastní zkušenost nemám, ale když jsem tam jezdila se synem, vyslechla jsem spoustu příběhů a od lidí třeba až od Hodonína.

reagovat luki 12.6.2007 7:21  8%    +  -

Moje kamaradka tu operaci prodelala, vim, ze nejaky cas byla na neschopence, musela rehabilitovat, ale nyni je absolutne v poradku.
Osobni zkusenost nemam. Hezky den.

Psát příspěvky může pouze přihlášený uživatel. Přihlásit se.

Přihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Anonym
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse -> Zájmy a koníčky -> Zvířátka
Přečtěte si