Komunita diskuse: Africké fialky

Tuto diskusi založil(a): Kristýnka85
Dne: 21.11.2007
Diskuse nyní obsahuje celkem 6542 příspěvků. Za poslední den je zde 0 nových příspěvků.

Nástěnka

Lenacek 15.11.2017 15:55

KRÁSNÝ FIALKOVÝ DEN VŠEM!!!

Lenacek 17.10.2012 17:27

KVĚTY Z LÍSTKŮ JIŽ PO PŮL ROCE

KOUKNI SEM

Lenacek 22.9.2009 14:53

Brambořík

 • BOTANICKÝ NÁZEV: Cyclamen.
 • POPIS: Existují dva nejvíce rozšířené druhy – Cyclamen perský a Cyclamen evropský. Oba druhy si nás podmaňují svými překrásnými a líbeznými originálními kvítky. Cyclamen perský kvete v zimě. Cyclamen evropský, který se liší drobnějšími kvítky, kvete od jara do podzimu.
  Cyclamen perský, má výhonky pouze jeden rok růstu. Jeho poškození přivádí rostlinu k zániku. Květenství trvá poměrně dlouho - od září až dubna. V době květu je nezbytné mu poskytnout světlé místo, avšak ne příliš slunečné či chladné. Zalévá se stejnoměrně, měkkou vodou a vždy do pouze do mističky. Povadlá kvítka nebo povadlé listy nesmíme otrhávat. V době klidu můžeme květináč vynést na zahradu a snížit zálivku. Když se objeví mladé listy, Cyclamen přesazujeme do zemité směsi, která je složena z listové zeminy, humusu, rašeliny i písku (v poměru 3:1:1:1). Při přesadbě nelze naplno zapustit hlízy. Přihnojujeme minerálními hnojivy.
  Cyclamen evropský je stále zelená rostlina. Neopadávají mu listy, nezná periodu klidu. Listy jsou značně drobnější, než u Cyclamenu perského, v průměru 2 až 4 cm. Květy jsou také drobnější, v délce asi 2 cm, růžového zabarvení, s příjemnou vůní. Doba květenství se prodlužuje od jara do podzimu. Snáší světlá, ale ne sluneční okna. Zalévat ho je nutné stejnoměrně, do misky, během celého roku. Sázením a přesazováním se liší od Cyclamenu perského. Rozmnožuje se dělením postranních výhonků.
 • ČELEĎ: Primulaceae, prvosenkovité.
 • PŮVOD: Východní Středomoří.
 • DOBA KVĚTU: Září až duben.
 • UMÍSTĚNÍ: Chladné místo, čerstvý vzduch, mírné vlhko.
 • TEPLOTA: Brambořík má rád chladnější teplotu okolo 12 až 15°C, ne nižší než 10°C a ne vyšší než 17°C.
 • OSVĚTLENÍ: Potřebuje velmi světlé místo s jasným rozptýleným světlem. Je nutné přistínění.
 • ZALÉVÁNÍ: V době kvetení je potřeba pravidelná a opatrná. Voda by neměla přijít na listy a na hlízky. Voda se lije po kraji květináče.
 • VLHKOST VZDUCHU: Ciklámen má rád vlhký vzduch, proto stavíme květináč do mokré rašeliny nebo keramzitu. Nerosí se.
 • RADA PO ODKVĚTU: Když brambořík odkvete, odřežeme květy a listy až po samou hlízu, zálivka se omezuje. Na jaře začne znovu obrůstat, odstraníme přeschlé části a začneme opět zalévat. V létě postavíme květináč na temnější místo se svěžím vzduchem, pravidelně zaléváme. Pak se objevují první lístky, příznaky toho, že rostlina se může přesadit.
 • PŘESAZOVÁNÍ: Zemina pro Ciklámen se sestavuje z jednoho dílu listovky, jednoho dílu prohnojené zeminy, jednoho dílu drnovky a jednoho dílu písku. Dobře prověříme kořenový systém a odstraníme zahnívající kořeny. Květináč by měl být větší, asi 12 až 14 cm v průměru. Po přesazování dáme Ciklámen na světlé místo s přistíněním od slunečních paprsků. Zaléváme až za dva týdny po přesazování.
 • ROZMNOŽOVÁNÍ: Dělením hlízek a semeny v pozdním létě při teplotě 15-18°C. Ciklámen tvoří hodně kvetoucích druhů od miniaturních forem až po větší formy. Vypěstovat ciklámen ze semen je lehké, jestli pokojová teplota je příhodná. K pěstování bramboříku ze semen musí být dobré pokojové podmínky.
 • ŠKŮDCI, CHOROBY:
  Mšice, svilušky při příliš vysokých teplotách. Šedá plíseň v příliš vlhkém vzduchu.
  www.celysvet.cz/bramborik

  Kristýnka85 30.12.2007 16:03
 • Gloxínie je apartní pokojová květina.

 • BOTANICKÝ NÁZEV: Sinningia cardinalis, Sinningia guttata, Sinningia helleri, Sinningia regina, Sinningia villosa.
 • POPIS: Jedna z nejefektivnějších pokojových rostlin. Má velké zvonkovité květy různé barvy na dlouhých květonosech, v délce 15-20 cm. Při dobrých podmínkách se na jedné rostlině současně objevuje až 30 poupat. Má zelené, velké, oválné listy na nevysokém tlustém stonku. Je to hlízovitá rostlina, která vegetuje pouze na jaře a v létě. Na podzim všechny listy postupně opadají a kořeny odumřou. Nastává období klidu. Proto se v zimě nezalévají, zasypávají se pískem a nechávají v chladné a temné místnosti o teplotě vzduchu 10-12°C. V lednu až únoru se hlízy umisťují do teplejší místnosti a začínají se zalévat. Když se objeví výrostky, přesadíme hlízu do nové zemní směsi, která se sestává z listové půdy, rašeliny a písku (v poměru 3:1:5:1). Při přesazování stačí hlízu pouze pokrýt vrstvou půdy (ne více než 0,5 až 1 cm), nebo nechat vršek úplně odkrytý. Používají se nehluboké a široké květináče. Osvětlení nehraje roli. Dobře roste na severních oknech. Rozmnožuje se semeny, listovými řízky, nebo dělením hlízy. Při pravidelném zavlažování a teplotě 18-20°C se výhonky objevují již za dva týdny.
 • ČELEĎ: Gesneriaceae, podpětovité.
 • PŮVOD: Brazílie.
 • DOBA KVĚTU: Březen až srpen.
 • UMÍSTĚNÍ: Teplé, světlé místo.
 • TEPLOTA: V období růstu a květu mírná, ale ne nižší než 16°C. Zimní minimum pro uskladnění hlíz je 10°C.
 • SVĚTLO: Gloxínie je světlomilná, potřebuje jasné rozptýlené světlo. Na přímém letním slunci se na listech gloxínie mohou objevit žlutohnědé skvrny, svědčící o popálení.
 • ZÁLIVKA: V období růstu a květu Gloxínii zaléváme poměrně hojně, avšak přílišná vlhkost je pro ni nebezpečná. Na zálivku používáme teplou vodu a dbáme na to, aby nedopadala na květy a listy. Koncem srpna, kdy gloxínie přestává kvést, zálivku poněkud snížíme a koncem září ji už zaléváme málo, protože rostlina začíná vadnout a přechází do období vegetačního klidu.
 • HNOJENÍ: Přihnojujeme každý týden od dubna do počátku srpna. Používáme speciální hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny, obsahující dostatečné množství draslíku, fosforu a dusíku. Je možné použít zálivku s organickými hnojivy. Přebytek dusíku však může vést k vytvoření velkých, nápadně zelených listů a drobných nehezkých květů.
 • VZDUŠNÁ VLHKOST: V období růstu a květu potřebuje velice vlhký vzduch, ale nesnese dopadání vody na listy a květy. Proto se vzduch v okolí rostliny často zvlhčuje nebo se květináč s gloxinií postaví na misku s mokrými oblázky nebo keramzitem.
 • PŘESAZOVÁNÍ: Pro pěstování Gloxínie se používají dostatečně široké, nevysoké květináče. Přesazuje se v případě potřeby, na jaře, do většího květináče. Půda musí být slabě kyselá (pH 5,5 až 6,5). Doporučený podíl zeminy: směs 2 dílů listovky, 1 dílu rašeliny (nebo kompostu) a jednoho dílu říčního písku. Je možné použít také koupenou zeminu. Nutností je dobrá drenáž. Při přesazování se hlíza zahrnuje půdou pouze do poloviny.
 • MNOŽENÍ: Semeny, listovými řízky, dělením hlíz. Pro množení listovými řízky jsou vhodné mladé listy, oddělené již v období rašení poupat. Pro zakořenění se používá kyprá výživná půda. Uprostřed květináče uděláme prohlubeň o hloubce i průměru asi 3 cm a nasypeme do ní vlhký říční písek. Řízek se zasadí do písku a přikryje sklenicí. Kořeny se tvoří v teplé zemině, proto květináč s řízkem postavíme na prosluněný parapet a zastíníme ho před přímým slunečním zářením gázou nebo kouskem tylu. Sklenici můžeme sundat poté, co se na koncích řízku začnou tvořit hlízy, k čemuž dochází obvykle za měsíc od začátku zakořeňování. Při rozmnožování dělením hlíz se na jaře velká hlíza rozřeže ostrým nožem na části. Každá část musí mít 1 až 2 výhonky. Řezy na hlíze se zasypou rozmělněným uhlím a zasadí do jednotlivých květináčů. Po dobu dvou dnů po výsadbě se hlízy nezalévají. Při množení semeny se semena vysévají od listopadu do února, do širokých misek naplněných listovkou (může to být i jehličnatá nebo vřesová zemina) smíšenou s pískem. Semena se sejí řídce, nezatlačují se do půdy a nezasypávají se. Miska se přikryje sklem a udržuje se při teplotě nad 22°C. Rychlost klíčení semen je závislá na délce jejich skladování, která nesmí překročit tři roky od data sběru. Klíčící rostlinky se objevují zpravidla již za dva týdny po výsevu. Když lze na výhonku jasně rozlišit první dva lístečky, sazenice se pikýrují do misky na vzdálenost dva centimetry od sebe. Druhé pikýrování se provádí poté, co se u sazenic objeví třetí pár listů. Tehdy se rozsazují 5 cm od sebe. Třetí pikýrování se provádí, když jsou páry listů již dobře vyvinuté, přičemž se sazenice přemísťují do společného truhlíku 10 cm od sebe. Když se mladé keříky začínají vzájemně dotýkat, lze je rozsadit do květináčů o průměru 12 cm. Při správné péči mohou začít kvést už za sedm měsíců po výsadbě.
 • ŠKUDCI ,CHOROBY: Mšice (příliš suchý vzduch). http://www.celysvet.cz/gloxinie.php

  Kristýnka85 23.11.2007 0:07
 • Africká fialka

  je rostlina mnoha tváří a podob.

 • BOTANICKÝ NÁZEV: Saintpaulia.
 • POPIS: Je to nevelká, věčně zelená travnatá rostlina se zkráceným stonkem, ze kterého vyrůstají na dlouhých řapících mnohočlenné listy. Africká fialka má malé kvítky, o průměru 3cm, které tvoří okvětí o několika kusech. Květy bývají jednoduché nebo plnokvěté, s vlnitými korunními plátky. Africká fialka je velmi nenáročná rostlina, která může být i ve stínu. Zalévá se jen mírně, nejlépe do misky pod květináčem. Voda by měla být měkká a pokojové teploty. Optimální teplota vzduchu je 18-20°C po celý rok. Snadno se rozmnožuje listovými řízky, na jaře nebo v létě. Obvykle se odřízne list s řapíkem, dlouhým 2 až 3 cm. Ty se pak zakořeňují v písku nebo jiné písčité půdě. Používá se nehluboká nádoba. Podle míry růstu se u fialek objevují bokové rozetky, které je lepší odstraňovat, aby rostlina mohla rychleji růst. Bývá napadána škůdci.
 • ČELEĎ: Gesneriaceae, podpětovité.
 • PŮVOD: Tanzánie
 • UMÍSTĚNÍ: Světlé nebo polostinné místo.
 • TEPLOTA: Mírná, optimálně 21 až 22°C, bez prudkých výkyvů. Zimní teplota by neměla být nižší než 16 °C. Fialky nesnáší studený průvan.
 • SVĚTLO: Ostré světlo, se zastíněním před přímými slunečními paprsky v poledních hodinách. Nejvhodnějším stanovištěm je parapet východního nebo západního okna. Je žádoucí, aby světlo rovnoměrně osvětlovalo rostlinu ze všech stran, proto se fialky na okně pravidelně pootáčejí. K dosažení toho, aby fialky kvetly po celý rok se používá umělé osvětlení. Nejlepší jsou luminiscenční lampy s výkonem 40 W. Ty se umisťují ve výšce přibližně 30 cm od police s rostlinami. Doba umělého osvětlení je asi 14 hodin denně.
 • ZÁLIVKA: Zalévá se v závislosti na míře prosychání balu, tj. zemina musí být pořád navlhlá, ale ne přelitá. Voda na zálivku musí být teplá, měkká, odstátá minimálně 12 hodin. Při zalévání dávejte pozor na to, aby se voda vůbec nedostala na listy. Zálivka je obvyklá a vhodná pouze z misky.
 • VZDUŠNÁ VLHKOST: Africké fialky mají rády vlhký vzduch (okolo 50 %). Není však žádoucí fialky rosit! Nejlepší je umístit květináče s rostlinami na podnos s vlhkými oblázky nebo vlhkou rašelinou. Tělesa ústředního topení zakryjte vlhkým ručníkem.
 • PŘESAZOVÁNÍ: Africké fialky se pěstují v dostatečně širokých květináčích, ne moc vysokých, velikost květináče musí odpovídat velikosti rostliny. Mladé rostliny, které mají všeho všudy několik lístků (množení vždy na jaře) se vsazují do malinkých květináčů, 5 až 7 cm v průměru, potom (už v létě) se přesazují do větších květináčů asi 9 cm v průměru. Miniaturní druhy fialek se pěstují v květináčcích 3 až 4 cm v průměru (takové se prodávají v květinářstvích většinou pro kaktusy). Vhodný květináč pro fialky je ten, jehož výška je stejná jako šířka, protože kořeny těchto rostlin nerostou hluboko. Substrát je tvořen směsí listovky (2 díly), drnovky (3 díly), jehličnatky (1 díl), rašeliny (1 díl), s přídavkem říčního písku. Mohou se také použít kupované směsi „Fialka“ atp.
 • MNOŽENÍ: Listovými řízky, částí listu, semeny a dceřinými růžicemi. V každém květináčku je visačka s označením druhu fialky a datem, kdy se dala zakořenit. Nejrozšířenějším způsobem množení je listový řízek. K tomu je potřeba zdravý, zformovaný list (není důležité, jestli kvete mateřská rostlina). Řízek by měl být dlouhý 3 až 4 cm, s šikmým řezem. Řízek je lepší dát zakořenit do vody. Když se řízek ihned vsadí do země, tak za prvé: zemina musí být kyprá, neudusaná, a za druhé: řízek se umisťuje do země do hloubky 1,5 až 2 cm, ne více. Květináč s řízkem se zalévá teplou vodou a zakrývá se pro zachování vlhkosti mikrotenovým sáčkem, minimální teplota by měla být 20 až 21 °C. Vytvoření kořenů a rozvití potomků trvá 1 až 2 měsíce.
 • ŠKUDCI ,CHOROBY: Žluté skvrny na listech: Příčinou bývá příliš silné sluneční záření. Listům tak mohou zežloutnout okraje a mohou se na nich objevit i dírky.
 • Hnědé skvrny na listech: Příčinou je zcela jistě příliš studená zálivková voda. Nezapomínejte proto používat temperovanou vodu.
 • Listy žloutnou: Příčin může být několik: suchý vzduch, nesprávná zálivka, příliš silné osvětlení nebo příliš silné hnojení. Listy blednou, jejich okraje se stáčejí, řapík se prodlužuje: Nejpravděpodobnější příčinou je nachlazení rostliny. Minimální teplota je 15 st.C, přestože v suchém prostředí rostlina nějakou dobu přežívá i při teplotě 10 až 15 st.C. Během mrazivých zimních nocí proto nenechávejte rostliny na parapetu okna, ani v jeho blízkosti.
 • Ochablé listy, srdíčko rostliny hnije: Srdéčková hniloba je většinou vyvolaná přelitím nebo velkými výkyvy teploty. Choroba je infekční a není tedy jiné pomoci, než rostlinu co nejdříve zlikvidovat.
 • Žádné květy: Příčin může býti více: nedostatek světla, a to především v zimě, dále suchý vzduch nebo chladný vzduch, zbytečně časté přesazování nebo opomenutí v odstraňování postranních výhonů. Kvetení se může dočasně zastavit i tehdy, když rostlině změníte její stanoviště.
 • Poprášené listy a květy: Příčinou je botrytis nebo padlí. Zastavte mlžení listů a napadené části rostliny odstraňte. Rostlinu postříkejte systémovým fungicidem. Postřik nesmí být studený a dokud postřik na listech neoschne, nemá na rostlinu svítit slunce.
 • Hmyz: Nebezpečnými škůdci mohou být molice a roztoči.
 • Velikost: Běžně dorůstají do výšky asi 10 cm o průměru asi 15 cm. Větší množství rostlin sesazených do jednoho květináče vypadá jako jedna velká kompaktní rostlina.
 • Růst: Roste velmi rychle. Řízky ke množení odebrané zjara kvetou už na podzim.
 • Kvetení: Aktivně kvete po celý rok, ale během léta produkuje větší množství květů.
 • Vůně: Žádná.
 • Životnost: Fialky mají v podstatě neomezenou životnost, ale platí, čím je rostlina mladší, tím lepší květy tvoří.
 • Náročnost: Pokud jí zajistíte správnou péči, stane se oblíbenou nenáročnou rostlinou.
 • Hydroponie: Spíše nevhodná.
 • Rada: Fialky vypadají velice efektně, pokud sesadíme několik různobarevných nebo i stejných rostlin dohromady. http://www.celysvet.cz/africka-fialka.phpKristýnka85 21.11.2007 19:17
 •  

  Členové komunity

  Celkem 72 členů komunity.
  Vratko73 martanek720 hledka jana31 babi65

  Správci diskuse  Přihlásit na tomto počítači trvale:
    Registrace
  diskuse:
  Diskusi založil(a): Kristýnka85
  přispívání jen pro zaregistrované
  Nástenka - Stát se clenem
  Clenové diskuse - Clenové online:
  Nacházíte se v sekci:
  Diskuse
  Přečtěte si