Komunita diskuse: Pěstujeme BYLINKY

Tuto diskusi založil(a): Charmed1811
Dne: 17.4.2008
Diskuse nyní obsahuje celkem 603 příspěvků. Za poslední den je zde 0 nových příspěvků.

Nástěnka

MÁME BYLINKY HNOJIT?!

Přidávám zkušenosti z diskuse. Podle Vervil některé rostou na suchých půdách, ale třeba bazalky trochou kompostu nepohrdnou. A Prokle píše: Prodává se i hotový substrát na bylinky. Recept na LISOTVKU: Máš-li možnost, tak někde pod listnatými stromy odhrň úplně vršek a pak vrstva asi 5 cm je to pravé-čistý humus. Je taková lehounká a sypká a voní.

Charmed1811 16.5.2008 14:09

Základní informace

Abychom se mohli co nejdříve těšit z vlastních čerstvých bylinek, je důležitý jejich včasný výsev a předpěstování. První měsíce jara, kdy slunce získává na síle a prodlužují se dny, je ten pravý čas k výsevu. Předpěstování bylin je rychlejší, pokud můžeme klíčícím semenům zajistit stabilní teplejší klima s dostatkem světla a pravidelnou zálivkou. K tomu se právě nejlépe hodí domácí prostředí a umístění nádob s výsevem v místnosti za oknem.

Charmed1811 25.4.2008 23:30

Jaký druh?

Existuje mnoho oblíbených a méně náročných druhů bylinek, které si dokáže úspěšně vypěstovat i začátečník. Mezi takové patří např. pažitka, bazalka, petrželka, oregano, majoránka, šalvěj, máta, tymián, saturejka a další. Osivo dnes najdeme v široké nabídce nejen v prodejnách s potřebami pro zahradníky, ale i v supermarketech s potravinami apod. Pro úspěšnost výsevu je důležité použít čerstvá semena, buď vlastní z předešlého roku, nebo zkontrolovat datum na obalu. Čím jsou semena čerstvější, tím větší máme šanci na úspěch.

Charmed1811 25.4.2008 23:29

Volba vhodné zeminy pro výsev

Bylinky většinou nejsou příliš náročné na bohatost substrátu, především bychom měli dbát na to, aby zemina nebyla příliš těžká, což by ztěžovalo klíčení a především zakořenění mladé rostliny. Jestliže máme k dispozici jen těžší zeminu, jednoduše ji smícháme s trochou písku, popř. rašeliny. Lze však zakoupit i speciální substrát, určený přímo pro výsev a předpěstování. Běžně prodávané substráty na pěstování květin, které obsahují příliš velké kusy zeminy či dřevnatých částí, nejsou pro výsev bylin nejvhodnější volbou.

Charmed1811 25.4.2008 23:28

Jak správně vysévat semena bylin?

Až na některé výjimky bychom měli semena vysévat řídce, příliš hustě vysetá semena nemají velkou šanci na řádný vývoj silných rostlinek. K hustému výsevu se hodí např. pažitka, které se daří při růstu v trsu, ovšem jiné bylinky vyžadují více prostoru pro vývoj kořenového systému i nadzemní rozvětvené části. Podle výsevu dělíme byliny na ty, které klíčí na povrchu substrátu a takové, které klíčí pod tenkou vrstvou půdy. Tento údaj by měl být uvedený na obale sáčku se semeny. Pokud se jedná o semena klíčící pod vrstvou zeminy, dbáme na to, aby vrstva nebyla příliš silná zeminu nepěchujeme tlakem, pouze jí semena jemně posypeme. (běžně kolem 0,5cm).

Charmed1811 25.4.2008 23:26

Přesazování mladých sazenic

Rostlinky staré cca 1 měsíc jsou zpravidla dost silné na to, abychom s nimi mohli manipulovat a opatrně je přesadit do zvolené nádoby. Jako pomůcku na přesazování použijeme přepichovací kolík nebo např. obrácenou stranu lžíce, rostlinky po jedné přesazujeme v dostatečných rozestupech do nové nádoby s řádně navlhčenou zeminou. V prvních dnech po přesazení hlídáme vlhkost půdy a pečlivě zaléváme. Chceme-li pěstovat bylinky venku, je dobré je postupně zvykat na změnu klima, zpočátku je chráníme před přímým sluncem či přílišným větrem a deštěm. Optimální doba na přesun bylinek ven je přelom dubna a května, v závislosti na počasí.

Charmed1811 25.4.2008 23:22

Kam bylinky umístit?!

Potěší i na pohled Bylinky jsou rostliny nejen užitečné a léčivé, ale i krásné a dekorativní. Ať je pěstujeme uvnitř domu či bytu za oknem, nebo na balkóně, parapetu, terase nebo zahradě, mnohem více vynikne jejich krása při umístění do zdobných nádob a květníků. Sluší jim zejména jednoduché a působivé keramické nádoby, jako např. starý sádelňák či drátkovány rendlík po babičce, nebo také tzv. jahodový květináč ve tvaru soudku s několika otvory pro růst rostlin. Vynikat budou třeba v proutěném košíku vystlaném igelitovou fólií, nebo jakékoli vhodné nádobě tak, aby nám byly potěšením i pro oko.

Charmed1811 25.4.2008 23:20
 

Členové komunity

Celkem 51 členů komunity.
esunad zuzidlo blinky lakeska

Správci diskusePřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Charmed1811
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse
Přečtěte si