Komunita diskuse: Netřesky

Tuto diskusi založil(a): mecik
Dne: 6.5.2008
Diskuse nyní obsahuje celkem 282 příspěvků. Za poslední den je zde 0 nových příspěvků.

Nástěnka

Netřesk střešní (sempervivum tectorum)NETŘESK

Blahodárně účinkující léčivka

Rozmačkané netřeskové listy nebo šáva z nich se používala jako lék na bradavice a kuří oka. Podobně hojivě účinkovala také při bodnutí včelou nebo vosou. Lihový výtažek byl lidovým prostředkem na pihy a odvar z listů zase pomáhal při úplavici. Netřesk se často nasazoval také na popáleniny a pohmožděniny. Pro širokou škálu léčebného působení i příslušnost netřesku do skupiny tučnolistých se mu někdy dnes přezdívá dokonce „domácí Aloe vera“.
Někde se netřesku používalo také jako prostředku proti ušním potížím. Kdo nedoslýchal, tomu radili, aby si utrhl několik lístků netřesku, rozemnul je mezi oblázky a nakapalsi šávu do uší. Pomoci může také netřeskový lístek vložený na nějakou dobu do ucha.
V dužnatých listech je velká zásoba vody a netřesková růžička se může celá vařit ve vodě k jídlu. Chutná údajně podobně jako vařená růžičková kapusta.

Netřesky jsou nesmírně působivé rostliny.

"Kam se netřesky vysadí, tam blesk netříská," říkali prý naši předkové.
Mě se hrozně líbí jejich tvar. Odjakživa mě fascinovaly. Málo kdo ví, že mají léčivé účinky. Šťáva, která se dá vymačkat z tučných listů, je prý vhodná k léčbě menších popálenin, kožních problémů (vyrážky, bradavice, kuří oka, drobná poranění), poštípání hmyzem či popálení kopřivami nebo dokonce pomazáním spánků proti bolestem hlavy.
V některých jižních státech jsou netřesky dokonce konzumovány, mladé výhonky jsou třeba v Itálii někdy podávány jako součást zeleninové přílohy.
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.

Netřesků je několik druhů
které se mezi sebou snadno kříží, a tak často není jednoduché rozeznat, o jaký netřesk se konkrétně jedná.
Rostlina většinou vypadá jako spirálovitá růžice složená z dužnatých listů, které mohou mít barvu zelenou až tmavě červenou, jež se vyskytuje zejména na konečcích listů.

Johana.H 28.10.2008 13:20

mecik 28.10.2008 13:13

knihy


Víte ještě o jiné? Dejte nám o ní vědět prosím.

mecik 28.10.2008 12:34

mecik 25.10.2008 16:08

mecik 7.5.2008 10:11
 

Členové komunity

Celkem 15 členů komunity.
hledka kordula.01 mak11

Správci diskusePřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): mecik
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse
Přečtěte si