Komunita diskuse: Chovatelé ovcí a koz

Tuto diskusi založil(a): Lucka_88
Dne: 13.12.2008
Diskuse nyní obsahuje celkem 122 příspěvků. Za poslední den je zde 0 nových příspěvků.

Nástěnka

Výživa a krmení dospělých koz

Letní krmné období
- v let.krm.období je základem pastevní porost.Koza ráda vyhledává pastviny s aromatickými bylinami. Nemá v oblibě bujné porosty. Lépe jí vyhovují suché porosty, kamenité pastviny, strmé svahy.Velice ráda okusuje listí keřů a stromů i rostliny, které jsou pro jiná ZV nevhodné až škodlivé. Kozy můžeme pást i na porostech jetele, na strništích i řepništích. Při pasení na mladých porostech přikrmujeme kozy pro doplnění sušiny senem(i horší kvality) nebo slámou.

Není-li možné kozy pást,krmíme je ve stáji zelenou pící. Při tomto způsobu krmení je nutné dodržovat správné pořadí podávaných krmiv. Zelenou píci zkrmujeme v množství 4-10kg
Zimní krmné období
V zim.krm.obd. je základem krmné dávky kvalitní seno (jetelové,vojtěškové,luční) v denní dávce 2-3kg na kus. Okopaniny doplňují sacharidovou složku krmné dávky, přidáváme je v tomto množství: krmnou řepu 2-3kg, brambory vařené 2kg, brambory syrové 1kg.

Podle požadované produkce mléka přidáváme jadrná krmiva v dávce od 0,2 až 1,0kg. V případě potřeby doplňujeme minerální krmiva (krmný vápenec, magnovit, krmnou sůl). Pro doplnění sušiny přikrmujeme krmnou slámou v dávce 0,2 až 1kg.
Výživa březích koz
V období březosti je třeba přihlížet k odlišným potřebám živin u koz v závislosti na dnech březosti. Období březosti je z hlediska krmení rozděleno na období do 90dní a období nad 90dní. V prvním období není koza na výživu nijak náročná. V druhém období rostou nároky na výživu.

Výživa v prvním období březosti je založena na zkrmování méně kvalitního sena a okopanin, popř.řepných skrojků, okopanin a podle potřeby i jadrných krmiv.

V období březosti nad 90dní zkrmuje kvalitní seno, okopaniny a jadrné krmivo. Nedoporučuje se zkrmovat siláž, protože kyselé siláže mohou způsobit potraty.

Nejméně 6-8 týdnů před plánovaným porodem (dojí-li ještě) musíme nechat kozu zaprahnout (zasušit). V tomto období dochází k intenzivnímu růstu plodu, tvoří se 90% jeho hmotnosti a koza se připravuje na další laktaci.

Kozy,které produkují mléko nepřetržitě, čerpají po porodu živiny z vnitřních rezerv, nedosahují tak vysokého vrcholu laktace a produkce mléka rychle klesá.

Přibližně 14 dní před plánovaným porodem předkládáme kozám lehce stravitelná krmiva s přídavkem odvaru z lněného semínka, který omezí zácpy a pozitivně ovlivní průběh porodu.

Výživa koz v době laktace

Po porodu podáváme kozám lehce stravitelná krmiva v přijatelné formě. Vhodný je vlažný nápoj z otrub a kvalitní luční seno. „Klasicky“ začneme kozu krmit až 5. den od porodu, a to dle zdrav.stavu.Krmná dávka laktujících koz musí být složena ze šťavnatých a jadrných krmiv, tedy krmiv příznivě ovlivňujících produkci mléka. Většími dávkami jadrného krmiva (až 1,5kg) provokujeme činnost mléčné žlázy,dokud koza reaguje zvyšováním mléčné užitkovosti(obvykle do 2týdnů po porodu)

zdroj: Chov koz - Milena Fantová

Lucka_88 21.11.2009 12:44

Lucka_88 13.1.2009 14:49
 

Členové komunity

Celkem 9 členů komunity.

Správci diskusePřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): Lucka_88
přispívání bez omezení
Nástenka - Stát se členem
Členové diskuse - Členové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse
Přečtěte si