PELARGONIE, diskuse, pokec, auditorium,chat, dáma, časopis, ženy, dámy"> <font color="purple"><font size="3">PELARGONIE</font/></font> - komunita Dáma.cz
 

Komunita diskuse: PELARGONIE

Tuto diskusi založil(a): vaclava1
Dne: 19.3.2010
Diskuse nyní obsahuje celkem 134 příspěvků. Za poslední den je zde 0 nových příspěvků.

Nástěnka

Muškáty převislé


Převislé muškáty se vyznačují poléhavými, tenkými stonky. Jejich listy jsou podobné břečťanu, proto jsou nazývané "břečťanovité". Květy jsou jednoduché nebo plné, červené, růžové fialové, karmínové, bílé nebo dvoubarevné. Vytrvale kvetou během léta a tvoří dlouhé převislé výhony. Nejlépe kvetou odrůdy s menšími, jednoduchými květy, které se nejvíce uplatňují v truhlících a závěsných nádobách. Dnešní sortiment zahrnuje bohatě kvetoucí odrůdy s jednoduchými květy a tenkými listy, které vytvářejí dlouhé převislé výhony a dále odrůdy tučnolisté s poloplnými nebo plnými květy s kratšími výhony. Převislé muškáty (pelargónie břečťanovité) jsou vhodné a nenáročné rostliny pro balkóny a otevřená stanoviště.

vaclava1 19.3.2010 17:36

Pelargónium crispum


Tvoří samostatnou skupinu pelargónií, vynikají kompaktním růstem, převislými výhony a velmi bohatým kvetením. Tyto pelargónie mají zářivé, většinou dvojbarevné květy a malé, svěže zelené listy. Jsou to velmi dekorativní pelargónie, které se pěstují v závěsných nádobách, květinových mísách nebo ve velkých květináčích. Umísťují se na jaře na balkóny a terasy, kde kvetou až do podzimu.

vaclava1 19.3.2010 17:34

Pelargónie páskaté


Pelargónie páskaté vznikly křížením mezi Pelargonium zonale a Pelargonium iniquinans. Kříženci mají dužnatý stonek a listy s vroubkovým okrajem. Většina odrůd má listy zelené s výraznou tmavší kresbou ve tvaru podkovy. Existují také zlatolisté a pestrolisté odrůdy s dvoj nebo trojbarevnými listy. Květy mohou být jednoduché nebo plné, v barvě červené, oranžové, lososové, růžové, šeříkové, fialové, purpurové, bílé.

vaclava1 19.3.2010 17:33

Pelargónie s vonnými listy


Existuje cca 200 různých druhů, některé druhy se pěstují pro zahradnické účely a jiné zas pro voňavkářský průmysl. Druhy pěstované pro voňavkářský průmysl se pěstují na velkých plochách např. v jižní Francii, Španělsku, v Kongu. Pelargónie s vonnými listy se vyznačují např. těmito vůněmi: po růžích, citronu, mátě, po mandlích, po jablku, borovici, šeříku atd. Oproti ostatním druhům jsou pelargónie s vonnými listy méně napadány chorobami a škůdci díky silicím, které mají částečně repelentní účinek - mají schopnost odpuzovat komáry.

vaclava1 19.3.2010 17:31

Anglické pelargónie

Popis anglických pelargónií
Pelargonie velkokvěté byly dříve označovány jako anglické nebo také královské či francouzké. Poznáme je podle ostře zubatých listů, květy jsou velké červené, růžové, lososové nebo bílé se skvrnou. Můžou být jednobarevné, dvoubarevné i vícebarevné se světlými nebo tmavými oky a různobarevnými okraji. Velikost květu je kolem 5 cm. Tvar květu je jednoduchý, poloplný, plnokvětý, hladký, se zvlněnými nebo roztřepenými okraji. Květy mají poměrně dlouhou životnost.
Pěstování a péče o anglické pelargónie
Nevýhodou velkokvětých pelargonií je, že nikdy nebudou kvést od jara do podzimu tak jako ostatní pelargónie. Anglické (velkokvěté) pelargónie kvetou intenzivně na jaře. Špatně snášejí silné sluneční záření a jejich kvetení během léta ustává, protože při teplotě nad 15°C nezakládají květy.
Anglické pelargónie nemají rády přímé slunce a letní teploty. Proto je umisťujeme na chladnější stanoviště na východní nebo severovýchodní straně pod pergolu nebo korunu stromu. Stanoviště musí být vzdušné s dostatkem proudícího vzduchu.
V letních měsících zaléváme méně, chráníme je před deštěm. Při přemokření substrátu rostlina ztrácí květy.
Chyby při pěstování
Nadbytek vody vede k zahnívání kořenů. Začnou žloutnout listy, květní pupeny zasychají. Takto postiženou rostlinu je třeba zbavit přemokřeného substrátu, zkrátit poškozené kořeny a zasadit do nového substrátu.
Množení anglických pelargonií
Na podzim seřízneme vrcholy, které pak zakořeníme v substrátu při teplotě kolem 20°C. Zakořeněné rostlinky přesazujeme do malých květináčků, které přes zimu udržujeme při teplotě 6 až 10°C. Zaléváme velmi málo a nehnojíme.

vaclava1 19.3.2010 17:29

Velkokvěté pelargónie

Velkokvěté pelargónie kvetou převážně v jarních měsících, při vysoké letní teplotě se květy netvoří. Potřebují slunné místo u okna, chráněné před silným poledním úpalem. Zaléváme a přihnojujeme pravidelně, při nedostatku vody jsou listy svěšené a ochablé. Přezimování velkokvětých pelargonií
V zimním období umístíme rostliny do chladné a suché místnosti. Začátkem jara ji seřízneme, případně přesadíme. Při zvyšující se toplotě více zaléváme, rostlina opět obnoví svůj růst.
Množení velkokvětých pelargonií
Množíme řízkováním - v létě odebereme vrcholové řízky z nezatvrdlých výhonů a zasadíme je do písčité zeminy, která musí být stále mírně vlhká, protože v příliš mokré zemině řízky uhnívají.

vaclava1 19.3.2010 17:26

Převislé pelargónie

Převislé pelargonie jsou také lidově nazývány břečťanovité - připomínají svým tvarem list břečťanu. Tenké stonky visí volně dolů, proto jsou nejvhodnější do zavěšených nádob a truhlíků. Doba kvetení je od května až do pozdního podzimu. Zaléváme hojně, před další zálivkou necháme zeminu oschnout. Jednou za 14 dnů přihnojujeme. Mimo bohatě kvetoucích odrůd se pěstují i pestrolisté odrůdy.

vaclava1 19.3.2010 17:24

Muškáty - Zonale hybridy

Nejznámějšími pelargóniemi jsou zonale-hybridy, známe pod lidovým označením muškáty. Kulaté stonky muškátů jsou ze začátku dužnaté, později dřevnatí až do tvaru malého keříku. Listy mají tmavší podkovovitou kresbu. Květy jsou velké, jednoduché nebo plné. Barvu mají muškáty červenou, růžovou, purpurovou nebo bílou. Muškáty se hodí do květinových truhlíků a různých balkónových nádob. Mají v oblibě slunná a chráněná místa. Jsou ozdobou balkónů a teras. Nedoporučuje se pěstovat muškáty v příliš velkých nádobách, kde zůstává zemina dlouho zamokřená a nedostatečně osychá. Muškáty potřebují během léta středně vydatnou zálivku a jednou za 10 až 14 dnů přihnojování. Jednostranné přihnojování dusíkem se nedoporučuje - podporuje růst listů na úkor květů.

Přezimování muškátů
Ideální přezimování je v suchu a chladu, bez mrazu. Listy mohou během tohoto období opadávat, není to na závadu. Odstraňujeme zaschlé listy, aby se nešířila plíseň šedá. Koncem zimy rostliny pořádně seřízneme a na jaře nově vyrostlé výhony zaštípneme - roslina si tak udrží pěkný kompaktní tvar.

Množení muškátů
Odřezané vrcholy na jaře snadno zakoření. Řez vedeme těsně pod kolénkem, necháme do druhého dne zaschnout ve stínu a spodní listy odstraníme. Řízky nejlépe zakoření v písku nebo ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti. V přílišném zamokření řízky hnijí. Teplota by se měla pohybovat kolem 15°C, chráníme je před přímým sluncem.

vaclava1 19.3.2010 17:15

Pelargonie

vaclava1 19.3.2010 17:02

Chcete mít okna a balkon ozdoben peřinou z muškátů?

1) Zdravá sadba. Koupit opravdu zdravé muškáty, bez rzi, mšic a podobných jiných problémů. Lepší je nakoupit už vzrostlé rostliny, než malou sadbu po deseti v košíčku, která trvá velmi dlouho, než se napěstuje. Dobře si je při koupi prohlédněte! Vybírejte zásadně JEDNODUŠE červeně nebo růžově kvetoucí Pelargonii peltatum. Plnokvěté pelargonie mají květy jako růžičky, ale na "peřiny" nejsou vhodné, protože jejich tělo nenarůstá do takových délek. Já letos poprvé zkouším Pelargonii peltatum jednoduchou, ale s panašovanými listy a ta na "peřiny" taky není vhodná. Hodně mi kvete, září v okně, ale tělo přirůstá jen velice pomalu, protože nemá tolik chlorofylu.

2) Čím hlubší truhlíky, tím lepší. Nárůst těla závisí od množství živin. Živiny rostlina získává z půdy. Čím víc substrátu, tím víc živin. Do 40 cm truhlíku dejte maximálně 2 rostliny, do 50 cm 3, do 60 cm 3-4 podle velikosti rostliny, atd... Neměly by se vzájemně tlačit! Kořeny by měly mít prostor načerpat živiny a nastartovat rostlinu k tomu, aby vytvářela vodopády. Použijte substrát pro balkónové rostliny, nepřidávejte nic ze zahrádky, ani písek a podobné nesmysly, zkazíte tím ideální namíchání koupeného substrátu a připravíte tak rostliny o živiny!!! Pod každou rostlinu dejte minimálně jednu tabletu hnojiva Silvamix. Silvamix se bude po celou dobu starat o nárůst zelené části rostliny. Výborný je i Plantacote nebo Osmocote. Granulky se přimíchají do substrátu a živiny se z nich uvolňují dokonce v závislosti na teplotě, což je pro rostliny naprosto ideální. Rostliny jsou totiž schopny přijímat živiny jenom při vyšších teplotách a jejich potřeba se přímo úměrně teplotě zvyšuje! Měsíc a půl po zasazení rostlin pak začněte pravidelně hnojit nějakým hnojivem na kvetení, které obsahuje zvýšený podíl fosforu a draslíku. Např. Kristalon plod a květ, Pelargin, Biom muškát apod... Až si svrchu sesedne zemina, dosypte ji!

3) Voda. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky. Pomohou Vám v nejhorších vedrech zamezit přehřátí a přesušení rostlin. Muškáty jsou jedny z mála balkónových rostlin, které snesou opravdové vedro, protože patří mezi sukulentní (s vodou hospodařící) rostliny. Přesto když jim zaručíte opravdu dostatek vláhy, nebudou muset v rámci pudu sebezáchovy bojovat o přežití a budou mít dostatek síly vytvářet Vámi obdivované kaskády. Ale pozor na období, kdy dlouho prší! Hlídejte, aby nebyly přemokřené! To z duše nesnášejí a začnou je napadat různé rzi a padlí apod. a už je z toho nevyhrabete!!!

4) Choroby a škůdci. Hlídejte je! Prohlížejte listy! Aby se rostlinka nevysilovala vytvářením semen a hnala do dalších květů, je dobré odstraňovat odkvetlá květenství. Já se přiznám, že to aktivně dělám jen do června a pak už nestíhám a muškáty mívám pěkné, takže to není podmínka úspěchu, ale máte-li čas, rostlinky se na Vás zlobit nebudou... To přehrabování se muškátům "v kožichu" ale má své výhody! Brzy objevíte, je-li nějaký problém! Jakmile se objeví zahnědlé flíčky, kupte Bayleton proti rzi muškátové, jakmile vidíte mšice, stříkněte je Fastem K nebo M nebo Pirimorem (ten je nejúčinnější). Bílý povlak likvidujte Kuprikolem nebo jiným fungicidem, který bere padlí. Ale musíte začít včas! Z napadených rostlin, které jsou již téměř před smrtí, už vodopády neuděláte.... Ani "peřiny"...

vaclava1 19.3.2010 16:59
 

Členové komunity

Celkem 13 členů komunity.

Správci diskusePřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
diskuse:
Diskusi založil(a): vaclava1
přispívání jen pro zaregistrované
Nástenka - Stát se clenem
Clenové diskuse - Clenové online:
Nacházíte se v sekci:
Diskuse
Přečtěte si